Mikolajova
10.10.05,08:45
Ahojte všetci. Chcela by som sa poradiť ak zákazníkovi som vystavila zálohovu fakturu a úhrada mi prišla 7.10.2005, ale jemu dovávka príde až 14.10.2005 aký dátum zdaniteľného plnenia mám uviesť na faktúru?
nika.sum
10.10.05,06:48
Ja by som dala datum ten ked ti bola urobena uhrada.
ZuzanaP
10.10.05,06:55
možno by nebol zlý aj ten dátum 14.10, lebo dodávka aj úhrada sú v jednom období, potom nemusíš robiť dve faktúry: na zúčtovanie DPH a na zúčtovanie dodávky, všetko sa to spraví jednou.

Poradí ešte niekto?
evina
10.10.05,07:07
Ahojte všetci. Chcela by som sa poradiť ak zákazníkovi som vystavila zálohovu fakturu a úhrada mi prišla 7.10.2005, ale jemu dovávka príde až 14.10.2005 aký dátum zdaniteľného plnenia mám uviesť na faktúru?
Ak v kalendárnom mesiaci prijmešplatbu za zálohu a zároveň aj v tom istom mesiaci dôjde k dodaniu tovaru, na ktorý si prijala platbu, vyhotovíš jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti, t.j. v Tvojom prípade bude táto daňová povinnosť 14.10.

Len pre presnosť teraz platný zákon o DPH pojem "zdaniteľné plnenie" už nepoužíva. Ide o daňovú povinnosť, alebo deň dodania tovaru/služby, alebo deň prijatia platby.
Tweety
10.10.05,07:38
Ahojte všetci. Chcela by som sa poradiť ak zákazníkovi som vystavila zálohovu fakturu a úhrada mi prišla 7.10.2005, ale jemu dovávka príaž 14.10.2005 aký dátum zdaniteľného plnenia mám uviesť na faktúru?Dátum
dodania je 14.10.2005, dátum úhrady nemá na to vplyv, pretože daňová povinnosť vzniká do 15.dní od dátumu úhrady. V tomto prípade k dodaniu tovaru prišlo v lehote 15 dní. Preto dátum dodania 14.10.2005.
Mária M;)
nika.sum
10.10.05,07:52
Dátum
dodania je 14.10.2005, dátum úhrady nemá na to vplyv, pretože daňová povinnosť vzniká do 15.dní od dátumu úhrady. V tomto prípade k dodaniu tovaru prišlo v lehote 15 dní. Preto dátum dodania 14.10.2005.
Mária M;)
Ak vystavujem zalohovu fakturu na sluzbu s tym, ze sluzba bude poskytnuta dnom uhradenia zal. faktury, den dodania na fakture vystavenej po uhrade, bude den uhrady? A v ten den mi ide fa aj do DPH, nie? Ak by vsak bola zalohova faktura uhradena na viackrat, do DPH ide vzdy uhradena suma? Fakturu mozem vystavit az po uplnom uhradeni zalohovej faktury?
evina
10.10.05,07:55
Dátum
dodania je 14.10.2005, dátum úhrady nemá na to vplyv, pretože daňová povinnosť vzniká do 15.dní od dátumu úhrady. V tomto prípade k dodaniu tovaru prišlo v lehote 15 dní. Preto dátum dodania 14.10.2005.
Mária M;) Omylom som súhlasila s Tvojím príspevkom /miesto cituj/, ale daňová povinnos nevznika do 15 dní od dátumu úhrady. Daňová povinnos vzniká dňom prijatia platby /u zálohy/. Ak je prijatá platba a dodanie tovaru v tom istom mesiaci nemusia sa vystavova dva daňové doklady, ak je úhrada prijatá v jednom mesiaci a dodanie tovaru v ďalších vystavujú sa dva daňové doklady. Lehota 15 dní platí pre povinnos vystavenia faktúry, nie pre daňovú povinnos ako takú.

