marlo
19.03.10,09:09
Zdravim Vas

chem sa opytat ako uctovne zauctovat prevod vlastnych penazi na podnikatelsky ucet ? Najlepsie v programe Kross Alfa. Jednoduche uctovnictvo .Aby vklad nebol ako PRIJEM a nebolo treba platit dan z prijmu z vlastneho vkladu.

Dakujem.

ps: stale hladam uctovnika/cku
kkllc
19.03.10,08:15
Ak su vybrané s pokladne tak cez priebežné položky.
Ak je to osobný vklad tak ako Osobný vklad podnikateľa.
Zita5
19.03.10,08:15
Podnikateľský vklad nám nikdy nemôže zvýšiť príjem v JU .

Účtujete banka príjem /resp.pokladňa - príjmy neovplyvňujúce ZD - vklad podnikateľa.Kód účelu v ALFE 19.
marlo
19.03.10,08:45
a chcem sa opytat este jednu vec.
KEd som zacal podnikat tak stav pokladne je 0 ?
Alebo tolko kolko si napisem ?/ priklad kolko chcem akoze investovat ?/
ja som zacal s nulou a odratavam do -

ewita888
19.03.10,08:48
pokladňu do mínusu nemôžeš mať, daj si tam osobný vklad
Zita5
19.03.10,08:49
a chcem sa opytat este jednu vec.
KEd som zacal podnikat tak stav pokladne je 0 ?
Alebo tolko kolko si napisem ?/ priklad kolko chcem akoze investovat ?/
ja som zacal s nulou a odratavam do -



Pri začatí podnikania jednoducho zostatok pokladne nemôže byť mínusový . Nielen za začiatku podnikania , ale vôbec počas roka .

To znamená , že prvý zápis v Pokladničnej knihe budete mať vklad podnikateľa vo výške , ktorú potrebujete na výdavky .
Silvia123
19.03.10,17:10
Viete čo mi dnes povedala daňová poradkyňa, že osobný vklad podnikateľa mám evidovať v JU v ostatných záväzkoch! Nepomýlila si to náhodou s PU? Ja som to nikdy neevidovala v záväzkoch, proste pokladňa mínusová -hodila som osobný vklad, aj môj kolega predo mnou to nikdy neevidoval, to sme boli potom obaja takí sprostí... Veď vklady aj osobná spotreba sú už majetok podnikateľa prečo by som to mala nejako evidovať...
Tamila
19.03.10,17:16
Viete čo mi dnes povedala daňová poradkyňa, že osobný vklad podnikateľa mám evidovať v JU v ostatných záväzkoch! Nepomýlila si to náhodou s PU? Ja som to nikdy neevidovala v záväzkoch, proste pokladňa mínusová -hodila som osobný vklad, aj môj kolega predo mnou to nikdy neevidoval, to sme boli potom obaja takí sprostí... Veď vklady aj osobná spotreba sú už majetok podnikateľa prečo by som to mala nejako evidovať...
Áno, osobný vklad podnikateľa by sa mal evidovať v záväzkoch. Tiež som to nerobila, ale vytkla mi to daňová kontrola.
Silvia123
19.03.10,17:30
Ja čo poznám účtovníčky na okolí, ani jedna to nedáva do záväzkov a ani daňovú kontrolu to nezaujímalo... tak to potom pri tej osobnej spotreba mám uviesť text: osobná spotreba-vrátenie vkladu? Alebo ako potom? No fakt som z toho prekvapená...
ekopo
19.03.10,17:37
Ja čo poznám účtovníčky na okolí, ani jedna to nedáva do záväzkov a ani daňovú kontrolu to nezaujímalo... tak to potom pri tej osobnej spotreba mám uviesť text: osobná spotreba-vrátenie vkladu? Alebo ako potom? No fakt som z toho prekvapená...
a nič nehovorí zákon o účtovníctve, konkrétne § 2?
citujem:
(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,

fakt sa treba riadiť tým čo hovoria ostatní....
Silvia123
19.03.10,17:45
fakt sa treba riadiť tým čo hovoria ostatní....

