DušanČ
07.10.05,18:54
Zdravím poradu a prosím expertov na DPH, hlavne tých, čo im je blízka problematika špedičných spoločností o chvíľu pozornosti.
My,ako špedičná firma sme na základe objednávky klienta zabezpečovali dovoz tovaru zo Švajčiarska na Slovensko. Na túto službu sme si najali slovenského prepravcu. Vštky 3 zúčastnené firmy, teda objenávateľ-dovozca, my ako sprostredkovateľ prepravy a prepravná firma sme plátcovia DPH registrovaní v SR. Čo sa týka obehu faktúr za túto službu je môj názor taký, že podľa § 48, ods. 8 Z DPH, v spojení s § 24, ods. 2 vyfakturujem dovozcovi prepravu oslobodenú od DPH, keďže preprava bola zahrnutá do základu dane na JCD od colného orgánu.
Ako má však fakturovať prepravca špedičnej spoločnosti, ktorá si prepravu objednala ? Podľa môjho názoru musí službu zdaniť, pretože jeho služba vecne nesúvisí s DPH na JCD a on nemá žiadny zmluvný vzťah s dovozcom. Je to klasická služba podľa § 9 Z DPH. Prepravca nám zaslal fa bez DPH. Keď sme ju reklamovali, jeho ekonómovia tvrdili, že aj oni musia fakturovať bez DPH odvolávajúc sa pritom na dovoz zo štátu mimo EÚ, ale podľa § 15 a 16 (?). Pripomínam ešte, že dispozície pre JCD colnému orgánu sme poskytli my, ako špedičná spoločnosť.
Prosím, aby poradníci znalí tejto problematiky zaujali stanovisko.
Jana Acsová
08.10.05,08:49
Neviem presne v čom vidíte problém. Mám za to, že v prípade, že je hodnota prepravy zahrnutá do ceny dovázaného tovaru pre účely preclenia a je to zrejmé z JCD, kazdá osoba zapojená do tejto prepravy má právo fakturovat oslobodené plnenie. Na kazdom stupni si dopravca a prepravca zabezpečujú sprievodné doklady k vykonanej sluzbe vrátane potvrdenia faktu, ze preprava bola zahrnutá do colnej hodnoty. Dokladovanie je rôzne a závisí od interných postupov špedičnej spoločnosti a dopravcov. Dôlezité je dokladovat objednanú sluzbu ako celok a zahrnutie prepravy do colnej hodnoty tovaru.
Jana Acsová
08.10.05,08:51
Ako má však fakturovať prepravca špedičnej spoločnosti, ktorá si prepravu objednala ?
Kto? Komu? ... tomuto nerozumiem. Mám za to, že sa jedná o fakturáciu prepravy klientovi, ktorý si prepravu objednal a zároveň fakturáciu dopravcov špedičnej spoločnosti.
Jana Acsová
08.10.05,08:55
Pripínam link na riešenie prepravy v rámci EÚ, mám za to, že prístup k preprave ako celku je totožný aj pri dovoze.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=13324&highlight=%E8iastkov%E1+preprava
DušanČ
08.10.05,18:36
[QUOTE=AVO] Mám za to, že v prípade, že je hodnota prepravy zahrnutá do ceny dovázaného tovaru pre účely preclenia a je to zrejmé z JCD, kazdá osoba zapojená do tejto prepravy má právo fakturovat oslobodené plnenie.

Práve v tejto Vašej vete sa skrýva problém. Hodnota prepravy, ktorá bola zahrnutá do základu dane pre stanovenie výšky DPH je hodnota, ktorú uviedla pre colný orgán špedičná spoločnosť, čo je v mojom príspevku aj uvedené. Čiže podľa § 48, ods. 8 špedičná spoločnosť vystaví faktúru objednávateľovi-dovozcovi bez DPH.
