Lilly34
20.03.10,09:27
Prosím Vás. Neviem si rady z účtovaním prostriedkov z EÚ. Ide mi konkrétne o to: Mám zriadený výdavkový projektový účet 222. Z tohto účtu prevádzam prostriedky na refundáciu miezd, ktoré čerpáme z riadneho výdavkového účtu školy. Zhrniem to: z účtu školy uhrádzame mzdy a potom refundujeme z projektového účtu. Zamotávam sa. Raz mi nesedela 222, teraz mi nesedí 261 ... Prosím poraďte mi. Máme financovanie 85 , 10 a 5 % z vlastných príjmov.
susann2
21.03.10,18:06
Pozri si SS. Máme tiež fiancovaný projekt z EU, presne s takým % podielom financovania. Nechcem to zverejňvať na portál, pretože v žiadnych súvsťažnostiach nie je možné nájsť všetky kroky účtovania, ktoré je potrebné vykonať. Každá škola, s ktorou som v kontakte a má takýto projekt to účtuje inak. Ja tiež účtujem len na základe pozháňaných informácii, o ktorých nie som 100 % presvedčená, že sú správne.
Lilly34
21.03.10,18:11
Ďakujem. Pozrela som SS. Pa.
anas
22.03.10,08:00
Dobrý deň, tiež mám problém s účtovaním pri ferundácii miezd z prostriedkov EU. Prostriedky z EU vedieme na našom rozpočt.výdavkovom účte. Výplaty sú účtované s KZ "111" (pri úhrade presúvame z dotačného účtu na výdavkový prostriedky za školu - prenesené kompetencie) Neviem, ako preukázať skutočné čerpanie prostriedkov z projektu (85 %, 10 % a 5%). Vystavila som len interný doklad - refundácia miezd - v ktorom preúčtovávam pri výdavkovom účte čiastku z KZ "111" na KZ "1161", "1162" a "42". Bude tento interný doklad stačiť?
Lilly34
22.03.10,11:17
Ja mzdy ktoré čerpám z riadneho výdavkového účtu účtujem kodom 41. Potom Pri refundácii z dodatočného projektového účtu dotáciu mínusujem na výdavkovom bežnom účte. Na dodatočnom projektovom riadne naúčtujem skutočné čerpanie s 13T1 a 13T2 41. Neviem či je to dobré?!
kvet
23.03.10,05:17
Ja mzdy ktoré čerpám z riadneho výdavkového účtu účtujem kodom 41. Potom Pri refundácii z dodatočného projektového účtu dotáciu mínusujem na výdavkovom bežnom účte. Na dodatočnom projektovom riadne naúčtujem skutočné čerpanie s 13T1 a 13T2 41. Neviem či je to dobré?!

V podstate je to O.K. Domnievam sa, že používate systém zálohovej platby, ktorá je pripísaná na dotačnom projektovom účte (mimorozpočtovom) a z tohto účtu prevádzate prostriedky na výdavkový rozpočtový účet vo výške skutočne realizovaných výdavkov, napr. na mzdy. Skutočné výdavky uskutočnené z výdavkového rozpočtového účtu sa kódujú zdrojom 41 a po ich "zrefundovaní", t.j. po uskutočnení prevodu z "dotačného projektového účtu" zriaďovateľovi a ich následnom pripísaní na výdavkový rozpočtový účet sa preúčtujú výdavky zo zdroja 41 na zdroje podľa pomeru intenzity pomoci 85% (napr. 11T1, alebo ak ide o nevyčerpané zdoje z minulých rokov tak 13T1) :10% (11T2, alebo 13T2):5% (11GB alebo 13GB). Upozorňujem, že spolufinancovanie 5% sa nekóduje zdrojom 41 ale 11G6 alebo 13G6.
Lilly34
23.03.10,10:49
Ďakujem kvet. To s tým kodom 41 som vôbec nevedela?! Kde je to uvedené?
susann2
23.03.10,12:21
Upozorňujem, že spolufinancovanie 5% sa nekóduje zdrojom 41 ale 11G6 alebo 13G6.
