Alena Mi
18.03.10,14:28
1. Zaplatil sme 23.11. 2009 na základe zmluvy o budúcej zmluve zábezpeku na prenájom priestorov. Zaúčtovala som to na 314, ešte som uvažovala o 378 – neuplatňovali sme DPH. /v zmluve sa doslovne píše o zábezpeke a na internete som našla viac názorov a vyjadrení, že pri zábezpeke nejde o uskutočnenie ZP/.
Teraz vo februári ale došiel daňový doklad s rozpisom DPH , DZP 23.11.2009 a v texte sa doslovne píše o zálohe, nie zábezpeke.
Dotaz: Mám im daňový doklad vrátiť, resp. nech vystavia dobropis? Alebo sa máme držať ich postupu a máme si uplatniť DPH teraz v I.Q.2010, keďže DD došiel teraz, či dokonca podať dodatočné za 4.Q?
2. Zaplatili sme z bankového účtu 30.12.2009 na základe už podpísanej zmluvy o nájme neb.pr. zálohu /znenie zmluvy:"nájomca sa zaväzuje k 1.1.2010 uhradiť nájomné v sume .... EUR na pokrytie obdobia od dátumu začatia do konca príslušného štvrťroka. dňom uskutočnenia ZP je deň zaplatenia zálohy." DPH sme si na základe výpisu z banky a zmluvy uplatnili v 4.Q. Teraz vo februári ale došiel daňový doklad nie na zálohu s dátumom ZP 30.12., ale za prenájom priestorov na I.Q. a s dátumom ZP 1.1.2010 a zaplatená záloha 30.12. sa vo faktúre nespomína, nie je odrátaná.
Dotaz: postupovali sme správne, keď sme si uplatnili DPH v 4.Q.? Mám od nich žiadať daňový doklad na zaplatenú zálohu 30.12. a nový DD za prenájom s odrátaním zálohy? Alebo postupovali oni správne? Platba bola zrealizovaná v rovnakej banke, takže platbu určite obdržali taktiež 30.12.
azla
18.03.10,14:10
1. Zaplatil sme 23.11. 2009 na základe zmluvy o budúcej zmluve zábezpeku na prenájom priestorov. Zaúčtovala som to na 314, ešte som uvažovala o 378 – neuplatňovali sme DPH. /v zmluve sa doslovne píše o zábezpeke a na internete som našla viac názorov a vyjadrení, že pri zábezpeke nejde o uskutočnenie ZP/.
Teraz vo februári ale došiel daňový doklad s rozpisom DPH , DZP 23.11.2009 a v texte sa doslovne píše o zálohe, nie zábezpeke.
Dotaz: Mám im daňový doklad vrátiť, resp. nech vystavia dobropis? Alebo sa máme držať ich postupu a máme si uplatniť DPH teraz v I.Q.2010, keďže DD došiel teraz, či dokonca podať dodatočné za 4.Q?


Záleži ako je to napísané v zmluve. Treba vychádzať zo znenia zmluvy.

Ak ide o zabezpeku (kauciu) - tá nie je predmetom dane.
Ak niečo nie je predmetom dane, nevzniká daňová povinnosť a doklad má byť bez Dph. Takú fa treba vrátiť.

Ak nevzniká daňová povinnosť, nevznika právo na odpočet Dph, ak by aj dodávateľ vystavil fa s Dph.
azla
18.03.10,14:28
2. Zaplatili sme z bankového účtu 30.12.2009 na základe už podpísanej zmluvy o nájme neb.pr. zálohu /znenie zmluvy:"nájomca sa zaväzuje k 1.1.2010 uhradiť nájomné v sume .... EUR na pokrytie obdobia od dátumu začatia do konca príslušného štvrťroka. dňom uskutočnenia ZP je deň zaplatenia zálohy." DPH sme si na základe výpisu z banky a zmluvy uplatnili v 4.Q. Teraz vo februári ale došiel daňový doklad nie na zálohu s dátumom ZP 30.12., ale za prenájom priestorov na I.Q. a s dátumom ZP 1.1.2010 a zaplatená záloha 30.12. sa vo faktúre nespomína, nie je odrátaná.
Dotaz: postupovali sme správne, keď sme si uplatnili DPH v 4.Q.? Mám od nich žiadať daňový doklad na zaplatenú zálohu 30.12. a nový DD za prenájom s odrátaním zálohy? Alebo postupovali oni správne? Platba bola zrealizovaná v rovnakej banke, takže platbu určite obdržali taktiež 30.12.

Deň dodania pri nájme za 1.Q. 2010 - je 31.3.2010, ak nie je dovtedy platba.
Ak bola platba odoslaná a odberateľ ju prijal v 12/2009, vzniká mu daňová povinnosť z titulu prijatej platby §19, odst. 4 v 12/2009 a je povinný Vám vystaviť faktúru k prijatej platbe. - §71, odst.1.

Ak išlo o platbu medzi účtami v tej istej banke, dá sa predpokladať :rolleyes:, že platbu prijali 30.12.2009.
Ak vznikla daňová povinnosť u dodávateľa, vzniká právo na odpočet u odberateľa, avšak uplatniť právo na odpočet Dph ako odberateľ si môžete až na základe faktúry.
Ak ste faktúru nemali, nemohli Ste si Dph odpočítať. Urgovať bolo potrebné do podania DP za 4.Q.2009.

Ak vystavili doklad s dátumom dodania 1.1.2010 - myslíte, že im peniaze nabehli 1.1.2010 ?
Potvrdili Vám pohľadávku na účte 314... k 31.12.2009 pri inventarizácii ?
Ak áno, to by bol dôkaz, že platbu evidovali k 31.12.2009.

Ale znovu, bez faktúry Ste si nemohli odpočítať Dph už v 4.Q. :rolleyes:
Alena Mi
18.03.10,14:39
Ďakujem za rýchlu reakciu. K uplatneniu DPH zo zálohy z 30.12.: Domnievala som sa, že si môžme uplatniť DPH na základe zmluvy, ktorá splňa náležitosti daňového dokladu, a že z toho dôvodu nám aj neposielajú daňový doklad.