kittike23
19.03.10,09:48
Dobrý, účtujem v jednoduchom účtovníctve, auto nemám zaradené do podnikania teda nemám v obchodnom majetku, na auto som zaplatila dan z mot. vozidiel, aby som mohla uplatniť cestovné náhrady.

Cestovné náhrady robím paušálne t.j. 0,183 paušálna náhrada a za spotrebované km.

Otázkou je, ked prídu na kontrolu či kontrolujú aj bločky PHM:

Ceny PHM som robila na základe štatistického úradú priemerné ceny PHM. pri 95 ke.

Potrebujem aj bločky PHM?

Prosím poradte. Dakujem.
Adula
20.03.10,16:51
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, pričom, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. Daňovník je v súlade s vyššie citovaným zákonným ustanovením povinný dokladovať cenu benzínu za každý odjazdený km jazdy motorovým vozidlo.


Odbor lsužieb pre verejnosť, DRSR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, poprosila by som Vás o odpoveď, SZČO používa v súvislosti s podnikaním vlastné osobné auto, zaplatil daň z mot.voz., neodkladal si však všetky doklady o phm, kninu jazd viedol, je možné si do daňových výdavkov zahrnúť len základnú náhradu za km, alebo podmienkou uplatnenia náhrady za km, je preukázať taktiež všetky tankovania? Ďakujem.

Poviem však pravdu, neviem či som dobre pochopila, či sa môžu alebo nemôžu uplatniť len náhrady, lebo bločky od benzínu je nutné mať, ale či sa môže uplatniť len základna náhrada, podľa tohto či môžu byť tie náhrady samé. Počkáme na názor ostatných.
abel
20.03.10,17:05
skrátim odpoveď: áno, potrebuješ bločky PHM
Zita5
20.03.10,18:32
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, pričom, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. Daňovník je v súlade s vyššie citovaným zákonným ustanovením povinný dokladovať cenu benzínu za každý odjazdený km jazdy motorovým vozidlo.


Odbor lsužieb pre verejnosť, DRSR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, poprosila by som Vás o odpoveď, SZČO používa v súvislosti s podnikaním vlastné osobné auto, zaplatil daň z mot.voz., neodkladal si však všetky doklady o phm, kninu jazd viedol, je možné si do daňových výdavkov zahrnúť len základnú náhradu za km, alebo podmienkou uplatnenia náhrady za km, je preukázať taktiež všetky tankovania? Ďakujem.

Poviem však pravdu, neviem či som dobre pochopila, či sa môžu alebo nemôžu uplatniť len náhrady, lebo bločky od benzínu je nutné mať, ale či sa môže uplatniť len základna náhrada, podľa tohto či môžu byť tie náhrady samé. Počkáme na názor ostatných.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87


Odcitovali skrátene znenie paragrafu;) ,preto som ho citovala, aby sa dal porovnať.
I napriek tomu ,že Ti nedali priamu odpoveď na Tvoju priamu otázku som toho názoru , že bez dokladovania PHM ,nie je možné uplatniť základnú náhradu .Proste jedno s druhým súvisí .