liba2
21.06.10,16:42
Daňové a účtovné odpisy budú rovnaké, lebo je to lízing, ktorý končí tento rok. Cez interné doklady som už do účtovníctva zadala odpisy, len na tej karte to neviem spraviť. Ale keď si myslíte, že môže auto zaradiť od 1/2010, spravím tak, veď z daňového hľadiska sa nič nezmení.:)

ups, zle som si prečítala zadanie, preto toto:


........No keby to tak aj zostalo, ten účtovný odpis za jan. vám nebude chýbať; veď daňový bude aj tak iný.

nie je správne.
Pri lízingu sa daňové odpisy rovnajú účtovným.
truch
22.06.10,08:48
mimotemy Ide niekto zajtra na školenie Krosu - novinky Omega, DPH, v ZA?
Llívia
25.06.10,06:03
„Podarila“ sa mi skvelá vec. V Omege som dala automaticky zaúčtovať bankový výpis. Mal cez 40 položiek a väčšinu z nich mi nevypároval podľa zadaných kritérií (kvôli tomu, že pri väčšine partnerov som nemala zadaný účet). Tak som dostala skvelý nápad celý tento naimportovaný výpis vymazať, doplniť účty dodávateľov a naimportovať výpis znovu. Lenže teraz Omega dáva oznam: „Všetky položky výpisu už boli v minulosti naimportované, nie je čo importovať.“ Dá sa nejakým spôsobom naimportovať ten výpis ešte raz?
Llívia
28.06.10,10:23
Do cenníka služieb som zadala nejaké položky. Na "karte služby" som vyplnila len názov služby, cenu, mernú jednotku a účet fakturácie. Chcela som cenník vytlačiť, ale v "papierovej" podobe mi program "vypľul" iba tabuľku s názvom služieb a prázdnymi kolonkami pre ceny. Treba nastaviť na karte služby ešte niečo, aby program tlačil cenník aj s cenami?

Ešte mám otázku k poznámkam: dajú sa tlačiť tak, že v tomto tlačive budú vyplnené údaje, ktoré vie program natiahnuť z účtovníctva? Teraz mi program ponúka len prázdne tlačivo podľa opatrenia (vyplnené sú len firemné iniciály).
Debra
30.06.10,10:52
Prajem dobrý deň,

prosím Vás o radu k faktúram v Omege. Došlé faktúry účtujem dňom kedy fyzicky prišli a uplatňujem DPH podľa údajov na faktúre (deň dodania tovaru). Problém mám v tom, keď pozerám hlavnú knihu mesačne, faktúry zaúčtované v apríli mi vykazuje v hl. knihe za marec, podľa dňa DVDP - marec (odpočet DPH), samozrejme s dátumom mesiaca apríl.
Nemám tento program ešte dlho a nejako sa s ním ešte neviem dohodnúť. Preto Vás prosím o radu, ako v Omege účtujete faktúry Vy.
Ďakujem.
Debra
01.07.10,06:07
Prajem dobrý deň,

prosím Vás o radu k faktúram v Omege. Došlé faktúry účtujem dňom kedy fyzicky prišli a uplatňujem DPH podľa údajov na faktúre (deň dodania tovaru). Problém mám v tom, keď pozerám hlavnú knihu mesačne, faktúry zaúčtované v apríli mi vykazuje v hl. knihe za marec, podľa dňa DVDP - marec (odpočet DPH), samozrejme s dátumom mesiaca apríl.
Nemám tento program ešte dlho a nejako sa s ním ešte neviem dohodnúť. Preto Vás prosím o radu, ako v Omege účtujete faktúry Vy.
Ďakujem.
neviete mi prosím poradiť...
andreaS
01.07.10,06:20
uctujem tak ako ty... kedy pride resp. s datumom vystavenia a dodanie podla datumu dodania, takze mam pravidelne faktury uctovane v jednom mesiaci a dph v predchadzajucom...

a teda ziadny problem nemam ani s hlavnou knihou ani so zavazkami...

vsetko je tak ako ma byt... vsak hlavnu knihu si kontrolujes s knihou zavazkov... ked ti to sedi, tak kde je problem?
ivako
01.07.10,06:36
Ešte mám otázku k poznámkam: dajú sa tlačiť tak, že v tomto tlačive budú vyplnené údaje, ktoré vie program natiahnuť z účtovníctva? Teraz mi program ponúka len prázdne tlačivo podľa opatrenia (vyplnené sú len firemné iniciály).[/QUOTE]
Ak pôjdeš po jednotlivých položkách, tak pri ktorých sa dá načítať z účtovníctva, tak tam budeš mať možnosť "načítaj z účt." Pozri si napr. pri pohyboch dlhodobého majetku, pohľadávkach, záväzkoch.......
Llívia
01.07.10,08:17
Ak pôjdeš po jednotlivých položkách, tak pri ktorých sa dá načítať z účtovníctva, tak tam budeš mať možnosť "načítaj z účt." Pozri si napr. pri pohyboch dlhodobého majetku, pohľadávkach, záväzkoch.......

