brikina
21.03.10,18:38
len si chcem overiť:

SZCO chodí pracovať do ČR, chodí do Vsetina a cestuje autom, ktoré patrí kolegovi z práce. Takže má nárok na stravné (600,-Kč - nad 12hod. /deň) a 40% vreckové? Na aký doklad to mám napísať, možem aj na štandartné tlačivo: "vyučtovanie sćestovných výdavkov"?
Xanti
21.03.10,17:42
Vyučtovanie cestovných výdavkov v zahraničí. To tlačivo je rozdielne od tuzemského. Treba kúpiť v šeft.
brikina
25.03.10,17:43
už som si ho zohnala, a chcem sa opýtať... v mojom pípade vyplním odchod a príchod, dookienka "stravné" dám sumu, ktorá mi vyšla v tab.3 na druhej strane - alebo to nechám lenv tej tabulke? Ostatné tabulky nevyplnam, ano? a kde dám sumu vreckového?
brikina
31.03.10,04:34
prikladam vyplneny cestak- prosim skusenych, nech na to mrknu ockom, ci to takto mozem urobit, ak mi ide len o stravne a vreckove. kurz som pouzila priemerny za dany mesiac podla ecb.
Chobot
01.04.10,12:15
prikladam vyplneny cestak- prosim skusenych, nech na to mrknu ockom, ci to takto mozem urobit, ak mi ide len o stravne a vreckove. kurz som pouzila priemerny za dany mesiac podla ecb.

Pochopil som správne, že je to vyúčtovanie 2 pracovných ciest a to :
1. od 5. do 12. 3. a
2. od 14. do 26. 3 ?

A vo vyúčtovaní si vypočítala len nárok stravného a vreckového? Iné náhrady nepreukázal zamestnanec? (napr. ubytovanie, cestovné)

Počítala si správne, že nárok je denne na 600 CZK stravného plus 240 CZK vreckového. Celkovo v CZK to bude teda 17 640 CZK.

Ty si potom nárok prepočítala na EUR, ale zlým kurzom. Ak prepočítavaš nárok stravného a vreckového na inú menu, než je stanovená predpisom, tak používaš kurz ECB k prvému dňu mesiaca, v ktorom sa vykonala PC - viď zákon o CN § 36 ods. 6:

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

Takže pri prepočte nepoužiješ kurz 28,461, ale kurz zo dňa 1.2. 2009 a to 28,132:

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/denny-kurzovy-listok-ecb


Nárok zamestnanca bude potom po prepočte 627,04 EUR a nie 619,80, ako si vypočítala.
brikina
04.04.10,09:09
dakujem chobot za tvoju odpoved a aj za to, ze si ma uviedol na spravnu mieru. skoda len, ze danove priznanie je uz odovzdane na DU a teraz premyslam, co je mensie zlo - tvarit sa ako "mrtvy chrobak" alebo podat dodatocne danove priznanie? V kazdom pripade vdaka za usmernenie.
Chobot
06.04.10,07:43
dakujem chobot za tvoju odpoved a aj za to, ze si ma uviedol na spravnu mieru. skoda len, ze danove priznanie je uz odovzdane na DU a teraz premyslam, co je mensie zlo - tvarit sa ako "mrtvy chrobak" alebo podat dodatocne danove priznanie? V kazdom pripade vdaka za usmernenie.

Daňové už nechaj tak, tých nebude zaujímať, akým kurzom si to prepočítala. Dôležité je, že zamestnanec bol ukrátený. Ale ak mu to nevadí, že dostal menej, ako mu patrilo, tak to už neopravuj.
brikina
06.04.10,08:12
oki, vdaka, ale nejde o zamestnanca, ale o SZCO - a ma taketo cestaky za 10 mesiacov v roku 2009 a kazdy jeden som prepocitala priemernym kurzom
Chobot
06.04.10,08:49
oki, vdaka, ale nejde o zamestnanca, ale o SZCO - a ma taketo cestaky za 10 mesiacov v roku 2009 a kazdy jeden som prepocitala priemernym kurzom

Tak to nechaj tak a nabudúce už počítaj správnym kurzom.
Llívia
22.09.10,05:47
Tak to nechaj tak a nabudúce už počítaj správnym kurzom.
Je uvádzaný kurz k 1. v mesiaci, v ktorom bola uskutočnená zahraničná pracovná cesta, skutočne správny aj pre prepočet vreckového, keď tu sa píše len o prepočte sumy stravného:
Zákon o cestovných náhradách § 36 ods. 6: ...Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala...
Vreckové je niečo iné ako stravné.
Chobot
22.09.10,06:19
Je uvádzaný kurz k 1. v mesiaci, v ktorom bola uskutočnená zahraničná pracovná cesta, skutočne správny aj pre prepočet vreckového, keď tu sa píše len o prepočte sumy stravného:
Zákon o cestovných náhradách § 36 ods. 6: ...Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala...
Vreckové je niečo iné ako stravné.

