Danielam
18.03.10,14:25
Ahojte,
prosím Vás vie mi niekto poradiť???
DOVOZ TOVARU Z INDIE! k dispozícii mám tieto doklady:
1. Faktúra z firmy Cargo ktorá nám prefakturovala Clo a DPH podľa JCD ktorá vykonávala prepravu a vopred jej boli zaslané peňažne prostriedky na úhradu JCD (máme doklad) ale colnému orgánu to uhrádzali priamo oni.
2. Originál JCD kde je naša firma uvedená ako príjemca a aj colný deklarant,uvedené je aj naše IČ DPH a výmer platieb kde je vyčíslená DPH a clo.
Teraz vzniká otázka kto má nárok na odpočítanie DPH podľa §51 odst. 1 písm. d - ja si myslím že naša firma...ale nakoniec to môže byť aj opačne...lebo ekonomická firma ktorá robila účtvníctvo našej firme narok na odpočet neuplatnila...takže mám v tom chaos. dakuje za každú radu a názor,
IvoM
19.03.10,07:44
Nárok na odpočet DPH máte na základe JCD jednoznačne Vy ak máte doklad o tom že predmetný colný dlh /clo +DPH/ bolo uhradené.
Danielam
19.03.10,09:51
Nárok na odpočet DPH máte na základe JCD jednoznačne Vy ak máte doklad o tom že predmetný colný dlh /clo +DPH/ bolo uhradené.
Dakujem za odpoved, ale je tu háčik že doklad o úhrade máme len to že sme sumu vyčíslenú colným orgánom zaplatili len spoločnosti Cargo...a oni nám na základe toho prefakturovali colný dlh a DPH a doložili originál JCD a a výmer.asi by som si od nich mala pýtať fotokópiu o úhrade že to zaplatili colnici.alebo nemusím???stačí mi len ta prefakturácia a ostatné doklady???
Vladimír Ozimý
19.03.10,10:21
Dakujem za odpoved, ale je tu háčik že doklad o úhrade máme len to že sme sumu vyčíslenú colným orgánom zaplatili len spoločnosti Cargo...a oni nám na základe toho prefakturovali colný dlh a DPH a doložili originál JCD a a výmer.asi by som si od nich mala pýtať fotokópiu o úhrade že to zaplatili colnici.alebo nemusím???stačí mi len ta prefakturácia a ostatné doklady???

V praxi väčšinou to funguje tak, že Váš zástupca, v tomto prípade Cargo, pri dovoze tovaru zaplatí colný dlh za Vás a posielajú skutočnému nadobúdateľovi info o zaplatený colného dlhu voči colnici. Následne úhrada od Vás do Carga je bezpredmetná. takže ak Vám neposkytli takúto info treba si ju vyžiadať kedy uhradili za Vás tento colný dlh
Danielam
19.03.10,10:48
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.myslela som že je to tak.tak idem pýtať doklad o úhrade od carga...
stesynka
20.05.11,09:10
Ahojte.
Ja sa chcem spýtať na takýto prípad:
Sme firma zaoberajúca sa medzinárodnou prepravou.
Slovenská firma si u nás objednala prepravu z DE na SK, s tým že išlo o lieky zo Švajčiarska.
My máme doklady:
1./ CMR - kde nie je žiadna info o vyclení ani pečiatka colnice, len je tam uvedené, že tovar má pôvod vo Švajčiarsku, ale nakladá sa v DE a bol prevzatý firmou na SK, a
2./ nejaký doklad - že sa jedná o lieky zo Švajčiarska - "Kontrola áut prevážajúcich lieky", kde je uvedené meno pána, ktorý tovar kontroloval /iba meno, nie podpis/ a meno šoféra. Žiadna pečiatka.
Jedná sa o to, že firma, ktorá si u nás prepravu objednala /má SK DIČ/ chce od nás, aby sme jej fakturovali prepravu bez DPH, nakoľko sa jedná o tovar zo Švajčiarska z tretích krajín/. Odvolávajú sa na § 48 odst. 8. Im v Michalovciach na DÚ povedali, že im to máme fakturovať bez DPH.
Na DÚ v NZ nám povedali, že pokiaľ nemáme preukázané, že tovar je zo Švajčiarska /z tretej krajiny/ a nemáme doklad JCD alebo CMR, kde je pečiatka colného úradu, a nemáme preukázané, že ide o lieky a liečivá ľudského pôvodu, sme ako SK firma povinná fakturovať prepravu s DPH, pretože si ju u nás objednala slovenská firma.
Môžete sa mi niekto k tomuto vyjadriť?
A ešte: je doklad JCD to isté ako dokument T1? Ďakujem.
katka s.