Takéto použitie kódu zdroja by som tak jednoznačne nevidela. Treba si v prvom rade prečítať zmluvné podmienky a určiť z akých prostriedkov je možné financovať 5 % a z akých naozaj je projekt financovaný. My máme napr. uvedené, že dofinancovávame 5 % z vlastných zdrojov. Aj sme tak urobili, nežiadali sme zriaďovateľa, ale sme použili fin. prostriedky z refundácie nájomného a v tomto prípade používam kód zdroja 41.
Lilly34
23.03.10,12:36
Ďakujem za názor susann asi to bude môj prípad s tým kodom 41.
kvet
24.03.10,05:30
Podľa môjho názoru, z hľadiska systematiky kódovania zdrojov uvedenej v prílohe č. 1 k Príručke na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012, by rozpočtové prostriedky obcí (VÚC) na spolufinancovanie povstupovných fondov, napr. ESF (1. programové obdobie) mali byť kódované zdrojom 11G6 a ak ide o spolufinancovanie ESF (2. programové obdobie) kódom zdroja 11GB, a to bez ohľadu na skutočnosť, či ide o prostriedky získané formou refundácie z nájmu. V konečnom dôsledku aj tzv. "vlastné príjmy" rozpočtových organizácií sú príjmami rozpočtu obce (zriaďovateľa) ako celku.
susann2
24.03.10,11:21
Podľa môjho názoru, z hľadiska systematiky kódovania zdrojov uvedenej v prílohe č. 1 k Príručke na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012, by rozpočtové prostriedky obcí (VÚC) na spolufinancovanie povstupovných fondov, napr. ESF (1. programové obdobie) mali byť kódované zdrojom 11G6 a ak ide o spolufinancovanie ESF (2. programové obdobie) kódom zdroja 11GB, a to bez ohľadu na skutočnosť, či ide o prostriedky získané formou refundácie z nájmu. V konečnom dôsledku aj tzv. "vlastné príjmy" rozpočtových organizácií sú príjmami rozpočtu obce (zriaďovateľa) ako celku.
Súhlasím, ale len do tej miery, že v zmluve by musela byť taká spoluúčasť zadefinovaná a obec na tento účel aj skutočne prispieť. Ani názory lektorov na účtovanie takého projektu, nie sú rovnaké, ale v tomto prípade boli a ja som sa preto priklonila ku kódu 41. Inak platí čo som napísala v prísp.č.2.
anas
25.03.10,16:59
Tak teraz ma kvet s kódovaním vlastných prostriedkov zaskočil. V tomto roku uhrádzam faktúry, týkajúce sa projektu s kódmi "1161" (85 % prostriedky z EÚ), "1162" (10 % spoluúčasť zo ŠR) a "42" (5 % vlastné prostriedky). Na kóde "42" máme prostriedky zo zisku z podnikateľskej činnosti z r.2009, ktoré sme odviedli na VÚC a VÚC nám ich poukázal na náš výdavkový účet. Takto som to "kódovala" aj v r.2009. Je to teda správne? Ďakujem za odpoveď.
Ivča
26.04.10,14:48
V prípade spolufinancovania 5% z prenesených kompetencií - používa sa kód zdroja 111? A aký zdroj sa používa pri prenesených nedočerpaných prostriedkoch (85 % prostriedky z EÚ a 10 % spoluúčasť zo ŠR) z roku 2009. Používa sa opäť pri čerpaní 13T1 a 13T2 alebo 1319?
Ďakujem!
susann2
27.04.10,07:48
V prípade spolufinancovania 5% z prenesených kompetencií - používa sa kód zdroja 111? A aký zdroj sa používa pri prenesených nedočerpaných prostriedkoch (85 % prostriedky z EÚ a 10 % spoluúčasť zo ŠR) z roku 2009. Používa sa opäť pri čerpaní 13T1 a 13T2 alebo 1319?
