simona sucha
21.03.10,21:05
Ahojte, potrebovala by som poradit, moze PO-s.r.o., vyplatit FO (nepodnikatelovi) za sprostredkovanie na zaklade zmluvy proviziu? je to danovo uznany naklad? dakujem
Zoltán Kovács
21.03.10,20:13
Na základe akej zmluvy?
IvoM
22.03.10,06:31
Áno môže, napríklad na základe mandátnej zmluvy.



§19.4
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, (§642-651 Obch.zák./ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
simona sucha
22.03.10,10:33
dakujem za odpoved, na zaklade sprostredkovatelskej zmluvy, a to provizia a to len vo vyske 1200,-EUR. len FO je nepodnikatel, nema ani zivnost a tento prijem si nikde neuviedla...ale myslim si ze to do sumy cca 2.000,-eur tento prijem nemusi zdanovat a ani nikde uvadzat..alebo sa mylim?
hslovakia
23.03.10,08:49
Rada by som sa pripojila do tejto témy s iným problémom.
Sme spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá v snahe udržať si postavenie na trhu a s cieľom podporiť predaj, vyhlasuje motivačný program zameraný na dve skupiny:
a) priamy odberateľ - distribútor - za každú preukázateľne predanú (odobratú) paletu tovaru dostane obchodný zástupca distribútora Tesco-poukážku v hodnote 4,- €
b) maloobchodná predajňa - na posilnenie motivácie budú na konci obdobia programu vylosované tri MO predajne, ktoré si v čase trvania programu objednali aspoň jeden kus palety; výhrou budú poukážky na nákup PHM v hodnote 160,- € na predajňu, pričom jedna poukážka bude v hodnote 20,- €.
Mám dve otázky:
1) Sú náklady na uvedené Tesco-poukážky a poukážky na nákup PHM uznaným daňovým nákladom v zmysle §19, ods. 2, písm. k) zákona o dani z príjmu?
2) Ako treba postupovaťpri bezodplatnom dodaní poukážok z pohľadu DPH?
Ďakujem vopred za radu.
hslovakia
21.04.10,11:53
Dobrý deň,
asi moja otázka nebola momentálne pre nikoho zaujímavá, ale možno v budúcnosti niekomu pomôže odpoveď DÚ. Dúfam, že jej zverejnením neporuším nijaké pravidlá.


Dobrý deň,

DR SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) uvádza nasledovné:



Výdavok (náklad) vynaložený daňovníkom je možné uznať za daňový výdavok, ak je splnená základná podmienka daňovej uznateľnosti podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov, a to podmienka, že výdavok musí byť preukázateľne vynaložený daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 alebo 14 cit. zákona. Ďalej výdavok musí časovo a vecne súvisieť s dosahovanými príjmami (výnosmi) daňovníka. Preto je potrebné posúdiť každý jednotlivý prípad uplatnenia výdavkov samostatne, v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník dosahuje zdaniteľné príjmy.

Výšku daňového výdavku, resp. iné podmienky pre jeho uznanie do základu dane sú upravené v §§ 17 a 19 zákona o dani z príjmov. Niektoré náklady aj napriek ich zaúčtovaniu v účtovníctve, nie sú pre účely zákona o dani z príjmov uznané za daňové výdavky (§ 21).

Výdavky na Tesco poukážky a poukážky na nákup PHM, ktoré spoločnosť s r.o. poskytne v rámci motivačného programu (ktorý je vyhlásený z dôvodu udržania si postavenia na trhu a s cieľom podpory predaja) priamym odberateľom, ktorí distribuujú jej tovar a maloobchodným predajniam, ktoré predávajú ich výrobky, možno uznať za daňové výdavky podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov.



Podľa § 19 ods. 2 písm. k) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami sú výdavky (náklady) na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka.

