Zita5
10.10.05,08:31
Včera vo večerných správach na TV JOJ vyšla informácia , že každý jedinec , ktorý vlastní mobil so zabudovaným rádiom , je povinný platiť mesačný poplatok 40,- Sk za používanie aj nepoužívanie tohto rádia . Čiže napr. firma ak má 10 mobilov s týmto rádiom , tak poplatok je povinná platiť mesačne vo výške 400,-Sk .Čiže 10 x 40,- Sk . No to už je len pôžitok , pomaly budeme platiť aj vzduch čo dýchame .:D :D :D :D

Napríklad aj já mám mobil , kde môžem počúvať rádio , ale toto vôbec nepoužívam . Takže platiť budem musieť , lebo sa vyhrážajú pokutou . No človeka už ide šľak trafiť keď to všetko počuje .


Treba kupovať mobil bez zabudovaného rádia , no len aby také boli .:rolleyes:
Jozef Mihál
10.10.05,06:35
A to asi neviete, že ak Vám doma nájdu pár starých elektrónok, ktoré možno po príslušnom zapojení tiež použiť na príjem rádiových vĺn, vyrubia Vám takisto 40 Sk mesačne. Pozor aj na rôzne hračkárske rádiá, napr. v liekoch "Marťankovia" je pribalené takéto rádijko ako darček! Radím (do firmy) nekupovať!!!
Jana Acsová
10.10.05,06:37
A to asi neviete, že ak Vám doma nájdu pár starých elektrónok, ktoré možno po príslušnom zapojení tiež použiť na príjem rádiových vĺn, vyrubia Vám takisto 40 Sk mesačne. Pozor aj na rôzne hračkárske rádiá, napr. v liekoch "Marťankovia" je pribalené takéto rádijko ako darček! Radím nekupovať!!!Kupovať možno ... ale nezaradiť do podnikania. Najmä "Marťánkov"http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Doma platíme za 1 kus aj keď ich máme 10.
Zita5
10.10.05,06:42
No, bez komentára:D
Tweety
10.10.05,06:46
No, bez komentára:DJa by som dodala Kocúrkovo oproti tomu nebolo nič.:p
Mária M
Vera
10.10.05,08:54
To musia platiť aj obyčajný "smrteľnici"?? ak áno, tak sa nepriznám k telefónu s rádiom. Proste poviem, že som ho predala, alebo stratila a ukážem nejakú hrču, čo mám doma. Nie??
Zita5
10.10.05,09:09
To musia platiť aj obyčajný "smrteľnici"?? ak áno, tak sa nepriznám k telefónu s rádiom. Proste poviem, že som ho predala, alebo stratila a ukážem nejakú hrču, čo mám doma. Nie??


Já si osobne myslím , že telefón , ktorý nemáš zakúpený na faktúru a kúpiš ho len na paragón u predajcu, platiť nemusíš . Ako by prišli na Tvoje meno ? Alebo sa mýlim , já mám totižto telefóny z T-mobilu na fa .:) :rolleyes:
Jozef Mihál
10.10.05,09:10
Ešte sme zabudli na to, že ak máte na firemnom PC internet, rádio sa dá počúvať aj cez PC!!!
Hlinkovx
10.10.05,09:10
obyčajný smrteľník../ čiže obyvateľ/ platí raz koncesionársky poplatok za rádio...a je jedno...koľko rádií máš... a to isté platí o TV....aspoň zatiaľ to tak bolo
Zita5
10.10.05,09:13
Ešte sme zabudli na to, že ak máte na firemnom PC internet, rádio sa dá počúvať aj cez PC!!!

