Jeannie
21.03.10,23:00
Dobrý deň.
Prosím o radu. Daňovník v priebehu roka 2009, konkrétne k 31.7. ukončil živnosť (§6 ods.1 písm b) ZDP) a k 1.8. začal podnikať na základe certifikátu (licencie) v oblasti psychoterapie (§6 ods.1 písm c) ZDP), vediem jednoduché účtovníctvo.
Účtujem v jednom peňažnom denníku alebo pre každú činnosť samostatne?
Ak samostatne, mám pri pri ukončení živnosti postupovať podľa §17 a upravovať základ dane? - daňovník nezanikol, len podniká na základe iného oprávnenia.
Údaje z účtovníctva vykazujem vo výkazoch súhrnne za obidve činnosti alebo pre každú činnosť robím samostatné výkazy a aké dátumy na nich uvádzam?
Daňové priznanie vystavujem jedno za daňovníka ako celok, len nemám jasno čo sa týka rozdelenia alebo nerozdelenia účtovníctva, výkazov a tiež postupu pri ukončení živnosti.
Prosím poraďte, mám v tom chaos.
Ďakujem.
ego.mc
21.03.10,22:08
Dobrý deň.
Prosím o radu. Daňovník v priebehu roka 2009, konkrétne k 31.7. ukončil živnosť (§6 ods.1 písm b) ZDP) a k 1.8. začal podnikať na základe certifikátu (licencie) v oblasti psychoterapie (§6 ods.1 písm c) ZDP), vediem jednoduché účtovníctvo.
Účtujem v jednom peňažnom denníku alebo pre každú činnosť samostatne? V jednom.
Ak samostatne, mám pri pri ukončení živnosti postupovať podľa §17 a upravovať základ dane? - daňovník nezanikol, len podniká na základe iného oprávnenia.
Údaje z účtovníctva vykazujem vo výkazoch súhrnne za obidve činnosti alebo pre každú činnosť robím samostatné výkazy a aké dátumy na nich uvádzam? Súhrnne.
Daňové priznanie vystavujem jedno za daňovníka ako celok, len nemám jasno čo sa týka rozdelenia alebo nerozdelenia účtovníctva, výkazov a tiež postupu pri ukončení živnosti.Nedelíte.
Prosím poraďte, mám v tom chaos.
Ďakujem.

K 31.7. uzávierku nerobíte a pokračujete v účtovaní ďalej. Nezanikol ani ako daňovník, ani ako účtovná jednotka.
Zoltán Kovács
22.03.10,04:32
Len v DP v tabulke VII. bude treba rozčleniť príjmy, a samozrejme k ním prislúchajúce výdaje do správnych paragrafov.
Jeannie
22.03.10,06:09
Ďakujem za rady, veľmi mi to pomohlo.