danielik76
18.03.10,14:02
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v otázke zdaňovania predaja cenných papierov.
V roku 2008 a 2009 som zakúpila zamestnanecké akcie našej materskej spoločnosti (zahraničná spoločnosť, išlo o akcie, z ktorých nevznikali dividendy, ale zisk bol reinvestovaný a zvyšovala sa hodnota jednotlivých podielov). K zakúpeným akciám mi zamestnávateľ "venoval" ďalšie akcie a to formou nepeňažného príjmu - tento príjem mi bol zdanený vo výplate.
Príklad s fiktívnymi číslami: zakúpila som akcie v súčte za 3000 eur a k nim som dostala zdarma akcie v súčte za oba roky za 2000 eur ( z ktorých som zaplatila daň vo výške 19%). V roku 2009 som tieto akcie predala späť materskej spoločnosti za 7000 eur.
Ako si tento príjem zdaním?
Príjem bude 7000 eur, nezdaniteľná čiastka je 894,60. Čo dám do výdavkov? 3000 eur alebo 5000 eur (nie som si istá, či tam zahrnúť aj akcie, ktoré mi zamestnávateľ pre mňa zakúpil, keďže už tento príjem bol raz zdanený).
Ďakujem za radu.
Chobot
18.03.10,13:48
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v otázke zdaňovania predaja cenných papierov.
V roku 2008 a 2009 som zakúpila zamestnanecké akcie našej materskej spoločnosti (zahraničná spoločnosť, išlo o akcie, z ktorých nevznikali dividendy, ale zisk bol reinvestovaný a zvyšovala sa hodnota jednotlivých podielov). K zakúpeným akciám mi zamestnávateľ "venoval" ďalšie akcie a to formou nepeňažného príjmu - tento príjem mi bol zdanený vo výplate.
Príklad s fiktívnymi číslami: zakúpila som akcie v súčte za 3000 eur a k nim som dostala zdarma akcie v súčte za oba roky za 2000 eur ( z ktorých som zaplatila daň vo výške 19%). V roku 2009 som tieto akcie predala späť materskej spoločnosti za 7000 eur.
Ako si tento príjem zdaním?
Príjem bude 7000 eur, nezdaniteľná čiastka je 894,60. Čo dám do výdavkov? 3000 eur alebo 5000 eur (nie som si istá, či tam zahrnúť aj akcie, ktoré mi zamestnávateľ pre mňa zakúpil, keďže už tento príjem bol raz zdanený).
Ďakujem za radu.

Nadobúdacia hodnota akcií bude 5000 EUR a ty zaplatíš daň len z 2000 EUR (rozdiel medzi predajnou hodnotou 7000 EUR a nadobúdacou hodnotou 5000 EUR).

Predstav si to prakticky - tie akcie za 3000 EUR si kúpila z vlastných peňazí, teda vysolila si za ne 3000 EUR. Potom si dostala 2000 EUR od zamestnávateľa a zdanením tohto príjmu sa tieto peniaze stali tvojim majetkom. Za tieto "opäť tvoje" peniaze si kúpila akcie za 2000 EUR. Takže celkovo si za svoje peniaze kúpila akcie v hodnote 5000 EUR, ktoré teraz predávaš za 7000 EUR.

Kapišto?
danielik76
18.03.10,14:21
Myslela som si, že to takto bude, ale nebola som si istá. Pripadalo mi nelogické 2x daniť tie isté peniaze. Vďaka za odpoveď, ktorá ma veľmi potešila :-)
danielik76
21.03.10,20:04
Ešte mám jednu otázku - časť roka som bola na materskej a časť na rodičovskej dovolenke a jediný zdaniteľný príjem som mala v októbri a to formou toho nepeňažného príjmu, ktorý som tu spomenula - spolu s príjmom z akcií mi po dosadení reálnych čísel vychádza daňový základ 1100 Eur. Daňové priznanie si robím v programe Alfa a vychádza mi, že by som mala mať ešte aj daňový preplatok (keďže som platila preddavok na daň v októbri). Myslela som si, že zníženie základu dane podľa paragrafu 11 (4025,70 eur) sa týka len príjmov zo závislej činnosti a z podnikania. Vzťahuje sa toto zníženie základu dane aj na príjmy z predaja akcií, čiže by som nemala platiť nič?
Ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na základné veci, ale nie som účtovníčka a doteraz mi daňové priznanie robil vžy zamestnávateľ, keďže som mala len príjem zo závislej činnosti.