Zuzanka1973
20.03.10,10:45
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako zúčtovať takýto spôsob vrátenia DPH z Poľska. Pri nákupe v Ikei sme museli zaplatiť DPH, aj keď sme sa preukázali ako platci DPH s platným IČ DPH. Po istom čase nám došli papiere na vyplnenie, ktoré sme obratom zaslali späť. Teraz nám zaslali zaplatenú DPH späť na náš účet. Ako mám teda zúčtovať DPH?
Ďakujem.
Dav
20.03.10,11:20
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako zúčtovať takýto spôsob vrátenia DPH z Poľska. Pri nákupe v Ikei sme museli zaplatiť DPH, aj keď sme sa preukázali ako platci DPH s platným IČ DPH. Po istom čase nám došli papiere na vyplnenie, ktoré sme obratom zaslali späť. Teraz nám zaslali zaplatenú DPH späť na náš účet. Ako mám teda zúčtovať DPH?
Ďakujem.
Predpokladám, že tovar z Ikei bol zaúčtovaný v celej sume na príslušný nákladový (majetkový) účet a samozdanenie nebolo vykonané. Teraz by som to riešila tak, že by som o sumu DPH znížila pôvodný náklad (majetok) a tovar samozdanila v daňovom priznaní k DPH za obdobie, keď bola DPH vrátená. Na zníženie sumy by som použila kurz ECB, platný pre deň vzniku nároku na odpočet dane v Poľsku - dátum, kedy ste podpísali doklady z Poľska.
Ešte doplním - rozdiel medzi vrátenou DPH a zaúčtovaným rozdielom (pohľadávka voči zníženiu nákladu/hodnoty majetku) pri podpise by som zaúčtovala na kurzové rozdiely.