Dobre, stravné prepočítaš kurzom 1. dňa v mesiace a vreckové ako? Myslím, že je to nedokonalosť zákona, niekto myslel len na tuzemské cesty, preto asi uviedol len stravné.

Ale ak chceme byť detailisti, tak v zákone, na inom mieste sa spomína, že vreckové je počítané zo sumy stravného a je vo výške 5-40% stravného. Takže ak stravné prepočítaš na inú menu, potom aj vreckové bude 5-40% z tej meny, na ktorú si náhradu stravného prepočítala.
Llívia
22.09.10,06:30
Dobre, stravné prepočítaš kurzom 1. dňa v mesiace a vreckové ako? Myslím, že je to nedokonalosť zákona, niekto myslel len na tuzemské cesty, preto asi uviedol len stravné.
Keď sa môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť na vrátení preplatku alebo vyplatení nedoplatku na cestovných náhradách aj v inej mene, nemôžu sa dohodnúť aj na kurze, ktorým sa prepočíta? V zákone nie je síce napísaná takáto možnosť, ale nie je tam ani ten prepočet kurzom k 1. dňu pri iných náhradách okrem stravného.

Ale ak chceme byť detailisti, tak v zákone, na inom mieste sa spomína, že vreckové je počítané zo sumy stravného a je vo výške 5-40% stravného. Takže ak stravné prepočítaš na inú menu, potom aj vreckové bude 5-40% z tej meny, na ktorú si náhradu stravného prepočítala.

S druhým odsekom nesúhlasím:
§ 14 Vreckové
Zamestnancovi patrí pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.

§ 13
(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).

Vreckové sa ráta zo stravného. V mojom prípade je stravné určené v CZK, takže aj vreckové bude vyrátané najskôr v CZK a až následne dôjde k prepočtu na EUR (teda ho nebudem rátať zo sumy stravného prepočítanej na EUR).
Chobot
22.09.10,06:48
Keď sa môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť na vrátení preplatku alebo vyplatení nedoplatku na cestovných náhradách aj v inej mene, nemôžu sa dohodnúť aj na kurze, ktorým sa prepočíta? V zákone nie je síce napísaná takáto možnosť, ale nie je tam ani ten prepočet kurzom k 1. dňu pri iných náhradách okrem stravného.

Dohodnúť menu, v ktorej sa má stravné vyplatiť - súhlasím.

Dohodnúť kurz - nesúhlasím. Kurz si nemôžu zamestnávateľ a zamestnanec určiť sami. Potom by mohol nastať extrém: 1CZK=1EUR :confused:


S druhým odsekom nesúhlasím:
§ 14 Vreckové
Zamestnancovi patrí pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.

§ 13
(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).

Vreckové sa ráta zo stravného. V mojom prípade je stravné určené v CZK, takže aj vreckové bude vyrátané najskôr v CZK a až následne dôjde k prepočtu na EUR (teda ho nebudem rátať zo sumy stravného prepočítanej na EUR).

To bol len môj názor. Takto je najľahšie obhájiť kurz toho 1. dňa aj pre vreckové.

Myslím, že netreba z toho robiť takú vedu. AK je kurz 1. v mesiaci pre stravné, nebude nikto mať námietky, ak ten istý kurz použiješ aj pre vreckové. Ale použi si kurz aký chceš, myslím, že všetkým ostatným okrem zamestnanca a zamestnávateľa je to jedno.
Llívia
22.09.10,06:59
Dohodnúť menu, v ktorej sa má stravné vyplatiť - súhlasím.

Dohodnúť kurz - nesúhlasím. Kurz si nemôžu zamestnávateľ a zamestnanec určiť sami. Potom by mohol nastať extrém: 1CZK=1EUR :confused:



To bol len môj názor. Takto je najľahšie obhájiť kurz toho 1. dňa aj pre vreckové.

