staankaa
22.03.10,13:47
ahojte chcem sa opytat ci si aj profesionalny sportovec musi viest penazny dennik vypisy z bankoveho uctu a vsetky veci tomu potrebne ako normalna SZCO?
hanelie
22.03.10,13:09
pozri tému: http://www.porada.sk/archive/index.php/t-34633.html
z ktorej vyplýva, že si môže uplatňovať paušálne výdavky /40%/ , čiže nevedie klasický penden, ale iba zjednodušenú evidenciu
staankaa
22.03.10,13:28
dakujem ale on si nechce uplatnovat pausalne vydavky iba skutocne bohuzial sa mi ho nepodarilo nahovorit na pausalne tak by som mu mala viest penden ci nie? a co vsetko este musi viest dakujem..a co z toho priklada k DP?
Miichaela
22.03.10,17:09
Prečo si to komplikovať, keď môže byť paušalista - bez vedenia účtovníctva. V opačnom prípade treba viesť : peňažný denník, knihu prijatých a odoslaných faktúr. K daňovému priznaniu sa prikladá výkaz majetku a záväzkov, výkaz príjmov a výdavkov, ak si uplatňuje daňový bonus na dieťa tak aj rodný list dieťaťa - to je aj pri paušálnych výdavkov.
Zita5
22.03.10,17:18
dakujem ale on si nechce uplatnovat pausalne vydavky iba skutocne bohuzial sa mi ho nepodarilo nahovorit na pausalne tak by som mu mala viest penden ci nie? a co vsetko este musi viest dakujem..a co z toho priklada k DP?

Ak sa rozhodne viesť účtovníctvo , tak okrem iných povinných Účtovných kníh mu budete viesť aj peňažný denník v súlade s Postupmi JU
http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html §4 odst.5. a je dobré si okrem iných zákonov pozrieť aj
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html
Zita5
22.03.10,17:20
Prečo si to komplikovať, keď môže byť paušalista - bez vedenia účtovníctva. V opačnom prípade treba viesť : peňažný denník, knihu prijatých a odoslaných faktúr. K daňovému priznaniu sa prikladá výkaz majetku a záväzkov, výkaz príjmov a výdavkov, ak si uplatňuje daňový bonus na dieťa tak aj rodný list dieťaťa - to je aj pri paušálnych výdavkov.

Však on vie asi prečo chce viesť JU.
Malá poznámka , pri paušálnych výdavkoch sa účtovné výkazy neprikladajú k DP.
ivustek
07.04.10,08:36
Ak vediem peňažný denník ručne, je potrebné robiť súhrn riadkov mesačne alebo stačí iba koncoročné sčítanie? Ďakujem.
Ingrid Ondruskova
07.04.10,08:43
ivustek....nerob to ručne...je to hroznáááá drina, zakúp si nejaký lacný soft...je to na nezaplatenie
Andyke
07.04.10,08:55
Ak vediem peňažný denník ručne, je potrebné robiť súhrn riadkov mesačne alebo stačí iba koncoročné sčítanie? Ďakujem.

Na každej strane posledný riadok súčtuješ a ďalšiu stranu začínaš prenosom. Viac sa napočítaš ako napíšeš položiek v tom PD.
Nezávidím...
ivustek
07.04.10,09:18
Tak som to robila, len ma napadlo, či to náhodou netreba súčtovať mesačne a nebodaj preto prepisovať denník.
No- robím dve účtovníctva ručne-sebe a bratovi, také 120-položkové. Nie je toho až tak veľa - ale máte pravdu,napočítam sa a napíšem až až.
Ďakujem za odpovede.
ivustek
07.04.10,09:36
Jeden PD z pred dvoch rokov mám nasúčtovaný na každej strane, ale súčty nie sú vpísané na posledný riadok strany ani na prvý riadok strany nasledujúcej, ale súčty každej strany som písala úplne pod čiaru - teda nie do riadku. A nemám ich prenesené v prvom riadku nasledujúcej strany. Poraďte mi, či to nechať tak, alebo pre istotu prepísať.
ego.mc
07.04.10,18:29
V ZoÚ a v Postupoch účtovania je uvedené, aké stĺpce má peňažný denník minimálne obsahovať. Stĺpce, nie riadky. Takže je to iba na tebe, či vôbec budeš súčtovať a kde.
Môj názor: Súčtovanie na konci a prenos na začiatku strany je iba pomôcka pre účtovníka.
Ingrid Ondruskova
07.04.10,19:33
No soft to robí automaticky, ale napadá má jediná podmienka "po riadkoch", a to cash v pokladni: príjem-výdaj-zostatok-tu to treba aj po riadkoch, aby som zistila, či náhodou nie som v reálnom mínuse v pokladni...
ivustek
08.04.10,11:26
No soft to robí automaticky, ale napadá má jediná podmienka "po riadkoch", a to cash v pokladni: príjem-výdaj-zostatok-tu to treba aj po riadkoch, aby som zistila, či náhodou nie som v reálnom mínuse v pokladni...
Zostatok v pokladni píšem za každým pohybom, takže to nechám tak, nebudem prepisovať.
Ďakujem všetkým za odpovede.
mariana11
09.04.10,08:34
A čo tak použiť excel? Odpadlo by ti aspoň to spočítavanie.
jojom
09.04.10,08:37
A čo tak použiť excel? Odpadlo by ti aspoň to spočítavanie.

Prípadne Open Office.
ivustek
09.04.10,15:53
Už to v živote nebudem robiť ručne.:D:D:D