Ďakujem!
Na spolufinancovanie nemôžu byť použité prostriedky z prenesených kompetencií, ale len vlastné napr. z prenájmu, alebo z prostriedkov od zriaďovateľa, v tom prípade s kódom zdroja 41. Kvet mal na to iný, pozri si predchádzajúce príspevky, ja sa v tomto prípade s ním nestotožňujem.
Kódy 13 už samo o sebe znamenjú, že ide o prostriedky predchádzajúcich rokov a domnievam sa, že mali by sa používať /13T1,13T2/až do ich vyčerpania, aspoň ja nemám inú informáciu.
Ivča
27.04.10,10:55
Na spolufinancovanie nemôžu byť použité prostriedky z prenesených kompetencií, ale len vlastné napr. z prenájmu, alebo z prostriedkov od zriaďovateľa, v tom prípade s kódom zdroja 41. Kvet mal na to iný, pozri si predchádzajúce príspevky, ja sa v tomto prípade s ním nestotožňujem.
Kódy 13 už samo o sebe znamenjú, že ide o prostriedky predchádzajúcich rokov a domnievam sa, že mali by sa používať /13T1,13T2/až do ich vyčerpania, aspoň ja nemám inú informáciu.

Prečo sa nemôžu použiť na spolufinancovanie prostriedky z prenesených kompetencií, ja som to zisťovala aj na ministerstve a tam to jednoznačne nepotvrdili že sa to nemôže. Tiež som si nebola istá, tak som si to zisťovala. Teraz keď som robila výkaz o práci v školstve 1 - 04, tak tam bolo v príručke uvedené čo sa týka spolufinancovania (aj príklad tam bol) - spolufinancovanie z rozpočtových prostriedkov školy (normatívne finančné prostriedky) - podľa toho si myslím že je táto možnosť.
susann2
27.04.10,11:37
Prečo sa nemôžu použiť na spolufinancovanie prostriedky z prenesených kompetencií, ja som to zisťovala aj na ministerstve a tam to jednoznačne nepotvrdili že sa to nemôže. Tiež som si nebola istá, tak som si to zisťovala. Teraz keď som robila výkaz o práci v školstve 1 - 04, tak tam bolo v príručke uvedené čo sa týka spolufinancovania (aj príklad tam bol) - spolufinancovanie z rozpočtových prostriedkov školy (normatívne finančné prostriedky) - podľa toho si myslím že je táto možnosť.
Pozri si ako to máte uvedené v zmluve. Tých 85 % je z európskeho sociálneho fondu, 10 % zo ŠR a v zmluve je uvedené, že už nie možné spolufinancovanie zo žiadnej kapitoly ŠR. My máme zvlášť na tento projekt založený príjmový i výdavkový účet. Tie peniaze keď prídu na účet, hneď sa musí urobiť prevod aj tých 5 % vlastných prostriedkov. Teraz si predstavujem našu situáciu, keď sme pred koncom roka tieto peniaze obdržali a ešte doteraz sme ich neminuli. Vrátené prostriedky s kódom zdroja 111 sa musia minúť do 31.3. nasledujúceho roka a to v tomto prípade, by ani nebolo možné. Ja som si to tiež overovala u viacerých zdrojov a naozaj som dospela k záveru, že financovanie z prenesených kompetencií nie je možné. Určite si to ale over, aby si neporušila rozpočtové pravidlá, za to sú velké pokuty, dokonca i v zmluve na to upozorňujú.
Ivča
27.04.10,15:15
Ďakujem za odpoveď.
