naduska129
19.03.10,07:26
Dobrý deň,
poprosím o pomoc...
Známy má živnosť a minulý rok si uplatňovalskutočné výdavky, neviem prečo vobec sa mu to neoplatilo, ale to je vedlajsie. Tento rok by som mu chcela uplatnit paušálne výdaje, len neviem či môžem a ak ano, tak za akých podmienok, našla som na nete jednu klauzulu, ktora mi vsak nie je jasna. Jer tam, že ak zmení sposob preukazovania výdavkov, musí upraviť danový základ za predch. obdobie rovnako, aok keby skončil činnosť. Má s tým niekto skúsenosť??? može si živnostník tentosposob preukazovania vydavkov menit ako sa mu to hodí?
Velmi pekne dakujem za pomoc . Naďa
babi2
19.03.10,06:28
Dobrý deň,
poprosím o pomoc...
Známy má živnosť a minulý rok si uplatňovalskutočné výdavky, neviem prečo vobec sa mu to neoplatilo, ale to je vedlajsie. Tento rok by som mu chcela uplatnit paušálne výdaje, len neviem či môžem a ak ano, tak za akých podmienok, našla som na nete jednu klauzulu, ktora mi vsak nie je jasna. Jer tam, že ak zmení sposob preukazovania výdavkov, musí upraviť danový základ za predch. obdobie rovnako, aok keby skončil činnosť. Má s tým niekto skúsenosť??? može si živnostník tentosposob preukazovania vydavkov menit ako sa mu to hodí?
Velmi pekne dakujem za pomoc . Naďa
Je tu na túto tému popísané veľa, skús pozrieť napr. aj tu http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html
Blankake
19.03.10,06:30
naduska129
19.03.10,07:17
V´daka za radu, ale úprimne tomu nerozumiem. Asi mi fakt treba nejaka lopata. Skúste mi niekto poradit. Clovek ktoremu robim DP, má iba DP z minuleho roku, nema vedeny penazny dennik, nemozem sa dopatrat ci si platil zdravotne ani socialku, nevie ani on, je to trubka, chcem mu sparvit pausal a neviem ci mozem, fakt sa nemam coho chytit, co by ste robili na mojom mieste? Predpokladam, ze zdravotnu ani socialku si neplatil vobec, z toho co vidim tento rok tu ma zaplatene 4 platby do SP.
veronikasad
19.03.10,07:20
V´daka za radu, ale úprimne tomu nerozumiem. Asi mi fakt treba nejaka lopata. Skúste mi niekto poradit. Clovek ktoremu robim DP, má iba DP z minuleho roku, nema vedeny penazny dennik, nemozem sa dopatrat ci si platil zdravotne ani socialku, nevie ani on, je to trubka, chcem mu sparvit pausal a neviem ci mozem, fakt sa nemam coho chytit, co by ste robili na mojom mieste? Predpokladam, ze zdravotnu ani socialku si neplatil vobec, z toho co vidim tento rok tu ma zaplatene 4 platby do SP.
tak polopate - zostali mu k 31.12. neuhradené pohladavky a zásoby materiálu a tovaru na sklade ? Minulý rok = rok 2008 ?
naduska129
19.03.10,07:25
co sa týka roku 2008 nemam nic v ruke ani on, mam len DP za rok 2008 zioadne prilohy
Xanti
19.03.10,07:26
V´daka za radu, ale úprimne tomu nerozumiem. Asi mi fakt treba nejaka lopata. Skúste mi niekto poradit. Clovek ktoremu robim DP, má iba DP z minuleho roku, nema vedeny penazny dennik, nemozem sa dopatrat ci si platil zdravotne ani socialku, nevie ani on, je to trubka, chcem mu sparvit pausal a neviem ci mozem, fakt sa nemam coho chytit, co by ste robili na mojom mieste? Predpokladam, ze zdravotnu ani socialku si neplatil vobec, z toho co vidim tento rok tu ma zaplatene 4 platby do SP.
Uprimne?
Na tvojom mieste by som povedala známemu aby šiel za "účtovníčkou" čo mu to robila pred rokom.
Lebo nakoniec dopadneš tak, že niečo vyrátaš z neúplných údajov, a príde mu kontrola fasne pokutu a bude tebe nadávať. Resp. ty niečo urobíš a potom sa na teba osopí , že musí veľa platiť napr. odvody.

To píšem s vlastnej skúsenosti, ked som sa zmilovala nad človekom 29.6. a urobila mu RZZP ( účtovníčka čo mu robila DP, to urobiť nechcela, alebo nevedela ) ale potom som ja bola tá vinovatá, lebo musel platiť vysoké odvody do SP a účtovníčka čo mu robila DP ( čo doložila aj fikt. faktúry aby znížila svojmu klientovi základ dane ) tak ho presvedčila hlupáčika malého, že ja som na vine,:mee: že musí platiť vysoké odvody do SP.

Takže na tvojom mieste, chytím a vrátim.
veronikasad
19.03.10,07:27
co sa týka roku 2008 nemam nic v ruke ani on, mam len DP za rok 2008 zioadne prilohy
je na ňom na str. 3 pod odd. VI. zaškrtnuté že si uplatňoval paušálne výdavky ?
naduska129
19.03.10,07:29
Nie, nie je , neuplatnoval si PV ale kja by som mu ich teraz chcela uplatnovat, lepsie sa mu to oplati
veronikasad
19.03.10,07:33
Nie, nie je , neuplatnoval si PV ale kja by som mu ich teraz chcela uplatnovat, lepsie sa mu to oplati
bohužial, v tom prípade ti nestačí v ruke jeho DP za rok 2008. Musí ti predložiť celé učtovníctvo, aby si zistila, či mu nezostali nehradené pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby.
naduska129
19.03.10,07:34
Veronika, on nemal, zasoby ziadneho materialu ani tovaru nic, jedine tak zavazky voci zdravotnej a socialke a to neviem v akej vyske, z toho DP to nemam ako zistit
veronikasad
19.03.10,07:36
Veronika, on nemal, zasoby ziadneho materialu ani tovaru nic, jedine tak zavazky voci zdravotnej a socialke a to neviem v akej vyske, z toho DP to nemam ako zistit
Z daňového to určite nezistíš, kde má výkazy, ktoré tvorili povinnú prílohu DP ?
JarkaL
19.03.10,07:36
Tak si zistite u jeho správkyne, či s DP boli podané výkazy - ak si uplatňoval skutočné náklady, tak mali byť podané - a vyžiadajte si kópiu.
naduska129
19.03.10,07:37
Neviem, co za otvora mu robila minuly rok DP, nemá k nemu žiadne prilohy, uz som tufala
naduska129
19.03.10,07:39
ok, a ak zistim, ake mal zavazky a pohladavky, ako mam postupovat?
veronikasad
19.03.10,07:39
Neviem, co za otvora mu robila minuly rok DP, nemá k nemu žiadne prilohy, uz som tufala
Naďka, buď ho pošli pre kopiu na Daňový úrad - alebo o "dum dál", aj keď určite každý euráčik sa ti zíde ...
naduska129
19.03.10,07:41
Ved tie euraciky, ja sa na ten DU aj prejdem, len daju to aj mne??? A ak zistim tie zavazky, ako mam postupovat dalej, pohladavky tam urcite nie su
JarkaL
19.03.10,07:43
Tebe to určite nedajú, iba ak by Ťa splnomocnil na zastupovanie v daňovom konaní.