No však všetci ostatní v mojom okolí to do záväzkov nedávajú a kolega predo mnou, mal dlhoročné skúsenosti s účtom a osobné vklady neúčtoval ako záväzok...
Silvia123
19.03.10,17:47
No ale čo už s tým narobím... mám si to dozadu nasčítať a začať evidovať?
ekopo
19.03.10,17:54
príklad 1:

začínajúci podnikateľ vloží do podnikania 1000 € s úmyslom nakúpiť tovar,
žiadna transakcia sa neuskutoční
na konci roka vykáže vo výkaze o MaZ sumu 1000 € len zostatok v pokladni a rozdiel majetku a záväzkov 1000 €
čiže je vykázaný rozielový stav majetku 1000 €


príklad 2:

začínajúci podnikateľ vloží do podnikania 1000 € s úmyslom nakúpiť tovar,
sumu zaeviduje v záväzkoch ako vložený vklad
žiadna transakcia sa neuskutoční
na konci roka vykáže vo výkaze o MaZ sumu 1000 € v pokladni, sumu 1000 € v záväzkoch a rozdiel majetku a záväzkov 0 €
čiže je vykázaný rozdielový stav majetku 0 €


otázka: ktorý príklad je správny?
ekopo
19.03.10,18:02
a teraz ešte k výberom vlastného vkladu:

začínajúci podnikateľ vloží do podnikania 1000 € s úmyslom nakúpiť tovar,
sumu zaeviduje v záväzkoch ako vložený vklad
žiadna transakcia sa neuskutoční
na konci roka vykáže vo výkaze o MaZ sumu 1000 € v pokladni, sumu 1000 € v záväzkoch a rozdiel majetku a záväzkov 0 €
čiže je vykázaný rozdielový stav majetku 0 €

ďaľšie obdobie:

podnikateľ obstará a zaplatí tovar za 1000 €
predá tovar za 1500 €
vyberie si svojich vložených 1000 € z pokladne a zruší 1000 € záväzok,
zostáva mu v pokladni 500 €, z toho si vyberie pre vlastnú potrebu 200 € a tento výber samozrejme nikde inde v záväzkoch ani v pohľadávkach už neuvádza, pretože tie peniaze si zarobil a samozrejme zdanil......Takto by mal podľa mňa fungovať kolobeh v daňovom JU, v súlade s citovaným zákonom.......
Silvia123
19.03.10,18:03
Ekopo logicky samozrejme ten druhý príklad je správny, no ale my sme mali tých vkladov teda dosť za minulé roky, to by sme boli hádam aj v mínuse s majetkom... no šéf by ma zožral aj s topánkami.... :)
Prosím ťa a čo mi poradíš ako to mám zrazu začať evidovať? Ďakujem za rady aj vysvetlenie! Upozorním tiež kamošky!
ekopo
19.03.10,18:16
ak ste mali vklady, na aký účel sa použili tie peniaze? Majú byť v tovare, IM....Mali ste stále stratu, alebo minimálny zisk? tak bola niekde chyba....pretože ak sa len nakupuje a nepredáva, majú minimálne rásť zásoby.....do nemoty
Silvia123
19.03.10,18:25
No v podstate áno, všetok majetok sme mali v pohľadávkach a ten rozdiel bol veľmi v pluse, nešlo by to zrejme mínusu, ale zase ani nie do takého plusu aby dostal úver... z tohoto pohľadu to beriem... Ach do frasa... mám chuť sa na túto robotu vykašlať, stále človek nachádza nejaké chyby alebo zisťuje čo nevie...
ekopo
19.03.10,18:27
Pre banku je v prvom rade dôležitý dańový základ....