P.s. ty si rozoberala problematiku EÚ a ja mám pocit, že pôvodná otázka je na tuzemsko.
Mikolajova
10.10.05,08:24
Takze este raz poprosim, ja vystavim danovy doklad s akym datumom? A co v pripade ak zakaznik tovar nedostane ani do 15 dni od prijatia zalohy?
Tweety
10.10.05,08:28
[QUOTE=evina]Omylom som súhlasila s Tvojím príspevkom /miesto cituj/, ale daňová povinnos nevznika do 15 dní od dátumu úhrady. Daňová povinnos vzniká dňom prijatia platby /u zálohy/. Ak je prijatá platba a dodanie tovaru v tom istom mesiaci nemusia sa vystavova dva daňové doklady, ak je úhrada prijatá v jednom mesiaci a dodanie tovaru v ďalších vystavujú sa dva daňové doklady. Lehota 15 dní platí pre povinnos vystavenia faktúry, nie pre daňovú povinnos ako takú.
Ja som v mojom príspevku reagovala na prísp.č.1 Mikolajova, prosím prečítaj si ho, moja odpoveď naň je správna.
Mária M:)
evina
10.10.05,08:29
Takze este raz poprosim, ja vystavim danovy doklad s akym datumom? A co v pripade ak zakaznik tovar nedostane ani do 15 dni od prijatia zalohy? Ešte raz zhrniem. Predpokladám, že ide o dodanie v tuzemsku. Lehota 15 dní je dôležitá pre dátum vystavenia faktúry, nie pre daňovú povinnosť. Ak je tovar dodaný v ten istý mesiac ako bola prijatá platba na zálohu vystavuješ jednu faktúru s dátumom daňovej povinnosti 14.10, t.j. dátumom dodania tovaru.

Ak by tovar bol dodaný až v novembri vystavuješ daňový doklad na základe prijatej platby, t.j. daňová povinnosť 7.10 a v novembri vystavíš zúčtovaciu faktúru s daňovou povinnosťou rovnou dňu dodania tovaru.
Tweety
10.10.05,08:33
Takze este raz poprosim, ja vystavim danovy doklad s akym datumom? A co v pripade ak zakaznik tovar nedostane ani do 15 dni od prijatia zalohy?Ak dostane v priebehu mesiaca 10/05 tovar, vystavíš fa v októbri s dátumom aký bude dátum dodania tovaru napr. 14.10.
Ak by nedošlo k plneniu-nebol dodaný tovar v 10/05, vystavíš do 15 dní od prijatia zálohy na tovar faktúru k prijatej zálohe na ktorej bude rozpis DPH.
Mária M;)
evina
10.10.05,08:40
Ak dostane v priebehu mesiaca 10/05 tovar, vystavíš fa v októbri s dátumom aký bude dátum dodania tovaru napr. 14.10.
Ak by nedošlo k plneniu-nebol dodaný tovar v 10/05, vystavíš do 15 dní od prijatia zálohy na tovar faktúru k prijatej zálohe na ktorej bude rozpis DPH.
Mária M;)
teraz je to o.k., ale v prvom príspevku č. 5, ktorý si písala hovoriš citujem:"pretože daňová povinnosť vzniká do 15. dní od dátumu úhrady" nemohla som s tým súhlasiť. Daňová povinnosť vzniká dňom, prijatia platby.
Tweety
10.10.05,08:47
teraz je to o.k., ale v prvom príspevku č. 5, ktorý si písala hovoriš citujem:"pretože daňová povinnosť vzniká do 15. dní od dátumu úhrady" nemohla som s tým súhlasiť. Daňová povinnosť vzniká dňom, prijatia platby.Nevidím v tom rozdiel: dátum úhrady=dátum prijatia platby.O to išlo v jej príspevku
;)
Mária M
Tweety
10.10.05,08:51
Ak vystavujem zalohovu fakturu na sluzbu s tym, ze sluzba bude poskytnuta dnom uhradenia zal. faktury, den dodania na fakture vystavenej po uhrade, bude den uhrady? A v ten den mi ide fa aj do DPH, nie? Ak by vsak bola zalohova faktura uhradena na viackrat, do DPH ide vzdy uhradena suma? Fakturu mozem vystavit az po uplnom uhradeni zalohovej faktury?Ak nedošlo v mesiaci v ktorom bola prijatá úhrada na plnenie k dodaniu, vtedy do 15 dní od prijatia preddavku vystavíš fa k platbe s DPH.
Mária M;)
evina
10.10.05,08:58
Nechcem sa o tom viac rozpisovať, ale ja osobne nemôžem súhlasiť s tým, že daňová povinnosť vzniká do 15 dní po úhrade zálohy /pomýlilo to aj zadávateľa príspevku viď. dotaz v príspevku č. 8/. Jedno je deň daňovej povinnosti a iné je deň vystavenia faktúry. V príspevku 10 som zhrnula, ako by to podľa mňa malo byť, čo vlastne tvrdíš aj Ty, okrem príspevku, na ktorý som Ti reagovala nesúhlasne.
Tweety
10.10.05,09:26
Dátum
dodania je 14.10.2005, daňová povinnosť vzniká do 15.dní od dátumu úhrady. Mária M;)Odvolávam čo som odvolala. Opravujem, nie do 15 dní od dátumu prijatia úhrady vzniká daňová povinnosť ale do 15 dní treba vystaviť fa s DPH s dátumom prijatia úhrady.
Stalo sa to nedopatrením, od ráno ma vytáča do nepríčetnosti neznalosť predpisov zamestnanec DÚ, ešte raz prepáčte. Myšlienky boli dobré, len napísala som to chybne.
Každý pondelok je v práci úplný blázinec
Mária M:)
evina
10.10.05,12:33
Odvolávam čo som odvolala. Opravujem, nie do 15 dní od dátumu prijatia úhrady vzniká daňová povinnosť ale do 15 dní treba vystaviť fa s DPH s dátumom prijatia úhrady.
Stalo sa to nedopatrením, od ráno ma vytáča do nepríčetnosti neznalosť predpisov zamestnanec DÚ, ešte raz prepáčte. Myšlienky boli dobré, len napísala som to chybne.
Každý pondelok je v práci úplný blázinec
Mária M:)
O.k. Tweety, hlavná vec, že sme sa pochopili :)
Tweety
10.10.05,13:26
O.k. Tweety, hlavná vec, že sme sa pochopili :)Nevedela som z toho príspevku pochopiť, čo nie je jasné v mojej odpovedi a ono to fakt nebolo tak ako malo byť. Mária M:)
MirkaV
15.11.05,12:59
Chcem sa Vas spytat, stale mi to nie je celkom jasne, ako sa to robi cele prakticky:

