ajty
22.03.10,17:28
ahojte,
v DPFO za rok 2009 mi vychadza danovy preplatok vo vyske 400 EUR. K 31.3.2010 musim vsak zaplatit preddavky vo vyske 450 EUR. Je mozne zaplatit len rozdiel? Alebo musim zaplatit celu vysku a cakat, kym mi DU vrati preplatok?

Ma na toto vsetko nejaky vplv, ked nevypisem oddiel XV danoveho priznania "Ziadost o vratenie danoveho preplatku"

P.S. za neskore podanie DP k dani z MV mi hrozi pokuta, je teda mozne, ze preplatok mi "okresu" o prislusnu pokutu?

Dik
Zita5
22.03.10,16:38
Písomne požiadajte príslušný daňový úrad o preúčtovanie vzniknutého preplatku vo výške 400 euro na dani z príjmov za rok 2009 na preddavok na daň z príjmov na rok 2010 splatný 31.3.2010 .
Rozdiel zaplaťte do 31.3.2010.
Blankake
22.03.10,16:40
Ak Ti z posledného daňového priznania nevyplýva platiť znovu preddavky, môžeš o daný preplatok požiadať DÚ.

Citujem zo stránky DRSR:
"Ak daňovník v zdaňovacom období, za ktoré podal daňové priznanie, platil preddavky na daň a tieto boli uhradené v nižšej sume ako je daň uvedená v daňovom priznaní, daňovník je povinný rozdiel vyrovnať v lehote na podanie daňového priznania.
V prípade, že zaplatené preddavky sú vyššie ako daň uvedená v daňovom priznaní, daňový úrad naloží so vzniknutým preplatkom v zmysle § 63 zákona o správe daní a poplatkov.
Ak nie je možné preplatok na dani použiť tak, ako je uvedené v § 63 zákona o správe daní a poplatkov, vráti daňový úrad preplatok daňovníkovi na základe žiadosti, ak je väčší ako 3,31€, najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Žiadosť o vrátenie preplatku nepodlieha správnym poplatkom a je súčasťou tlačív daňových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb".
Blankake
22.03.10,16:40
Písomne požiadajte príslušný daňový úrad o preúčtovanie vzniknutého preplatku vo výške 400 euro na dani z príjmov za rok 2009 na preddavok na daň z príjmov na rok 2010 splatný 31.3.2010 .
Rozdiel zaplaťte do 31.3.2010.
Zitka, a nie je povinný ten preddavok zaplatiť v termíne a až potom žiadať o vrátenie?
ajty
22.03.10,16:42
Je to teda bezna zalezitost a DU bez problemov ziadost schvali? Nemusim sa obavat niecoho takeho, ze budem mat nezaplateny preddavok v plnej vyske "z dovodu neschvalenia ziadosti"?
Dakujem
ajty
22.03.10,16:54
Zakon o sprave dani a poplatkov
par.63 Preplatok sa pouzije na uhradu splatneho preddavku na dan a na uhradu pripadneho danoveho nedoplatku. O prevedeni preplatku na uhradu splatneho preddavku na dan a na uhradu danoveho nedoplatku sa danovy dlznik vyrozumie. Za den uhrady tohto danoveho nedoplatku sa povazuje den, ktory nasleduje po dni vzniku preplatku.

Z tohto som pochopil, ze DU automaticky pouzije preplatok na uhradu preddavku a ja by som teda mal uhradit len zvysok.
Skuste ma opravit, ak sa mylim...
Zita5
22.03.10,17:04
Zakon o sprave dani a poplatkov
par.63 Preplatok sa pouzije na uhradu splatneho preddavku na dan a na uhradu pripadneho danoveho nedoplatku. O prevedeni preplatku na uhradu splatneho preddavku na dan a na uhradu danoveho nedoplatku sa danovy dlznik vyrozumie. Za den uhrady tohto danoveho nedoplatku sa povazuje den, ktory nasleduje po dni vzniku preplatku.

Z tohto som pochopil, ze DU automaticky pouzije preplatok na uhradu preddavku a ja by som teda mal uhradit len zvysok.
Skuste ma opravit, ak sa mylim...