ano , účtovníctvo je o neustálom učení....
Silvia123
19.03.10,18:33
ale ako mohla táto vec ujsť toľkým účtovníkom v okolí,mi nejde akosi do hlavy a hlavne toho môjho kolegu som považovala sa experta v JU! Škoda že zomrel, ale od neho som odpozorovala celý systém účtovania v JU, lebo škola mi nedala žiadne poznatky o praxi v účtovníctve, len na vlastných chybách sa môžem naučiť... bohužial...
Silvia123
19.03.10,18:42
ach... ale mi zase kleslo ego... po zistení takýchto chýb mám sto chutí s tým praštiť, že sa na to nehodím... a ani neviem čo s tým teraz to si mi ešte nepovedal, že či to mám zrazu začať evidovať?
ekopo
19.03.10,18:50
ach... ale mi zase kleslo ego... po zistení takýchto chýb mám sto chutí s tým praštiť, že sa na to nehodím... a ani neviem čo s tým teraz to si mi ešte nepovedal, že či to mám zrazu začať evidovať?
...budeš sa riadiť tým čo ja napíšem? Riaď sa vlastným rozumom, snaž sa riadiť zákonom , a možno trochu mojim vysvetlením a relevantnými radami poraďákov na Porade.
bv_alexandra
19.03.10,19:01
ach... ale mi zase kleslo ego... po zistení takýchto chýb mám sto chutí s tým praštiť, že sa na to nehodím... a ani neviem čo s tým teraz to si mi ešte nepovedal, že či to mám zrazu začať evidovať?
Silvinka hlavu hore, nie si sama.
Určite sme min dve čo to tak neúčtujú:D
Ja som tiež prekvapená z toho a pravdupovediac mi to ešte logicky nedochádza prečo by to tak malo byť.
Asi si sedím na vedení:D
Zdenka175
19.03.10,19:02
Tú sú vyjadrenia DRSR tiež sú rozdielne:rolleyes: http://www.porada.sk/1334107-post39.html
bv_alexandra
19.03.10,19:10
Tú sú vyjadrenia DRSR tiež sú rozdielne:rolleyes: http://www.porada.sk/1334107-post39.html

tak a ktoré je správne:)
Silvia123
19.03.10,19:11
Zdenka, to je fakt zaujímavé..., alexandra ďakujem za podporu.
tetrisss
19.03.10,19:16
Myslim, ze logicky sa to da vysvetlit asi tak, ze uctovnictvu je absolutne jedno, kto systemu pozicia a vklad podnikatelka je predsa vlastne pozicanie si sam sebe, jasne je teda, ze je to zavazok a je ho treba evidovat. Ja si myslim, ze teraz uz mozes dat len skutocny stav tejto pohladavky za minuly rok, malo by to vyplynut z rozdielu priebeznych poloziek, ak ho ocistis od inych moznych nedokoncenych prevodov, pripadne zaloh.
ekopo
19.03.10,19:18
raz som na margo týchto odpovedí (z drsr) napísal , že ich asi písala na príslušnom drsr "údržbárka podlahových krytín" , majú totiž asi takú výpovednú hodnotu (nechcem sa nijako dotknúť príslušných "údržbárov")
bv_alexandra
19.03.10,19:19
No ja sa ešte opýtam Ekopa na opačný prípad.
povedzme, že Szčo má svoje záväzky sám voči sebe vyrovnané/toto je proti mojej logike, sam voči sebe:(/
Zoberie si peniaze aby mohol ist s manželkou na luxusnú večeru - zaúčtujeme ako osobnú spotrebu a
TIEŽ TO ZAÚČTUJEME ako pohladávku voči nemu samému?
Ja v tom fakt neviem nájst rozumné vysvetlenie prečo by to tak malo byť:mee:
Zdenka175
19.03.10,19:19
Nemám taký prípad, ale tiež nad rozmýšľam??????
tetrisss
19.03.10,19:22
Ked si zoberie peniaze na osobnu spotrebu tak to predsa nie je ziadna pohladavka, a je jedno na co ich pouzije. Je to jednoducho vydavok neoplyvnujuci zaklad dane.
ekopo
19.03.10,19:26
No ja sa ešte opýtam Ekopa na opačný prípad.
povedzme, že Szčo má svoje záväzky sám voči sebe vyrovnané/toto je proti mojej logike, sam voči sebe:(/
Zoberie si peniaze aby mohol ist s manželkou na luxusnú večeru - zaúčtujeme ako osobnú spotrebu a
TIEŽ TO ZAÚČTUJEME ako pohladávku voči nemu samému?
Ja v tom fakt neviem nájst rozumné vysvetlenie prečo by to tak malo byť:mee:
pozorne si prečítaj ešte raz môj príspevok č. 14
bv_alexandra
19.03.10,19:35
pozorne si prečítaj ešte raz môj príspevok č. 14
NEjde mi to do hlavy. Skúsim si to ešte ráno prečítať. Snad sa mi bude lepšie rozmýšlať.
A ešte jedna otázka ako by sa mal zaevidovať zisk po zdanení?;)
Bolo mi povedané že tiež ako záväzok. A preto už idem radšej spať, a skúsim nad tým rozmýšlať ráno.
Snáď mi to bude jasnejšie.
:);)
tetrisss
19.03.10,19:48
Zisk po zdaneni?, to nemyslis vazne...
bv_alexandra
19.03.10,19:55
Nechápem tetriss.
Bud sa v tom už zamotávam alebo fakt neviem.
Ked mi na konci roku ostane 100eur ako zisk už zdanený tak bud ich vytiahnem ako osobnú spotrebu - alebo ich nechám sám sebe firme, a tým pádom by to zas mal byť záväzok? to sa pýtam.
ekopo
19.03.10,20:02
JU nepozná pojem "zisk po zdanení", je tu max. pojem rozdiel medzi príjmami a výdavkami....
tetrisss
19.03.10,20:05
Ked zisk nechas vo firme, tak sa nic nedeje, ziadna operacia predsa neprebehla a ked ich vytiahnes ako osobnu spotrebu, tak, ako som uz hore pisala, je to vydavok neoplyvnujuci zaklad dane a koniec, ziadny zavazok. Prosim ta, nehnevaj sa, ale co to mas za poradcov?:confused:
Silvia123
19.03.10,21:10
Čítala som celú diskusiu čo sem pripla Zdenka a zaujal ma tento názor!!! Preto som ho sem okopírovala. Totižto s tou daňovou poradkyńou sme riešili ukončenie živnosti a prišli do reči či má vrátené všetky osobné vklady, pretože ona tvrdila, že ak nie sú vrátené sú záväzkom a záväzok treba dodaniť! Tak som na ňu pozerala ako puk, že v podstate ja som nikdy osobné vklady do záväzkov nedávala a že to môže mať takýto dopad, som ani len netušila... a keď som čítala tento príspevok tak je to v podstate naozaj zvláštne... Takže tu je ten príspevok, ktorý ma tak zaujal:


avatar
účtovník 007
Poraďák

Členom od: 18-04-05
Príspevky: 1,302
Súhlasil: 929x
Získal 1,554 súhlasov
v 543 príspevkoch
Články v Blogu: 17
PoradaBody: 170
účtovník 007 získava čoraz viac bodovúčtovník 007 získava čoraz viac bodov

Re: vklad SZČO - reakcia
Bola som jedným z diskutujúcich, ktorí obhajovali neevidovanie v knihe záväzkov. Beriem na vedomie vyjadrenie UDR, akceptujem ho . Aj keď sa vnútorne s ním nestotožňujem. Ak môžem vysvetlím prečo, na príklade trošku pritiahnutom za vlasy.
FO nepodnikateľ predá rodinný dom, lebo má úžasný podnikat. nápad a vloží 2 mil. do podnikania. V pokladni je 2 mil. ,v záv. 2 mil. Ešte ani nezačne podnikať a dostane pokutu 2 mil. Zaeviduje záväzok z pokuty, uhradí. V pokladni je nič, záväzok z pokuty nulový. Rozhodne sa s podnikaním praštiť a zruší živnosť. V knihe záväzkov má voči sebe záv. 2 mil. Ak hľadáme paralelu PU a JU, tak tu mi vychádza: Ak v PU mi niekto odpustí záväzok, je to mojím príjmom a musím tento príjem zdaniť. Pri ukončení živnosti FO podnikateľa(dochádza vlastne k odpusteniu záväzku, lebo ak nie je z čoho, tak sám na seba nepošlem exekútora), musím si tiež zdaniť tento príjem? Alebo v tomto prípade už pozeráme na záväzok z vkladu FO nepodnikateľa inak?
Možno rozmýšľam úplne zle a budem rada ak ma opravíte.

V tom prípade mi vychádza, že nie je záväzok ako záväzok.



__________________
Silvia123
19.03.10,21:21
Rozdiel medzi tým fiktívnym príkladom a mojej skutočnosti nie je veľký... takže je to nanajvýš zaujímavé... vloží vlastné peniaze do podnikania a má si ich chudák pri zrušení živnosti ešte dodaniť???
tetrisss
19.03.10,21:26
V podstate pri pokute mas aj pravdu, ze ich musis zdanit.
ego.mc
20.03.10,07:43
a nič nehovorí zákon o účtovníctve, konkrétne § 2?
citujem:
(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,

Asi by bolo dobré citovať aj toto:
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) majetkom sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je takmer isté, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
Osobný vklad a osobná spotreba v žiadnom prípade nemôžu ovplyvniť ekonomické úžitky účtovnej jednotky.