Lilly34
29.04.10,05:19
Ako sa účtuje úhrada faktúr z projektu. Nevie mi niekto napísať postup z výdavkového bežného účtu a z výdavkového projektového . Ja uhrádzam faktúry z výdavkového bežného a potom refundujem z výdavkového projektového. Kde sa účtuje 5xx/321? na VBÚ alebo na VPÚ?? Som hrozne domotaná. Ďakujem.
susann2
30.04.10,06:36
Ako sa účtuje úhrada faktúr z projektu. Nevie mi niekto napísať postup z výdavkového bežného účtu a z výdavkového projektového . Ja uhrádzam faktúry z výdavkového bežného a potom refundujem z výdavkového projektového. Kde sa účtuje 5xx/321? na VBÚ alebo na VPÚ?? Som hrozne domotaná. Ďakujem.
Do nákladov sa účtuje všetko na výdavkovom projektovom účte /VPU/. Fa týkajúce sa projektu sa uhrádzajú priamo z neho, to čo robíš je zbytočný prevod. Čo sa týka miezd, na VPU sa účtuje do nákladov a na VBU sa ponižujú náklady.
Ivča
23.06.10,11:51
Prosím o pomoc pri zaúčtovaní neoprávnených výdavkov. Pri kontrole ŽoP nám bola vyčíslená nezrovnalosť 0,05 €. Bolo to pri nesprávnom výpočte mzdy presnejšie pri odvodoch. Robí to pri zdroji ESF 0,04 € a pri zdroji ŠR 0,01 €. Túto čiastku som vrátila z výd. účtu. Myslím si že ponížim o túto sumu odvod na projekte (napr. dôchodkové), ale neni mi jasné ako zaúčtujem ten odvod z výd. účtu.
susann2
24.06.10,04:32
Prosím o pomoc pri zaúčtovaní neoprávnených výdavkov. Pri kontrole ŽoP nám bola vyčíslená nezrovnalosť 0,05 €. Bolo to pri nesprávnom výpočte mzdy presnejšie pri odvodoch. Robí to pri zdroji ESF 0,04 € a pri zdroji ŠR 0,01 €. Túto čiastku som vrátila z výd. účtu. Myslím si že ponížim o túto sumu odvod na projekte (napr. dôchodkové), ale neni mi jasné ako zaúčtujem ten odvod z výd. účtu.
Odkial máš informáciu, že sa to má takto robiť ? Neoprávnené výdavky by sa mali zúčtovať až na konci projektu a mali by sme ich vrátiť tam, odkiaľ sme ich dostali. Kde ich vezmeme, keď sa bude jednať o väčšiu sumu je otázne, aj to či to takto naozaj bude a účtovanie si zatial ani len neviem predstaviť. My tie neoprávnené výdavky nemôžeme vracať späť na projektový výdavkový účet.
tiga22
24.06.10,05:52
Potrebujem sa poradiť... obec má podpísanú zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP) v 03/2010. Aké kódy zdrojov mám použiť keďže NFP je zložený z: "prostriedkov Európs.poľnohosp.fondu pre rozvoj vidieka vo výške 75% ( KZ 13K1?) a prostriedkov ŠR vo výške 25% (13K2?)" pričom obec už vložila vlastné prostriedky na projektovú dokumentáciu a verejné obstarávanie v roku 2009 kódom zdroja 41, ktoré sa jej na základe ŽoP v tomto roku vrátia, myslím že v tom istom pomere.
Ivča
26.06.10,15:20
Odkial máš informáciu, že sa to má takto robiť ? Neoprávnené výdavky by sa mali zúčtovať až na konci projektu a mali by sme ich vrátiť tam, odkiaľ sme ich dostali. Kde ich vezmeme, keď sa bude jednať o väčšiu sumu je otázne, aj to či to takto naozaj bude a účtovanie si zatial ani len neviem predstaviť. My tie neoprávnené výdavky nemôžeme vracať späť na projektový výdavkový účet.
