val007
21.03.10,19:57
Dobrý večer, chceme si zakladať trávnik, už vieme ako na to, ale máme plnú záhradu dážďoviek. Možno to znie čudne a poviete si, že aj vy, ale na jeseň sa nám celá záhrada posiala kopčekmi hrudkovitej hliny. Na desať kopčekov od dážďovky pripadne jeden až dva prázdne. Keď si chceme založiť trávnik, neviem, či je to dobre alebo zle. Na jednej strane OK, prekypryje mi to asi pôdu, ale na druhej strane, keď chcem časom kosiť trávnik na krátko, príde mi to, že asi budem kosiť aj vrcholce kopčekov po dážďovkách. Dnes keď som šla navečer domov, tak keď som spravila krok vpred, množstvo dážďoviek vliezlo do tých kopčekov. Spravila som ďalší krok a zasa. Je to vporiadku? Nebude mi to narušovať celistvosť trávnika?
arizona
21.03.10,19:02
Škodcovia v trávniku
Dážďovky
http://www.kvetyazahrada.sk/userfiles/image/tmb_1247130241_travskodcdazd.jpg (http://www.kvetyazahrada.sk/userfiles/image/1247130241_travskodcdazd.jpg)Dážďovky priamo neškodia trávniku- v skutočnosti sú skôr osožné, lebo prevzdušňujú pôdu pod povrchom . Škodlivé sú vtedy, ak vytvárajú drobné kopčeky zeminy akoby zvinuté do špirály nad povrchom pôdy. Vzniknuté kopčeky nelahodia oku, ale oveľa väčšie nebezpečenstvo je skryté - pri chôdzi alebo pri kosení sa zemina z kopčekov rozmaže po povrchu - jemné trávy pod zeminou sú potlačené a vzniká priestor na rozvoj burín .
Dážďovky sa objavujú hlavne v ťažkých pôdach bohatých na organickú hmotu. Viac ich je na jar a na jeseň za vlhkého počasia.
S dážďovkami bojujeme nepriamo zľahčovaním pôdy a ich zberom

Zdroj : http://www.kvetyazahrada.sk/skodcovia-v-travniku.html
val007
21.03.10,19:16
No bude to tak, keďže záhrada bola neobrábaná a na povrchu asi päť cm bola skoro čierna pôda. A ako by sme mohli zľahčiť tú pôdu? Lebo si neviem predstaviť, že ich vyzbieram. No možno by som na to mohla použiť svoju dcérku, ak by si v tom našla záľubu, lebo ja to teda nechytím.
arizona
21.03.10,19:29
No bude to tak, keďže záhrada bola neobrábaná a na povrchu asi päť cm bola skoro čierna pôda. A ako by sme mohli zľahčiť tú pôdu? Lebo si neviem predstaviť, že ich vyzbieram. No možno by som na to mohla použiť svoju dcérku, ak by si v tom našla záľubu, lebo ja to teda nechytím.
Napr. riečny piesok ,alebo popol z dreva.
Mám odskúšané, že po pravidelnom posýpaní popolom (v zime) je v pôde oveľa menej škodcov, vidím to napr. na zemiakoch, mrkve a pod.
val007
21.03.10,19:34
No my nemáme bohužiaľ krb, tak nemáme ani popol, ale piesku máme dosť, tak to ešte pred založením trávnika trochu posypeme tým pieskom, hádam to bude lepšie.
220870
21.03.10,20:08
Byť vami tak sa radujem.S dážďovkami si nepomôžete a ani by som ich nevyháňal.Pre trávnik sú veľmi užitočné.Dážďovky sa vyskytujú viac v ťažkých pôdach čo trávnik moc neoblubuje.Keď tak raz dvakrát do roka posypať vápnom (popolom) .Dážďovky sa živia odumretými časťami rastlín.Veľmi ich lúbia krtkovia čo je pre trávnik doslova pohroma.
220870
21.03.10,20:12
No bude to tak, keďže záhrada bola neobrábaná a na povrchu asi päť cm bola skoro čierna pôda. A ako by sme mohli zľahčiť tú pôdu? Lebo si neviem predstaviť, že ich vyzbieram. No možno by som na to mohla použiť svoju dcérku, ak by si v tom našla záľubu, lebo ja to teda nechytím.