1/ 7.10. dostanem prijmem zalohu na tovar 221/324 napr.1.190,-Sk
2/ do 15 dni vystavim danovy doklad s rozpisom DPH a odvediem DPH - vykaz.
Co tu uctujem? 1000,-ZD, 190,-DPH ?
3/ v novembri 22.11. dodam tovar a urobim co? Zuctovaciu fakturu a co s nou?
Tiež čo účtujem tu ... ???
Ďakujem
MirkaV
15.11.05,14:50
help, please :-)
binky
10.07.08,20:05
ano teraz kancim 3 ročník
leabacova
11.07.08,20:56
V mesiaci apríl 2008 sme vystavili faktúru za služby. Pri prácach naši pracovníci poškodili zariadenie.
Odberateľ nám vrátil faktúru s tým, aby sme vystavili dobropis (vyčíslil nám škodu) s zdaniteľným plnením máj 2008, inak nám faktúru po odpočítaní dobropisu neuhradí.
Konateľ spoločnosti sa celé dva mesiace k celej záležitosti nevyjadroval.
Sme štvrťročný platcami DPH.
Teraz pri povedal, aby som vystavila dobropis s zdaniteľným plnením júl 2008, nakoľko v III. Q bude vysoká DPH.
Poraďte mi prosím, s akým zdaniteľným plnením by mal byť správne vystavený dobropis.
Milan Benka
12.07.08,06:21
V mesiaci apríl 2008 sme vystavili faktúru za služby. Pri prácach naši pracovníci poškodili zariadenie.
Odberateľ nám vrátil faktúru s tým, aby sme vystavili dobropis (vyčíslil nám škodu) s zdaniteľným plnením máj 2008, inak nám faktúru po odpočítaní dobropisu neuhradí.
Konateľ spoločnosti sa celé dva mesiace k celej záležitosti nevyjadroval.
Sme štvrťročný platcami DPH.
Teraz pri povedal, aby som vystavila dobropis s zdaniteľným plnením júl 2008, nakoľko v III. Q bude vysoká DPH.
Poraďte mi prosím, s akým zdaniteľným plnením by mal byť správne vystavený dobropis.

Vyčíslenú škodu Vám má faktúrovať odberateľ ako náhradu škody. Túto bude faktúrovať bez DPH, nakoľko náhrada škody nie je predmetom dane, nie je "zdaniteľným plnením".

Spôsobenou škodou nedošlo k zníženiu ceny ( hodnoty) Vašej služby ( v zmysle zák. 222/2004 Zz ) , preto postup s vystavením dobropisu nie je správny ( nie je v súlade so zákonmi ).