žblnk
19.03.10,16:51
Ahojte, mám trochu problém s pamäťou. Zabúdam na maličkosti, ale občas aj na dôležité veci. Mám 26 a myslím, že na svoj vek by som mala mať lepšiu pamäť. Občas sa mi stane, že myslím na nejakú vec, ale neviem prísť na slovo, ktoré ho pomenúvava, alebo ho zamením za nejaké podobné slovo, hlavne keď som v strese. Alebo čítam text a som si istá, že som to prečítala správne, no keď si to prečítam znovu je to niečo iné. Poraďte mi nejaký doplnok stravy alebo nejakú inú radu
ludex
19.03.10,16:06
Ahojte, mám trochu problém s pamäťou. Zabúdam na maličkosti, ale občas aj na dôležité veci. Mám 26 a myslím, že na svoj vek by som mala mať lepšiu pamäť. Občas sa mi stane, že myslím na nejakú vec, ale neviem prísť na slovo, ktoré ho pomenúvava, alebo ho zamením za nejaké podobné slovo, hlavne keď som v strese. Alebo čítam text a som si istá, že som to prečítala správne, no keď si to prečítam znovu je to niečo iné. Poraďte mi nejaký doplnok stravy alebo nejakú inú radu


Myslím,že to má príčinu v spôsobe Tvojho života. Asi žiješ velmi rýchlo a chaoticky. Skús skludniť,spomaliť a hlavne bez stresu a nervozity. Ako sa hovorí,všetkého s mierou! ;)
buchač
19.03.10,16:17
Ahojte, mám trochu problém s pamäťou. Zabúdam na maličkosti, ale občas aj na dôležité veci. Mám 26 a myslím, že na svoj vek by som mala mať lepšiu pamäť. Občas sa mi stane, že myslím na nejakú vec, ale neviem prísť na slovo, ktoré ho pomenúvava, alebo ho zamením za nejaké podobné slovo, hlavne keď som v strese. Alebo čítam text a som si istá, že som to prečítala správne, no keď si to prečítam znovu je to niečo iné. Poraďte mi nejaký doplnok stravy alebo nejakú inú radu

Hm , skleróza nie je vážna choroba ...len jednu chybu má ...jeden sa pri nej nachodíííííí.....;)

Teraz vážne ...poniektorí zvyknú tomu vravieť , že je potrebné cvičiť si pamäť , že tréning ...
Nejaké doplnky stravy sú na nete , dosť ich bude , len či majú adekvátny účinok , to je už otázne ...;)
Môj foter až do svojej smrti / 84 / v pohode lúštil lúšťovky a podobné veci ...mama ho ani nútiť nemusela k cibreniu si pamäti a to prekonal aj nejakú tú chorobu ..
Denisa
19.03.10,16:38
dobré na pamäť je GINKGO BILOBA
Mária27
19.03.10,16:57
Horčík / magnezium
Kvaka
23.03.10,10:35
Ahojte, mám trochu problém s pamäťou. Zabúdam na maličkosti, ale občas aj na dôležité veci. Mám 26 a myslím, že na svoj vek by som mala mať lepšiu pamäť. Občas sa mi stane, že myslím na nejakú vec, ale neviem prísť na slovo, ktoré ho pomenúvava, alebo ho zamením za nejaké podobné slovo, hlavne keď som v strese. Alebo čítam text a som si istá, že som to prečítala správne, no keď si to prečítam znovu je to niečo iné. Poraďte mi nejaký doplnok stravy alebo nejakú inú radu
Skús lecitín. Ale ak si myslíš, že je to vážne, napr. ak okrem príznakov, ktoré si uviedla ešte aj strácaš veci alebo ich často hľadáš, a chceš mať istotu, že to nie je príznak nejakého ochorenia, skús si nájsť nejaké testy na pamäť, ktoré sú prístupné na internete a potom môžeš podľa potreby prípadne navštíviť aj odborníka. Si moc mladá na takéto zabúdanie.
kaco11
24.03.10,06:50
čo sa týka pomenovávania slov zabúdala som aj ja. Mala som malú slovnú zásobu. Prestala som na istý čas čítať. Menej som komunikovala a nevedela som sa vyjadrovať. Priateľ ma občas nadáva, že ho nepočúvam, pretože som zabudla co mi hovoril. Je to v mnohom aj o spôsobe života, ako bolo uvedené na začiatku. Pamat si treba cibrit. Z hlavičkou treba pracovať. Treba sa naučit sústrediť na vec, ktorú v tom danom momente vykonávam. Ak popritom myslis na 150 rôznych veci je prirodzené, že si nič nezapamatas. Ak napríklad čítaš v prostredí kde je hluk a príliš veľa rušivých elementov a tvoja myseľ nie je koncentrovaná na to čítanie tak je z toho zhluk písmeniek. Treba spomaliť. Treba si nájsť čas na to čo robíš a sústrediť sa na to.
2009
24.03.10,07:01
Súhlasím. Môj 76 ročný otec tvrdí. Mozog je ako sval ak ho neprecvičuješ zakrnie. A má pravdu. /Hi ja ho podpichujem, že môj sú neuróny najvyššej kvality/
stella125
31.03.10,09:09
viktorviktor
31.03.10,18:22
súhlasím s kaco11, hlavne
"Treba sa sústrediť na vec, ktorú v tom danom momente vykonávam." a nie myslieť čo musím urobiť, zájsť ....
mareko
31.03.10,21:36
Od zlatej žily k zlepšeniu pamäte
Názov síce naznačuje isté možnosti riešenia - sedieť a študovať, ale skôr išlo o zdôraznenie širokého spektra použitia rastliny známej pod názvom gotu-kola. Gotu-kola - Centella asiatica - je príbuzná našej mrkve a často sa zamieňa s orechom kola (Cola nitida). Preto mnohí ľudia pripisujú jej vynikajúce účinky na podporu učenia kofeínu (obsiahnutom v orechu kola), aj keď v skutočnosti gotu-kola žiadny kofeín neobsahuje.



