Meska
18.03.10,11:31
Ahojte poraďáci, chcela by som sa opýtať ako je výhodnejšie kúpiť os. auto na lízing alebo na úver? Som živnostník a zároveň platca DPH. Mám jednoduché účtovníctvo. Bola by som veľmi rada, keby mi niekto poradil, lebo nemám s tým skúsenosti. Čo si môžem odpočítať z dane a pod.,proste porovnať, že čo je pre mňa výhodnejšie.Chcem zakúpiť nové auto na firmu. Veľmi pekne ďakujem.
Meska
23.03.10,06:58
Nikto mi nepomôže? prosím!!!
vladino45
23.03.10,08:48
ťažká odpoveď...len v skratke:
úver : do nákladov 1/4 z OC do nákladov ( odpisy ) aj keď to kúpiš v decembri ( pri leasingu iba počet mesiacov , v tomto prípade iba alikvotnu čiastku za počet dní v dec.)
- pri úvere si majiteľ
-pri leasingu ale dostaneš OC do nákladov už za 36 mesiacov ( min.doba leasingu)
čo sa týka nákladov je to v podstate to isté, v pribehu roka dávaš do nákl. spotr.PHM, poistku, daň z mot.vozidiel, opravy,údržbu, dialničnu, odpisy atď.
a buď úroky z úveru alebo z leasingu
Meska
26.03.10,07:17
Ďakujem veľmi pekne za radu, pomohlo mi aj to...
Meska
05.05.10,12:40
Kúpila som nakoniec auto na leasing, čo všetko mám urobiť, treba ho niekde prihlásiť? Alebo mi dajú len splátkový kalendár a ja ho dám do majetku a do účtovníctva. Som platcom DPH, zatiaľ som zaplatila zálohu a čakám kým mi to auto dôjde /asi o 2 týždne/. Len sa chcem poinformovať čo všetko mám urobiť. Pomôžte mi prosím, lebo som to ešte nikdy nerobila.
tomasky
08.08.10,15:36
no, auto už asi dávno máte, ale neviem prečo Vám ďalej neporadili.
Hádam tu má veľa ľudí auto na živnosť resp. firmu.
Ja som ho ako živnostník ( neplatca DPH ) musel prihlásiť na DI a aj daňáku