renciatko
21.03.10,23:19
čítam a neviem sa dočítať.
Som SZCO,ale za minulý rok nemám zaplatenú cestnú daň,akým spôsobom si môžem uplatniť náhradu za používanie vlastného auta??Dakujem
Zoltán Kovács
22.03.10,04:27
Takým istým, ako keby si mala daň z mot.vozidiel zaplatenú. Uplatnenie náhrad za používanie súkromného MV nie je podmienené zaplatením dane z MV.
Ale samozrejme nezaplatená daň z MV je porušenie zákona.
Lenže uplatnenie náhrad sa riadí zákonom o dani z príjmov, kým daň z MV zase zákonom o miestnych poplatkoch....
renciatko
22.03.10,05:22
Takým istým, ako keby si mala daň z mot.vozidiel zaplatenú. Uplatnenie náhrad za používanie súkromného MV nie je podmienené zaplatením danez MV.
Ale samozrejme nezaplatená daň z MV je porušenie zákona.
Lenže uplatnenie náhrad sa riadí zákonom o dani z príjmov, kým daň z MV zase zákonom o miestnych poplatkoch....
No to je síce pekné,že takým istým spôsobom,ale nemám s týmto vôbec žiadne skúsenosti,tak by som potrebovala niečo podrobnejšie.Musím mať zaúčtované doklady o nákupe pohonných hmôt,alebo ako???
Zoltán Kovács
22.03.10,05:25
Skús zadať do vyhladávania "cestovné náhrady". Nájde x tém, tu je jedna z nich:

http://www.porada.sk/t5532-cestovne-nahrady.html
Zita5
22.03.10,05:57
No to je síce pekné,že takým istým spôsobom,ale nemám s týmto vôbec žiadne skúsenosti,tak by som potrebovala niečo podrobnejšie.Musím mať zaúčtované doklady o nákupe pohonných hmôt,alebo ako???

V prvom rade musíte mať Knihu jázd resp.evidenciu jázd , kde podnikateľ jazdil , bloky z tankovania PHM, údaje z technického preukazu o priemernej spotrebe .
Ku každej jazde si priradíte tankovanie a vychádzate z nákupnej ceny PHM .
Je dôležité mať doklad , aby ste mohli preukázať cenu PHM !
Doklady o nákupe PHM v žiadnom prípade neúčtujete pri súkromnom vozidle .
Prikladám Vám pomôcku od Rozalky

http://www.porada.sk/1345731-post3.html
Alebo moju pomôcku , je to taká rekapitulácia za príslušný mesiac , ktorú mám priloženú k vyúčtovaniu jázd súkromným vozidlo pri MV nezaradenom do majetku, SZČO je vlastníkom aj držiteľom vozidla .
renciatko
22.03.10,06:20
V prvom rade musíte mať Knihu jázd resp.evidenciu jázd , kde podnikateľ jazdil , bloky z tankovania PHM, údaje z technického preukazu o priemernej spotrebe .
Ku každej jazde si priradíte tankovanie a vychádzate z nákupnej ceny PHM .
Je dôležité mať doklad , aby ste mohli preukázať cenu PHM !
Doklady o nákupe PHM v žiadnom prípade neúčtujete pri súkromnom vozidle .
Prikladám Vám pomôcku od Rozalky

http://www.porada.sk/1345731-post3.html
Alebo moju pomôcku , je to taká rekapitulácia za príslušný mesiac , ktorú mám priloženú k vyúčtovaniu jázd súkromným vozidlo pri MV nezaradenom do majetku, SZČO je vlastníkom aj držiteľom vozidla .
ďakujem veľmi pekne,z tohoto sa už hádam nejako vymotám.Robím cestovné náhrady prvý krát tak mám z toho hlavu v smútku.
A musím mať všetky doklady od tankovania PHM??alebo mi stačí zistiť priemernú cennu PHM za ten ktorý mesiac???
Zita5
22.03.10,06:28
ďakujem veľmi pekne,z tohoto sa už hádam nejako vymotám.Robím cestovné náhrady prvý krát tak mám z toho hlavu v smútku.
A musím mať všetky doklady od tankovania PHM??alebo mi stačí zistiť priemernú cennu PHM za ten ktorý mesiac???

