edu21
22.03.10,15:51
Dobrý deň. Som 7r zamestnaná na plný úväzok, 30.6. končí prevádzka zariadenia.Zamestnávateľ nám plánuje dať výpoveď dohohou. Čo všetko musí takáto výpoveď obsahovať? Musí tam byť uvedená aj výška odstupného? Povedal, že 3 mesačné platy. Mám hrubú mzdu 500 euro.- dostaneme z hrubej, alebo čistej?.Bude sa ešte zdaňovať?
Ďakujem za odpovede.
Chobot
22.03.10,14:58
Dobrý deň. Som 7r zamestnaná na plný úväzok, 30.6. končí prevádzka zariadenia.Zamestnávateľ nám plánuje dať výpoveď dohohou. Čo všetko musí takáto výpoveď obsahovať?

DOzri na to, aby tam bol uvedený dôvod výpovede - organizačné zmeny, alebo nadbytočnosť, alebo rušenie prevádzky. Alebo aby tam bol uvedený paragraf 63 ods. 1 písm. a) alebo b).


Musí tam byť uvedená aj výška odstupného?

Nemusí, ak ide o organ. zmeny, tak odstupné je zo zákona. Ale je dobré to tam mať uvedené, trvaj na tom.


Povedal, že 3 mesačné platy.

Áno, ty máš nárok na 3 mesačné odstupné. Ale daj pozor, ochudobňuje ťa o výpovednú lehotu, takže môžeš vyjednávať o vyššom odstupnom. Síce nie je isté, či ti ho dá, ale skúsiť to môžeš.


Mám hrubú mzdu 500 euro.- dostaneme z hrubej, alebo čistej?.

Odstupné je vo výške priemernej mzdy.


Bude sa ešte zdaňovať?
Ďakujem za odpovede.

Áno, z odstupného platíš daň z príjmu.
rodina1
22.03.10,15:01
Dobrý deň. Som 7r zamestnaná na plný úväzok, 30.6. končí prevádzka zariadenia.Zamestnávateľ nám plánuje dať výpoveď dohohou. Čo všetko musí takáto výpoveď obsahovať? Musí tam byť uvedená aj výška odstupného? Povedal, že 3 mesačné platy. Mám hrubú mzdu 500 euro.- dostaneme z hrubej, alebo čistej?.Bude sa ešte zdaňovať?
Ďakujem za odpovede.
Ak končí prevádzka musí vám dať zamestnávateľ výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. a), aby ste mohli mať nárok na odstupné. Ak vám navrhne dohodu o ukončení PP v zmysle § 60, tak v tom prípade strácate nárok na odstupné.
Odstupné vo vašom prípade je najmenej 3-násobok priemerného mesačného zárobku (nakoľko ste v akutálnom zamestnaní zamestnaná viac ako 5 rokov). Z odstupného sa neodvádzajú odvody so SP, ani do ZP. Odstupné sa zdaňuje.
edu21
22.03.10,16:13
Ďakujem za odpovede. No naozaj nerozumiem tomu, že prečo nám chce dať výpoveď dohodou a nie normálnu výpoveď- keď vlastne pracovné miesta sa rušia, prevádzka končí. Kolegyňu takto minulý rok prepustil počas PN, a nedostala ani odstupné. Tiež dohodou, rušil jej pracovnú pozíciu,. Myslím, že ho dá na súd. Jedná sa o starostu obce.
Teraz sa obávam, že aj nám nanúti tú dohodu, ale vraví, že odstupné dostaneme. Preto mám obavy, či nechce zavádzať aj nás, potrebujem vedieť, čo na tej zmluvé má byť.Ale na to ste mi, vlastne odpovedali..
Je teda možné, že mesačné odstupné bude vyššie ako čistá mesačná mzda (neplatia sa odvody...) ?
zdenka131
22.03.10,16:47
Ďakujem za odpovede. No naozaj nerozumiem tomu, že prečo nám chce dať výpoveď dohodou a nie normálnu výpoveď- keď vlastne pracovné miesta sa rušia, prevádzka končí. Kolegyňu takto minulý rok prepustil počas PN, a nedostala ani odstupné. Tiež dohodou, rušil jej pracovnú pozíciu,. Myslím, že ho dá na súd. Jedná sa o starostu obce.
Teraz sa obávam, že aj nám nanúti tú dohodu, ale vraví, že odstupné dostaneme. Preto mám obavy, či nechce zavádzať aj nás, potrebujem vedieť, čo na tej zmluvé má byť.Ale na to ste mi, vlastne odpovedali..
Je teda možné, že mesačné odstupné bude vyššie ako čistá mesačná mzda (neplatia sa odvody...) ?


