Eva Póčová
20.03.10,08:37
Ahojte,
Mám tu szčo, ktorý bol na PN od 14.4.2009 do 30.6.2009. V tomto období nebol poistený v SP ani povinne ani dobrovoľne.
Kde mám toto obdobie zaradiť? Do Oddielu "V" vyrátať dni PN a priložiť kópiu PN-ky? Mal počas tohto obdobia platiť vôbec nejaké poistné do ZP?
Ďakujem z každú dobrú radu.
veronikasad
20.03.10,07:54
pozri § 11 odst. 8 písm. n) Zákona o zdr.poistení

1. štát je platitelom poistného za fyzickú osobu, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu.

V tvojom prípade SZČO nemá nárok na nemocenské, preto toto obdobie neuvádzaš v RZZP a je vtedy riadnym platitelom zdr.poistenia ako SZČO.
Eva Póčová
20.03.10,08:48
pozri § 11 odst. 8 písm. n) Zákona o zdr.poistení

1. štát je platitelom poistného za fyzickú osobu, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu.

V tvojom prípade SZČO nemá nárok na nemocenské, preto toto obdobie neuvádzaš v RZZP a je vtedy riadnym platitelom zdr.poistenia ako SZČO.
Ten §11 som čítala len som nejak neverila svojim očiam. Čiže ak szčo nemá žiadny príjem a ani nemocenské tak z tej veľkej NULI má naďalej platiť ZP v celkovej výške?
A keď ten chudák v tom období neplatil, tek v RZZP mu vyjde nedoplatok???

A mám tu ešte jedného szčo, ktorý bol povinne poistený v SP len mu nepriznali nemocenské dávky lebo mal tam 1 mes. nedoplatok tiež mal platiť ZP riadne naďalej???