Ďakujem za radu. U mňa to však nefunguje - teraz som zistila, že firma nemá zakúpený modul :) (Firma, kde som pracovala predtým s Omegou, ho zakúpený mala, takže mi nenapadlo, že by bol v tomto problém :)).
Debra
01.07.10,12:16
uctujem tak ako ty... kedy pride resp. s datumom vystavenia a dodanie podla datumu dodania, takze mam pravidelne faktury uctovane v jednom mesiaci a dph v predchadzajucom...

a teda ziadny problem nemam ani s hlavnou knihou ani so zavazkami...

vsetko je tak ako ma byt... vsak hlavnu knihu si kontrolujes s knihou zavazkov... ked ti to sedi, tak kde je problem?
Problém je ten, že ak zaúčtujem:
- deň uskutočnenia účt. prípadu vymyslím si 10.4
- odpočet dph: 30.03
- vyberiem účtovné obdobie marec, aby som do marca dostala DPH, tak v hlavnej knihe.... mi ju tlačí za marec (všetky marcové dátumy) ale s dátumom zaúčtovania 10.4.

Predtým som mala iný program a DPH som preúčtovávala int. dokladom, čím som DPH odpočítala v mesiaci, v ktorom som potrebovala. A zaúčtovanie by mi v ňom išlo do apríla, nie do marca. Preto som trošku v pomykove.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx
Možno to nie je chyba, preto ma zaujím názor skúsenejších v Omege. :)Už som rozmýšľala účtovať s dátumom dodania, ale dátum prijatia sa mi páči viac aj pre číslovanie fa. Ak je to v poriadku, tak potom sa pre to nebudem trápiť.;)
Ak môžem, opýtam sa, v ktorých prípadoch meníš dátum DUD (v nastavení totožný s DVDP) a DUÚP (totožný s dňom prijatia). Uf 6možností dátumov to dokáže popliesť.:eek:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx
Omega sa mi veľmi páči a práve preto ma hnevá, že spolu ešte stále bojujeme, čo je samozrejme moja chyba, ešte stále sa neviem preladiť na nový štýl myslenia programu. Pravidelne čítam príspevky a si v Omege naozaj dobrá, ako aj niektorí ďalší prispievatelia.
andreaS
01.07.10,12:18
ked robis uzavierku dph za dane obdobie (stvrtrok alebo mesiac) tak mas moznost zaskrtnut okienko na preuctovanie dph.. program to sam spravi... a potom ti napr. ak si mesacny platca sedi zostatok aj 343 z hlavnej knihy s poslednou danovou povinnostou/NO ...