Ďalej Postupy účtovania JÚ:
§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
Dovolím si pripomenúť, že finančný vzťah môže nastať iba medzi dvoma (alebo viacerými) rôznymi subjektami.


fakt sa treba riadiť tým čo hovoria ostatní....
Myslím si, že vždy sa treba riadiť vlastným rozumom. :)
ekopo
20.03.10,07:52
otázka ego.mc, v príspevku č.13 je ktorý prípad "správnejší" " , prosím stručne.

prosím nevytrhávaj moje vety z kontextu (platí pre posledný citát), vyznie totiž inak...
ego.mc
20.03.10,08:06
Môj názor: 1
ekopo
20.03.10,08:09
Môj názor: 2
ego.mc
20.03.10,08:26
V to prípade určite eviduješ v záväzkoch aj ostatné vklady do obchodného majetku, napr. auto, stroje, dom.
Alebo sú peniaze niečim výnimočné? ;)
Zita5
20.03.10,08:39
Chlapci dám jeden návrh .:) Treba na písať jeden list na daňové riaditeľstvo, priložiť k nemu odpovede z DRSR jednu v ktorej píšu , že vklad podnikateľa je záväzkom a druhú v ktorej sa píše , že vklad podnikateľa nie je záväzkom a požiadať ich o riadne a posledné stanovisko .Nie je predsa možné , aby sa odpovede z daňového riaditeľstva rozchádzali . A tie odpovede predsa máme aj tu na Porade .

Samozrejme , že list neposielať cez dopyty z ich stránky, ale poštou .;)
Ak súhlasíte , ta to spravím, ale až po 31.3.2010 .
ekopo
20.03.10,09:34
V to prípade určite eviduješ v záväzkoch aj ostatné vklady do obchodného majetku, napr. auto, stroje, dom.
Alebo sú peniaze niečim výnimočné? ;)
Ak sa vloží vlastné auto staršie ako 4 roky do majetku, tak sa vkladá všeobecne s nulovou hodnotou, samozrejme je možné ho oceniť reprodukčnou OC z ktorej sa robia účtovné odpisy (hodnota IM aj s dopadom účtovných odpisov sa uvádza aj vo výkaze o MaZ), ale ako som písal, nakoľko sa daňovo nemôže odpisovať , IM sa vkladá vo všeobecnosti s nulovou hodnotou (povieme si, načo si komplikovať život - je to ale niekedy na škodu), ak sa vloží 2-ročné auto do majetku, tak sa ešte môže dva roky daňovo odpisovať a vkladá sa do majetku s touto "zostatkovou" hodnotou....obdobne to platí aj pre ostatný majetok. Peňažné prostriedky majú vždy svoju menovitú hodnotu.
Mimochodom už každý rok reagujem na tému "vlastné vklady", a je to s rovnakým výsledkom 50:50 a ten neovplyvní ani prípadná odpoveď z drsr, pretože to nebude opäť záväzný výklad.... Ozaj a peniaze od brata majú byť evidované inak....? Sú podnikatelia, ktorí večne musia urobiť do pokladne vklad, ale žiadny výber, prečo asi?
Úctujem tak, ako som uviedol v prípade č.2, mám vnútorné uspokojenie, že výkaz o MaZ podľa môjho názoru zachytáva vernejšie pohyb "majetku".
To je asi všetko z mojej strany k tejto téme.
evina
20.03.10,09:36
Chlapci dám jeden návrh .:) Treba na písať jeden list na daňové riaditeľstvo, priložiť k nemu odpovede z DRSR jednu v ktorej píšu , že vklad podnikateľa je záväzkom a druhú v ktorej sa píše , že vklad podnikateľa nie je záväzkom a požiadať ich o riadne a posledné stanovisko .Nie je predsa možné , aby sa odpovede z daňového riaditeľstva rozchádzali . A tie odpovede predsa máme aj tu na Porade .

Samozrejme , že list neposielať cez dopyty z ich stránky, ale poštou .;)
Ak súhlasíte , ta to spravím, ale až po 31.3.2010 .

