tatatata
22.03.10,14:28
Mozem si dat do nakladov (som zivnostnik-neplatca dph) rekonstrukciu mojho domu? tento dom prenajimam obchodnej firme, ktora ma o tom poziadala (aby som zrekonstruovala dom a nasledne im to prefakturovala). Mozem to takto zrealizovat? Alebo si rekonstrukciu vo vyske 15 000,- EUR musim dat ako technicke zhodnotenie budovy a do odpisov? Prosim Vas naozaj velmi pekne o radu. Pani na danovom urade mi povedala, ze nema o tomto vedomosti
Zoltán Kovács
22.03.10,13:36
Ak rekonštrukcia spočívala iba v tom, že staré súčasti domu sa vymenili na nové, a pritom charakter, vlastnosti ostali zachované, tak ide o opravy a údržbu. Ale ak pri tých prácach došlo ku kvalitatívne zmene, tak ide o techn.zhodnotenie.
Uvediem príklad:

Ak dom nemal doteraz kúrenie, a v rámci rekonštrukcie sa urobilo centrálne kúrenie, tak to je techn.zhodnotenie.
Ale ak napr. došlo k výmene starých drevených okien na nové plastové, ale pritom rozmery sa nemenili ide o údržbu.
tatatata
23.03.10,07:10
Dakujem. Takze ja ako sukromna osoba, ktora vlastni maly domcek - mozem si dat do nakladov jeho rekonstrukciu (nove okna, dvere.. ) a nasledne ju prefakturovat obchodnej spolocnosti? A do danoveho priznania dane z prijmu (typu B) uvediem tieto naklady a prijmy medzi prijmy z prenajmu?
Zita5
23.03.10,07:20
Dakujem. Takze ja ako sukromna osoba, ktora vlastni maly domcek - mozem si dat do nakladov jeho rekonstrukciu (nove okna, dvere.. ) a nasledne ju prefakturovat obchodnej spolocnosti? A do danoveho priznania dane z prijmu (typu B) uvediem tieto naklady a prijmy medzi prijmy z prenajmu?

Ak ju prefakturujete obchodnej spoločnosti , tak potom musíte postupovať pri DP za rok 2009 resp. v roku prerábky nasledovne :

Zákon o dani z príjmov


§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom

a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).

(23) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)

Takže zvážte,čo je pre Vás výhodnejšie .
Zita5
23.03.10,07:25
tatatata
23.03.10,12:54
presnejsie je to takto: dom, o ktory sa jedna, nie je obchodnym majetkom. Zdedila som ho a mojej zivnosti sa netyka, nemam v nom ani sidlo, ani prevadzku. A na konci roka, ja ako obycajny obcan, chcem vystavit fakturu za prenajom firme, ktora ma tento domcek prenajaty. V tej fakture, co im vystavim, zohladnim vsetky moje naklady na udrzbu, rekonstrukciu, energie.. Do danoveho si do prijmov z prenajmu uvediem vysku tejto faktury minus 894,6. A do nakladov vsetky moje naklady (atd. postup vypoctu nakladov viem). Takisto som aj zivnostnik a zamestnanec. Takze budem podavat DP z prijmu typu B, kde: vyplnim prijmy zo zivnosti, zo zavislej cinnosti, prijmy z prenajmu. Rozmyslam spravne?