Veď práve ja neviem ako sa to má robiť, preto som sa to chcela dozvedieť cez Poradu. My sme dostali Oznámenie alebo rozhodnutie o vzniku nezrovnalosti a Žiadosť o vrátenie rozdielu s tým, že túto sumu treba vrátiť do 10 dní, a boli tam aj rozpísané údaje o platbe, koľko, na aký účet, s akým var. symbolom.
susann2
26.06.10,18:54
Veď práve ja neviem ako sa to má robiť, preto som sa to chcela dozvedieť cez Poradu. My sme dostali Oznámenie alebo rozhodnutie o vzniku nezrovnalosti a Žiadosť o vrátenie rozdielu s tým, že túto sumu treba vrátiť do 10 dní, a boli tam aj rozpísané údaje o platbe, koľko, na aký účet, s akým var. symbolom.
Čo sa týka tých projektov, už som zistila, že každý to robí inak. Ked máte taký doklad, že to musíte vrátiť, niet nad čím rozmýšlať. Pre poradenie chýba ešte informácia, či máte otvorený pre projekt zvlášť výdavkový účet.
Ivča
27.06.10,14:25
Nie nemáme otvorený zvlášť výdavkový účet, máme zriadený mimorozpočtový účet na ktorý nám pošlu peniaze a my ich musíme obratom previesť zriaďovateľovi a on nám na náš výdavkový účet z ktorého potom všetko hradíme.
moska
28.06.10,06:38
Aj my máme projekt OP Vzdelávanie a mala som tiež neoprávnené výdavky. Zatiaľ som to uhradila z nášho bežného účtu s kódom 41. Neuhrádzala som to z projektového účtu. Neoprávnené výdavky boli za minulý rok, tak sa mi to inak ani nedalo. No myslím si,že to vždy pôjde z vlastných zdrojov, lebo tie prostriedky boli už vyplatené a ako by si ich pýtala späť.
Inak ak niekto vie ako účtovať na konci roka mzdy, čo idú do depozitu, tak nech napíše. Ja som sa vlani s tým natrápila, a doteraz mi to nie je jasné ako to urobiť, lebo:
máme 2 účty - 1 na bežné výdavky, z ktorého sa hradia všetky výdavky školy a 2 projektový na výdavky projektu.
V decembri sme poslali mzdy do depozitu - z bežného účtu, ale nevedelo sa koľko z toho bude na projekt, tak sa nestihla previesť časť mzdy z projektového na bežný účet.
V januári sa vyplatili mzdy z depozitu - ale už sa vyrovnávali len záväzky, lebo v decembri sa museli rozúčtovať mzdy na položky.
Ja som mzdy za projekt zúčtovala v roku 2009 z vlastných zdrojov, no a nedostalo sa to do čerpania na kódy 13T1 a 13T2, tak neviem čo s tým. V roku 2010 som z projektového účtu previedla na bežný účet projektové mzdy za 12/09 a následne na prijímový účet. Zatiaľ som to vyriešila takto. Budem to mať zasa problém v tomto roku, tak ak by mi vedel niekto poradiť budem veľmi rada.
Ivča
28.06.10,13:49
Tiež som to dala zatiaľ z nášho výd. účtu so zdrojom 41 a s položkou 637012 (ako poplatky - ale to som len tipovala). Síce máme len jeden účet z ktorého všetko hradíme, aj tak už teraz sa bojím konca roka.
susann2
29.06.10,04:38
Aj my máme projekt OP Vzdelávanie a mala som tiež neoprávnené výdavky. Zatiaľ som to uhradila z nášho bežného účtu s kódom 41. Neuhrádzala som to z projektového účtu. Neoprávnené výdavky boli za minulý rok, tak sa mi to inak ani nedalo. No myslím si,že to vždy pôjde z vlastných zdrojov, lebo tie prostriedky boli už vyplatené a ako by si ich pýtala späť.
Inak ak niekto vie ako účtovať na konci roka mzdy, čo idú do depozitu, tak nech napíše. Ja som sa vlani s tým natrápila, a doteraz mi to nie je jasné ako to urobiť, lebo:
máme 2 účty - 1 na bežné výdavky, z ktorého sa hradia všetky výdavky školy a 2 projektový na výdavky projektu.