Áno je to tak . Od DU potom obdržíte oznámenie o zápočte.
Blankake
22.03.10,17:09
Zakon o sprave dani a poplatkov
par.63 Preplatok sa pouzije na uhradu splatneho preddavku na dan a na uhradu pripadneho danoveho nedoplatku. O prevedeni preplatku na uhradu splatneho preddavku na dan a na uhradu danoveho nedoplatku sa danovy dlznik vyrozumie. Za den uhrady tohto danoveho nedoplatku sa povazuje den, ktory nasleduje po dni vzniku preplatku.

Z tohto som pochopil, ze DU automaticky pouzije preplatok na uhradu preddavku a ja by som teda mal uhradit len zvysok.
Skuste ma opravit, ak sa mylim...
Vychádza Ti povinnosť platiť preddavky aj v tomto roku?
ajty
22.03.10,17:11
nie... za rok 2009 nie.
Blankake
22.03.10,17:14
nie... za rok 2009 nie.
Tak podľa mňa treba zaplatiť posledný preddavok (z minulého DP) do 31.3.2010 a požiadať DÚ o vrátenie. Ak máš nejaké podlžnosti voči DÚ, tak tento Tvoj preplatok použijú na ich úhradu.
ajty
22.03.10,17:21
ale to podla mna odporuje par.63
blondy
22.03.10,17:25
Tak podľa mňa treba zaplatiť posledný preddavok (z minulého DP) do 31.3.2010 a požiadať DÚ o vrátenie. Ak máš nejaké podlžnosti voči DÚ, tak tento Tvoj preplatok použijú na ich úhradu.
Mala som podobný prípad. Povinnosť platiť preddavky z DP 2008. Nakoľko ale firma bola v strate, počas 2009-teho sme vždy každý Q požiadali o zníženie platby. DÚ nám vyhovel a platby sa znížili. Teraz sme odovzdávali DP za 2009 zo stratou. Ale do 31.3.2010 sme mali povinnosť zaplatiť ešte jedny preddavky. Požiadali sme DÚ o zníženie aj tejto platby na nulu. Volala nám správkyňa - nakoniec sme túto žiadosť stornovali a povedala, že nemusíme platiť už tieto preddavky vôbec.
Blankake
22.03.10,17:33
Bez písomného rozhodnutia DÚ podľa mňa nie je možné svojvoľne neuhradiť ten posledný preddavok z minulého DP a použiť ho na kompenzáciu niečoho iného.
Zita5
22.03.10,17:33
Ale toto je iný prípad, je tu preplatok 400 Eur ktorý vzniká 31.3.2010 a ten istý deň je splatnosť preddavku na daň z príjmu , ktorá vychádza na základe DP za rok 2008.
To znamená , že žiadosť o preučtovanie preplatku je opodstatnená ,pričom rozdiel 50 eur daňovník doplatí .

Ak by mu nevyšla žiadna daňová povinnosť za rok 2009 , tak musí ten 4 preddavok fyzicky zaplatiť a zároveň by požiadal o vrátenie .
Zita5
22.03.10,17:38
Zitka, a nie je povinný ten preddavok zaplatiť v termíne a až potom žiadať o vrátenie?

Podobná téma
http://www.porada.sk/1284367-post12.html , že nekecám :)
Blankake
22.03.10,17:43
Ale toto je iný prípad, je tu preplatok 400 Eur ktorý vzniká 31.3.2010 a ten istý deň je splatnosť preddavku na daň z príjmu , ktorá vychádza na základe DP za rok 2008.
To znamená , že žiadosť o preučtovanie preplatku je opodstatnená ,pričom rozdiel 50 eur daňovník doplatí .

Ak by mu nevyšla žiadna daňová povinnosť za rok 2009 , tak musí ten 4 preddavok fyzicky zaplatiť a zároveň by požiadal o vrátenie .
No veď to píšem, že musí byť nejaká žiadosť a rozhodnutie DÚ, že to takto môže urobiť, nie? Že proste nemusí uhradiť ten posledný preddavok, keďže mu aj tak vychádza preplatok na dani.
Zita5
22.03.10,17:46
No veď to píšem, že musí byť nejaká žiadosť a rozhodnutie DÚ, že to takto môže urobiť, nie? Že proste nemusí uhradiť ten posledný preddavok, keďže mu aj tak vychádza preplatok na dani.

