renciatko
22.03.10,08:53
aký je postup ak SZCO zamestná niekoho na dohodu o vykonaní práce na určitý čas,ciže napríklad na jeden mesiac.Stačí tam ako doklad o vyplatenej odmene výdavkový pokladničný doklad na uričtú zaplatenú čiastku??
Timka1
22.03.10,07:56
aký je postup ak SZCO zamestná niekoho na dohodu o vykonaní práce na určitý čas,ciže napríklad na jeden mesiac.Stačí tam ako doklad o vyplatenej odmene výdavkový pokladničný doklad na uričtú zaplatenú čiastku??

ak SZČO chce zamestnať na Do VP, musí sa prihlásiť na daňový úrad na platenie dane zo závislej činnosti a tiež do Sociálnej poisťovne ako zamestnávateľ a bude odvádzať úrazové a garančné poistenie z odmeny, len zamestnávateľ, zamestnanec nie.

Ďalej je potrebné prihlásiť dohodára do SP na registračnom liste, kde vyznačí, ýe ide o dohodu.

Dohodárovi vyplácaš odmenu dohodnutú v DoVP, urobíš mu normálne mzdu, nakoľko potrebuješ z nej odviesť odvody.
renciatko
22.03.10,07:59
a ako to je v prípade študenta???
Ďakujem
Timka1
22.03.10,08:05
a ako to je v prípade študenta???
Ďakujem

so študentom je to isté, môže uzatvoriť dohodu o brogádnickej práci študentov, ale tiež je postup taký istý, DÚ, SP, odvody.

rozdiel je len v odpracovaných hodinách, na DoVP môže odpracovať max. 350 hodín ročne, na DoBPŠ max. polovicu týždenného pracovného času a na DOPČ max. 10 hodín týždenne
renciatko
22.03.10,08:09
so študentom je to isté, môže uzatvoriť dohodu o brogádnickej práci študentov, ale tiež je postup taký istý, DÚ, SP, odvody.

rozdiel je len v odpracovaných hodinách, na DoVP môže odpracovať max. 350 hodín ročne, na DoBPŠ max. polovicu týždenného pracovného času a na DOPČ max. 10 hodín týždenne
a neexistuje nič také,kde nemusím dávať hlásenie na DÚ a SP???
Timka1
22.03.10,08:11
a neexistuje nič také,kde nemusím dávať hlásenie na DÚ a SP???

myslím, že nie, na jeden mesiac ak niekoho zamestnáš, je potrebné urobiť dohodu, nie je to až také pracné zase ako sa zdá
VERONIKA6
22.03.10,08:12
a neexistuje nič také,kde nemusím dávať hlásenie na DÚ a SP???
Veru nič. Postup je taký ako máš napísaný v predchádzajúcom príspevku.
renciatko
22.03.10,08:19
myslím, že nie, na jeden mesiac ak niekoho zamestnáš, je potrebné urobiť dohodu, nie je to až také pracné zase ako sa zdá
no jedná sa totiž o vyplatené financie v minulom roku ale nedala som to hned do poriadku a teraz si to teda neviem vydokladovať do nákladov v učtovníctve.Myslela som totiž,že to pôjde len na základe výdavkového dokladu.Myslím že niekedy okolo roku 2002 sa to takýmto spôsobom dalo robiť.
vikinka
22.03.10,08:43
Ešte jeden spôsob
Príkazná zmluva je dohoda, na základe ktorej tzv. príkazca prikáže tzv. príkazníkovi príkazcu obstarať nejakú vec alebo vykonať inú činnosť. Ide o obstaranie nejakej záležitosti, týkajúcej sa cieľa príkazcu – napr. odovzdanie plnenia, zastupovanie pred úradmi, vyhotovenie dokladov či uzavretie nejakej zmluvy.
Najvhodnejším riešením je zmluva o dielo.
Do výšky 5-násobku životného minima k 1.1. je príjem z takejto zmluvy od dane z príjmov oslobodený. Táto možnosť sa týka prípadov, keď ide o príležitostný príjem, t.j. jednorazový, neopakujúci sa príjem. Do daňového priznania sa v tom prípade uvádza len suma príležitostného príjmu, ktorá presahuje sumu 894,60 EUR.
renciatko
22.03.10,08:58
Ešte jeden spôsob
Príkazná zmluva je dohoda, na základe ktorej tzv. príkazca prikáže tzv. príkazníkovi príkazcu obstarať nejakú vec alebo vykonať inú činnosť. Ide o obstaranie nejakej záležitosti, týkajúcej sa cieľa príkazcu – napr. odovzdanie plnenia, zastupovanie pred úradmi, vyhotovenie dokladov či uzavretie nejakej zmluvy.
Najvhodnejším riešením je zmluva o dielo.
Do výšky 5-násobku životného minima k 1.1. je príjem z takejto zmluvy od dane z príjmov oslobodený. Táto možnosť sa týka prípadov, keď ide o príležitostný príjem, t.j. jednorazový, neopakujúci sa príjem. Do daňového priznania sa v tom prípade uvádza len suma príležitostného príjmu, ktorá presahuje sumu 894,60 EUR.
no tak toto by mi určite pomohlo.Ale taká zmluva o dielo môže byť uzatvorená aj na vykonanie nejakých remeselných činnosti???
vôbec sa v tomto nevyznám.
VERONIKA6
22.03.10,09:21
no tak toto by mi určite pomohlo.Ale taká zmluva o dielo môže byť uzatvorená aj na vykonanie nejakých remeselných činnosti???
vôbec sa v tomto nevyznám.
S konkrétnou osobou alebo firmou môžete uzatvoriť zmluvu o dielo podľa ustanovenia § 536 a nasl. Obchodného zákon. (zák.č.513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov).
renciatko
22.03.10,12:11
S konkrétnou osobou alebo firmou môžete uzatvoriť zmluvu o dielo podľa ustanovenia § 536 a nasl. Obchodného zákon. (zák.č.513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov).

Zatial veľmi pekne ďakujem,skúsim to všetko preštudovať a uvidim čo mi z toho vznikne.
Hádam to poskladám tak ako bude treba.Ďakujem
renciatko
22.03.10,13:17
S konkrétnou osobou alebo firmou môžete uzatvoriť zmluvu o dielo podľa ustanovenia § 536 a nasl. Obchodného zákon. (zák.č.513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov).

No tak som niečo preštudovala a teraz potrebujem potvrdiť.Ak je uzatvorená zmluva o dielo s FO-nepodnikateľ,môže byť za vykonané práce vyplatená suma 2012,85 eur bez toho aby si táto FO-nepodnikateľ menusela tento príjem zdaňovať??
Pochopila som to dobrre??