Želám pekný večer.
Z odstupného sa neplatia odvody, platí sa len len 19 percentná daň.
terezamaria
22.03.10,18:04
Dobrý deň. Som 7r zamestnaná na plný úväzok, 30.6. končí prevádzka zariadenia.Zamestnávateľ nám plánuje dať výpoveď dohohou. Čo všetko musí takáto výpoveď obsahovať? Musí tam byť uvedená aj výška odstupného? Povedal, že 3 mesačné platy. Mám hrubú mzdu 500 euro.- dostaneme z hrubej, alebo čistej?.Bude sa ešte zdaňovať?
Ďakujem za odpovede.

Pokiaľ končí prevádzka zariadenia určite bude firma skončenie pracovného pomeru riešiť Dohodou, podľa § 60 ZP, s výpovedným dôvodom § 63, ods.1, písm.a/ ZP, teda rušenie zamestnávateľa, resp. jeho časti. Trvaj na tom, aby odstupné vo výške 3 mesačného priemerného zárobku a výpovedný dôvod boli napísané v Dohode o skončení pracovného pomeru.
edu21
15.04.10,12:05
Dobrý deň. Ako som už vyššie spomínala- prevádzku končíme 30.6.2010. No zatiaľ, aj keď som vo výpovednej lehote(3 mes pred ukončením)- žiadne papiere som nedostala. Od 13.4.2010som na PN a ked som bola odniesť marodku, tak som sa pýtala, či ešte stále nemáme výpovede, tak ekonomka povedala, že starosta ich zatiaľ nepripravil. Ovplyvni fakt, že ešte nemám podpísanú dohodu o ukončení pracovného pomeru výšku odstupného? Môže si to vôbec dovoliť- podávať informácie len takto ústne, hoci jer viac než isté, že k 30.6. končíme?
2. Keďže asi mesiac ešte budem PN- ovplyvní moja práceneschopnosť aj 3- mesačné odstupné?
Ďakujem za odpovede.
terezamaria
15.04.10,17:09
Dobrý deň. Ako som už vyššie spomínala- prevádzku končíme 30.6.2010. No zatiaľ, aj keď som vo výpovednej lehote(3 mes pred ukončením)- žiadne papiere som nedostala. Od 13.4.2010som na PN a ked som bola odniesť marodku, tak som sa pýtala, či ešte stále nemáme výpovede, tak ekonomka povedala, že starosta ich zatiaľ nepripravil. Ovplyvni fakt, že ešte nemám podpísanú dohodu o ukončení pracovného pomeru výšku odstupného? Môže si to vôbec dovoliť- podávať informácie len takto ústne, hoci jer viac než isté, že k 30.6. končíme?
2. Keďže asi mesiac ešte budem PN- ovplyvní moja práceneschopnosť aj 3- mesačné odstupné?
Ďakujem za odpovede.
Keď Vám bude dávať podpisovať Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP s výpovedným dôvodom §63, ods.1, písm.a/ ZP, tak nie si vo výpovednej dobe. Pri dohode výpovedná doba nie je. To, že si na PN-ke, nijako túto dohodu neovplyvní. To môžeš podpísať aj 30.6.2010.
Odstupné dostaneš normálne, tak ako keby si na PN-ke nebola.