adam v.
21.03.10,21:01
Dobrý deň,
potrebujem poradiť keďže mám v pláne prerobiť podkrovie na bytovke kde býva 6 domácností. Potrebujem k tomu asi súhlas od všetkých majiteľov bytov, ale neviem čo napísať na papier. Taktiež asi budem potrebovať aj plán na prestavbu. Je ešte niečo čo by som mal vedieť predtým ako sa pustím do realizácie prác? Plánujem totiž prerobiť komplet strechu a chcel by som sa dohodnúť s majiteľmi bytov že celú strechu zaplatím ja a tým sa aj vyrovnáme. Na túto prácu si samozrejme najmem riadnu stavebnú firmu , ale interierové práce už zvládnem aj sám.
Potrebujem na tieto papierovačky aj právnika? Prosím poraďte mi .
Mária27
22.03.10,05:58
Naštuduj si § 21 a § 22 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorý vidíš aj v tejto porade hore. Na súhlas by ti stačilo 2/3 vlastníkov, ale stále nie je právne jasné, či nie je potrebné 100 %.
Najlepšie je napísať zmluvu a dať ju podpísať vlastníkom a zároveň na schôdzi schváliť nadstavbu.

Ak tam všetko uvedeieš, čo je treba a všetci budú súhlasiť, nepotrebuješ právnika.
Zmluvu dáš zapísať do katastra.
adam v.
22.03.10,08:47
Ďakujem veľmi veľmi, pravdepodobne bude najlepšie keď budem mať súhlas všetkých obyvateľov bytovky.
Tú zmluvu musia podpísať všetci to chápem, ale o akú schôdzu ešte ide? Myslíš schôdzu vlastníkov bytov? Ak áno je vôbec treba robiť schôdzu ak sa každého osobne opýtam či súhlasí so stavbou a ak mi každý podpíše zmluvu?
A keď už budem mať zmluvu schválenú a bude aj zapísaná na katastri, môžem už ísť dať spracovať plán stavby?
PS. Vedela by si mi poslať nejakú predlohu zmluvy pretože niečo som na nete našiel , ale je to dosť obsažná zmluva tak neviem či je potrebná až taká komplikovaná zmluva. Iba ak sa dá, tak by som bol veľmi vďačný. Môj mail je kuchar2@post.sk

Ďakujem .
verkaz
22.03.10,09:02
Je to podkrovie nad tvojím bytom tvoje - máš ho zapísané na liste vlastníctva ? Ak nie, tak si ho musíš odkúpiť. Potrebuješ súhlas 2/3 všetkých vlastníkov a potom ešte počkať, či sa žiaden z prehlasovaných vlastníkov proti rozhodnutiu neodvolá. Potom si daj vypracovať projekt a následne stavebné povolenie. Over si to ešte na stavebnom úrade. Každý jeden vlastník bytu je účastníkom konania, to znamená, že sa môže v tomto štádiu vyjadriť ku stavbe, ktorá musí byť oznámená v zmysle platných predpisov. Musíš mať všetko riadne odsúhlasené, lebo sa môže ešte stať, že pri zápise zmeny do katastra nehnuteľností, kde je treba prerozdeliť spoluvlastnícky podiel na spoločných priestoroch (budú sa meniť každému doterajšiemu vlastníkov), že niektorý z vlastníkov napadne tento zápis. Držím ti palce , aby ti to vyšlo, lebo je to zložitý proces.:---
verkaz
22.03.10,09:03
Musíš to mať schválené na schôdzi vlastníkov bytu a mať prijaté uznesenie zo schôdzi.
adam v.
22.03.10,09:16
Ide o to, že to podkrovie nepatrí mne, pretože je to úplne iná bytovka. ešte k tomu odkúpeniu.. prečo to musím odkúpiť keď v podstate ja im len prerobím strechu resp. úplne im vymením strechu za novú keďže je to už potrebné. Čo v prípade, že vlastníci s tým budú súhlasiť? Stále im musím vyplatiť to podkrovie? Po schválení zmluvy mám ísť priamo na katastrálny úrad? A potom si dať vypracovať plán a stavebné povolenie? Treba mi zájsť ešte na nejaký úrad( geodézia,..)? Po tom všetkom môžem začať v prestavbou?
Áno je to veľmi náročný proces ale nikdy som nič také nezisťoval tak preto vás prosím o pomoc. Ďakujem za pochopenie a doterajšie rady :).
Evanka
22.03.10,09:40
Dobrý deň,
potrebujem poradiť keďže mám v pláne prerobiť podkrovie na bytovke kde býva 6 domácností. Potrebujem k tomu asi súhlas od všetkých majiteľov bytov, ale neviem čo napísať na papier. Taktiež asi budem potrebovať aj plán na prestavbu. Je ešte niečo čo by som mal vedieť predtým ako sa pustím do realizácie prác? Plánujem totiž prerobiť komplet strechu a chcel by som sa dohodnúť s majiteľmi bytov že celú strechu zaplatím ja a tým sa aj vyrovnáme. Na túto prácu si samozrejme najmem riadnu stavebnú firmu , ale interierové práce už zvládnem aj sám.
Potrebujem na tieto papierovačky aj právnika? Prosím poraďte mi .
V príspevkoch máš napísane, ako je to so súhlasom ostatných vlastníkov bytovky. To by mohol byť prvý krok.
Ak však budeš meniť aj tvar strechy, je potrebné povolenie od stavebného úradu. Na to potrebuješ predložiť stavebný plán. Bude pravdepodobne potrebné aj posúdenie statika ....
verkaz
22.03.10,09:51
Nadstavbou získaš zväčšenie bytu, ktorý je v Tvojom vlastníctve?
Na katastrálny úrad (geodéziu) sa dáva zápis až po dokončení a skolaudovaní. Aj keď nebudeš meniť tvar strechy, je potrebné vyjadrenie statika - prikladá sa k stavebnému povoleniu. Podkrovie sa bude užívať na iný účel ako bolo povodne. Keď v tej bytovke nebývaš, daj si obzvlásť pozor, lebo ak začneš niečo podnikať, môže si nárokovať aj iný vlastník ( prečo nie on alebo jeho deti keď Ty).
Mária27
23.03.10,07:24
V katastri sa evidujú aj rozostavané stavby.

