yaro
22.03.10,15:24
zalozena nova s.r.o. od zaciatku marca. v polovici marca podana ziadost na danovy urad na dobrovolnu registraciu DPH podla par. 4. Danovy urad zaregistroval s platnostou od 1. aprila. Problemom je ze uvedena firma bude fakturovat za marec sluzby do zahranicia. Je to fatalny problem? pripadne ake postihy hrozia firme? viete pripadne poradit, ako sa s tym vysporiadat?
IvoM
22.03.10,15:18
Tak najskôr treba určiť či ide o službu podľa §15.1 ak nie, tak nie je problém ak áno, tak ste sa musíte povinne registrovať podľa §7a, kedže je ešte marec, treba ísť urýchlene na DÚ a oznámiť im že dodávate službu do EÚ podľa §15.1 a teda musia Vám prideliť IČ DPH už v 03/2010.

§ 7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
yaro
22.03.10,16:27
a myslite, ze mi vydaju ine IC DPH ked pojdem teraz podat registraciu podla par. 7a, nakolko spolocnost uz zaregistrovali ako dobrovolneho platcu DPH podla par 4?
pani na DU mi povedala, ze uz nemoze opravovat datum registracie a ani po konzultacii jej to ustredne danove riaditelstvo nepovolilo.

Problem je, ze sa nachadzam v zahranici, a v priebehu marca uz na slovensku nebudem. viete mi povedat ake pripadne sankcie mi hrozia?

dalej mi uvedena pani z DU hovorila, ze z danoveho riaditelstva jej uviedli, ze v niektorych pripadoch ma takato registracia aj urcitu platnost dozadu, len mi nevedela povedat detaily. Iba uviedla aby som sa poradil s nejakym danovym poradcom.

vopred dakujem za vase rady.
yaro
24.03.10,07:30
moze DU zamietnut registraciu DPH podla par. 7a, nakolko som uz registrovany podla par 4 s platnostou od 1. aprila?
ked som sa rozpraval a skusal zistovat informacie na DU, vacsinou tito ludia nemaju moc sajnu.