marian.m
18.03.10,13:05
Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť v nasledovnej veci?
V r.2009 som sa zúčastnil televíznej súťaže (TV na území SR), v ktorej som získal výhru - finančnú, nie vecnú, vo výške nad 5000 SKK.

Akým spôsobom mám túto výhru zdaniť? Podľa zákona by sa mali výhry zdaňovať zráťkou, a práve pri finančných výhrach som našiel niekde výklad, že tieto druhy výhier je povinný zrážkou zdaniť organizátor súťaže, lotérie a pod.

Môžem sa na toto spoľahnúť a nezahrnúť tento príjem do základu dane? Alebo existujú v tomto nejaké výnimky, ktoré by som si mal pre istotu overiť?

Ďakujem
skaspa
18.03.10,13:33
Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť v nasledovnej veci?
V r.2009 som sa zúčastnil televíznej súťaže (TV na území SR), v ktorej som získal výhru - finančnú, nie vecnú, vo výške nad 5000 SKK.

Akým spôsobom mám túto výhru zdaniť? Podľa zákona by sa mali výhry zdaňovať zráťkou, a práve pri finančných výhrach som našiel niekde výklad, že tieto druhy výhier je povinný zrážkou zdaniť organizátor súťaže, lotérie a pod.

Môžem sa na toto spoľahnúť a nezahrnúť tento príjem do základu dane? Alebo existujú v tomto nejaké výnimky, ktoré by som si mal pre istotu overiť?

Ďakujem
§ 43 ods. 12 zákona o dani z príjmov: "Ak platiteľ dane nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane nezrazí daň v správnej výške." a platiteľom dane je podľa § 5 ods. 3 zákona o správe daní: "osoba, ktorá odvádza správcovi dane daň vybranú od daňovníka alebo zrazenú daňovníkovi a majetkovo za ňu zodpovedá."

za zrazenie a odvedenie dane zodpovedá ten, kto ti finančnú výhru vyplatil, nie ty
marian.m
18.03.10,13:38
§ 43 ods. 12 zákona o dani z príjmov: "Ak platiteľ dane nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane nezrazí daň v správnej výške." a platiteľom dane je podľa § 5 ods. 3 zákona o správe daní: "osoba, ktorá odvádza správcovi dane daň vybranú od daňovníka alebo zrazenú daňovníkovi a majetkovo za ňu zodpovedá."

za zrazenie a odvedenie dane zodpovedá ten, kto ti finančnú výhru vyplatil, nie ty

takze - konecny verdikt - tento prijem NEMUSIM uvadzat v DP?
skaspa
18.03.10,13:46
takze - konecny verdikt - tento prijem NEMUSIM uvadzat v DP?
podľa mňa nie, nakoľko nie si zodpovedný za odvedenie tejto dane, (na porovnanie ak nakúpiš tovar od platiteľa DPH a zaplatíš DPH neskúmaš, či ju skutočne aj odviedol - on je zodpovedný za odvedenie dane) nemusíš ani skúmať, či ten, kto ti výhru vyplatil vykonal zrážku dane;

navyše ak ti vyplatili napr. 10 000 Sk nemôžeš vedieť, či oni nemajú u seba v papieroch výhra 11 900 SK, zrážková daň 1 900 SK a vyplatenie výhry na účet výhercu 10 000 Sk