Zrejme sa my dve nerozumieme .:) Ale to sa stáva .
blondy
22.03.10,17:48
No veď to píšem, že musí byť nejaká žiadosť a rozhodnutie DÚ, že to takto môže urobiť, nie? Že proste nemusí uhradiť ten posledný preddavok, keďže mu aj tak vychádza preplatok na dani.
Najlepšie riešenie je podľa mňa konzultácia so správkyňou z DÚ.
Zita5
22.03.10,17:48
Písomne požiadajte príslušný daňový úrad o preúčtovanie vzniknutého preplatku vo výške 400 euro na dani z príjmov za rok 2009 na preddavok na daň z príjmov na rok 2010 splatný 31.3.2010 .
Rozdiel zaplaťte do 31.3.2010.

Svoju odpoveď nemením .
blondy
22.03.10,17:51
No veď to píšem, že musí byť nejaká žiadosť a rozhodnutie DÚ, že to takto môže urobiť, nie? Že proste nemusí uhradiť ten posledný preddavok, keďže mu aj tak vychádza preplatok na dani.
Zvolila som postup, ktorý som pokladala za správny. Mali sme na Dú preplatok cca 1500 eur. Požiadali sme o zmenu výšky posledného preddavku splatného 31.3.2010. Nakoniec sme túto žiadosť stornovali. Ale písomne to z DÚ nemám, len na základe telefonického rozhovoru.
Blankake
22.03.10,17:51
Zrejme sa my dve nerozumieme .:) Ale to sa stáva .
Mne pracovníčka na DÚ povedala, že musím ten posledný preddavok uhradiť, aj keď mi vychádza z DP preplatok... a že sa to zohľadní v nasledujúcom DP.
Vtedy mi nenapadlo sa jej opýtať, či nemôžem požiadať písomne DÚ o použitie toho preplatku na úhradu preddavku (rozdiel). Ale potom som sa dočítala, že je možné takto to riešiť - ale len po rozhodnutí DÚ... tak teraz neviem:rolleyes:
Blankake
22.03.10,17:54
Písomne požiadajte príslušný daňový úrad o preúčtovanie vzniknutého preplatku vo výške 400 euro na dani z príjmov za rok 2009 na preddavok na daň z príjmov na rok 2010 splatný 31.3.2010 .
Rozdiel zaplaťte do 31.3.2010.
Zitka, v podstate píšeme o tom istom - že musí byť písomná žiadosť. Ale nemusí byť náhodou aj písomné rozhodnutie DÚ (teda ich súhlas, že to tak môže urobiť s tou úhradou rozdielu), ktoré by mal mať doručené do 31.3.2010 (kedy je splatnosť posledného preddavku). A je riziko, že to už sa nestihne...
blondy
22.03.10,18:03
Svoju odpoveď nemením .
Do minulého týždňa by som aj ja bola toho istého názoru. Opísala som Vám len skutočnosť, ktorá nastala po odoslaní žiadosti o zníženie výšky preddavkov. Samu ma to zmiatlo, lebo ja som svojej klientke tvrdila čosi iné ako nakoniec zavolala správkyňa. Preto odporúčam skonzultovať si to u svojej správkyne...
Blankake
22.03.10,18:16
ahojte,
v DPFO za rok 2009 mi vychadza danovy preplatok vo vyske 400 EUR. K 31.3.2010 musim vsak zaplatit preddavky vo vyske 450 EUR. Je mozne zaplatit len rozdiel? Alebo musim zaplatit celu vysku a cakat, kym mi DU vrati preplatok?

Ma na toto vsetko nejaky vplv, ked nevypisem oddiel XV danoveho priznania "Ziadost o vratenie danoveho preplatku"

P.S. za neskore podanie DP k dani z MV mi hrozi pokuta, je teda mozne, ze preplatok mi "okresu" o prislusnu pokutu?

Dik
Ja by som na Tvojom mieste išla osobne na DÚ.;)