Katastrálny bulletin číslo 3/1997, odpoved č. 9

Návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností na základe zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu stavebníkmi uzavretej podľa § 21 zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení zákona NR SR č. 151/1995 Z. z. musí obsahovať náležitosti ustanovené v § 30 ods. 2 zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení zákona NR SR č. 222/1996 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ustanovenie § 22 zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov ustanovuje náležitosti zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu, a tieto sú tak všeobecné, ako aj osobité. Všeobecné náležitosti zmluvy sú ustanovené najmä v § 43 a nasl. a v § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka. Osobité náležitosti zmluvy sú v niektorých častiach v podstate zhodné s náležitosťami zmluvy o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome. Teda jednou z náležitostí zmluvy je i stanovenie reálnej výšky finančných nákladov stavby, t.j. cena stavby.
Zmluva o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe bytového domu sa spoplatní podľa položky 1 písm. d) Sadzobníka správnych poplatkov, podľa ktorého sa spoplatňuje úkon alebo konanie na inom než ústrednom orgáne štátnej správy ak podanie vyžaduje rozhodnutie v správnom konaní a ak nejde o úkon spoplatňovaný podľa inej položky sadzobníka, sumou 300 Sk. Použitie uvedenej položky odporúčame aplikovať do doby zaradenia nového písmena v položke č. 10 Sadzobníka správnych poplatkov, ktorý je prílohou zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch.
Otázka spôsobu zápisu zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu stavebníkmi bola zodpovedaná v Katastrálnom bulletine č. 3/1995 (otázka č. 1). V odpovedi k tejto otázke sme uviedli, že na základe zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu, ktorej vklad bol povolený, sa vyznačí na LV v časti B-vlastníci poznámkou - "Zmluva o výstavbe - V...199..", myslí sa tým poznamená sa (nejde samozrejme o zápis práv k nehnuteľnostiam formou poznámky), t.j. pri vpise na LV v časti B-vlastníci ako titul nadobudnutia sa uvedie "Zmluva o výstavbe resp. vstavbe alebo nadstavbe - V..../199..".
Návrh na vklad zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe do katastra nehnuteľností sa podá po uzatvorení zmluvy, ktorá musí obsahovať náležitosti podľa zákona. Zmluva sa môže uzavrieť ak sú upravené práva k pozemku určenému na výstavbu domu, vypracovaná projektová a rozpočtová dokumentácia, aby sa mohli určiť podstatné náležitosti zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe, ako je poloha bytu, resp. nebytového priestoru, podlahová plocha bytu, resp. nebytového priestoru, spoluvlastnícke podiely, príspevky na stavebné náklady atď.
Katoushka
15.04.10,13:24
V katastri sa evidujú aj rozostavané stavby.