ja v tom problem nevidim ;)
Debra
01.07.10,12:46
Ďakujem Ti, pomohla si mi.:) Nerada zaťažujem ostatných, ale ak sa na Vás budem môcť aj nabudúce obrátiť, budem len rada.
Všetci okolo mňa majú všetky iné programy, len nie Omegu:cool:
Stašek
02.07.10,08:45
Ahojte poraďáci. Začínam v Omege a neviem, ako urobiť "ručné párovanie". Mám nahodené Fa došlé, vyšlé, platby cez banku, cez pokladňu, ale z rôznych príčin nie sú rovnaké čísla Fa, sumy a pod. Šéf uhradí 8 faktúr dodávateľovi jednou sumou, ako VS dá naše IČO (prečo by sa mal trápiť a vypisovať každú sólo) a neviem ako ich vypárovať. Tiež pri niektorých ostáva centové vyrovnanie. Ďakujem vopred za pomoc.
liba2
03.07.10,09:12
Ahojte poraďáci. Začínam v Omege a neviem, ako urobiť "ručné párovanie". Mám nahodené Fa došlé, vyšlé, platby cez banku, cez pokladňu, ale z rôznych príčin nie sú rovnaké čísla Fa, sumy a pod. Šéf uhradí 8 faktúr dodávateľovi jednou sumou, ako VS dá naše IČO (prečo by sa mal trápiť a vypisovať každú sólo) a neviem ako ich vypárovať. Tiež pri niektorých ostáva centové vyrovnanie. Ďakujem vopred za pomoc.Ja nenahodím 1 uhradu, ale každú DF samostatne, t.j. mám viac položiek BV v účtovníctve.
Čísla FA (=VS) treba mať rovnaké v evidencii aj pri úhrade, inak sa nespárujú.
Stašek
03.07.10,16:57
Som rád, že sa niekto ozval. Takto to robím aj ja, keď viem, ktoré FA boli uhradené. Ale ak ich je viac, neviem ktorým mám úhradu priradiť (týka sa to aj došlých aj vyšlých FA). Takže mám v saldokonte na MD pod číslom IČO celú sumu, a na strane D niekoľko faktúr. Po dohode s účtovníčkou partnera viem, ku ktorým mám úhradu priradiť (aby mala ona uhradené tie isté). ALE NEVIEM AKO TO UROBIŤ V OMEGE. V starom účtovnom programe som "označil" na strane MD sumu, "pooznačoval" faktúry na strane D, a dal som "ručné párovanie". Pekne mi to vypárovalo, dokonca prípadné halierové vyrovnanie hodilo buď na 5xx alebo 6xx. Ako dosiahnem vyrovnanie Salda v OMEGE, keď mám takto zaúčtované úhrady a FA?????? Pomôžte, prosím!
Ajuška
03.07.10,17:57
Som rád, že sa niekto ozval. Takto to robím aj ja, keď viem, ktoré FA boli uhradené. Ale ak ich je viac, neviem ktorým mám úhradu priradiť (týka sa to aj došlých aj vyšlých FA). Takže mám v saldokonte na MD pod číslom IČO celú sumu, a na strane D niekoľko faktúr. Po dohode s účtovníčkou partnera viem, ku ktorým mám úhradu priradiť (aby mala ona uhradené tie isté). ALE NEVIEM AKO TO UROBIŤ V OMEGE. V starom účtovnom programe som "označil" na strane MD sumu, "pooznačoval" faktúry na strane D, a dal som "ručné párovanie". Pekne mi to vypárovalo, dokonca prípadné halierové vyrovnanie hodilo buď na 5xx alebo 6xx. Ako dosiahnem vyrovnanie Salda v OMEGE, keď mám takto zaúčtované úhrady a FA?????? Pomôžte, prosím!
...jeden takýto doslova bordel som upratovala... cez EUD - BV - vzor 2 (úhrada došlých faktúr) - spustíš makro - pri okienku externé číslo, máš možnosť vybrať si z okruhu DF faktúry jedného dodávateľa - vyberieš si jednu... v nej prepíšeš "uhradiť" len koľko z tej faktúry treba, čím si vlastne znížiš úbytok z účtu len o túto konkrétnu sumu... a takto pokračuješ, kým neodúčtuješ úbytok celý... ;) ...ak som Ťa ovšem pochopila, čo riešiš...
Stašek
03.07.10,19:47
To znamená, že mám znovu otvoriť bankový výpis, resp. pokladničný doklad ktorými som platbu resp. úhradu účtoval? Mám to previesť cez "oprav"? A ako pri tom "upratať" centové rozdiely? Ináč mi FA ostanú v salde ako nevyrovnané. Ozaj, vďaka za ochotu pomôcť. Som trochu rozčarovaný z OMEGY. Myslel som že bude viac jednoduchá a bližšie k reálnemu účtovaniu. Akoby ju robili vedci teoretici a nie účtovníci z praxou.
Ajuška
03.07.10,20:56
To znamená, že mám znovu otvoriť bankový výpis, resp. pokladničný doklad ktorými som platbu resp. úhradu účtoval? Mám to previesť cez "oprav"? ...áno... A ako pri tom "upratať" centové rozdiely? ...že by zápisom v ďalšom riadku toho istého dokladu?... Ináč mi FA ostanú v salde ako nevyrovnané. Ozaj, vďaka za ochotu pomôcť. Som trochu rozčarovaný z OMEGY....je vec názoru... Myslel som že bude viac jednoduchá a bližšie k reálnemu účtovaniu. Akoby ju robili vedci teoretici a nie účtovníci z praxou....skúsil si volať hot-line?... ovládajú program perfektne a po správne formulovanom dotaze, Ťa navigujú za pár minút k perfektným riešeniam...
...;)...
andreaS
04.07.10,07:17
pokial v omege nebudes nahadzovat uhrady cez parovanie (vzor 2 ci uz cez BU alebo PD), tak nebudes mat vyrovnane saldokonto... a nevyrovnane saldokonto sa ti bude prenasat do dalsich rokov...

