anee
21.03.10,10:47
Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať ako treba účtovať účastnícky poplatok v podvojnom účtovníctve? či to bude pripočítateľná položka v daňovom priznaní. ide to do zahraničia na celosvetovú súťaž. Ďakujem
Stefan2005
21.03.10,10:13
... ako treba účtovať účastnícky poplatok v podvojnom účtovníctve? či to bude pripočítateľná položka v daňovom priznaní. ide to do zahraničia na celosvetovú súťaž. Ďakujem

Jednoznačne sa dajú posudzovať doklady podľa ich znenia, ku každému možno pristupovať individuálne.

Zo zadania "ide to do zahraničia" sa dá nejaká odpoveď len dedukovať.
Vo všeobecnosti môžem povedať, že sa to účtuje na ťarchu 51x/211,221,333,...
A čo sa týka daňovej uznateľnosti takýchto nákladov, tie treba posudzovať v ich súvislosti s dosahovanými príjmami - teda ak s nimi súviasia, tak áno, ak nie, tak nie.
anee
22.03.10,07:04
sú to majstrovstvá sveta, ktoré majú prestížnu a silnú reklamnú hodnotu, ale ako preukážeme, že to má súvis aj s rastom predaja?
Stefan2005
22.03.10,07:32
sú to majstrovstvá sveta, ktoré majú prestížnu a silnú reklamnú hodnotu, ale ako preukážeme, že to má súvis aj s rastom predaja?

anee, ty určite vieš, o čo a a o koho sa jedná - ja sa len domnievam - je to SZČO, zamestnanec, učeň, ....
Áno, účasť na profesijných majstrovstvách sveta má svoju silnú reklamnú hodnotu, prípadné umiestnenie ešte väčšiu. Ale je aj zdrojom čerpania ďalších námetov pre vlastnú prácu. Hoci prínos podobných podujatí nemusí byť presne merateľný a vyčísliteľný, účasť na podobnej akcii by som posudzoval, že áno, má súvis s dosahovanými príjmami, resp. má vplyv na ich udržateľnosť.
osh
06.07.11,07:10
Stretli ste sa s poplatkom, ktorý faktúruje nadácia za účasť zamestnancov na podujatí firemného dobrovoľníctva s názvom "Naše Mesto 2011"? Možno to považovať za náklad ?
Tweety
06.07.11,07:13
Stretli ste sa s poplatkom, ktorý faktúruje nadácia za účasť zamestnancov na podujatí firemného dobrovoľníctva s názvom "Naše Mesto 2011"? Možno to považovať za náklad ?
Ste jej sponzorom? AK áno, tak 518, ale musí byť zmluva.
osh
06.07.11,07:33
Bez zmluvy je to nedaňový náklad a nemôžeme si uplatniť ani DPH?
Kavi
03.08.12,13:51
Dobrý deň, naša spoločnosť organizuje akciu. Prijala účastnícke poplatky (za ubytovanie, stravu...) v sume 199 EUR za ks, účtovala som 602,343/311. Jeden účastník sa nezúčastnil zo zdravotných dôvodov a spoločnosť mu vrátila účastnícky poplatok z pokladne, ale len v sume 116 EUR. Ako budem účtovať? Predpokladám, že celú VF vystornujem teda minusom 602,343/311 a čo s rozdielom 199-116 = 83 EUR? Ďakujem za odpoveď