20.05.11,10:02
Dobrý deň. Mám podobný problém ako Danielam v 1. príspevku. Tiež máme prefakturovanú DPH s colnými službami . Na faktúre je červená pečiatka, ktorá potvrdzuje uhradenie colného dlhu v stanovenej lehote deklarantom. Priložené mám však len kópiu JCD vystavené na našu spoločnosť a súhrnny výmer platieb. Môžem si na základe tohto dokladu uplatniť odpočet na DPH? A v akej lehote? Ako mám dátum vystavenia faktúry od deklaranta (keďže DPH bolo uhradené colnici), alebo až keď faktúru uhradíme my deklarantovi za všetky služby. Úhrada môže byť zrealizovaná v ďalšom mesiaci.
Ďakujem.
katka s.
20.05.11,19:36
Dobrý deň. Mám podobný problém ako Danielam v 1. príspevku. Tiež máme prefakturovanú DPH s colnými službami . Na faktúre je červená pečiatka, ktorá potvrdzuje uhradenie colného dlhu v stanovenej lehote deklarantom. Priložené mám však len kópiu JCD vystavené na našu spoločnosť a súhrnny výmer platieb. Môžem si na základe tohto dokladu uplatniť odpočet na DPH? A v akej lehote? Ako mám dátum vystavenia faktúry od deklaranta (keďže DPH bolo uhradené colnici), alebo až keď faktúru uhradíme my deklarantovi za všetky služby. Úhrada môže byť zrealizovaná v ďalšom mesiaci.
Ďakujem.

Posúvam
katka s.
21.05.11,15:47
Dobrý deň. Mám podobný problém ako Danielam v 1. príspevku. Tiež máme prefakturovanú DPH s colnými službami . Na faktúre je červená pečiatka, ktorá potvrdzuje uhradenie colného dlhu v stanovenej lehote deklarantom. Priložené mám však len kópiu JCD vystavené na našu spoločnosť a súhrnny výmer platieb. Môžem si na základe tohto dokladu uplatniť odpočet na DPH? A v akej lehote? Ako mám dátum vystavenia faktúry od deklaranta (keďže DPH bolo uhradené colnici), alebo až keď faktúru uhradíme my deklarantovi za všetky služby. Úhrada môže byť zrealizovaná v ďalšom mesiaci.
Ďakujem.
Prosím môžte mi niekto pomôcť. Termín sa blíži a je to dosť vysoká suma DPH.
Ďakujem.
katka1605
24.05.11,10:35
Ahojte.
Ja sa chcem spýtať na takýto prípad:
Sme firma zaoberajúca sa medzinárodnou prepravou.
Slovenská firma si u nás objednala prepravu z DE na SK, s tým že išlo o lieky zo Švajčiarska.
My máme doklady:
1./ CMR - kde nie je žiadna info o vyclení ani pečiatka colnice, len je tam uvedené, že tovar má pôvod vo Švajčiarsku, ale nakladá sa v DE a bol prevzatý firmou na SK, a
2./ nejaký doklad - že sa jedná o lieky zo Švajčiarska - "Kontrola áut prevážajúcich lieky", kde je uvedené meno pána, ktorý tovar kontroloval /iba meno, nie podpis/ a meno šoféra. Žiadna pečiatka.
Jedná sa o to, že firma, ktorá si u nás prepravu objednala /má SK DIČ/ chce od nás, aby sme jej fakturovali prepravu bez DPH, nakoľko sa jedná o tovar zo Švajčiarska z tretích krajín/. Odvolávajú sa na § 48 odst. 8. Im v Michalovciach na DÚ povedali, že im to máme fakturovať bez DPH.
Na DÚ v NZ nám povedali, že pokiaľ nemáme preukázané, že tovar je zo Švajčiarska /z tretej krajiny/ a nemáme doklad JCD alebo CMR, kde je pečiatka colného úradu, a nemáme preukázané, že ide o lieky a liečivá ľudského pôvodu, sme ako SK firma povinná fakturovať prepravu s DPH, pretože si ju u nás objednala slovenská firma.
Môžete sa mi niekto k tomuto vyjadriť?
A ešte: je doklad JCD to isté ako dokument T1? Ďakujem.
Slovenská spoločnosť (odberateľ) sa na par. 48 ods. 8 odvoláva právom. Pre doriešenie, prečo budete fakturovať vy dopravu bez DPH si vyžiadajte od odberateľa výmer platieb od colnice (čiže bude preukázané, že doprava bola súčasťou cla) a teda bude fakturovaná bez dane. Uvedená situácia predpokladám, že vznikla, pretože si odberateľ colnicu vybavoval sám za seba alebo mal iného zástupcu pri vybavovaní colných záležitostí.
stesynka
25.05.11,08:05
ďakujem za odpoveď.