miges
22.03.10,11:09
Od r.2006 pracujem na pracovisku kde sa nachadza azbest. V r.2008 mi diagnostikovali astmu. Zamestnavatel mi zatajil pritomnos azbestu. Mam narok na odskodnenie?
wegamizi
22.03.10,10:54
Vo všeobecnosti platí, že materiály v dobrom stave nebudú uvoľnovať azbestové vlákna. Pokiaľ sa vlákna neuvoľnia a nevdýchnu do pľúc, žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Najnebezpečnejšie je poškodenie materiálu a azbestové vlákna sú primalé na to, aby boli viditeľné. Po vdýchnutí sa môžu hromadiť v pľúcach. Azbest môže spôsobiť pľúcne ochorenia.

pozri:http://www.porada.sk/t98084-nahla-cievna-prihoda-prac-uraz-alebo-nie.html
Chobot
22.03.10,11:11
Od r.2006 pracujem na pracovisku kde sa nachadza azbest. V r.2008 mi diagnostikovali astmu. Zamestnavatel mi zatajil pritomnos azbestu. Mam narok na odskodnenie?

Samotná prítomnosť azbestu nie je škodlivá. Azbest nie je rádioaktívny ani nič nevylučuje. Nebezpečné sú len mikrovlákna, ktoré sa môžu dostať do vzduchu, ale len pri manipulácii s azbestom. Pri statickej prítomnosti azbestu v stenách nie je riziko.

Ako by si chcel dokázal súvislosť tvojej choroby s prítomnosťou azbestu na pracovisku?
miges
22.03.10,11:14
Azbest sa sa nachadza na strope v protipoziarnej omietke, ktora je tam uz 20 rokov. Je to sklad a zamestnavatel si vyzaduje aby tam bol poriadok, takze pri omietani sa moze uvolnit do ovzdusia.