Dostanem asi mimo témy:), ale nedá mi sa neopýtať a Zitka prečo až po 31.03.2010 :D:D
bv_alexandra
20.03.10,09:44
Dostanem asi mimo témy:), ale nedá mi sa neopýtať a Zitka prečo až po 31.03.2010 :D:D
mimotemyPravdepododobne Zitka do 31.03. dovolenkuje:D tak asi preto;)
Zitka a na ktorých ostrovoch si na Seychelách či si si vybrala inú destináciu:D:D:D
Len aby sa jej tam nezapáčilo, a rozhodne sa vrátiť až v apriĺi:D:---
Zita5
20.03.10,13:19
Dostanem asi mimo témy:), ale nedá mi sa neopýtať a Zitka prečo až po 31.03.2010 :D:D

Joj Evka a to ma napadlo , že termín predlžujem až do 25.4.2010:D:D Ktovie prečo ?
ego.mc
20.03.10,14:15
Treba napísať jeden list na daňové riaditeľstvo, priložiť k nemu odpovede z DRSR jednu v ktorej píšu , že vklad podnikateľa je záväzkom a druhú v ktorej sa píše , že vklad podnikateľa nie je záväzkom a požiadať ich o riadne a posledné stanovisko .Nie je predsa možné , aby sa odpovede z daňového riaditeľstva rozchádzali . A tie odpovede predsa máme aj tu na Porade .
10 : 1, že vyprodukujú tretí spôsob. :D
Natty
14.03.12,11:24
Velmi by ma zaujimalo, ako to dopadlo, kedze aj ja som natrafila na tuto dilemu a som z toho soknuta, ze vklad do zavazkov? Co na to DRSR?
Natty
15.03.12,08:30
Velmi by ma zaujimalo, ako to dopadlo, kedze aj ja som natrafila na tuto dilemu a som z toho soknuta, ze vklad do zavazkov? Co na to DRSR?

...posuvam prispevok...poradi niekto?
lenca
18.03.13,10:29
Zdravím, tiež ma táto téma začína zaujímať, lebo práve začínam s účtovníctvom. Existuje už nejaké konečné stanovisko z DU k spomínanému problému? Ďakujem.
ego.mc
18.03.13,11:58
Nestretol som sa s ním. Riaďte sa existujúcimi predpismi a vlastnou logikou. :)
JanaSys
12.05.13,13:53
Na túto tému som narazila náhodou práve preto, že som predtým v inej téme zazrela, že sa osobný vklad eviduje v záväzkoch, čo ma dosť zarazilo.
Súhlasím ale s ego.mc, že to v záväzkoch nemá čo robiť a správny je príklad č.1.

Základné dôvody: (neviem presne pojmy)
- nemôžem mať záväzok sama voči sebe (u SZČO je to stále tá istá osoba, predpokladám, že DU si to poplietli s osobným vkladom u sro)
// všimnite si pozorne rozdiel medzi tými dvoma stanoviskami: Peňažný vklad fyzickej osoby do podnikania versus Osobný vklad, niekto pri odpovedi pozorne nečítal zadanie, možno pletie že sa rovnako volá stĺpec v peňažnom denníku)
- keď vložím do pokladne 1000€, neminiem ich, stále ich tam mám, takže stav majetku nemôžem vynulovať záväzkom voči samej sebe, stále sú to moje peniaze, aj keď sa používajú na podnikanie
- osobné vklady versus osobná spotreba - ak by mal byť osobný vklad v záväzkoch, potom by výdaj na osobnú spotrebu musel tento záväzok znižovať

Keďže tu panujú rôzne názory, tak ja urobím toto:
- odložím si stanovisko DU, ktoré považujem za správne, naďalej osobný vklad nebudem evidovať v záväzkoch a "saldo" medzi vkladmi a vrátením budem sledovať ako rozdiel medzi osobným vkladom a výdajom na osobnú spotrebu, aby som vedela, či firmu stále "dotujem" alebo nie

PS: Nedávno som sa na našom DU chcela spýtať niečo ohľadne nákladov, keďže podnikám z domu, ich odpoveď bola: pošlite dopyt na DRSR, budete to mať písomne, takže to pri kontrole obhájite. Odpoveď mi doteraz neprišla, ale ak si myslíte, že sú dve rôzne stanoviská, vyberte si to, čo sa Vám hodí a tým argumentujte.
taniturik
22.08.13,19:41
A co keby ste si len dali namiesto osobneho vkladu pozicku od majitela uctovnej jednotky ako ostatny prijem, ktory nesmie ovplyvnit zaklad dane?