V zmysle vyššie uvedeného za výdavky na reklamu sa považujú aj výdavky na obstaranie cien do reklamnej súťaže (okruh súťažiacich je obmedzený podmienkami súťaže). Ak Tesco poukážky a poukážky na nákup PHM sú zakúpené ako ceny do reklamnej súťaže (z podania nie je možné posúdiť, či sa jedná o reklamnú súťaž) sú výdavky (náklady) na ich obstaranie po zaúčtovaní aj uznaným daňovým výdavkom.



Podľa § 2 ods. 1 písm. a) a b) zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov predmetom dane je dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou a poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou.

Pokiaľ nedochádza k vzniku právneho vzťahu medzi poskytovateľom a odberateľom tovaru resp. služby, potom nedochádza k vzniku daňovej povinnosti. To znamená, že platiteľovi dane nevzniká daňová povinnosť pri poskytnutí poukážok na nákup tovarov a služieb, pretože platiteľ dane neposkytuje príjemcovi poukážok žiadne plnenie (ani službu, ani tovar), platiteľ dane poskytuje poukážky, ktoré možno považovať za určitú formu peňažných prostriedkov, ktoré nie sú predmetom DPH. Daňová povinnosť vzniká v danom prípade pri konkrétnom dodaní tovaru resp. poskytnutí služby.



S pozdravom



Ing. Sidónia Jakubovie

t.č. 048/4393230



stanovisko k DPH – Ing. Jana Šimková

t.č. 048/4393226



Odbor služieb pre verejnosť

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
zuzanna
09.09.10,05:38
Áno môže, napríklad na základe mandátnej zmluvy.



§19.4
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, (§642-651 Obch.zák./ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

chcem vás veľmi pekne poprosiť sme PO, s.r.o. minulý rok nám prišla faktúra od fyzickej osoby za sprostredkovanie dopravy a prepravy tovaru za mesiace 10/11/12 2009 faktúra bola vystavená 31.12.2009, daňová povinnosť bola 31.12.2009 a splatnosť bola 15.01.2010, fa došla 06.01.2010
túto fa som zaúčtovala do roku 2009 518/
343/321
a nechala som to v nákladoch je to správne alebo to mala byt pripočitateľná položka a keď sme ju uhradili 15.01.2010 tak až vtedy to mohlo ísť do nákladov prosím vás veľmi pekne neviete mi poradiť veľká vďaka
babi2
09.09.10,05:45
chcem vás veľmi pekne poprosiť sme PO, s.r.o. minulý rok nám prišla faktúra od fyzickej osoby za sprostredkovanie dopravy a prepravy tovaru za mesiace 10/11/12 2009 faktúra bola vystavená 31.12.2009, daňová povinnosť bola 31.12.2009 a splatnosť bola 15.01.2010, fa došla 06.01.2010
túto fa som zaúčtovala do roku 2009 518/
343/321
a nechala som to v nákladoch je to správne alebo to mala byt pripočitateľná položka a keď sme ju uhradili 15.01.2010 tak až vtedy to mohlo ísť do nákladov prosím vás veľmi pekne neviete mi poradiť veľká vďaka
Je to správne. Faktúra je za službu, ktorá sa uskutočnila v r.2009, takže patrí do nákladov toho roku, nezáleží na tom kedy ste ju uhradili. Iné je to u FO, kde by sa faktúra zaradila do výdavkov toho roku, kedy je uhradená
zuzanna
09.09.10,06:30
§19.4
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, (§642-651 Obch.zák./ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

babi 2 a toto teda kedy platí veď to bolo od fyzickej osoby???
babi2
09.09.10,08:14
§19.4
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, (§642-651 Obch.zák./ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