Je tu ale ďalší krok, lebo špedičná spoločnosť nie zároveň aj dopravcom. Dopravcom je tretia spoločnosť, ktorá dopravu fakturuje špedičnej spoločnosti. Tu ide podľa môjho názoru len o službu podľa § 9 Z DPH a dopravca by mal fakturovať túto službu s daňou, pretože nespĺňa podmienku citovaného ustanovenia podľa § 48 a súčasne § 24, teda hodnota jeho služby nie je zahrnutá do základu dane. A keď, tak len druhotne, čo nie je možné zohladniť, lebo by tá istá služba bola 2-krát oslobodená od dane.
Príklad riešenia prepravy v rámci EÚ tu nie je možné aplikovať. Tam sú pravidlá jasné.
Viem, že špedičná činnosť je pre mnohých aj odborníkov pomerne cudzou problematikou, preto som sa snažil popísať problém dosť polopatisticky.
Teda ešte raz opakujem moju otázku inak štylizovanú : Má dopravca fakturovať špedičnej spoločnosti dopravu pri dovoze bez DPH alebo s ňou ?
Jana Acsová
09.10.05,08:04
Viem, že špedičná činnosť je pre mnohých aj odborníkov pomerne cudzou problematikou, preto som sa snažil popísať problém dosť polopatisticky.
Teda ešte raz opakujem moju otázku inak štylizovanú : Má dopravca fakturovať špedičnej spoločnosti dopravu pri dovoze bez DPH alebo s ňou ?Osobne som sa snažila odpovedat práve na tento problém, asi nejasne. Mám za to, že celý úsek prepravy pod colným opatrením je oslobodeným plnením. Z popisu dedukujem, že špedičná spoločnost je konečným fakturantom sluzby pre objednávateľa prepravy a dopravcovia fakturujú špedičke, t.j. cena špedičnej spoločnosti je sumou prepravy ako celku. Kazdá osoba zapojená do dopravy uskutočnuje dopravu pod colným opatrením a špedičná spoločnost ju zabezpečí ako sprostredkovateľ. Zároven je cena prepravy premietnutá do colnej hodnoty tovaru (preprava=doprava+doprava+doprava...).
Takto ste to mali na mysli?
DušanČ
09.10.05,15:41
Myslím, že sme sa konečne pochopili. Inými slovami: To, ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku, že hodnota služby dopravcu môže byť zahrnutá v základe dane na JCD len druhotne, znamená inými slovami, že špedičná spoločnosť pri svojej cenotvorbe používa vzorec: cena=hodnota služby dopravcu+marža špedičnej spoločnosti.
Preto si myslím, že ak by dopravca fakturoval špedičnej spoločnosti bez dane, bola by tá istá služby oslobodená od dane 2-krát. Podľa môjho názoru je služba dopravcu službou podľa § 9, ktorá sa zdaňuje. Konečnou fakturáciou prepravy je faktúra špedičnej spoločnosti objednávateľovi-dovozcovi, a jedine táto spĺňa podmienky podľa § 48, ods. 8, v spojitosti s § 24. Je moja úvaha správna ?
Jana Acsová
09.10.05,15:43
No ja som to chápala od začiatkuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Vaša úvaha sa podľa môjho názoru nestotožňuje s mojím riešením. Ja pristupujem k preprave a jej uskutočňovateľom a zabezpečovateľovi ako k celku.
DušanČ
09.10.05,15:57
Vedeli by ste Vaše riešenie zdôvodniť s odvolávkou na konkrétne ustanovenie zákona o DPH ? Lebo pri mojom názore vychádzam z nasledovného a použijem modelový príklad :
Hodnota dopravy dopravcu = 100,
Marža špedičnej spoločnosti= 10,
Hodnota prepravy : 100+10 = 110, ktorá je uvedená aj na JCD.
Pri Vašom riešení by muselo byť na JCD ako hodnota prepravy 100+100+10 = 210.
Jana Acsová
09.10.05,16:10
Vedeli by ste Vaše riešenie zdôvodniť s odvolávkou na konkrétne ustanovenie zákona o DPH ? Lebo pri mojom názore vychádzam z nasledovného a použijem modelový príklad :
Hodnota dopravy dopravcu = 100,
Marža špedičnej spoločnosti= 10,
Hodnota prepravy : 100+10 = 110, ktorá je uvedená aj na JCD.