Pán Mihál nebláznite , aj keď máte pravdu :confused: :) . To ste ma teraz prebudili, ale je to tak . Tak teraz čo fčul , ako sa zachová SLOVENSKÝ ROZHLAS .
Zita5
10.10.05,09:14
obyčajný smrteľník../ čiže obyvateľ/ platí raz koncesionársky poplatok za rádio...a je jedno...koľko rádií máš... a to isté platí o TV....aspoň zatiaľ to tak bolo

:eek: No to musím odporovať , pretože platiť sa má za každé rádio aj TV . Aspoň já som tak počula .
Tweety
10.10.05,09:31
:eek: No to musím odporovať , pretože platiť sa má za každé rádio aj TV . Aspoň já som tak počula .Ale netýka sa to obyčajných občanov. Ak prihlási jeden ,môže používať viac prijímačov.Pre domácnosti platí iný režim.:p
Mária M;) ;)
Beba
10.10.05,10:00
Ešte sme zabudli na to, že ak máte na firemnom PC internet, rádio sa dá počúvať aj cez PC!!!
To znamená, že keď mám vo firme napríklad 5 PC a u troch repráky, dva mobily s rádiom a tri autorádiá musím platiť 8 x 40,- Sk ?
AlaNR
10.10.05,10:01
Mne napriklad na telefóne vypisuje pri zapatí rádia, že mám pripojiť nejaký headset. Za prve ani neviem, čo to je a za druhé, kto počúva rádio cez telefón?!

Dnes už by bolo pomaly najlepšie vystrčiť von oknom ihlicu na pletenie a domontovať nejaký káblik, ale aj to by vyhlásili za rádio...
Janca
10.10.05,11:08
Môže niekto najprv uviesť odvolávku na zákon - predpis - nariadenie ?
Hlinkovx
10.10.05,11:21
Mobil je zariadenie, ktoré je schopné prímať rozhlasový signál a ďalej ho reprodukovať.....čiže napĺňa definíciu zo zákona o konc. poplatkoch ak sa nemýlim tak je to zákon NR SR č. 212/1995 v znení nesk. predpisov
luebchenko
10.10.05,11:37
máš prístroj na príjem, máš možnosť, tak plať :D ale nemali by potom napr. všetkých chlapov preventívne zavrieť - šak majú nástroj na znásilňovanie :D:D:D - ja viem, to bol taký vtip, ukradla som - ale ja fakt ani neviem, čo všetko mám v mobile, a rádio cez neho určite nepočúvam :D:D:D
bea
10.10.05,11:40
Zita5
10.10.05,11:41
Pre zaujímavosť:

http://www.bleskovky.sk/cl/7/88960/Koncesionarske_poplatky_musia_platit_aj_majitelia_ mobilov


No veď práve toto včera dávali na TV JOJ v správach , práve preto som načala túto tému .
Vera
10.10.05,12:34
Mne napriklad na telefóne vypisuje pri zapatí rádia, že mám pripojiť nejaký headset. Za prve ani neviem, čo to je a za druhé, kto počúva rádio cez telefón?!

Dnes už by bolo pomaly najlepšie vystrčiť von oknom ihlicu na pletenie a domontovať nejaký káblik, ale aj to by vyhlásili za rádio...
headset je akoby slúchatko do ucha ako na walkmanoch...tiež to odo mňa pýta keď si chcem zapnúť radio v MT
AlaNR
10.10.05,12:40
headset je akoby slúchatko do ucha ako na walkmanoch...tiež to odo mňa pýta keď si chcem zapnúť radio v MT
diky VERA, hmm, zistujem, že to vlastne ani nepotrebujem.

Rozhlasu sa máme nahlásiť sami? Alebo nám pošlú výzvu? Aj tak si to ale neviem predstaviť. Veď máme aj staršie telefóny, ktoré sa už nepoužívajú a keď je tam rádio, to máme platiť naozaj za všetko?
AlaNR
10.10.05,12:42
máš prístroj na príjem, máš možnosť, tak plať :D ale nemali by potom napr. všetkých chlapov preventívne zavrieť - šak majú nástroj na znásilňovanie :D:D:D - ja viem, to bol taký vtip, ukradla som - ale ja fakt ani neviem, čo všetko mám v mobile, a rádio cez neho určite nepočúvam :D:D:D
Ty si teda ale číslo!
bepo
10.10.05,12:42
Mne napriklad na telefóne vypisuje pri zapatí rádia, že mám pripojiť nejaký headset. Za prve ani neviem, čo to je a za druhé, kto počúva rádio cez telefón?!