Prirodzený nepriatelia dážďoviek sú napríklad sliepka,drozd,krtko.Droz ich dokáže doslova vycucať zo zeme.Som ich zopárkrát pritom sledoval za minútu ich je schopný "spucovať"zodvadsať".;)
arizona
21.03.10,20:12
No bude to tak, keďže záhrada bola neobrábaná a na povrchu asi päť cm bola skoro čierna pôda. A ako by sme mohli zľahčiť tú pôdu? Lebo si neviem predstaviť, že ich vyzbieram. No možno by som na to mohla použiť svoju dcérku, ak by si v tom našla záľubu, lebo ja to teda nechytím.
Nepoznáš nejakého rybára? Rád si príde vyzbierať :D
lavanda
21.03.10,22:28
Napr. riečny piesok ,alebo popol z dreva.
Mám odskúšané, že po pravidelnom posýpaní popolom (v zime) je v pôde oveľa menej škodcov, vidím to napr. na zemiakoch, mrkve a pod.

Arizona, mám v trávniku dážďovky a mám aj popol - ako a kedy ho použiť? (Na drozdy by som čakala do súdneho dňa, vzadu v záhrade sa v trávniku kŕmia, ale do dvora, kde je práve ten problematický dážďovkový raj, sa boja, máme tam tri mačky...) Na budúci víkend, ak nebude pršať, sa chystám trávnik vertikutovať a pohnojiť, mám ho potom posypať tým popolom?
Silvernola
22.03.10,03:55
No my nemáme bohužiaľ krb, tak nemáme ani popol, ale piesku máme dosť, tak to ešte pred založením trávnika trochu posypeme tým pieskom, hádam to bude lepšie.
Radšej viac než len trochu. Záleží to od typu a štruktúry pôdy, ale ak to má mať zmysel, tak aspoň 3 cm vrstvu a premiešať s najvrchnejšou vrstvou pôdy.
arizona
22.03.10,06:46
Arizona, mám v trávniku dážďovky a mám aj popol - ako a kedy ho použiť? (Na drozdy by som čakala do súdneho dňa, vzadu v záhrade sa v trávniku kŕmia, ale do dvora, kde je práve ten problematický dážďovkový raj, sa boja, máme tam tri mačky...) Na budúci víkend, ak nebude pršať, sa chystám trávnik vertikutovať a pohnojiť, mám ho potom posypať tým popolom?
Ja popol rozsýpam počas celej zimy, pokým sa ešte v záhrade nepracuje a po trávniku nechodí (predsa len, je z popola špina).
Možno teraz máš ešte posledný čas, ked sa chystáte na jarnú údržbu .
Inak, na jar ,spolu s vertikutovaním je osožné urobiť pieskovanie , môžeš ho zopakovať aj viac krát do roka.Odporúča sa asi 5-10 litrov piesku na m2.
lavanda
22.03.10,08:17
Arizona, ďakujem za radu, piesok nemám, ale s tým popolom to skúsim a zvyšok si teda odložím, bola by som ho vysypala na zeleninovú hriadku.
arizona
22.03.10,08:33
Arizona, ďakujem za radu, piesok nemám, ale s tým popolom to skúsim a zvyšok si teda odložím, bola by som ho vysypala na zeleninovú hriadku.
Myslím, že ešte ho môžeš na hriadky vysypať pred prípravou pôdy, aspoň sa zarýľuje. Ja som skôr mala na mysli, že nie je dobré ho rosýpať po trávniku v období , ked sa používa-lebo sa úšpiníte, nie žeby uškodil. Ale dáždik to spláchne ;)
Ale trochu popola si môžeš odložiť-je veľmi dobré posypať miesta v záhrade, kde sa vyskytujú sliziaci a slimáci, tí ho nemajú radi.
bettylou
26.09.14,16:28
presádzala som rastliny zo záhrady do kvetináčov, na korienkoch ostala aj vonkajšia zemina. ako zistím, či v kvetináči nemám aj dážďovku, aby mi neobžrala korene? sú to čili papričky