Pri Vašom riešení by muselo byť na JCD ako hodnota prepravy 100+100+10 = 210.A prečo by mala byť 210,00? Veď špedička obdrží faktúru za dopravu 100,- a tú si premietne do svojej ceny, ktorá je 110,00. Hodnota prepravy sa premietne do colnej hodnoty tovaru v hodnote 110,00. Takto tomu rozumiem.
Jana Acsová
09.10.05,16:20
Ešte sa vrátim k cene prepravy účtovanej špedičnou spoločnosťou.

Objednávateľa prepravy nezaujímajú cenové podmienky jednotlivých dopravcov, ale dopravcu zaujímajú podmienky celej prepravy, ktorá je v tomto prípade spojená s dovozom tovaru.

Špedičná spoločnosť je zrejme nakontaktovaná na dovozcu, ktorý si vie na základe dohôd, zmlúv, objednávok, či inej dokumentácie stanoviť hodnotu prepravy, ktorú zahrnie do colnej hodnoty tovaru. Špedičná spoločnosť zabezpečuje celú prapravu, t.j. na každom jednotlivom úseku. Jej cena by teda mala byť nakalkulovaná tak, aby v sebe obsiahla hodnotu fakturovanú dopravcom (dopravcami) a svoju ziskovú prirážku. Táto hodnota by mala vstúpiť do colnej hodnoty tovaru pri jeho preclení.
Jana Acsová
09.10.05,16:30
A ešte pripomienka ... takto sa pozerám na prepravu fakturovanú tuzemskými subjektami. Mám info ... že posudzovanie dopravy v rôznych krajinách môže mať rôzne stanovené podmienky ... nemusí sa jednať vždy o oslobodené plnenie v tom, ktorom štáte.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
DušanČ
09.10.05,16:41
Ešte sa vrátim k cene prepravy účtovanej špedičnou spoločnosťou.

Objednávateľa prepravy nezaujímajú cenové podmienky jednotlivých dopravcov, ale dopravcu zaujímajú podmienky celej prepravy, ktorá je v tomto prípade spojená s dovozom tovaru.

Špedičná spoločnosť je zrejme nakontaktovaná na dovozcu, ktorý si vie na základe dohôd, zmlúv, objednávok, či inej dokumentácie stanoviť hodnotu prepravy, ktorú zahrnie do colnej hodnoty tovaru. Špedičná spoločnosť zabezpečuje celú prapravu, t.j. na každom jednotlivom úseku. Jej cena by teda mala byť nakalkulovaná tak, aby v sebe obsiahla hodnotu fakturovanú dopravcom (dopravcami) a svoju ziskovú prirážku. Táto hodnota by mala vstúpiť do colnej hodnoty tovaru pri jeho preclení. Presne takto to aj chodí a aj v konkrétnom prípade, ktorý ma inšpiroval k napísaniu príspevku na prekonzultovanie v porade, to tak bolo. Mne len nesedí tá vec, prečo má byť oslobodené od dane aj to plnenie (dopravca), ktoré je kvantitatívne hodnotovo vyjadrené v plnení špedičnej spoločnosti. To by teoreticky mohlo znamenať, že by sa na doprave mohlo podieľať 5 ďalších dopravcov, ktorým by vznikli ďalšie náklady na prekládku tovaru, ďalšia firma by zabezpečovala balenie, ďalšia by si vyfakturovala províziu za sprostredkovanie obchodu atď., všetci účastníci by mohli byť zo Slovenska, registrovaní ako plátcovia v SR a všetci by fakturovali bez dane.
Nerád zachádzam pri argumentácii do extrémov, no takto sa mi to javí. Myslím, že aj zákonodarca mal na mysli, že oslobodené od dane je len to posledné plnenie, v našom prípade špedičnej spoločnosti.
