Radim.H
19.03.10,11:05
Dobrý deň prajem,
Neviem nikde nájsť, kde sa má uviesť vyplatený daňový preplatok z dani zo závislej činnosti za rok 2009, ktorý mi bol vrátený zamestnávateľom t.r. 2010. Zamestnávateľovi som nedal potvrdenie o zaplatenom životnom poistení a teraz musím urobiť kompletne DP FO - A, aby som dostal aj tento preplatok. Prosím len číslo riadku na DP, aby mi matematicky vyšiel aj riadok 65 po tomto druhom preplatku očistený o prvý preplatok. Vďaka.
Kvaka
19.03.10,13:13
Ak už zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň a daňový preplatok už vrátil, je možné podať po 31.03.2010 dodatočné DP, pričom za podané daňové priznanie sa považuje vykonané RZ z preddavkov na daň (pozri § 32 ods. 9 ZoDP). V dodatočnom DP sa sa uvedý rozdiely oproti RZ.
JanaJB
19.03.10,21:02
Ak už zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň a daňový preplatok už vrátil, je možné podať po 31.03.2010 dodatočné DP, pričom za podané daňové priznanie sa považuje vykonané RZ z preddavkov na daň (pozri § 32 ods. 9 ZoDP). V dodatočnom DP sa sa uvedý rozdiely oproti RZ.
Do 31.03.2010 možno podať opravné DP, ktoré nahrádza už podané DP a po lehote na podanie DP sa podáva dodatočné DP.
Radim.H
20.03.10,08:48
Vďaka za cenné informácie. Máte pravdu tak je to uvedené v zákone a vôbec by ma nenapadlo, že RZ od zamestnávateľa je vlastne moje daňové priznanie. Nenapadlo by ma to preto, lebo daniari cez média veľa rozprávajú o tom, že ak na niečo zabudneme /život.poist,dôch.spor.,.../ treba podať DP a nepovedia rovno dodatočné daňové priznanie. Kto vie ako to je vlastne právne čisté, keď DP podpisujem a RZ nepodpisujem len o to žiadam a aj keď v tejto žiadosti vyhlasujem plno veci, čo keď v RZ urobí chybu zamestnávateľ, kto je zodpovedný - ja keďže je to moje DP, alebo on keď robí RZ ?
Kvaka
20.03.10,12:23
Do 31.03.2010 možno podať opravné DP, ktoré nahrádza už podané DP a po lehote na podanie DP sa podáva dodatočné DP.

No ja som preto nespomenula opravné DP, ale len dodatočné, lebo v tomto prípade daňový preplatok zamestnávateľ už vrátil, takže mi to tak vyšlo. Ale ako sa potom v opravnom DP napíše tá vrátená daň? Ako príjem?
Radim.H
20.03.10,16:55
Ja chcem samozrejme podať DP do 31.3.2010, takže pôjde o opravné daňové priznanie, ale v podstate je to jedno či opravné, alebo dodatočné, pretože to stále nerieši ten problém ktorý riadok použiť na uvedenie vráteného preplatku. Dostal som medzitým taký tip, že do riadku 62 sa uvedie rozdiel zrazených preddavkov a vrátených preplatkov. Nie je to až také ideálne riešenie, ale potom už mi vyjde matematický riadok 65 a DÚ vráti už správny preplatok. Bude to aj podložené dokladom od zamestnávateľa - ročným zúčtovaním a zároveň tento výpočet - rozdiel uvediem v XII.oddiele DP FO-A ako pomocný výpočet. Čo vy na to ?
Katy a R
20.03.10,17:11
nie je jedno, či opravné ... a či dodatočné;)
Môžeš to urobiť tak, že normálne vyplníš DP (opravné) ... len teda ti vyjde vyšší preplatok (vďaka tej poistke) ... a v poznámke uvedieš, koľko ti zamestnávateľ už vyplatil. Doklad RZD plus potvrdenie o poistnom samozrejme dokladáš (z toho to aj vyplýva). DU ti vráti len rozdiel:)
Radim.H
28.03.10,09:15
Chcem vám len oznámiť, že v tejto veci som už podal DP a platí to čo som napísal, že do riadku 62 sa uvedie rozdiel zrazených preddavkov a vrátených preplatkov. Čo sa týka toho či opravné, alebo dodatočné, tak ani jedno, ale riadne DP, pretože aj keď je to tak uvedené v § 32 ods. 9 ZoDP, výpočtový systém našich DÚ to neberie, pretože by musel poznať ročné zúčtovanie od zamestnávateľa ako prvé - riadne DP. To je všetko v tejto veci, ušetrite si dvakrát cestu na DÚ.