Schmidtova
18.03.10,14:50
dobrý deň chcela by som aby mi niekto poradil ohľadne vrátenie preplatku, ktorý mi vznikol poukazovaním väčšej sumy do sociálnej poisťovni ako bolo treba. Konkrétne som živnostník /dôchodca/ a pri začatí živnosti mi SP určila platenie odvodov. Pri odovzdaní výpisu DP za rok 2008 na SP mi povedali, že evidujú voči mne preplatok, ktorý mi aj vrátili na môj účet. A teraz mám problém či fin. prostriedky mám zdaniť lebo zo zdravotnej poisťovni mi vrátili preplatok už zdanený, ktoirý len pripočítam do daňového základu. Neviem sa dopátrať či to mám zdaniť, lebo potvrdenie od SP mám len na čiastku bez dane. /nie ako v zdravotnej poisťovni/. Ak má niekto o tom znalosť prosím, poradiť. Veľmi pekne ďakujem.
Kristina27
18.03.10,13:57
Preplatok na odvodoch do SP je zdaniteľný príjem SZČO - zdaniť.
jelalim
18.03.10,14:02
Takze ked tam omylom poslem viac (napr. sa pomylim v desatinej ciarke) a donutim ich nech mi to vratia, tak mi vznikol zdanitelny prijem?
Kristina27
18.03.10,14:08
SP netreba posielať viac, aj tak žmýka SZČO viac než dosť! :)

Ak sa pomýlim a pošlem viac, potom nasledujúce mesiace pošlem menej.
Kristina27
18.03.10,14:26
[QUOTE=Schmidtova;1343065]dobrý deň chcela by som aby mi niekto poradil ohľadne vrátenie preplatku, ktorý mi vznikol poukazovaním väčšej sumy do sociálnej poisťovni ako bolo treba.

v JÚ by som to účtovala ako výdaj ovplyvn.základ dane - platby do fondov s mínusovým znamienkom, ale dopad na rozdiel medzi príjmami a výdavkami je ten istý ako som písala - musí sa to zdaniť.
Evanka
18.03.10,15:03
Predpokladám, že aj túto platbu si zahrnula do odvodov v 2008, teda si o to ponížila základ dane a o to si v roku 2008 zaplatila nižšiu daň. V tomto roku (V DP za rok 2009), keď ti vrátili preplatok, je to zdaniteľný príjem teda povýšiš o to základ dane, teda znížiš o túto čiastku odvody. Je to vporiadku, že je to príjem, neprídeš skrátka. Vyrovná sa to. O čo si vlani zaplatila menej, o to zaplatíš teraz viac.
Schmidtova
18.03.10,15:50
ĎAKUJEM vám pekne ináč už mám urobené daňové priznanie len som sa chcela uistiť že je to dobre.a veľmi mi to nesedí, že SP poslala všetky korunky bez toho aby si strhla daň. Ešte raz díky..........