misomiso
19.03.10,20:22
Od dodavatela z Franzuzska sme obdrzali fakturu, kde nie je ziadne bankove spojenie (cislo uctu). Ked som to reklamoval, poslali mi iba e-mailom osobitne banove udaje, - bez faktury.

Zda sa mi to cudne, teoreticky to moze byt aj sukromny ucet nejakeho zamestnanca ?? - a hlavne by som rad vedel, ci nebude mat napr. DU namietky, ak tuto fakturu zaplatim. Vychadzam z toho, ze ak je nutne vystavovat prijmovy doklad pri platbe v hotovosti, tak asi DU potrebuje nejaky dokaz o tom, ze prijemca fakturu naozaj zaplatil (respektive, ze som ju zaplatil naozaj dodavatelovi). Uvazujem spravne?

Ti Francuzi sa tvaria, ze nevedia o com je rec, no je to nas jediny dodavatel, ktory vystavuje faktury bez informacie o cisle uctu. Vy by ste zaplatili takuto fakturu?
katarina.j
19.03.10,19:45
Aj ja som uz riesila tento problem so zahran.dodavatelom-zrovna tiez francuzska firma- ale my sme to vyriesili tak,ze poslali mi fakturu aj s komplet udajmi-aj bank.učet.treba sa len s nimi dohodnut, lebo oni si myslia ze na Slovensku je fuk kam čo pošleš, stale nas beru ako chabu konkurenciu/teda väčšina ich menšiny/ česť vynimkam/my mame dobre obchodne vztahy-tak v pohodičke sa to poriešilo-ja som im poslala mailom ako ma vyzerat faktura /podla nas-aby nam to uznali danovaci/ a oni mi poslali pekne opravenu ako som chcela.super kšeft...
misomiso
19.03.10,19:47
No diky, ale mna by zaujimalo, ci mam pravo to po nich vyzadovat, teda ci to u nas riesi nejaky zakon, alebo nie.
katarina.j
20.03.10,19:32
No diky, ale mna by zaujimalo, ci mam pravo to po nich vyzadovat, teda ci to u nas riesi nejaky zakon, alebo nie.
No ak sa plati-uhradza faktura cez učet tak musis mat na fakture v nalezitostiach faktury aj dane číslo učtu-kam posielas fakturovanu sumu, aby ti to danovo a učtovne sedelo.
Gabi03
20.03.10,19:38
Hm hm, daňovo a účtovne sedelo?
Prečo?
Náležitosti faktúry určuje zákon o DPH, kde číslo účtu nie je. To, či je to daňový náklad alebo nie, musí spĺňať iné podmienky, a nie to, kam sa posielajú peniaze.
K účtovnej stránke úhrady faktúry je predsa možné priložiť ten e-mail s číslom účtu. Samozrejme netvrdím, že overiť si číslo účtu je sprostosť.

... môj názor. :)
atka4
20.03.10,19:48
ide hlavne o to, aby si ty mal istotu, že je to firemný účet.
že teda faktúru skutočne zaplatíš dodávateľovi a nebude ju po tebe po nejakom čase urgovať....
ak je z mailu v texte zrejmé, že firma požaduje platbu uvedenej faktúry - ak by to bolo v maily uvedené - minimálne jej číslo, bolo by to takmer super, tak by som mala podklad, že to je oficiálny list - doplnenie údajov dodávateľa.
ale, je to mail jednoznačne danej firmy....? alebo odpoveď chytrého zamestnanca, kt. si nechať poslať peniažky na svoj účet.....
nemôže to byť mail od inej osoby, ktorá sa vydáva za firmu....?
napr. dantesfrances@frances.com /to si samozrejme robím žarty a dúfam, že to nie je niekoho adresa :-)
asi vieš , na čo narážam....
možno veľa špekulujem, ale najlepšie by bolo doplnenie pôvodnej faktúry o uvedený chýbajúci údaj a bolo by po probléme.
Rozalka
20.03.10,19:59
Ja by som ich upozornila, že ak chcú peniažky, nech pošlú faktúru s uvedením čísla účtu.
katarina.j
20.03.10,20:01
ani v zkone o účtovníctve nie je pisane v naležitostiach faktur-ze tam musi byť čislo učtu uvedené, ale podla mna na to zakonodarci zabudli-ked sa jedna o platbu cez učet tak na fakture by mali byt tieto udaje-to ako keby ti dosla faktura bez udania za čo zaplatis-len zaplat.aj ked tu uz mas v zakone udane,ze musis mat uvedene či platis za tovar/službu.tak ako pise atka4-tiez by som vyziadala opravit fakt. s číslom uctu-nech to je dôveryhodne,možno by ti danovaci uznali aj ten mail kde mas tie udaje o č.ú., ale pre buducnost by som ich poziadala nech to uvadzaju priamo vo fakture.
adi11
20.03.10,20:45
V prípade, že na faktúre chýba alebo je zlé číslo účtu, vrátime dodávateľovi na doplnenie alebo opravu.
Od zahraničných dodávateľov vyžadujeme faktúru s č.účtu v Ibane a swiftový kod.