technik
09.10.05,19:49
Zdravím.

Vie mi niekto poradiť? Môže si zamestnanec uplatniť daňový bonus na detí, ktoré študujú na VŠ v USA (vek detí do 25 rokov)? ÚPSVaR pracovníkovi rodinné pridavky nepriznal z dôvodu, že s ním nežijú v spoločnej domácnosti. Podľa mňa je jedno či študujú v USA alebo na druhom konci Slovenska.

Budem vďačný za každý príspevok, michaL
Janiela
09.10.05,18:26
Musí byť splnená aj podmienka spoločnej domácnosti! Bonus nesmie byť priznaný.
technik
09.10.05,19:23
Musí byť splnená aj podmienka spoločnej domácnosti! Bonus nesmie byť priznaný.
Čo je to spoločná domácnosť. Ak dieťa z Košíc študuje v Blave (býva na internáte) a príde raz za kvartál domov tiež nemá rodič nárok na bonus? Potom mnoho rodičov si uplatňuje bonus asi neoprávnene?!

S pozdravom michaL
ajobs
09.10.05,19:40
Čo je to spoločná domácnosť. Ak dieťa z Košíc študuje v Blave (býva na internáte) a príde raz za kvartál domov tiež nemá rodič nárok na bonus? Potom mnoho rodičov si uplatňuje bonus asi neoprávnene?!

S pozdravom michaLPodľa mňa by mal mať nárok na daňový bonus aj vtedy, keď sú dieti v USA a študujú, pretože citujem § 33 ZDP 1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 5 400 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Prechodný pobyt nie je špecifikovaný miestne, či je to na Slovensku alebo inde vo svete.
technik
09.10.05,20:05
Ďakujem za support.