Timka1
22.03.10,08:51
Nakoľko sa objavovali témy a otázky týkajúce sa daňovej straty zo živnosti pri nulových príjmoch a názory na podanie DP typ A alebo B boli rozdielne, založila som túto tému, kde prikladám aj vyrozumenie DRSR.


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 17 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov pri zisťovaní základu dane, alebo daňovej straty sa vychádza u daňovníka účtujúcemu v sústave jednoduchého účtovníctva z rozdielu medzi príjmami a výdavkami. Ak daňovník účtuje o daňových výdavkoch (bez ohľadu, že nedosiahol zdaniteľné príjmy), je účtovnou jednotkou a podáva daňové priznanie typu B, nie je pritom podstatné, či v prípade daňovej straty bude túto niekedy v budúcnosti umorovať.
Ak daňovník nebude vôbec účtovať o zdaniteľných príjmoch a o daňových výdavkoch (účtovanie o daňovníkových výdavkoch a o ich zahrnutí do daňových výdavkov je na autonómnom rozhodnutí daňovníka) a dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti, podáva daňové priznanie typu A tlačiva.

DR SR pracovisko Nitra
Oddelenie daňového práva a služieb

Váš dopyt:

Dobrý deň,
chcem sa informovať, mám takýto prípad, SZČO bola od 01.01.2009 do 30.06.2009, za toto obdobie nemala žiadne príjmy zo živnosti iba výdavky na zákonné poistné do SP a ZP. Od 01.7.2009 do 31.12.2009 bola zamestnanec a mala príjmy len zo závislej činnosti.

1. Vzhľadom na to, že nemala žiadne príjmy zo živnosti ani pohľadávky a záväzky k 30.6., ale dosiahla stratu, ale o tú si nechce v budúcom období ponižovať základ dane, musí tieto výdavky na poistné vyplniť do DP a podať B? Samozrejme účtovala počas roka o nich, ide len o to či nestačí podať DP typ A a uviesť len príjmy zo závislej činnosti.

Pracovníčka DÚ to vysvetlila takto, že pokiaľ si nechce umorovať túto stratu v nasledujúcich obdobiach, nemusí ich uvádzať v DP a tým pádom v tomto prípade nemusí podávať B, ale stačí A a priznať príjmy zo závislej činnosti. Je tento postup správny?

ďakujem za odpoveď

s pozdravom xxxxxxxx
hanelie
22.03.10,08:15
z osobnej skúsenosti:
DP FO A + čestné prehlásenie o tom, že szčo nemal žiadne prijmy.......
pracovníčka vrátila, s tým, že ak podáva DP tak B, lebo má pridelené DIČ do tabuľky č.1 napíše nuly
Timka1
22.03.10,08:26
z osobnej skúsenosti:
DP FO A + čestné prehlásenie o tom, že szčo nemal žiadne prijmy.......
pracovníčka vrátila, s tým, že ak podáva DP tak B, lebo má pridelené DIČ do tabuľky č.1 napíše nuly

no práveže, každý daňový úrad chce niečo iné, úvodný príspevok bol myslený na zamestnaneckú prémiu, pričom si dotyčný nechcel uplatniť stratu zo živnosti, aby mu vyšla ZP, ale pritom vobec nebolo myslené v DP typ B na ZP, keď nemá príjmy zo živnosti, len výdaje, tak má na ňu nárok, len problém nastáva ako to DP vyplniť, takže z toho jasne vyplýva, že môže podať A
Eva99
22.03.10,12:04
Môžem sa v tejto súvislosti spýtať, keď SZČO teda nakoniec podá DP A, Výpis na SP nedáva??? Nebude s tým problém? Ale keď nepodal DP B, nemá z neho ani aký výpis dodať na SP... Alebo? :confused:
Eva99
23.03.10,06:22
Môžem sa v tejto súvislosti spýtať, keď SZČO teda nakoniec podá DP A, Výpis na SP nedáva??? Nebude s tým problém? Ale keď nepodal DP B, nemá z neho ani aký výpis dodať na SP... Alebo? :confused:
posúvam...
Eva99
23.03.10,07:09
Takže podľa informácii zo SP treba tento výpis podať s nulovými údajmi, aj keď DP typu B nebolo podané. ;)
VERONIKA6
23.03.10,07:15
Takže podľa informácii zo SP treba tento výpis podať s nulovými údajmi, aj keď DP typu B nebolo podané. ;)
Pozri tento príspevok, to mám odpoveď zo sociálnej poisťovne.
Takže odpoveď zo sociálnej poisťovne pre všetkých, ktorých to zaujíma:

Povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne „výpis z daňového priznania“ má do 30. 6. 2010 fyzická osoba, ktorá je v zmysle zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html) poistení považovaná za samostatne zárobkovo činnú osobu, a ktorá podáva daňové priznanie (typ B). Pokiaľ ste za rok 2009 nemali žiadne príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov a daňové priznanie typu B nepodávate, nie ste ani povinný predložiť Sociálnej poisťovni tlačivo „výpis z daňového priznania“.
__________________
Eva99
23.03.10,07:19
Pozri tento príspevok, to mám odpoveď zo sociálnej poisťovne.
Takže odpoveď zo sociálnej poisťovne pre všetkých, ktorých to zaujíma:

Povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne „výpis z daňového priznania“ má do 30. 6. 2010 fyzická osoba, ktorá je v zmysle zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html) poistení považovaná za samostatne zárobkovo činnú osobu, a ktorá podáva daňové priznanie (typ B). Pokiaľ ste za rok 2009 nemali žiadne príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov a daňové priznanie typu B nepodávate, nie ste ani povinný predložiť Sociálnej poisťovni tlačivo „výpis z daňového priznania“.
__________________

No toto mám najradšej... Teraz, teraz som dovolala s pani na SP, ktorá mi ešte nie práve najmilším tónom povedala, že ako si to predstavujem, to by mi neskôr, keď budem mať príjmy tam chýbalo a je to bežná prax, že sa to takto robí a jednoznačne musím podať... Nemohla by si prosím uviesť zdroj? Majú túto informáciu niekde zverejnenú?
mondes
23.03.10,07:22
Aj ja chcem prispieť svojou skúsenosťou. Daňovník v r. 2009 bol od 1.1.2009 do 30.11.2009 zamestnancom. Od 1.12.2009 si otvoril živnosť, z ktorej nemal žiadne príjmy ani výdaje. Podala som mu DP typ A( kvôli zamestnaneckej prémii) a čestné prehlásenie, že zo živnosti nemal žiadny príjem. Na DU to zobrali bez slova. A výpis do SP som ani nedávala, veď ak nemal príjmy zo živnosti, tak mu ani nevzniká povinnosť registrovať sa na SP.
VERONIKA6
23.03.10,07:24
Tak tu zverejní môj dotaz aj spolu s odpoveďou, ktorá mi prišla 16.3.2010.

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:
Som zamestnanaec a celý rok som bol aj SZČO bez príjmu a výdavkov, nepodnikal som. Nakoľko som si uplatňoval zamestneckú prémiu, podal som daňové priznanie typ A. Akým spôsobom mám sociálnej poisťovni oznámiť túto skutočnosť? Výpis z DP sa robí z daňového priznania typu B.
Odpoveď:
Dobrý deň Vám želáme,


povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne „výpis z daňového priznania“ má do 30. 6. 2010 fyzická osoba, ktorá je v zmysle zákona o sociálnom poistení považovaná za samostatne zárobkovo činnú osobu, a ktorá podáva daňové priznanie (typ B). Pokiaľ ste za rok 2009 nemali žiadne príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov a daňové priznanie typu B nepodávate, nie ste ani povinný predložiť Sociálnej poisťovni tlačivo „výpis z daňového priznania“.

V prípade potreby Vám ďalšie informácie poskytne pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky).

S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa

Ešte doplním, že otázku som zadala za syna, na stránku soc. poisťovne do poradne.
Eva99
23.03.10,07:29
V prípade potreby Vám ďalšie informácie poskytne pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky).

No, veď aj podali, akurát že úplne opačné... A človek si má potom vybrať...