Katastrálny bulletin číslo 3/1997, odpoved č. 9

Návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností na základe zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu stavebníkmi uzavretej podľa § 21 zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení zákona NR SR č. 151/1995 Z. z. musí obsahovať náležitosti ustanovené v § 30 ods. 2 zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení zákona NR SR č. 222/1996 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ustanovenie § 22 zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov ustanovuje náležitosti zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu, a tieto sú tak všeobecné, ako aj osobité. Všeobecné náležitosti zmluvy sú ustanovené najmä v § 43 a nasl. a v § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka. Osobité náležitosti zmluvy sú v niektorých častiach v podstate zhodné s náležitosťami zmluvy o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome. Teda jednou z náležitostí zmluvy je i stanovenie reálnej výšky finančných nákladov stavby, t.j. cena stavby.
Zmluva o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe bytového domu sa spoplatní podľa položky 1 písm. d) Sadzobníka správnych poplatkov, podľa ktorého sa spoplatňuje úkon alebo konanie na inom než ústrednom orgáne štátnej správy ak podanie vyžaduje rozhodnutie v správnom konaní a ak nejde o úkon spoplatňovaný podľa inej položky sadzobníka, sumou 300 Sk. Použitie uvedenej položky odporúčame aplikovať do doby zaradenia nového písmena v položke č. 10 Sadzobníka správnych poplatkov, ktorý je prílohou zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch.
Otázka spôsobu zápisu zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu stavebníkmi bola zodpovedaná v Katastrálnom bulletine č. 3/1995 (otázka č. 1). V odpovedi k tejto otázke sme uviedli, že na základe zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu, ktorej vklad bol povolený, sa vyznačí na LV v časti B-vlastníci poznámkou - "Zmluva o výstavbe - V...199..", myslí sa tým poznamená sa (nejde samozrejme o zápis práv k nehnuteľnostiam formou poznámky), t.j. pri vpise na LV v časti B-vlastníci ako titul nadobudnutia sa uvedie "Zmluva o výstavbe resp. vstavbe alebo nadstavbe - V..../199..".
Návrh na vklad zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe do katastra nehnuteľností sa podá po uzatvorení zmluvy, ktorá musí obsahovať náležitosti podľa zákona. Zmluva sa môže uzavrieť ak sú upravené práva k pozemku určenému na výstavbu domu, vypracovaná projektová a rozpočtová dokumentácia, aby sa mohli určiť podstatné náležitosti zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe, ako je poloha bytu, resp. nebytového priestoru, podlahová plocha bytu, resp. nebytového priestoru, spoluvlastnícke podiely, príspevky na stavebné náklady atď.

chcem len poznamenat, ze dnes som dostala informaciu na katastri, ze od 1.4.2010 sa zmluva o vystavbe nepovoluje vkladom, ale len zapisom. Cele konanie tak trva namiesto 30 dni az 60 dni... Ale ma to aj vyhodu, je to tym padom bezplatne.
plsek.m
25.04.10,17:56
Ja som uz na konci toho pralesa, nadstavba stoji a odkupenie je na spadnutie. Dlha cesta-cca 5 rokov v mojom pripade takze sa priprav.
Treba si to rozdelit na dve casti:
Aby si mohol realizovat nadstavbu potrebujes suhlas 2/3 vacsiny vsetkych vlastnikov a musi to byt na schodzi (ziadny zber podpisov od dveri ku dveram....)
Nezabudni si zaobstarat overene uznesenie zo schodze pretoze toto bude relevantny doklad ze si ten suhlas ziskal.
Kedze potrebujes ziskat stavebne povolenie tak budes potrebovat projekt.
Na zaklade uznesenia zo schodze a projektu (plus dalsich 10 vyjadreni vcetne mestkeho architekta, rozvodnych zav. vodarov, plynarov......) by si mohol ziskat stavebne povolenie. A realizovat.

A teraz ta druha cast. Na ziskanie priestorov do vlastnictva (a zapisanie do katastra) potrebujes podpisanu zmluvu (o nadstavbe, vstavbe) od 100% vlastnikov, kedze ide o zmenu v liste vlastnictva. Toto je pre zmenu zber od dveri k dveram. Musis mat serioznu zmluvu ktoru ti budu ochotny ludia podpisat. A zrejme nieco ponuknut ako protihodnotu.

Tiez potrebujes ziskat tie podpisy v realnom case pretoze v pripade ze pride k zmene na LV tak mozes ciastocne podpisane zmluvy skartovat prerobit a zacat odznova.

Budes potrebovat technicku spravu na urcenie novych podielov na spolocnych priestoroch........, ktoru by mal vypracovat znalec v odbore stavebnictva.
A ten ti ju vypracuje na zaklade projektu.
Ak bude uz stavba hotova tak budes potrebovat stavebne povolenie a kolaudacne.(Ako prilohu k navrhu na vklad)
Ak nie, tak budes potrebovat stavebne a znalecky posudok o tom ze stavba je v realizacii.

V kazdom pripade mas o zabavu postarane.

S pozdravom,
Michal