bubienok
19.03.10,12:17
Dobry den,

od 1.6.2010 sa stanem dobrovolne nezamestnanou matkou v domacnosti.
Viem ze zdravotne poistenie si musim platit.Ako to je so socialnou poistovnou?
Kolko sa plati mesacne do zdravotnej a do socialnej poistovne v r.2010?
Co este by som si mal sama zaplatit?

Dakujem za vase odpovede.

Lucia
Timka1
19.03.10,11:22
Dobry den,

od 1.6.2010 sa stanem dobrovolne nezamestnanou matkou v domacnosti.
Viem ze zdravotne poistenie si musim platit.Ako to je so socialnou poistovnou?
Kolko sa plati mesacne do zdravotnej a do socialnej poistovne v r.2010?
Co este by som si mal sama zaplatit?

Dakujem za vase odpovede.

Lucia

budeš musieť sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ a každý mesiac platiť poistné vo výške pre obdobie od 1. januára 2010 je 28,92 €.

V sociálnej poisťovni si nemusíš platiť nič, len ak by si chcela dobrovoľne, ale premýšľala by som len nad nemocenským poistením a je to už na tebe v akej výške
bubienok
19.03.10,12:46
.....Nemocenské poistenie je poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva.

Zo systému nemocenského poistenia sa poskytujú nemocenské dávky:

* nemocenské
* ošetrovné
* vyrovnávacia dávka
* materské

...tak toto som nasla na nete
...tehotna uz nechcem byt :), a naco potom platim zdravotne poist? aka je min. platba na nemocenske? ake vyhody by som mala, keby som to platila? neplatili by mi rodicovsky prispevok?

..vdaka

pripadam si ako analfabet
Timka1
19.03.10,12:52
.....Nemocenské poistenie je poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva.

Zo systému nemocenského poistenia sa poskytujú nemocenské dávky:

* nemocenské
* ošetrovné
* vyrovnávacia dávka
* materské

...tak toto som nasla na nete
...tehotna uz nechcem byt :), a naco potom platim zdravotne poist? aka je min. platba na nemocenske? ake vyhody by som mala, keby som to platila? neplatili by mi rodicovsky prispevok?

..vdaka

pripadam si ako analfabet

verím tomu, že nechceš byť ani chorá, ale ak by si bola, môže sa stať, že aj dlhšie obdobie, nikdy nevieš čo sa môže stať, tak nedostávala by si ani nemocenské dávky, napríklad aj ošetrovné za dieťa sa vypláca z DNP

preštuduj si tento link Sociálnej poisťovne, nájdeš tam veľa užitočného

http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
Timka1
19.03.10,12:54
veronikasad
19.03.10,13:12
Dobry den,

od 1.6.2010 sa stanem dobrovolne nezamestnanou matkou v domacnosti.
Viem ze zdravotne poistenie si musim platit.Ako to je so socialnou poistovnou?
Kolko sa plati mesacne do zdravotnej a do socialnej poistovne v r.2010?
Co este by som si mal sama zaplatit?

Dakujem za vase odpovede.

Lucia
ako staré dieťa máš ?
bubienok
19.03.10,13:20
dakujem za prehladne odpovede

na zaver rekapitulacia, ci som to dobre pochopila :)

aj ked som nezamestnana, tak ked ochoriem alebo moje deti, tak poslem PN od lekara do soc.poistovne, a ona mi preplati podla tej tabulky do 11.dna PN ky adekvatnu sumu?
.. tzn mesacne platim 28eu zdravotnu a min.14eu nemocenske.alebo sa oplati priplatit trosku viac na nemocenske?

dakujem este raz

p.s. deti 5,8,10 rokov
veronikasad
19.03.10,13:23
dakujem za prehladne odpovede

na zaver rekapitulacia, ci som to dobre pochopila :)

aj ked som nezamestnana, tak ked ochoriem alebo moje deti, tak poslem PN od lekara do soc.poistovne, a ona mi preplati podla tej tabulky do 11.dna PN ky adekvatnu sumu?
.. tzn mesacne platim 28eu zdravotnu a min.14eu nemocenske.alebo sa oplati priplatit trosku viac na nemocenske?

dakujem este raz

p.s. deti 5,8,10 rokov
Ak najmladšie dieťa nechodí do materskej škôlky, štát je platitelom poistného za osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku. Doplň prosím informáciu či navštevuje MŠ (celodenne)
bubienok
19.03.10,13:28
..celodenne ...
Timka1
19.03.10,13:29
dakujem za prehladne odpovede

na zaver rekapitulacia, ci som to dobre pochopila :)

aj ked som nezamestnana, tak ked ochoriem alebo moje deti, tak poslem PN od lekara do soc.poistovne, a ona mi preplati podla tej tabulky do 11.dna PN ky adekvatnu sumu? kkeby si bola zamestnaná prvých 10 dní pN platí zamestnávateľ a SP od 11 dňa vypláca nemocenské dávky, ak nie si zamestnaná SP vypláca od prvého dňa nemocenské dávky,
ošetrovné na deti tiež od prvého dňa, ale max. 10 dní
.. tzn mesacne platim 28eu zdravotnu a min.14eu nemocenske.alebo sa oplati priplatit trosku viac na nemocenske? ja si platím z max. VZ, záleží aj od toho či si často na PN alebo ošetrovnom

dakujem este raz



p.s. deti 5,8,10 rokov

v texte
bubienok
19.03.10,13:33
dakujem vsetkym za odpovede
pochopila som :)
prajem krasny den
veronikasad
19.03.10,13:34
..celodenne ...
V tom prípade bohužial nemáš inú možnosť len prihlásiť sa v zdr. poisťovni ako samoplatitel.

V sociálnej poisťovni sa môžeš prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba - môžeš si zvoliť len samostatné nemocenské poistenie, samostatné dôchodkové poistenie, samostatné poistenie v nezamestnanosti alebo komplet celé poistenie.

Doporučujem aspoň dobrovolné nemocenské poistenie, z ktorého môžeš čerpať ošetrovné (nie je potrebné splniť podmienku 270 dní poistenia, nárok na dávku je max. 10 kal. dní v jednom prípade) alebo nemocenské, na ktoré vzniká nárok až po 270 dňoch nem. poistenia. Do 270 dní nem. poistenia sa započítava aj doba ukončeného nem. poistenia v posledných dvoch rokoch, napr. zo zamestnania alebo zo živnosti.