Dnes už by bolo pomaly najlepšie vystrčiť von oknom ihlicu na pletenie a domontovať nejaký káblik, ale aj to by vyhlásili za rádio...Headset sú slúchadlá,káblik k slúchadlam používa mobil ako anténu a dá sa to použiť napr. na futbalovom štadióne počúvaš prenos a vidíš to live
liba2
10.10.05,13:51
A to asi neviete, že ak Vám doma nájdu pár starých elektrónok, ktoré možno po príslušnom zapojení tiež použiť na príjem rádiových vĺn, vyrubia Vám takisto 40 Sk mesačne. Pozor aj na rôzne hračkárske rádiá, napr. v liekoch "Marťankovia" je pribalené takéto rádijko ako darček! Radím (do firmy) nekupovať!!!Mám povinnosť ich pustiť do bytu? majú právo to žiadať?
bepo
10.10.05,15:36
Chystá sa zmena zákona lebo s kontrolou to bolo poslabšie
Janca
11.10.05,05:10
Aj v PRAVDE je ten istý príspevok.
Isabel
21.10.05,04:28
obyčajný smrteľník../ čiže obyvateľ/ platí raz koncesionársky poplatok za rádio...a je jedno...koľko rádií máš... a to isté platí o TV....aspoň zatiaľ to tak bolo
podľa zákona 212/1995 § 3:
Ten, kto prihlási do evidencie jeden prijímač, môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu.

a co ak mam vo vlastnictve 2 byty v jednom byvam ja a v druhom moj brat, ale oba byty su na moje meno. platim tiez iba jeden poplatok za radio a TV?
jess
21.10.05,05:03
a ako je to z pohľadu firmy....v jednej miestnosti sme 3 firmy a máme jedno rádio, ktoré nemá ani jedna firma v účte ?..platíme síce autorské práva, či čo to je ...Musíme platiť aj koncesionárske a kto ?
Stina
21.10.05,05:17
Nenašla so žiadnu poznámku o tom, že ak ako fyzická osoba máš dva byty , mala by si platiť dva krát. Skús kliknúť na www.slovakradio.sk, tam je to rozpísané na fyzické a právnické osoby.
babetka
21.10.05,05:50
No ja som si dala vyhľadať koncesionárske. Tiež som sa zľakla, a vyhľadalo mi stránku, kde nejaká pani vysvetľuje, ako neplatiť poplatky. Ide o to, že poplatok platí vlastník prijímača. Teda ak jedna rodina platí koncesiu za 1 TV a 1 rozhlas, môže požičať ostatné prijímače napr. svojim rodičom a tí neplatia, lebo ich nevlastnia. Výhodnejšie je to naopak - dôchodcovia platia polovičnú sumu. Vo firme je to horšie - firma platí za prijímač, ktorý má v evidencii alebo o ňom účtuje. To znamená, že ako hore niekto písal, ak sú 3 firmy v 1 miestnosti, platí iba firma, ktorá ho vlastní. Ak ho doniesol majiteľ a on doma platí koncesiu, za rádio ktoré počúva vo firme, neplatí.
Ja som prihlásila včera firemné rádia, ktoré máme v autách a som zvedavá, či nám vyrubia nejaké pokuty. A ešte niečo. Tá pani na tej stránke - Ako neplatiť poplatky písala, že zamerať prijímač je technicky nemožné a do bytu ich nemusíte pustiť, ak nemajú súdny príkaz.
babetka
21.10.05,05:52
tu je tá stránka: http://janamosko.szm.sk/
Zita5
21.10.05,06:04
A čo napríklad ak mám trvalý pobyt v meste A / tam mám aj sídlo firmy / a v skutočnosti bývam v meste B/ tu máme nezahlásený prechodný pobyt / . Poplatky platím nasledovne :

Mesto " A " za rádio ktoré firma vlastní poplatok ako SZČO/ tu máme sídlo firmy aj s manželom čiže platíme každý osobitne on za rádio a já za autorádio/

ale , popri tom

Mesto " A " normálne inkaso za rádio aj TV ako občan / pritom ani nemáme na tomto mieste TV/