babi 2 a toto teda kedy platí veď to bolo od fyzickej osoby???
Ja som si neuvedomila to „sprostredkovanie“. Máte na faktúre vyslovene uvedené že je to sprostredkovanie dopravy? Ak áno, tak mám za to, že to naozaj mala byť v tomto prípade pripočítateľná položka, nakoľko úhrada bola fyzickej osobe a prebehla až v ďalšom roku
zuzanna
09.09.10,08:41
no práveže máme uvedené sprostredkovanie dopravy ja som si to tiež neuvedomila a brala som to automaticky že do roku 2009 keď to bolo za posledný štvrťrok tak to bude aasi tak že to nemali byť náklady za rok 2009 ale až za 2010 že??? ale ako sme to mali uhradiť do konca roka 2009 keď faktúra je vystavená až 31.12.2009 veď to sa ani nedá
zuzanna
09.09.10,12:33
nikto nevie poradť v tom príspevku vyššie
zuzanna
10.09.10,07:29
Ja som si neuvedomila to „sprostredkovanie“. Máte na faktúre vyslovene uvedené že je to sprostredkovanie dopravy? Ak áno, tak mám za to, že to naozaj mala byť v tomto prípade pripočítateľná položka, nakoľko úhrada bola fyzickej osobe a prebehla až v ďalšom roku
neviete mi poradiť v tomto
zuzanna
10.09.10,12:03
chcem vás veľmi pekne poprosiť sme PO, s.r.o. minulý rok nám prišla faktúra od fyzickej osoby za sprostredkovanie dopravy a prepravy tovaru za mesiace 10/11/12 2009 faktúra bola vystavená 31.12.2009, daňová povinnosť bola 31.12.2009 a splatnosť bola 15.01.2010, fa došla 06.01.2010
túto fa som zaúčtovala do roku 2009 518 (http://www.porada.sk/t57961-518-ostatne-sluzby.html)/
343 (http://www.porada.sk/t59480-343-dan-z-pridanej-hodnoty.html)/321
a nechala som to v nákladoch je to správne alebo to mala byt pripočitateľná položka a keď sme ju uhradili 15.01.2010 tak až vtedy to mohlo ísť do nákladov prosím vás veľmi pekne neviete mi poradiť veľká vďaka
ckv
15.09.10,11:49
Suhlas so Zuzanou -
my ako CK organizujeme zajazdy na prelome rokov a agentury, ktore ich pre nas predavaju, si fakturuju provizie casto az v januari,
takze pri najlepsej voli nemame sancu im to zaplatit do konca roka -
takze kazdorocne mam kopec takychto pripocitatelnych poloziek, ktore dam do nakladov v dalsom roku po zaplateni
Lila
15.09.10,20:13
Na faktúre je jasne napísané sprostredkovanie. Teda podľa §19 to je nedaňový náklad roka 2009, nakoľko ste to uhradili až v r.2010.
Teda zaúčtované to máte dobre na au 518, pretože to je naozaj účtovný náklad, ale v daň. priznaní to malo byť v pripočitateľných položkách /keďže to nepatrí
v r.2009 medzi daňové náklady/.
KEJKA
15.09.10,20:18
problematiku sprostredkovania som riešila s DRSR na školení.
Nie je sprostredkovanie ako sprostredkovanie. Pokiaľ ide o služby, ktoré priamo súvisia už s vyfakturovanými výkonmi (napr. okrem vyššie uvedeného aj realitky platia provízie maklérom - FO - za sprostredkovanie predaja nehnuteľností), tak sú to daňové náklady aj bez zaplatenia.
Nesedí mi to, lebo § je napísaný jednoznačne a ten výklad bol len slovný.
Uvádzam do diskusie........
zuzanna
16.09.10,03:38
kejka jedna sa o sprostredkovanie dopravnych sluzieb za mesiace 10, 11, 12/09 ktore boli sprostredkovane v tomto obdobi fa vystavila fo ja som to nechala v nakladoch roku 2009??? Preto sa pytam lebo ak to je zle musim podat dodatocne
dufulus
16.09.10,04:37
ja v tom nevidím problém že to je v roku 2009, veď podľa mňa to tam aj patrí - je to sprostredkovanie na posledný kvartál roku 2009. ste s.r.o.-čka, čiže v podvojnom účtovníctve posudzuješ náklady a výnosy z časového (akruálneho) hľadiska (v jednoduchom posudzuješ príjmy a výdavky) - a bola vystavená v roku 2009 (takže v ÚZ to bude vystupovať iba ako záväzok voči dodávateľovi, ktorý ste v januári zaplatili) a nebudú tam žiadne náklady budúcich období pretože celá suma sprostredkovania sa týka roku 2009 A V 2010 MÁ NASTAŤ IBA ÚHRADA ZÁVäZKU
a tiež si myslím že je to daňovo uznaný náklad za sprostredkovanie, pretože určite slúži na dosiahnutie a udržanie príjmov...čiže žiadna pripočítateľná položka..

