tatatata
18.03.10,13:08
Prosim Vas, neviem, ci som dobre zaradila otazku (ospravedlnte ma, ak nie), ale potrebovala by som vediet, ci mozem zrusit zivotnu poistku, ktoru mi uzatvarali v januari 2010 a este som tam nic nezaplatila? Da sa zrusit neplatenim aj bez urokov a sankcii? Alebo musim doplatit januar, februar? Dakujem
Chobot
18.03.10,12:35
Prosim Vas, neviem, ci som dobre zaradila otazku (ospravedlnte ma, ak nie), ale potrebovala by som vediet, ci mozem zrusit zivotnu poistku, ktoru mi uzatvarali v januari 2010 a este som tam nic nezaplatila? Da sa zrusit neplatenim aj bez urokov a sankcii? Alebo musim doplatit januar, februar? Dakujem

Tak bohužiaľ lehotu, počas ktorej si mala možnosť odstúpiť od poistnej zmluvy bez sankcií a bez akýchkoveľvek fin. záväzkov si už prepásla. Podľa novely Obč. zákonníka má poistený možnosť do 30 dní od uzatvorenia odstúpiť od poistnej zmluvy od začiatku.

Teraz je otázne, či máš v zmluve (poistných podmienkach) dohodnutú možnosť vypovedať zmluvu do 2 mesiacov od podpisu. Ak áno, tak sa poponáhľaj, aby si to stihla, vtedy ti poisťovňa vráti nespotrebované poistné, resp. budeš musieť zaplatiť len poplatok za uzatvorenie poistenia a alikvótne poistné za dobu trvania poistky (čo nie je veľa).

Ak si aj tú lehotu prešvihla, tak jedine vypovedať poistku so 6 týždňovou výp. lehotou. Dúfam, že to nie je poistka s poistnou dobou 1 rok, v tom prípade by si musela uhradiť celé ročné poistné. Ak si si dohodla mesačné poistné, tak zaplatíš poistné za mesiace február až apríl prípadne až máj a nebudeš mať nárok na žiadnu odkupnú hodnotu - teda nedostaneš nič.

Ak to neuhradíš, poisťovňa to od teba bude určite vymáhať. Nespoliehaj sa na to, že si ešte nič nezaplatila. Poistná zmluva je platná a ty ju využívaš - si už poistená! Keby sa ti niečo stalo, tak poisťovňa je povinná plniť. Ak nezaplatíš, síce poisťovňa po nejakom čase zruší poistku podľa § 801 ods. 1 obč. zák.:


(1) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti.

ale povinnosť zaplatiť poistné do ukončenia poistenia ti zostane.
tatatata
22.03.10,05:34
dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved
profesional
28.03.10,10:02
Obvykle v pripade ak nedojde k uhrade zivotnej poistky, tato nevstupi do ucinnosti a preto sa na nu hladi ako by nevznikla.
Poola
29.03.10,10:29
Obvykle v pripade ak nedojde k uhrade zivotnej poistky, tato nevstupi do ucinnosti a preto sa na nu hladi ako by nevznikla.

to určite nie, od podpisu zmluvy medzi poistovnou a poistenym už poistný vztah vznikol. Pokial sa aj take stane že prve poistne nebolo uhradené, poistovna posiela upomienku pre neplatenie prvého poistného.
Katy a R
29.03.10,10:32
.. stačí prečítať zmluvné podmienky .. tam to je ;)