lubo234
22.03.10,15:30
Pozdravujem priatelia.
Obraciam sa na Vás s prosbou o právnu (pomoc) informáciu. Môj syn kedysi podnikal ako živnostník a nie moc úspešné, preto podnikanie ukončil a evidoval sa na úrad práce. Podnikanie síce ukončil ale ostali mu podlžnosti voči jednej firme, ktorá s ním vyhrala súd a poslala na neho vymáhaciu firmu. Vymáhacia kancelária, teda ľudia sa zas vyhrážajú mne a chcú mi odobrať byť z dôvodu že tam má môj syn vedenú adresu ako trvale bydlisko. Rozhodli sa takto konať z dôvodu že syn nič nevlastní a má už rôzne exekúcie. Bojím sa toho že raz prídem domov a budem mať dovŕtané zámky , tak ako sa mi stále vyhrážajú. Nechcem prísť o byt a neviem čo mam robiť , bojím isť na políciu , pretože čo ak polícia nič nespraví , ja ostanem na ulici a oni ešte aj voľáko pomstia. Poradíte mi?
Za každú radu všetkým ďakujem.
Chobot
22.03.10,14:44
Pozdravujem priatelia.
Obraciam sa na Vás s prosbou o právnu (pomoc) informáciu. Môj syn kedysi podnikal ako živnostník a nie moc úspešné, preto podnikanie ukončil a evidoval sa na úrad práce. Podnikanie síce ukončil ale ostali mu podlžnosti voči jednej firme, ktorá s ním vyhrala súd a poslala na neho vymáhaciu firmu. Vymáhacia kancelária, teda ľudia sa zas vyhrážajú mne a chcú mi odobrať byť z dôvodu že tam má môj syn vedenú adresu ako trvale bydlisko. Rozhodli sa takto konať z dôvodu že syn nič nevlastní a má už rôzne exekúcie. Bojím sa toho že raz prídem domov a budem mať dovŕtané zámky , tak ako sa mi stále vyhrážajú. Nechcem prísť o byt a neviem čo mam robiť , bojím isť na políciu , pretože čo ak polícia nič nespraví , ja ostanem na ulici a oni ešte aj voľáko pomstia. Poradíte mi?
Za každú radu všetkým ďakujem.

Neviem, nakoľko legálni a nebezpeční sú tí vymáhači, ale byt ti nemôžu zobrať, aj keď tam má syn trvalý pobyt. Ja celkom dobre chápem aj tú firmu, ktorej syn dlhuje. Veď oni sa len snažia dostať svoje peniaze. Len sa čudujem, že sa vyhrážajú aj tebe. To by nemali.

Ako som písal, legálne ti byt nemôžu zobrať, ty im nedlhuješ nič. Neviem, v akom vzťahu si k synovi, či má u teba len trvalý pobyt, alebo tam aj skutočne býva, ale dobré by bolo odhlásiť ho z trvalého pobytu. Trochu zodpovednosti nech prevezme aj syn. On sa vôbec nesnaží niečo z toho dlhu splatiť? Keby sa zamestnal a pravidelne by niečo splácal, neverím, že by sa stále vyhrážali. AK sa ale hraje na mŕtveho chrobáka, nech sa nečuduje, že sa k nemu takto správajú.
lubo234
22.03.10,15:11
Nehrá sa na mŕtveho chrobáka, len sa s toho nevie vyhrabať. Je jasne že podnikal zle a za to si môže sám a sam nech si tie dlžoby poplatí. Momentálne je na úrade práce a hľadá si prácu, aby to všetko dal do poriadku, len sa bojím že kým sa tak stane ja budem na ulici.
elaurie
22.03.10,15:28
Byt Ti zobrať nemôžu, to že tam má Tvoj syn trvalý pobyt, nemá žiadny vplyv na Tvoje vlastníctvo. Trvalý pobyt slúži len na evidenčné účely a ako adresa na doručovanie pre orgány verejnej správy. Ty osobne s dlhom svojho syna nemáš nič spoločné, s veriteľom nie si v žiadnom vzťahu, preto nie je žiadny dôvod komunikovať s tou firmou, ktorá sa Ti vyhráža. Ak by Ti nejako poškodili majetok, potom choď na políciu.
misoft
22.03.10,15:41
Vymáhacia kancelária, teda ľudia sa zas vyhrážajú mne a chcú mi odobrať byť z dôvodu že tam má môj syn vedenú adresu ako trvale bydlisko. Rozhodli sa takto konať z dôvodu že syn nič nevlastní a má už rôzne exekúcie.

Nebolo spomenuté, či dotyčný syn je aj spolumajiteľom tohto bytu (asi nie). V tomto prípade by sa táto "vymáhačská firma" dopustila trestného činu nebezpečného vyhrážania podľa Tr.zákona

§ 360
Nebezpečné vyhrážanie


(1) Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,
b) na chránenej osobe,
c) preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd,
d) z osobitného motívu, alebo
e) verejne.


Jednoducho, ísť na políciu a podať na dotyčnú firmu trestné oznámenie zo spáchania tohto trestného činu. Polícia je povinná prijať trestné oznámenie a v takomto závažnom prípade okamžite konať a viesť vyšetrovanie.


BTW: ešte stále platí:Najlepšia obrana je útok. Tak im to vráť rovnakým kalibrom!
ludex
22.03.10,15:53
Nenechaj sa zastrašiť a už vôbec,ale vôbec nič im nepodpisuj! Niektoré tzv. vymáhačské firmi,požívajú rôzne metódy a môže sa stať,že Ti podstrčia neaký papier na podpis,ako že " podpíšte nám,že tu Váš syn nebýva atď." Na to velký pozor a opakujem nič nepodpisovať! Pokial by Ťa opakovane otravovali,určite treba kontaktovať políciu. ;)
profesional
28.03.10,10:01
Presne tak. Ide o nebezpecne vyhrazanie. Ujmou pre ucely klasifikacie nebezpecneho vyhrazania je aj ina ujma. Podla judikatury najvyssieho sudu sa rozumie inou ujmou aj priama majetkova ujma. Kludne chod a podaj na nich trestne oznamenie.