mne to vychádza takto..
zuzanna
16.09.10,04:41
ale vyfakturovala nám to FO v tom je háčik inak aj ja som to tak posudzovala len jedna účtovníčka sa vyhráža § 19 ods. 4 tak som z toho zmatená a chcem jednoznačnú odpoveď od Vás účtovníkov až nerobím kixy s dodatočným a nakoniec to budem mať zle uz neviem na koho by som sa mala obrátiť
KEJKA
16.09.10,06:02
ale vyfakturovala nám to FO v tom je háčik inak aj ja som to tak posudzovala len jedna účtovníčka sa vyhráža § 19 ods. 4 tak som z toho zmatená a chcem jednoznačnú odpoveď od Vás účtovníkov až nerobím kixy s dodatočným a nakoniec to budem mať zle uz neviem na koho by som sa mala obrátiť
ten spomínaný § určite platí, napr. na už spomínané nájomné, sprostredkovanie obchodov. Mňa mätie, že expert z DU sa vyjadril, ako som spomínala vyššie, že ak ide o služby FO pre sro priamo súvisiace s výnosmi sro, ktoré sro už vyfakturovala, tak sa to tak neposudzuje. Neviem si spomenúť o aké konkrétne služby v mojom prípade šlo, ale obhájili sme si to vtedy ako NEpripočitateľnú položku.
Osobne by som však postupovala zmysle toho ustanovenia, lebo platí dlho a je vžité.
komentár k zákonu z Poradcu 5-6/2004 str. 96:
"- ods. 4 Toto ust. od 1.1.2004 rieši problematiku nájomného a provízií vyplácaných fyzickým osobám. Uvádzajú sa tu všetky vyplácané provízie fyzickým osobám, ktoré sú:
a) vyplácané len sporadicky na základe jednorazovo vykonávanej činnosti bez akéhokoľvek oprávnenia, ako aj:
b) vyplácané na základe sprostredkovania vykonávaného na základe mandátnych zmlúv a podobných zmlúv uhrádzaných fyzickým osobám"
S výkladom v podobnom duchu (že ide o provízie vyplácané bez ohľadu na to, podľa akého predpisu boli vystavené)
oédcitovala som z Porady...............http://www.porada.sk/t14358-zmluva-o-sprostredkovani-a-fo.html
==============================
ešte sa skús pozrieť, či ste v predchádzajúcom roku mali daňový zisk, lebo v takom prípade by si nemusela podávať dodatočné DP (úprava ktorá platí od r.2010).
Jednoznačnú odpoveď dostaneš od daňového poradcu, účtovníci ti môžu vyjadriť svoj názor a svoj výklad zákona.
zuzanna
16.09.10,07:06
no poziem co si mi tu pripla a skusim sa este poradit danovým poradcom a uvidim ci poslem to dodatocne
ako si to myslela ze ci sme mali zisk v predoslom roku??? mali sme zisk aj platime preddavky len tato fa za sprostredkovanie dopravných služieb mi nedá spávať lebo neviem ci to mala byt pripocitatelna polozka alebo nie lebo tu sa jednu o sprostredovanie dopravy ktorá sa odvezie hned a zarovno sa aj vyuctuje do výnosov tak som z toho jelen
KEJKA
16.09.10,07:24
no poziem co si mi tu pripla a skusim sa este poradit danovým poradcom a uvidim ci poslem to dodatocne
ako si to myslela ze ci sme mali zisk v predoslom roku??? mali sme zisk aj platime preddavky len tato fa za sprostredkovanie dopravných služieb mi nedá spávať lebo neviem ci to mala byt pripocitatelna polozka alebo nie lebo tu sa jednu o sprostredovanie dopravy ktorá sa odvezie hned a zarovno sa aj vyuctuje do výnosov tak som z toho jelen
pardon, už som to škrtla,. Tebe vzniká dodatočná DP, to čo som ja myslela sa týka dodatočných nákladov a zníženia DP.
Asi ti nezostáva iné, len to dodatočné podať a za r. 2010 úhrady nezabudnúť odpočítať.
No ak ste dával 2% dane, tak tieto asi budeš musieť doplatiť tiež, lebo sa poruší podmienka, že daňová povinnosť bola splnená v plnej výške - to len na okraj, niečo sa mi marí.
zuzanna
16.09.10,13:24
tak vychadza mi to na podanie DP este raz uvediem máme fa od FO uvedené na fa je sprostredkovanie služieb v doprave za 10/11/12/2009, zmluvu medzi sebou nemáme ale každý štvrťrok im dávame objednávku na sprostredkovanie v takomto znení objednávame si u vás sprostredkovanie služieb v doprave na obdobie 10/11/12/2009 a ked nám to vyfakturujú tak im to zaplatíme a túto fa nám vystavila FO 31.12.2009 my sme ju zaplatili až 05.01.2010, tak ju musím v roku 2009 pripočítať a dodaniť a v roku 2010 odpočítať je tak?

