elPi
20.05.04,19:26
Dobrý večer všetkým,
mám takú záludnú otázku pre skúsenejších v tejto oblasti.
Poznám niekoľko spoločností, ktoré vykazujú niekoľko rokov mínusové vlastné imanie (záväzky prevyšujú hodnotu majetku), záväzky síce horko-ťažko nejako plnia (napr. na úkor rastu záväzkov voči spoločníkom z titulu ich neustále vkladaných pôžičiek). Je však otázkou času dokedy to budú spoločníci vládať pumpovať, resp. či niektorému z veriteľov nedôjde trpezlivosť.
Ide o to, či nemajú konatelia v týchto prípadoch na svoju spoločnosť vyhlásiť konkurz, a či zo zanedbania tejto povinnosti, (ak niektorí veritelia ktorí sa "nechajú ťahať za nos" a naďalej takýmto spoločnostiam poskytujú služby či tovar, o svoje pohľadávky prídu) im nehrozí dokonca nejaký trestný postih.
jarina
21.05.04,07:26
No ja robim uctovnictvo jednej spolocnosti, ktora ma takyto problem a prave sa chystame na seba vyhlasit konkurz, ale neviem ako presne mam postupovat . V obchodnom zakonniku som sa docitala, ze na okresny sud mam podat navrh na vyhlasenie konkurzu, zaplatit myslim 10.000 Sk ako predbezne trovy sudneho konania ... a ze nam bude prideleny spravca konkurznej podstaty, ale neviem si predstavit ako to bude cele fungovat dalej .... prosim aj ja niekoho, kto s tymto ma skusenosti aby pri priblizil, co sa bude diat dalej. Pripominam, ze nasa firma ma zavazky predovsetkym voci zdravotnym poistovniam a socialnej poistovni ... zavazky z obchodneho styku mame male ....
elPi
21.05.04,09:47
Postup je celkom zrejmý zo zákona o konkurze a vyrovnaní č. 328/1991 Zb., posledná novela č. 609/2003 Z.z., a vo vyhláške ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o kokurze a vyrovnaní č. 493/1991 Zb., posledná novela č. 398/2001 Zz. Tam sú tie veci ktoré spomínate.
Mne išlo skôr o aplikáciu ustanovení § 66g ods. 1 ZKV, kde sa teda píše, že:
V prípade že dlžník, ktorý je podnikateľom, je nepretržite počas 60 dní v predĺžení, je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo na vyrovnanie.
Definícia predĺženia sa v žiadnom zákone nenachádza. Dá sa len predpokladať, že to asi znamená, že majetok dlžníka nepostačuje na krytie jeho záväzkov. Zjednodušene vzaté, kto pozná súvahu, môže tento ukazovateľ vyčítať v pasívach z vlastného imania. (Tu však začínajú diskusie o rozdieloch medzi ocenením účtovnou hodnotou evidovanou v súvahe a prípadne vyššou reálnou (trhovou), ktorá sa nikde neuvádza). Mínusové vlastné imanie teda môže naznačovať stav predĺženia spoločnosti.

Konatelia však na to kašlú, výkazy sú na DÚ, v zbierke listín, vykazuje sa to aj pre Štatistiku a nič sa nedeje.
mlyn16
01.06.05,08:03
Firma, kde som predtým robila účtovníčku, podala na seba konkurz, zaplatili sme poplatok v zmysle zákona, súd stanovil dátum vyhlásenia konkurzu a správcu konkurzu. K tomuto dátumu som musela urobiť účtovnú závierku. Keďže v tom čase som už pracovala v inej firme, v tejto s.r.o. mám podpísanú dohodu konateľom spoločnosti. Prácu som odviedla, avšak peniaze som do dnešného dňa nedostala a taktiež kolegovia, ktorí vykonávali iné práce v súvislosti s prepúšťaním ľudí a serverom. Peniaze však na účte sú.
Prvý správca nám priznal nárok na odmenu, potom sa vzdal a súd vymenoval druhého, ktorý sa v sídle firmy za celý rok neukázal. Moja otázka znie, môžeme niečo urobiť, aby sme sa dostali k peniazom? Môžeme niekde poukázať na nečinnosť správcu?