soška
22.03.10,11:39
môže si zamestanec keď nechodí na obedy a sedí v práci, zaratúvať túto prestávku na obed v trvaní 30 minút ako nadčasovú prácu, a čerpať si za to náhradné voľno, pracovná doba je 8 hodín, z toho 7,5 hod. platenej? Odpovie mi niekto, ďakujem.
VERONIKA6
22.03.10,11:03
môže si zamestanec keď nechodí na obedy a sedí v práci, zaratúvať túto prestávku na obed v trvaní 30 minút ako nadčasovú prácu, a čerpať si za to náhradné voľno, pracovná doba je 8 hodín, z toho 7,5 hod. platenej? Odpovie mi niekto, ďakujem.
§ 91
Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.
hanelie
22.03.10,11:08
minút ako nadčasovú prácu, a čerpať si za to náhradné voľno
nie, nemôže, pretože na prestávku má nárok a ako ju využije, je jeho voľba
ivka70
22.03.10,11:09
môže si zamestanec keď nechodí na obedy a sedí v práci, zaratúvať túto prestávku na obed v trvaní 30 minút ako nadčasovú prácu, a čerpať si za to náhradné voľno, pracovná doba je 8 hodín, z toho 7,5 hod. platenej? Odpovie mi niekto, ďakujem.


Nie, nemoze.
Prestavku v praci ma povinnu, co pocas nej robi (aj ked napr. pracuje) je jeho problem. Ma na nu narok a ma ju plne vyuzivat.
Prestavka nie platena a nie je sucastou pracovneho casu, takze nemoze byt vykazovana ani ako nadcas.