KEJKA no nič idem stiahnut DP a opravovať dakujem vsetkým za pomoc pekný den
zuzanna
17.09.10,05:19
prosim vas este ked idem robit dodatocne DP tak do vykazov teda do súvahy a výkazu ziskov a strát nezasahujem ze? v DP na riadku 100 pripočitam náklady prípadne výnosy a vsetko co tam malo byt vypocitam novu dan doplatím a všetko zaúčtujem až v tomto roku???:eek:
KEJKA
17.09.10,06:22
neopravuješ ani výkazy, ani r.100.
Dáš len dočasne pripočitateľné položky z dôvodu nezaplatenie na str.2 /najdeš v popise riadkov/, takže sa ti zmení základ dane a daň.
ckv
17.09.10,15:33
neopravuješ ani výkazy, ani r.100.
Dáš len dočasne pripočitateľné položky z dôvodu nezaplatenie na str.2 /najdeš v popise riadkov/, takže sa ti zmení základ dane a daň.

Zrejme presne to iste sa chcem opytat i ja.
V roku 2008 som nerobila pripocitanie 50% neuhradenych starych faktur,
lebo som o tom nevedela, v roku 2009 uz ano, teraz chcem opravit ten rok
2008 - tiez neopravujem ziadne vykazy a len danove priznanie dodatocne za 2008 ako pripocitatelnu polozku?
A predpis dodatocnej dane mam dat teraz do 2010, ked ju uhradim?
Akymi uctami to zauctovat? Som FO s podvojnym uctovnictvom, malo by
to byt 591/341, ale je naklad roku 2010 - asi nie, tak co s tym nasledne?

A ozaj netreba opravit vykazy?