Mesto " B " neplatím poplatok


Čo asi bude s takýmto prípadom ?
jess
21.10.05,06:08
Ja som prihlásila včera firemné rádia, ktoré máme v autách a som zvedavá, či nám vyrubia nejaké pokuty. A ešte niečo. Tá pani na tej stránke - Ako neplatiť poplatky písala, že zamerať prijímač je technicky nemožné a do bytu ich nemusíte pustiť, ak nemajú súdny príkaz.
babetka a poslala si to písomne alebo stačí údaje nabúchať do nejakého e-mailu ? a aký dátum si dala , že OD KEDY sa prihlasuješ ?
McMarti
21.10.05,06:16
babetka a poslala si to písomne alebo stačí údaje nabúchať do nejakého e-mailu ? a aký dátum si dala , že OD KEDY sa prihlasuješ ?
za firmené autá ktoré majú rádio prihlasuješ dňom zaregistrovania do majetku ak tam rádio bolo alebo dnom kúpi rádia do auta, na každej pošte je tlačivo k prihláseniu rádia
babetka
21.10.05,06:28
babetka a poslala si to písomne alebo stačí údaje nabúchať do nejakého e-mailu ? a aký dátum si dala , že OD KEDY sa prihlasuješ ?
Dátum som dala 19.10.2005, vtedy som tlačivo vypisovala. Myslím, že im bude jasné, že som to nekúpila teraz, ale je to reakcia na správy. Naraz som prihlásila 4 ks. Ak budú poplatky za omeškanie, tak si musia prísť osobne skontrolovať, odkedy ich máme. A to mi je potom jedno, či vyrubia poplatky tak, alebo tak, že im napíšem priamo dátum zakúpenia rádia. Tlačivo na prihlásenie (evidenčný list ...) je na stránke Slovenského rozhlasu. To som vypísala a poslala poštou do Bratislavy. Na tlačive je adresa.
babetka
21.10.05,06:30
jess
21.10.05,06:34
ďakujem...idem vypísať :)
babetka
21.10.05,06:36
A čo napríklad ak mám trvalý pobyt v meste A / tam mám aj sídlo firmy / a v skutočnosti bývam v meste B/ tu máme nezahlásený prechodný pobyt / . Poplatky platím nasledovne :

Mesto " A " za rádio ktoré firma vlastní poplatok ako SZČO/ tu máme sídlo firmy aj s manželom čiže platíme každý osobitne on za rádio a já za autorádio/

ale , popri tom

Mesto " A " normálne inkaso za rádio aj TV ako občan / pritom ani nemáme na tomto mieste TV/

Mesto " B " neplatím poplatok


Čo asi bude s takýmto prípadom ?

Zita, ja tomu rozumiem tak, že ak platíš aj za TV aj za rozhlas, môžeš pozerať akýkoľvek TV aj rozhlas, ktorý vlastníš kdekoľvek. Je tvoj (aj keby ich bolo 10) a nezáleží na tom, či ich používaš na mieste, kde nemáš prechodný pobyt. Platíš koncesionárske poplatky, tak je to O.K
urs
21.10.05,06:44
tu je to tlačivo http://www.slovakradio.sk/radioinet/iservis/koncesie/evidlist.doc
Toto si vypísala a čakala na faktúru?
Isabel
21.10.05,06:48
vyjadrenie ministerstva kultury, ktore mi prave prislo :
koncesionárske poplatky upravuje zákon NRSR č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch a o zmene zákona č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania v znení neskorších predpisoch. Podľa § 3 ods. 1 cit. zákona je platiteľom poplatku fyzická osoba, ktorá prijímač vlastní.
Podľa § 3 ods. 2 ten, kto zaplatí poplatok za jeden prijímač, môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu.
Domácnosť je definovaná v § 115 občianskeho zákonníka nasledovne: Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.
Znamená to, že poplatok za prijímač platí vlastník prijímača, bez ohľadu na to, kde sa tento nachádza; ten kto zaplatí za jeden prijímač môže používať viac prijímačov a to i mimo bytu, t.j. Vy ako vlastník jedného prijímača za ktorý platíte môžete užívať ďalšie prijímače i mimo bytu.
V prípade, že Váš syn býva trvale v inom byte znamená to, že s Vami trvale nežije, t.j. netvorí s vami domácnosť, to však neznamená že je povinný platiť za prijímač, ktorý nevlastní. Vlastníkom ste Vy a vy tento prijímač využívate ako druhý v inom priestore (dokonca vlastnom druhom byte).
S pozdravom Mgr. Zuzana Mistríková generálna riaditeľka Sekcia médií a audiovízie MK SR
AlaNR
21.10.05,06:59
http://www.slovakradio.sk/inetportal/index.php?page=koncespoplatky&refPage=noRightNav&predajPrenaj=true

ak to pojde otvoriť, prečítajte si...