V decembri sme poslali mzdy do depozitu - z bežného účtu, ale nevedelo sa koľko z toho bude na projekt, tak sa nestihla previesť časť mzdy z projektového na bežný účet.
V januári sa vyplatili mzdy z depozitu - ale už sa vyrovnávali len záväzky, lebo v decembri sa museli rozúčtovať mzdy na položky.
Ja som mzdy za projekt zúčtovala v roku 2009 z vlastných zdrojov, no a nedostalo sa to do čerpania na kódy 13T1 a 13T2, tak neviem čo s tým. V roku 2010 som z projektového účtu previedla na bežný účet projektové mzdy za 12/09 a následne na prijímový účet. Zatiaľ som to vyriešila takto. Budem to mať zasa problém v tomto roku, tak ak by mi vedel niekto poradiť budem veľmi rada.
Koncom roka treba všetkých pouháňať, vrátane riaditeľa, aby potrebné výkazy odovzdali pre odchodom na dovolenky a stihli sa mzdy aj za projekt narátať v bežnom roku a odviesť na depozit.
Keďže sa to u vás nestihlo, vyriešila si to najlepšie ako vôbec bolo možné. Ak vám to v agentúre uznali, je to OK.
My musíme v deň výplat mať urobený aj prevod z výdavkového projektového účtu na mzdy, na náš bežný výdavkový účet a ešte aj dvakrát prefotené výpisy doložiť.
tiga22
07.07.10,06:58
Potrebujem sa poradiť... obec má podpísanú zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP) v 03/2010. Aké kódy zdrojov mám použiť keďže NFP je zložený z: "prostriedkov Európs.poľnohosp.fondu pre rozvoj vidieka vo výške 75% ( KZ 13K1?) a prostriedkov ŠR vo výške 25% (13K2?)" pričom obec už vložila vlastné prostriedky na projektovú dokumentáciu a verejné obstarávanie v roku 2009 kódom zdroja 41, ktoré sa jej na základe ŽoP v tomto roku vrátia, myslím že v tom istom pomere.

....vysvetľujem si to správne??? vrátenie fin.prostriedkov z minulého roku kod zdroja 13K1 (75%) a 13K2(25%) a oprávnené výdavky v roku 2010 kódom zdroja 11K1 a 11K2 - FS č.2/2008
susann2
07.07.10,08:05
Potrebujem sa poradiť... obec má podpísanú zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP) v 03/2010. Aké kódy zdrojov mám použiť keďže NFP je zložený z: "prostriedkov Európs.poľnohosp.fondu pre rozvoj vidieka vo výške 75% ( KZ 13K1?) a prostriedkov ŠR vo výške 25% (13K2?)" pričom obec už vložila vlastné prostriedky na projektovú dokumentáciu a verejné obstarávanie v roku 2009 kódom zdroja 41, ktoré sa jej na základe ŽoP v tomto roku vrátia, myslím že v tom istom pomere.

....vysvetľujem si to správne??? vrátenie fin.prostriedkov z minulého roku kod zdroja 13K1 (75%) a 13K2(25%) a oprávnené výdavky v roku 2010 kódom zdroja 11K1 a 11K2 - FS č.2/2008
Ak vám prídu finančné prostriedky, určite k tomu príde aj avízo odkiaľ sú a z akých zdrojov. Ak nie, treba si ho žiadať. Zdroje začínajúce číslom 13 sú prostriedky z predchádzajúcich období a budú sa používať až do ich vyčerpania.
Ak tie finančné prostriedky obdržíte, všetky fa, ktoré ste už uhradili a ktoré vám schválili, preúčtuješ v pomere uvedenom v zmluve.
diseda
10.10.11,11:07
Zdravím.
Ak dostanem zálohu na projekt v roku X s kódom zdroja 11T, zálohu do konca roka neminiem, potom túto sumu vyjmem zo záverečného účtu a nasledujúci rok zapojím prostredníctvom finančných operácií.
Aký však použijem kód zdroja v roku X+1? Bude to 11T, alebo 13T?