Myslím, že netreba z toho robiť takú vedu. AK je kurz 1. v mesiaci pre stravné, nebude nikto mať námietky, ak ten istý kurz použiješ aj pre vreckové. Ale použi si kurz aký chceš, myslím, že všetkým ostatným okrem zamestnanca a zamestnávateľa je to jedno.
Tým kurzom som určite nemyslela 1 EUR = 1 CZK, ale kurz z nejakého dňa určený ECB, napr. zo dňa predloženie cestovného príkazu.
A jedno to nemusí byť napr. daňovému úradu pri kontrole.
Riešim teraz podobný prípad, dám ho do ďalšieho príspevku.
Llívia
22.09.10,07:00
Spoločník (zároveň konateľ) bol na pracovnej ceste v Českej republike. Žiaden preddavok mu poskytnutý nebol. Pri vyúčtovaní mu vznikol nárok na stravné, vreckové + kupoval PHM a materiál. Vyúčtovanie mu bude vyplatené v EUR.
Stravné mu bude preplatené takto:
Zákon o cestovných náhradách § 36 ods. 6: ...Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala...
Lenže v tomto odseku sa píše len o prepočte stravného. Akým kurzom mám prepočítať vreckové + PHM + materiál? Môže sa firma dohodnúť s konateľom, že sa použije kurz ECB zo dňa XX.XX.XXX? Alebo mu firma musí dať CZK, keďže tento odsek sa vzťahuje na doplatok cestovných náhrad, ak bol poskytnutý preddavok (konateľ preddavok nedostal):
§ 36 ods. 12 Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste alebo pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona nižší, ako je celkový nárok zamestnanca (ďalej len "nedoplatok v cudzej mene"), poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ nedoplatok v cudzej mene alebo jeho časť poskytnúť v inej cudzej mene alebo v eurách.
Použitie kurzov:
- pri predložení vyúčtovania prac. cesty – kurz ECB zo dňa predchádzajúcemu predloženiu vyúčtovania
- pri výplate v EUR – stravné – kurz ECB k 1. dňu v mesiaci uskutočnenia prac. cesty
- pri výplate v EUR – vreckové, PHM, materiál – kurz ECZ zo dňa ????
Samozrejme, potom ešte doúčtujem vzniknuté kurzové rozdiely.
Llívia
05.10.10,10:31
§ 36 Zákon o cestovných náhradách:
(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.

Môžete mi toto potvrdiť alebo vyvrátiť:
Zamestnanec vykonal pracovnú cestu do ČR v januári. So zamestnávateľom sa dohodli na vyúčtovaní cestovných náhrad v EUR. Na prepočet CZK na EUR sa použije kurz platný k 31.12.2009, pretože 1.1.2010 bol sviatok a kurz vyhlásený nebol, tak platil ten z predchádzajúceho dňa.
To isté platí aj v máji. Kurz sa použije z 30.4.2010.
Chobot
05.10.10,11:24
§ 36 Zákon o cestovných náhradách:
(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.

Môžete mi toto potvrdiť alebo vyvrátiť:
Zamestnanec vykonal pracovnú cestu do ČR v januári. So zamestnávateľom sa dohodli na vyúčtovaní cestovných náhrad v EUR. Na prepočet CZK na EUR sa použije kurz platný k 31.12.2009, pretože 1.1.2010 bol sviatok a kurz vyhlásený nebol, tak platil ten z predchádzajúceho dňa.
To isté platí aj v máji. Kurz sa použije z 30.4.2010.

Potvrdzujem ti to. Kurz vyhlásený 31.12. platí predsa aj na druhý deň - 1.1. To isté v máji. Kurzy sa vyhlasujú v pracovné dni. Ak po pracovnom dni nasleduje deň prac. pokoja, tak platí v ten deň kurz z najbližšieho predchádzajúceho prac. dňa.
brikina
12.03.11,21:26
Chcem sa spýtať, či je pravda, že SZČO by mal mať maximálny počet dní, strávených na pracovnej ceste V ZAHRANIČÍ, polovicu z 365 dní, teda nejakých 182,5 dňa. Teda preto,a by si to mohol dať do nákladov. Je to pravda?
malosko
15.03.11,06:20
Chcela by som poradit s vypoctom stravneho pri ZPC. Nas sofer vozi kolegov na letisko do Viedne. Niekedy sa stane, ze ide v ten isty den aj dvakrat napr. 12.50 - 13:55 je v Rakusku a potom zasa navecer v case 19:00 - 20:20. Ako mu mam vypocitat stravne, dam mu len najnizsiu sadzbu 1x, alebo to budem brat ako dve cesty a dam mu 2x tu sadzbu? Dakujem za rady.
Chobot
15.03.11,10:36
Chcela by som poradit s vypoctom stravneho pri ZPC. Nas sofer vozi kolegov na letisko do Viedne. Niekedy sa stane, ze ide v ten isty den aj dvakrat napr. 12.50 - 13:55 je v Rakusku a potom zasa navecer v case 19:00 - 20:20. Ako mu mam vypocitat stravne, dam mu len najnizsiu sadzbu 1x, alebo to budem brat ako dve cesty a dam mu 2x tu sadzbu? Dakujem za rady.

AK sa budeme držať striktne zákona o cest. náhradách, tak ide fakticky o 2 pracovné cesty a preto mu patrí stravné za každú cestu osobitne. Zákon v prípade ZPC neumožňuje spájať časy za jednotlivé prac. cesty tak, ako je to v prípade tuzemských ciest.

Zákon to ale neuvádza úplne jednoznačne, preto sa môže stať, že to niekto vyloží tak, že jednotlivé cesty spočíta. To by už išlo ale o hru so slovíčkami, pretože mieste zákon uvádza :

"Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v eurách alebo v cudzej mene..."

teda na jednom mieste priznáva nárok za kalendárny deň, ale zároveň hovorí o pracovnej ceste, nie o pracovných cestách za deň (teda ak ich je viac, tak za každú cestu osobitne).