adatu
21.03.10,12:21
Chcem požiadať o radu-od prenajimateľa som dostala výpoved z najmu s platnosťou od 1.4.2010,nakoľko nemienim akceptovať jeho neustale zvyšovanie najmu ..V najomnej zmluve mam ja 1 -mesačnú vypovednú lehotu-trvala som na tom,on ako prenajimateľ ma 3-mesačnú.Môže to tak byť-v jedna zmluva a každý má inu vypovednú lehotu?Prenajimateľ si to asi zabudol opraviť.(mimochodom,mne to tak vyhovuje,len neviem,či je to pravne spravne)
vdaka za odpoved
Mária27
21.03.10,16:34
Nepíšeš, o aký nájom ide. Všeobecne (§ 677 a 678 obč.zák) je to možné. Pri nájme bytu sa na kratšej ako 3-mesačnej dobe treba osobitne dohodnúť, ale prenajímateľ tam musí mať dôvod podľa § 711.

§ 677
(1) Zrušiť nájomnú zmluvu dojednanú na neurčitú dobu možno, ak nedôjde k dohode prenajímateľa s nájomcom, iba výpoveďou.
(2) Ak osobitný zákon neustanovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote.

§ 678
Ustanovenia o výpovednej dobe, vyprataní a odovzdaní platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.