Hlavnými obsahovými látkami sú triterpenoidy - aziatikozid, madekasozid a brahmozid, éterické oleje - gáfor, cineol, flavonoidy a steroly.



Gotu-kola patrí medzi najznámejšie „omladzovače“ indickej a čínskej medicíny. Legenda hovorí, že dávny čínsky liečiteľ Li Ching Yun sa vďaka nej dožil 256 rokov. Prvé zápisy o liečebnom použití v Indii sú staré viac ako 2 000 rokov, na európskej pôde zaradilo gotu-kolu do svojho liekopisu Francúzsko už v roku 1880.



Gotu-kola sa stala obľúbenou pre svoje účinky na zlepšenie pamäte. Podporuje koncentráciu a súčasne pôsobí mierne upokojujúco, čo sa v posledných dvadsiatich rokoch využíva pri liečbe detskej hyperaktivity. Odporúča sa pri zvýšených nárokoch na duševnú činnosť, práci v stresujúcom prostredí, pocite únavy a miernych depresívnych stavoch. Od roku 1999 sa testuje pri Alzheimerovej chorobe, kde spolu s výťažkom s Cat´s claw (rastlina Uncaria tomentosa) blokuje tvorbu beta-amyloidu.



Pôvodné využitie gotu-koly súviselo s liečbou vredov, psoriázy a bakteriálnych kožných infekcií. Pokusy na zvieratách potvrdili priaznivé účinky triterpenoidných saponínov na pokožku. Najmä aziatikozid stimuluje tvorbu kolagénu a má antibiotické účinky, z čoho vyplýva lokálne použitie gotu-koly na urýchlenie hojenia rán a infikovaných ekzémov. Pokiaľ ide o skrášľovanie, gotu-kolu nájdete v mnohých a väčšinou aj dosť drahých prípravkoch na zmiernenie prejavov celulitídy - kombinuje sa s výťažkami na posilnenie ciev, zvýšenie metabolizmu tukov a raslinnými diuretikami.



Súčasné štúdie venujú pozornosť vplyvu Gotu-koly na obehový systém - najmä na posilnenie ciev pri kŕčových žilách a hemoroidoch. Parafrázujúc nadpis, každý kto sedí a aktívne zapája do činnosti svoje mozgové bunky by mal vyskúšať gotu-kolu.



Napriek veľmi rozšíreným tvrdeniam o jej neškodnosti a bezpečnosti, uvádzajú niektoré práce upozornenie pre deti do dvoch rokov, tehotné a dojčiace ženy, starších ľudí a epileptikov, aby gotu-kolu neužívali. Podobné varovanie platí aj pre svetlovlasých a osoby s alergickou reakciou na slnečné žiarenie, aby počas užívania dávok nad 60 - 120 mg denne používali prípravky s vysokým UV faktorom.



Gotu-kolu nemiešajte s alkoholom a sedatívami. Pri užívaní perorálnych antidiabetík a statínov môže dôjť k zvýšeniu hladiny LDL cholesterolu, potrebná je preto konzultácia s lekárom a biochemické vyšetrenie.



Gotu-kola je dostupná v štátoch Európskej únie samostatne v kapsliach alebo spolu s inými rastlinnými extraktmi. Vo východnej Ázii môžete ochutnať dusené listy v kombinácii s ryžou, čerstvé pridané do šalátov alebo ako čaj - má zvláštnu horkú chuť, preto neodmietnite med a kúsok citróna.



Perličkou na záver je veľká obľuba gotu-koly u indických slonov. Tí prednostne vyhľadávajú oblasti s vyššou vlhkosťou, kde rastlina vytvára množstvo okrúhlych listov, kým v suchších oblastiach prevažuje fenotyp s úzkymi a tenkými lístkami. Možno preto sa slon považuje za múdre zviera a nemá celulitídu ani hemoroidy.
creativityonline
02.11.10,18:52
Dobrý večer, neviem či sa správne chápeme, lebo niektorí z vás tu píšu, že sa treba sústrediť a nemyslieť na viac vecí naraz. No, veď práve to je problém, totiž myslieť na jednu vec a sústrediť sa na ňu.
Aj mne sa to často stáva, že sa mi pri čítaní pletú písmenká, alebo mám problém si zapamätať veci (a to som pritom skončila VŠ takže som sa namemorovala dosť). Moje poruchy pamate sú spôsobené aj ochorením štítnej žľazy - takže nie je to vždy len o tom, že sa sústreď a bude dobre. Ja si myslím, že sú to problémy, ktoré patria do rúk skúsených odborníkov ktorí si o tom urobia svoj názor. Tieto problémy totiž vôbec nemusia byť len o bežnom zabúdaní (slečna má 26 rokov, skoro ako ja, takže sme mladé na to aby sme takto zabúdali) alebo o tom, že sa niekto nesústredí.