Musíte mať doklady z nákupu PHM. SZČO nemôže používať priemernú cenu PHM podľa ŠÚ , zákon toto povoľuje len pre zamestnancov.
renciatko
22.03.10,06:43
Musíte mať doklady z nákupu PHM. SZČO nemôže používať priemernú cenu PHM podľa ŠÚ , zákon toto povoľuje len pre zamestnancov.
tak toto som veľmi nedomyslela,lebo doklady z nákupu PHM som neodkladala.Aj tak ďakujem za info.budem vedieť do budúcnosti
staankaa
22.03.10,07:01
chcem sa opytat SZCO ktory podnika podla par. 6.ods.2 kupil auto cast zaplatil v hotovosti a na cast auta si zobral spotrebny uver..auto nema zaradene v podnikani.pouziva ho ale na podnikatelske ucely moze si uplatnit vydaje co zaplatil za auto+spotrebny uver? ak by ho chcel zaradit do podnikania ako by to mal urobit? dakujem..
Zoltán Kovács
22.03.10,14:37
chcem sa opytat SZCO ktory podnika podla par. 6.ods.2 kupil auto cast zaplatil v hotovosti a na cast auta si zobral spotrebny uver..auto nema zaradene v podnikani.pouziva ho ale na podnikatelske ucely moze si uplatnit vydaje co zaplatil za auto+spotrebny uver? ak by ho chcel zaradit do podnikania ako by to mal urobit? dakujem..

Keď MV nie je zaradené do obchodného majetku, tak kúpna cena nemôže byť uplatnená vo výdavkoch.
jalesa
22.03.10,17:03
Môžem sa opýtať??? Keď je SZČO majiteľom vozidla , nezaradeného do majetku (súkromné), ako si dáva PHM + náhradu?? Keď nevedie knihu jázd , môže to byť takto::
Skutočne čerpané PHM má bločky , z toho 80% ceny plus Počet kilometrov prislúchajúcich čerpaným litrom x paušálna náhrada 0,183eura ???? Alebo ako? Nenapísal si stav kilometrov na začiatku a konci roku 2009. Môže si dať viac kilometrov ako mu vychádza podľa bločkov(PHM)??? Ďakujem, ale už som zamotaná.Potrebujem radu.
Zita5
23.03.10,05:30
Môžem sa opýtať??? Keď je SZČO majiteľom vozidla , nezaradeného do majetku (súkromné), ako si dáva PHM + náhradu?? Keď nevedie knihu jázd , môže to byť takto::
Skutočne čerpané PHM má bločky , z toho 80% ceny plus Počet kilometrov prislúchajúcich čerpaným litrom x paušálna náhrada 0,183eura ???? Alebo ako? Nenapísal si stav kilometrov na začiatku a konci roku 2009. Môže si dať viac kilometrov ako mu vychádza podľa bločkov(PHM)??? Ďakujem, ale už som zamotaná.Potrebujem radu.




16. Otázka:
Môže si daňovník, živnostník uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL na súkromné motorové vozidlo, ktoré nemá zahrnuté do obchodného majetku a používa ho na podnikateľské účely ?
Odpoveď:
V prípade, že ide o daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, tento postupuje pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť využíva iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku.
Daňovník – fyzická osoba s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, ktorý uplatňuje výdavky na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov musí naďalej viesť z hľadiska preukázateľnosti knihu jázd, a na neho sa nevzťahuje možnosť uplatniť výdavky na PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 %. Uvedené vyplýva zo skutočnosti, že ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov nebolo novelou zákona zmenené a naďalej platí v doterajšom znení. Daňovník pri uplatňovaní výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov postupuje rovnako ako do prijatia novely zákona o dani z príjmov.

V dokumente sú otázky a odpovede, ktoré by Vám mali pomôcť .
jalesa
23.03.10,14:23
Ďakujem ,konečne niečo kde som sa zorientovala. Bola som presvedčená, že sa TO TýKA mv , NEZARADENéHO DO FIRMY a vlastného. Ale opak je pravdou, práve vtedy nemôžem použiť 80% PHM. Iba na upresnenie, malo by to byť v poriadku keď použijem formu cesťákov, kde bude phm + amortizačné + diéty.
Zdraví J.:)