Mia23
19.03.10,18:22
Chcela by som vediet aky je rozdiel medzi ŤZP a invalidom.
Xanti
19.03.10,17:25
Chcela by som vediet aky je rozdiel medzi ŤZP a invalidom.
Invaliditu skúma SP a skúma zníženú pracovnú schopnosť.
ŤZP ja ťažko zdravotne postihnutý, posudzuje to UP.
Sú to dve rozdielne veci.

Chceš vedieť niečo konkretnejšie?
Mia23
19.03.10,17:40
diky, a chcem este vediet, ci najprv musi byt niekto ŤZP a potom invalid, ci to spolu suvisi? Aka je statna podpora? Ako sa to rozlisuje?
Xanti
19.03.10,17:44
diky, a chcem este vediet, ci najprv musi byt niekto ŤZP a potom invalid, ci to spolu suvisi? Aka je statna podpora? Ako sa to rozlisuje?
Ten čo je TZP nemusí byť aj invalidom. A ten čo je invalidný nemusí byť ŤZP. Lebo sa to posudzuje na rôznych úradoch.

Invalidný občan ak splní podmienky stanovené zákonom dostáva invalidný dôchodok.
Občas ŤZP dostane preukaz, ktorý mu umožní využívať rozličné zlavy, napr. lacnejšie cestovné, lacnejší vstup do múzeí divadiel kúpalísk a tak dalej.

Chceš ešte niečo konkretnejšie?
janaGT
19.03.10,17:44
diky, a chcem este vediet, ci najprv musi byt niekto ŤZP a potom invalid, ci to spolu suvisi? Aka je statna podpora? Ako sa to rozlisuje?

nesúvisií to spolu, každú žiadosť si podávaš osobitne.
Mia23
19.03.10,17:48
Dakujem, pomohlo mi to :-))
Xanti
19.03.10,17:52
Dakujem, pomohlo mi to :-))
Napíšem Ti zákony kde nájdeš napr. nemoci a kritéria podľa ktorých rozhodujú?
Rado sa stalo.
Eulalia
20.03.10,06:36
Doplním ešte jednu vec: zásadný rozdiel je v tom, čo sa posudzuje.
Inv.dôchodok - posudzuje sa schopnosť pracovať
ZŤP - posudzuje sa strata, resp. zníženie určitých telesných a zmyslových schopností, ktorá nemusí mať vplyv na schopnosť pracovať, ale má vplyv na možnosti aktívneho života.
Práve preto sa to posudzuje aj na iných úradoch.
trisestri
20.03.10,12:50
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4824&LngID=0
http://209.85.129.132/search?q=cache:t_9cnCatxmgJ:www.upsvarpo.sk/upsvarpo/tmp/836-1231944215.doc+priloha+%C4%8Dislo+4+miera+funk%C4% 8Dnej+poruchy&cd=4&hl=sk&ct=clnk&gl=sk&client=opera
jjakr
22.03.10,14:50
Invaliditu skúma SP a skúma zníženú pracovnú schopnosť.
ŤZP ja ťažko zdravotne postihnutý, posudzuje to UP.
Sú to dve rozdielne veci.

Chceš vedieť niečo konkretnejšie?
...ako to je s poberaním čiastočného invalidného dôchodku súbežne so mzdou???je pravda, že môžem zarobiť iba 1/3 z dôchodku???
Katy a R
22.03.10,14:51
...ako to je s poberaním čiastočného invalidného dôchodku súbežne so mzdou???je pravda, že môžem zarobiť iba 1/3 z dôchodku???

... nie je to pravda:)
Xanti
22.03.10,16:29
...ako to je s poberaním čiastočného invalidného dôchodku súbežne so mzdou???je pravda, že môžem zarobiť iba 1/3 z dôchodku???
Keby to bola pravda, tak nemám ani životné minimum. Výška mzdy je neobmedzená. :D
drobeceva
22.03.10,16:36
...ako to je s poberaním čiastočného invalidného dôchodku súbežne so mzdou???je pravda, že môžem zarobiť iba 1/3 z dôchodku???
niekedy sa to sledovalo, ale teraz je zárobok neobmedzený
trisestri
23.03.10,19:13
neviem či to neplatí len v pripade ak bol invalidný dôchodok priznaný podla nového zakona,alebo toho starého,tam ako mna prehodnotili v zmysle nalezu ústavného sudu podla predtým účinného zakona,tak mam obmedzenia,ak je to podla zakona v ktorom sa posudzije miera funkčnej poruchy tam je zarobok neobmedzený
trisestri
23.03.10,19:14
neviem či to neplatí len v pripade ak bol invalidný dôchodok priznaný podla nového zakona,alebo toho starého,tam ako mna prehodnotili v zmysle nalezu ústavného sudu podla predtým účinného zakona,tak mam obmedzenia,ak je to podla zakona v ktorom sa posudzuje miera funkčnej poruchy tam je zarobok neobmedzený