GERTRUD
20.03.10,20:03
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako postupovať v DP typ B (a uviesť aj riadok v DP)?, keď :
SZČO do 06.02.2009 bol aj zamestnaný. Prijímal aj dôchodok zo SP (oslobodený od DzP). Stal sa invalidným dôchodcom po autonehode (pokles schopnosti vykonávať činnosť = 70 %). Zo zákonnej poistky poisteného (toho poisteného, kto spôsobil autonehodu) komerčná poisťovňa pravidelne mesačne dôchodcovi vyplácala aj rentu. (rekapitulácia : SZČO, aj zamestnaný, poberateľ invalidného dôchodku, prijímateľ renty). V liste, ktorý poslala dôchodcovi komerčná poisťovňa uviedla celkovú sumu vyplatenej renty za rok 2009 a súčasne uviedla, že sa jedná o „náhradu za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti alebo pri invalidite“. V inom liste komerčná poisťovňa uviedla, že „ podľa ust. § 447 Obč.zákonníka náhrada za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti poškodeného alebo pri invalidite sa posúdi a suma tejto náhrady sa určí rovnako ako suma úrazovej renty podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení.“ Podľa poisťovne sa táto renta priamo viaže na vyplácanie invalidného dôchodku. Poznámka: napr. ak by došlo k ukončeniu vyplácania invalidného dôchodku, končí sa aj vyplácanie renty z komerčnej poisťovne.
Otázka 1: je tento príjem (renta) z komerčnej poisťovne posudzovaný podľa:
podľa § 8, ods. 1, písm. h) (príjem zdaňovaný) alebo
podľa § 9, ods. 2, písm. c) (príplatok k náhrade z príjmu = príjem oslobodený od dane) alebo
podľa § 9, ods. 2, písm. h) (plnenia z poistenia osôb = príjem oslobodený od dane) alebo
podľa § 9, ods. 2, písm. i) (plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu = oslobodený príjem) alebo
podľa § 9, ods. 2 ,písm. i) bod 1 (príjem zdaňovaný)?
Otázka 2: ak by išlo o § 9, ods. 2 písm. i) bod 1, na aký riadok ho napísať v DP?
Otázka 3: ak by sa mal takýto príjem (renta) zdaňovať, nemal by byť tento príjem už zdaňovaný pri zdroji, teda by ho mala zdaňovať komerčná poisťovňa?
Mám v tom guláš, jedni radia zdaňovať, druhí nie. Nikto však nepovie presný paragraf zákona o DzP.:(
Srdečná vďaka za odpoveď.:)
Xanti
20.03.10,19:15
No možno Ti pomôže táto staršia téma tu z porady http://www.porada.sk/t87160-urazova-renta.html
GERTRUD
20.03.10,20:26
Xanti ďakujem Ti za link. Ale po prečítaní nemám z toho jasno. Vie mi niekto poradiť, resp. odpovedať na moje otázky??
Srdečná vďaka za odpovede.:):)