Dakujem
KEJKA
17.09.10,17:02
tie pripočitateľné položky sú len v rámci daňového priznania.
vyššia DP je už reálna, ktorú treba zaplatiť.
Kedže je to za minulé roky, tak by som účtovala 595/341
alebo 491/341 (akože významná suma opravy nákladov minulých období, nakoľko aj daň je náklad).
591 platí pre PO, pre FO v PU je to tuším 596 - len na okraj, pozri si smernú účtovnú osnovu pre FO účtujúcich v PU
ckv
17.09.10,21:18
Dakujem pekne,
sedi mi to na 595, ale asi si nemozem zvysit naklad za stare roky,
atk asi bude lepsie cez 491
KEJKA
18.09.10,04:02
náklad na 595 bude aj tak nedaňový, resp. náklady na účtoch 59x sa nepočítajú do výsledku hospodárenia.
zuzanna
18.09.10,15:04
tak ja som to dodatocne DP opravila tu daň azúčtujem na 595/341 a čo s výsledkom hospodárenia na 431 ten ako zaúčtujem ako 431/428 ako nerozdelení zisk alebo ako vyrovnám 431???
KEJKA
18.09.10,17:00
akože 431 - kde sa ti nabralo?
431 z roku 2009, alebo už teraz riešiš rok 2010?
lebo dodatočnú daň účtuješ v r.2010. takže nemáš čo riešiť.
zuzanna
19.09.10,11:22
takze len zauctujem 595/341 doplatim a nic neriesim len budem cakat pokutu? A ked platime preddavky bude to mat na ne vplyv?
KEJKA
19.09.10,11:47
nie som si istá s tými preddavkami, ale ja by som uplatnila za III a IV.Q. vyššie preddavky v súlade s vyššou DP.
A to zaúčtovanie si over, či 595, 596 alebo ako podľa Postupov pre SZČO v PU.
Zaplatíš a neriešiš, presne tak, DU sa ozve.....možno o dva-tri roky, nikdy nevedno, a možno skoro.
reginab
02.12.10,17:57
Prosím pomôžte, ak mi príde faktúra, ktorú nemôžem hneď uhradiť znižuje mi príjmy? Alebo až po úhrade faktúry môžem odpočítať čiastku faktúry? Asi som jeleň, ale nejako ma pomýlila moja známa.Sme s.r.o. Ďakujem.
reginab
02.12.10,18:03
V s.r.o. skúšam iba dva mesiace, dovtedy som robila jednoduché v Alfe tak sa ospravedlňujem za prízemný dotaz, začala som skúšať v Omege, ale akosi som vedľa.Budem vďačná za každú radu.
a_je_to
02.12.10,18:04
Prosím pomôžte, ak mi príde faktúra, ktorú nemôžem hneď uhradiť znižuje mi príjmy? Alebo až po úhrade faktúry môžem odpočítať čiastku faktúry? Asi som jeleň, ale nejako ma pomýlila moja známa.Sme s.r.o. Ďakujem.

... no ... príjmy neznižuje, tie ostávajú aké sú. Ale znižuje základ dppo, aj daňovú povinnosť pre dph - ak je s dph a si registrovaná ako platiteľ. Na to faktúra nemusí byť uhradená aj tri roky. Potom by sa ale musela pripočítať k základu dppo, ak by bola stále nezaplatená - viď § 17, ods. 27, ZoDP.
reginab
02.12.10,18:32
dik za radu, ale chcela som vedieť, či si to môžem v daňovom priznaní odrátať z príjmov oficiálne a tým znížiť základ dane,ale je to asi hlúpa otázka potom čo si mi napísal a_je_to - poraďák, tak dik za radu
reginab
02.12.10,18:50
ďakujem za radu a Tvoj čas, chcela som len vedieť, či si môžem oficiálne odrátať čiastky z faktúr, ktoré nám prišli ale nemôžeme ich uhradiť a tak v daňovom priznaní znížiť náklady, aby sme nemuseli platiť zbytočne dane z príjmov, lebo iba začíname, akosi sa nám nedarí, tak zatiaľ ďakujem, ešte sa iba učím, dobrú noc a pekné sny
KEJKA
02.12.10,20:09
ak účtuješ v PÚ, tak sa ti automaticky nabaľujú náklady zaúčtovaním prijatých faktúr, obdobne výnosy účtovaním vydaných faktúr - /veľmi zjednodušené/.
Výsledok hospodárenia až na výnimky nie je závislý od toho, či faktúry sú alebo nie sú zaplatené.
Odporúčam spolupracovať s účtovníčkou, experimentovanie sa môže vypomstiť.
reginab
03.12.10,10:16
Ďakujem za radu, veľmi si mi pomohla, nejaké znalosti s podvojným účtovníctvom už mám, ale chýba mi ešte prax, tak otravujem, ešte raz ďakujem