Ak sa nebude dať otvoriť, na stranke rozhlasu su dalsie info
Zita5
21.10.05,07:03
vyjadrenie ministerstva kultury, ktore mi prave prislo :
koncesionárske poplatky upravuje zákon NRSR č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch a o zmene zákona č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania v znení neskorších predpisoch. Podľa § 3 ods. 1 cit. zákona je platiteľom poplatku fyzická osoba, ktorá prijímač vlastní.
Podľa § 3 ods. 2 ten, kto zaplatí poplatok za jeden prijímač, môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu.
Domácnosť je definovaná v § 115 občianskeho zákonníka nasledovne: Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.
Znamená to, že poplatok za prijímač platí vlastník prijímača, bez ohľadu na to, kde sa tento nachádza; ten kto zaplatí za jeden prijímač môže používať viac prijímačov a to i mimo bytu, t.j. Vy ako vlastník jedného prijímača za ktorý platíte môžete užívať ďalšie prijímače i mimo bytu.
V prípade, že Váš syn býva trvale v inom byte znamená to, že s Vami trvale nežije, t.j. netvorí s vami domácnosť, to však neznamená že je povinný platiť za prijímač, ktorý nevlastní. Vlastníkom ste Vy a vy tento prijímač využívate ako druhý v inom priestore (dokonca vlastnom druhom byte).
S pozdravom Mgr. Zuzana Mistríková generálna riaditeľka Sekcia médií a audiovízie MK SR

Je to super , lebo toto sa vzťahuje aj na môj prípad .
mimuška
21.10.05,08:44
dúfam,že keď má firma autorádio pokazené tak nemusí platiť
a čo s televízorom na vrátnici-využívaný s kamerou na sledovanie hlavnej brány firmy
keď sa dá prepnúť na sledovanie programov ,má firma povinnosť platiť aj za takúto telku ?
a komu ? Tá prihláška je len pre rádioprijímače.
zlatica76
21.10.05,09:04
Ešte sme zabudli na to, že ak máte na firemnom PC internet, rádio sa dá počúvať aj cez PC!!!
Preboha, to by sme mali platiť za všetky PC pripojené do internetu!!! :)

Naštastie, náš proxy server neumožňuje počúvať rádio cez internet (je to zablokované, inak by sa zahltila linka). Ale predpokladám, že v SRo ešte nie sú takí pohotoví :)
ajobs
21.10.05,09:15
podľa zákona 212/1995 § 3:
Ten, kto prihlási do evidencie jeden prijímač, môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu.

a co ak mam vo vlastnictve 2 byty v jednom byvam ja a v druhom moj brat, ale oba byty su na moje meno. platim tiez iba jeden poplatok za radio a TV?
Môžeš mať aj 100 bytov, a v každom 100 TV a 100 rádií, keď nie si podnikateľ, platíš iba jeden poplatok za TV a jeden za rádio.
ajobs
21.10.05,09:17
a ako je to z pohľadu firmy....v jednej miestnosti sme 3 firmy a máme jedno rádio, ktoré nemá ani jedna firma v účte ?..platíme síce autorské práva, či čo to je ...Musíme platiť aj koncesionárske a kto ?
Keď to rádio nemá žiadna firma v evidencii, de iure ho nevlastní, a preto ani neplatí žiaden poplatok. Je to rádio "NIKOHO".http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
mimuška
21.10.05,09:43
to by ma zaujímalo ako by kontrolovali ,či je rádio v evidencii firmy
veď keď je rádio do 1000 Sk predsa ho nebudem evidovať a skontrolovať náklady firmy by asi ťažko zvládli
babetka
21.10.05,09:44
Toto si vypísala a čakala na faktúru?Vypísala a včera poslala. Či mi dôjde fa, to neviem, uvidíme.