mauro23456
19.03.10,11:26
Dobrý deň,
pracujem v privátnej nemocnici a včera som dostal od zamestnávatela výpoveď kvôli auditu a znižovaniu stavu pracovníkov. Išiel som ako úplne prvý zo všetkych prepustených a bola mi ponúknutá možnosť dohodou o 3 mesačnom odstupnom+ marcový plat s tým, že skončím pp do 1.4.2010. Isiel som teda domov a dnes boli dalšie kolegyne, ktoré dostali 4 mesačné odstupné+marcový plat s tým, že skončia do 1.4.2010 /ohrádzali sa tam zákonmi, že zamestnávatel je povinný dať taketo odstupné. Ja som o tom nevedel a chcem sa spýtať, či môžem odstúpiť od dohody a dohodnúť sa na novej?/4 mesačné odstupné+marcový plat/.Mám nato nárok?
drobeceva
19.03.10,10:46
Dobrý deň,
pracujem v privátnej nemocnici a včera som dostal od zamestnávatela výpoveď kvôli auditu a znižovaniu stavu pracovníkov. Išiel som ako úplne prvý zo všetkych prepustených a bola mi ponúknutá možnosť dohodou o 3 mesačnom odstupnom+ marcový plat s tým, že skončím pp do 1.4.2010. Isiel som teda domov a dnes boli dalšie kolegyne, ktoré dostali 4 mesačné odstupné+marcový plat s tým, že skončia do 1.4.2010 /ohrádzali sa tam zákonmi, že zamestnávatel je povinný dať taketo odstupné. Ja som o tom nevedel a chcem sa spýtať, či môžem odstúpiť od dohody a dohodnúť sa na novej?/4 mesačné odstupné+marcový plat/.Mám nato nárok?
Marcový plat je bez diskusie, čo sa týka odstupného - par. 76, odst. 1 ZP hovorí, že ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Záleží, či máte kolektívnu zmluvu, kde máte upravené podmienky vyplatenia odstupného.
Je možné, že zamestnávateľ vyplatí dvojmesačné odstupné a dohodne sa so zamestnancami na vyplatení ďalších dvoch mesiacoch /namiesto výpoved.doby/
Chobot
19.03.10,11:56
Dobrý deň,
pracujem v privátnej nemocnici a včera som dostal od zamestnávatela výpoveď kvôli auditu a znižovaniu stavu pracovníkov. Išiel som ako úplne prvý zo všetkych prepustených a bola mi ponúknutá možnosť dohodou o 3 mesačnom odstupnom+ marcový plat s tým, že skončím pp do 1.4.2010. Isiel som teda domov a dnes boli dalšie kolegyne, ktoré dostali 4 mesačné odstupné+marcový plat s tým, že skončia do 1.4.2010 /ohrádzali sa tam zákonmi, že zamestnávatel je povinný dať taketo odstupné. Ja som o tom nevedel a chcem sa spýtať, či môžem odstúpiť od dohody a dohodnúť sa na novej?/4 mesačné odstupné+marcový plat/.Mám nato nárok?

Ak si už podpísal dohodu, tak tá je platná a nemôžeš ju zrušiť. Dohodol si si 3 mesačné odstupné, tak to aj platí. Tie kolegyne si dohodli 4 mesačné odstupné - zo zákona na to nemajú nárok, ale použili určite iné argumenty. Vedeli lepšie vyjednávať. Alebo čerpali vedomosti z porady. Mal si sa vopred poradiť tu. Vysvetlenie je tu:

http://www.porada.sk/781127-post15.html
mauro23456
21.03.10,10:21
Takže už nemám šancu??? Zajtra mam dohodnutý termín so zamestnavatelom kvôli tomu odstupnému. Mám nejakú šancu dostať ešte to 4 mesačné odstupné? V PP som bol 1 rok. Moja kamarátka, čo tam nastúpila so mnou a má také isté vzdelanie, dostala automaticky to 4 mesačné. Prosím poradte mi, či mám šancu na to vyššie odstupné, popr. aké argumenty môžem použiť.
drobeceva
22.03.10,18:54
Takže už nemám šancu??? Zajtra mam dohodnutý termín so zamestnavatelom kvôli tomu odstupnému. Mám nejakú šancu dostať ešte to 4 mesačné odstupné? V PP som bol 1 rok. Moja kamarátka, čo tam nastúpila so mnou a má také isté vzdelanie, dostala automaticky to 4 mesačné. Prosím poradte mi, či mám šancu na to vyššie odstupné, popr. aké argumenty môžem použiť.
mauro...zaujímalo by ma, čo si "vyboxovala". Podeľ sa s nami;)
Chobot
22.03.10,21:08
Takže už nemám šancu??? Zajtra mam dohodnutý termín so zamestnavatelom kvôli tomu odstupnému. Mám nejakú šancu dostať ešte to 4 mesačné odstupné? V PP som bol 1 rok. Moja kamarátka, čo tam nastúpila so mnou a má také isté vzdelanie, dostala automaticky to 4 mesačné. Prosím poradte mi, či mám šancu na to vyššie odstupné, popr. aké argumenty môžem použiť.

Prečítaj si tento môj príspevok, aby si vedel, prečo to 4 mesačné odstupné:

http://www.porada.sk/781127-post15.html