braxator
20.03.10,08:40
Vie mi niekto poradit,ako sa zbavit mnozstva oblecenia (kosiel,oblekov,vetroviek...),ktore mi zostali po nebohom otcovi? Pocul som,ze uz aj charitativne organizacie neberu vsetko,ze si len vyberaju,co sa im hodi.Ak to nechcem hodit len tak do odpadkoveho kosa a riskovat,ze to nasi cierni spoluobcania rozvlacia vsade okolo,tak kde by som to mal odniest? Su nejake zberne,kde sa triedi textilny odpad od ineho odpadu?Vela veci je uplne zachovalych,tak mi je to aj luto vyhodit,ale ja to nosit urcite nebudem a nepoznam nikoho,kto by o to mal zaujem.
arizona
20.03.10,07:54
Zopár tipov nájdeš tu.
http://www.notabene.sk/?napisali-ini&novinka=759
http://lesk.cas.sk/clanok/44435/kam-so-starym-satstvom.html

Neviem odkiaľ si, ale pár dní nazad dávali v TV reportáž z Prievidze Handlovej , kde majú nejaké miesto, kde rôzne nepotrebné veci môžu ľudia odovzdať ( nielen šatstvo, ale aj obuv, nábytok atd) . Možno sú takéto miesta aj v tvojom okolí, treba sa informovať na MÚ.
veronikasad
20.03.10,07:56
Zopár tipov nájdeš tu.
http://www.notabene.sk/?napisali-ini&novinka=759
http://lesk.cas.sk/clanok/44435/kam-so-starym-satstvom.html

Neviem odkiaľ si, ale pár dní nazad dávali v TV reportáž z Prievidze, kde majú nejaké miesto, kde rôzne nepotrebné veci môžu ľudia odovzdať ( nielen šatstvo, ale aj obuv, nábytok atd) . Možno sú takéto miesta aj v tvojom okolí, treba sa informovať na MÚ.
Janka, "ušla" mi tá reportáž z PD. Hovorili v nej o zbernom dvore v TEZASe, kde je možné odovzdať akýkoľvek odpad, alebo nejakej charitatívnej organizácii ?
durisovad
20.03.10,08:01
Aj ja som sa pokusala dat starsie ale dobre oblecenie jednej organizacii, ktora sa zaobera bezdomovcami. Ale povedali mi, ze vsetko musim najskor dat do chemickej cistiarne, inak ze to nezoberu. Pochopitelne, ze som za cistiaren neplatila a veci som prichystala vo vreci pre smetiarov. Nebyvame na sidlisku, takze ziadni vyberaci smetnikov k nam nechodia a veci skoncili na skladke komunalneho odpadu.
arizona
20.03.10,08:17
Janka, "ušla" mi tá reportáž z PD. Hovorili v nej o zbernom dvore v TEZASe, kde je možné odovzdať akýkoľvek odpad, alebo nejakej charitatívnej organizácii ?
Veronika, našla som cez google http://www.mecem.sk/rpa/?id=social&lang=slovak&show=13732
...je to ono. Pre upresnenie : Nie v PD, ale v Handlovej ;)
veronikasad
20.03.10,08:20
Veronika, našla som cez google http://www.mecem.sk/rpa/?id=social&lang=slovak&show=13732
...je to ono. Pre upresnenie : Nie v PD, ale v Handlovej ;)
Janka, ďakujem - tej článok je z r.2008. Skúsim zistiť na MsU v Handlovej, či to ešte funguje.
arizona
20.03.10,08:31
Aj ja som sa pokusala dat starsie ale dobre oblecenie jednej organizacii, ktora sa zaobera bezdomovcami. Ale povedali mi, ze vsetko musim najskor dat do chemickej cistiarne, inak ze to nezoberu. Pochopitelne, ze som za cistiaren neplatila a veci som prichystala vo vreci pre smetiarov. Nebyvame na sidlisku, takze ziadni vyberaci smetnikov k nam nechodia a veci skoncili na skladke komunalneho odpadu.
S tým som sa aj ja stretla! Ked pred rokmi bola vojna v bývalej Juhoslávii, tiež rôzne organizácie žiadali o pomoc s oblečením pre utečencov.