Jana Acsová
09.10.05,16:47
Presne takto to aj chodí a aj v konkrétnom prípade, ktorý ma inšpiroval k napísaniu príspevku na prekonzultovanie v porade, to tak bolo. Mne len nesedí tá vec, prečo má byť oslobodené od dane aj to plnenie (dopravca), ktoré je kvantitatívne hodnotovo vyjadrené v plnení špedičnej spoločnosti. To by teoreticky mohlo znamenať, že by sa na doprave mohlo podieľať 5 ďalších dopravcov, ktorým by vznikli ďalšie náklady na prekládku tovaru, ďalšia firma by zabezpečovala balenie, ďalšia by si vyfakturovala províziu za sprostredkovanie obchodu atď., všetci účastníci by mohli byť zo Slovenska, registrovaní ako plátcovia v SR a všetci by fakturovali bez dane.
Nerád zachádzam pri argumentácii do extrémov, no takto sa mi to javí. Myslí, že aj zákonodarca mal na mysli, že oslobodené od dane je len posledné plnenie, v našom prípade špedičnej spoločnosti.Bez dane funguje iba ten, kto je zapojený do takto organizovanej prepravy, má JCD a dokladovanie, aká preprava bola objednaná, t.j. prepravný doklad od začiatku prepravy po jej koniec, t.j. presné dokladovanie na čom sa podieľa. Nie je to strieľané do ľuftu, ale musí to byt prísne dokladované. JCD + prepravné doklady = preukázanie dovozu. Jednotliví dopravcovia majú rovnaké povinnosti preukázať svoj podiel na dovoze ako aj špedičná spoločnost. Tak ako som uviedla už v druhom príspevku. Dôkazné bremeno je samozrejme na daňovníkovi. Závisí od interného obehu dokladov a zaužívaných postupov (nie vždy dokonalých) ...
DušanČ
09.10.05,18:26
Bez dane funguje iba ten, kto je zapojený do takto organizovanej prepravy, má JCD a dokladovanie, aká preprava bola objednaná, t.j. prepravný doklad od začiatku prepravy po jej koniec, t.j. presné dokladovanie na čom sa podieľa. Nie je to strieľané do ľuftu, ale musí to byt prísne dokladované. JCD + prepravné doklady = preukázanie dovozu. Jednotliví dopravcovia majú rovnaké povinnosti preukázať svoj podiel na dovoze ako aj špedičná spoločnost. Tak ako som uviedla už v druhom príspevku. Dôkazné bremeno je samozrejme na daňovníkovi. Závisí od interného obehu dokladov a zaužívaných postupov (nie vždy dokonalých) ...
Dúfam, že sa nedopustím spoločenského faux pas, ale aspoň v tomto mojom poslednom príspevku k danej téme by som sa chcel vrátiť, aj bez zvolenia druhej strany, k zaužívanému bontónu na porade, a to, že si každý s každým tyká.
Teraz k predmetu veci. Som rád, AVO, že Tvoj posledný príspevok mohol túto našu polemiku uzavrieť. Spočiatku som mal obavy, že sa nikto ani len neozve, lebo dlhé hodiny po mnohých návštevách na mojom prvom príspevku nikto nemal odvahu zaujať stanovisko. Už som chcel, konkrétne Teba vyzvať na prejavenie názoru a odborného stanoviska, lebo z mnohých prípadov sa mi práve Tvoje riešenia najviac páčili. Taká bola aj moja predstava pri tomto nastolenom probléme, že ak nikto iný, tak Ty zareaguješ. Nakoniec výzva nebola potrebná, zrejme zafungovala telepatia. Spočiatku som mal obavu, lebo naša diskusia mi začala pripadať ako rozhovor hluchého so slepým, no nakoniec sa naše myslenie dostalo na tú istú vlnovú dĺžku. Som rád, že môžem vyhlásiť, že som spokojný s výsledkom diskusie a že poslúži aj iným účastníkom, ktorí poradu sledujú a že im pomôže v ich odbornej praxi. Bolo mi potešením a ďakujem za účasť v diskusii k tejto téme.
Jana Acsová
10.10.05,06:58