Chceli sme so susedkami pomôcť, nachystali sme kopu oblečenia pre deti i dospelých,deky a pod. Predtým sme to samozrejme vyprali,vyžehlili, všetko voňalo čistotou. Podotýkam, že to neboli žiadne haraburdy, ale veľmi zachovalé a moderné veci.
Šli sme to odovzdať na dané miesto, ale odmietli to prevziať, lebo sme nemali potvrdenie z čistiarne!!!:mee::eek:
Riadne nás to sklamalo a odradilo.
Ved veľa ľudí by rado pomohlo, ale odradí ich to, že musia zaplatiť nemalú čiastku za čistiarne.
Ked je nejakému chudákovi zima, určite mu je jedno...
arizona
20.03.10,08:33
Janka, ďakujem - tej článok je z r.2008. Skúsim zistiť na MsU v Handlovej, či to ešte funguje.
Viem, že je to starší článok, ale sú tam bližšie kontakty, preto som ho priložila. A myslím, že to určite ešte funguje-preto tá reportáž ;):)
braxator
20.03.10,08:36
Ja som z Kosic,takze hladam nieco v tomto meste.A nakolko nemam auto,nemozem to odniest niekde do ineho mesta.Cudujem sa,ze v inych statoch su specialne kontajneri na textilny odpat,a u nas nic take nefunguje.
durisovad
20.03.10,08:57
Nadobudla som dojem, ze kadejake charitativne organizacie maju radsej peniaze ako uzitocne a pouzitelne veci. Peniaze sa daju lahsie rozdelit.
Rozalka
20.03.10,14:24
Keď som po nebohej mamke chcela dať veci do azylového domu, pýtali odo mňa potvrdenie o chemickom čistení. Veci som nebola ochotná dávať do čistiarne, keď boli čisté, mnohé nepoužité ešte mali štítok z predajne. Medzitým bol môj otec hospitalizovaný na GPO, kde pacienti cez deň nie sú v posteli, ale sa obliekajú a aby nebol chaos s oblečením, používajú sa erárne. Starší ľudia sa častejšie prezliekajú, preto oblečenia treba veľa. Dokonca v pokynoch na prijatie bolo uvedené, že oblečenie nie je potrebné nosiť, ale treba doniesť 3 páry ponožiek, z toho 2 páry po prepustení ostanú majetkom oddelenia. Spýtala som sa, či prevezmú po mamke oblečenie - bez potvrdenia o čistení, odpoveď bola "samozrejme, v prípade potreby ich operieme".
Takto som spravila radosť im a aj oni mne.
alaya1
20.03.10,14:49
My davame vsetko stare oblecenie, ktore uz nenosime do utulku pre zvierata u nas. Oni su velmi radi, lebo nimi vypchavaju pelechy, davaju to ako pelech do kotercov.
S tensimi kuskami vytieraju dlazku a pod.
arizona
20.03.10,15:08
My davame vsetko stare oblecenie, ktore uz nenosime do utulku pre zvierata u nas. Oni su velmi radi, lebo nimi vypchavaju pelechy, davaju to ako pelech do kotercov.
S tensimi kuskami vytieraju dlazku a pod.
To je fakt super nápad!!!!:):):)
monika74
20.03.10,17:18
skús sa spýtať známych alebo kolegov, či nepoznajú takých ľudí, ktorým by sa také oblečenie zišlo...
ja som svoje oblečenie, ktoré som nenosila, podarovala kolegyni, náhodou som sa dozvedela, že s tým nemá problém...ona takto pomáha svojim kamarátkam a známym, ktorí sú vďační za takúto pomoc, dokonca niektoré kusy oblečenia po mne nosí ona a pristanú jej...chcela sa mi nejako revanšovať, lebo sa zaradaovala podarovanému oblečeniu...som jej povedala, že mi aj tak pomohla už tým že uvoľnila miesto na vešiaku :)
...ďalšia možnosť by snáď bol nejaký bazár, moja sestra tak istý čas nosila oblečenie po deťoch...ale či treba donesené šatstvo aj chemicky vyčistiť, kým ho dáš do bazáru to neviem...
val007
20.03.10,20:28
Ja mám k tomu taký nápad, že ak bývaš na sídlisku a vídaš nejakého bezdomovca, spýtaj sa jeho, čo by potreboval. (Ak Ti to nie je ľúto). My sme raz tak pri smetiak alebo do smetiaka položili koženú bundu - manželovu, mala pokazený zips a pre nás už bola nemoderná. Asi poroku sme niečo vyhadzovali do kontajnera a čo nevidíme? Pánko čo kuká do smetiakov v našej bunde. Teraz neviem, čo sme to vyhadzovali ale vzal si to a ešte hovoril, že keby sa našlo dajaké staršie rádio funkčné, že ak ho uvidíme, aby sme ho ohlásili, lebo že bol bezdomovec a teraz dostal nejakú ubytovňu, tak si zháňa oblečko a veci na zariadenie. Takému aspoň vieš, že sa to fakt zíde.
iriska
21.03.10,16:03
ja keď mám nejaké oblečko (aj od známych - rozšírila som siete) - dám pár fotiek na net, že toto oblečko darujem a čakám kto sa ozve. Posielam zadarmo... ešte stále to poštovné nie je také strašne drahé.
babuša
22.03.10,16:38
Ja veci po deťoch, zanesiem kamoške a tá ich rozdá jej čiernym susedom. Ja som spokojná, že mi to nezavadzia v skriniach, ona má u nich potom dobré meno a autoritu. Tak sme obe spokojné
bettylou
22.03.10,20:19
a červený kríž, neberú?
kankai
27.03.10,08:41
Ja zvyknem dat inzerat napr na bazos.sk ked nieco darujes ,vacsinou sa hned niekto prihlasi.
jacekova
27.03.10,08:58
Ja tiež zvyknem zadať inzerát na net, že darujem a tak som sa pozbavovala všetkých vecí, ktoré mi je ľúto vyhodiť, ale proste zavadzajú.
Designinka
31.03.10,07:02
Ja som zachytila pred niekolkymi dnami v spravach reportaz o tom, ze v bratislave maju byt, alebo uz su, rozmiestnene kontajnery, do ktorych ludia mozu vyhodit pradlo. Nie som si ista ci to je len preto aby si bezdomovci lahsie nasli pradlo ked budu vediet kde, alebo to neskor kompetentni niekam pridelia
martaneveri
01.04.10,13:42
Jednou z moznosti je ponuknut tieto veci niektorej z vaznic, viem, ze casto ludia, ktorych prepustaju nemaju vhodne oblecenie. Ak Ti nevadi, ze tie veci bude nosit niekto po vykone trestu, urobis dobry skutok. Alebo zabal tie veci do igelitiek a poloz ku kontajneru, urcite sa niekomu zidu.