tiez si myslim, ze by mohla mat moznost hromadneho vyberu dokladov... lebo napr. moj klient ma asi 30 faktur z orange a uhradu robi jednou sumou.. a to musim jednu po druhej postupne uhradzat ... sice v jednom doklade ale je to dost pracne... inak omega tuto funkciu ma, lenze uhradu urobi tolkymi dokladmi kolko je oznacenych faktur... a to je na zabitie :(

dalej ma omega funkciu centoveho vyrovnania na drobnych saldokontnych dokladoch... urcis si do akej vysky to ma vyrovnat.. napr. do 0,2 eura a program vyrovna drobne saldokonto jednym ID... (ked otvoris evidenciu uctovnych dokladov, kliknes na kartu "funkcie" a tam na dalsie funkcie - tu najdes tuto volbu)
miriza
06.07.10,07:38
Ja mám otázku ako mám v Omege naúčtovať vyúčtovanie zálohovej platby. Zaplatili sme 60% sumy z celkovej výšky fa a prišiel nám doklad. Suma bez DPH 0432,01, DPH 272,08, Spolu 1704,09. Vďaka.
psps
06.07.10,18:01
Chcem si stiahnuť demo verziu programu Omega. Viete mi poradiť v čom je obmedzená demo verzia oproti plnej verzii?
Ajuška
06.07.10,18:04
Chcem si stiahnuť demo verziu programu Omega. Viete mi poradiť v čom je obmedzená demo verzia oproti plnej verzii?
...v počte zápisov... ;) ...
miriza
13.07.10,10:16
Prosím Vás poraďte mi čo mám urobiť so zaúčtovaním konečnej vyúčtovacej faktúry, účtujeme takúto fa prvý krát idem presne podľa pokynov z programu / tipy a triky/ no nemôžem sa dopracovať k úspešnému koncu. Vôbec mi neodpočíta zaplatený preddavok a vypisuje mi že sa mi nerovnajú sumy. :(
andreaS
13.07.10,10:23
1. zaevidovana preddavkova faktura

2. uhrada preddavkovej fa 314/221 (resp. 211)

3. zauctovanie ostrej s vyuctovanim zalohy:

- postupujes ako obvykle az nato, ze v tabulke kde zadavas sumy na rozpis dph zadas este aj do riadku "PREDDAVKY" vysku zaplatenej zalohy - az potom okliknes tuto tabulku cez OK
- zadas uctovanie ako obvykle
- nakoniec program pyta zadanie preddavkovej faktury - tu kliknes na zltu obalku, otvori sa ti nove okno a tam kliknes na obnov... mali by sa zobrazit doklady pre daneho partnera, tak vyberies podla VS presne tu uhradenu preddavkovu fakturu, takze vyberas z okruhu DPF.. nastavis sa teda na tuto DPF a kliknes na OK... a malo by to byt hotove

este si mozes skontrolovat analytiky pre 321 a 314 na tejto fakture... 321 musi byt rovnaka pri sume celkom aj pri zalohe a 314 musi byt ta ista ako bola uctovana uhrada...
miriza
13.07.10,10:27
Prosím ťa keď zadávaš do riadku Preddavku sumu uhradenej zálohy dávaš tam znamienko -? Zrejme mi to robí šarapatu.
andreaS
13.07.10,10:27
nie nedava sa tam minus...
miriza
13.07.10,10:30
ani ho tam nemám :(
Llívia
13.07.10,10:33
...
- nakoniec program pyta zadanie preddavkovej faktury - tu kliknes na zltu obalku, otvori sa ti nove okno a tam kliknes na obnov... mali by sa zobrazit doklady pre daneho partnera, tak vyberies podla VS presne tu uhradenu preddavkovu fakturu, takze vyberas z okruhu DPF.. nastavis sa teda na tuto DPF a kliknes na OK... a malo by to byt hotove...

Dovolím si doplniť, že ten preddavkový doklad zadáš do riadku "Odpočet".
(V riadku "Úhrada" je číslo faktúry, ktorej sa preddavok týka = tej faktúry, ktorú práve nahadzuješ.) Po uložení (zatvorení) dokladu je potom v stĺpci "Zostáva uhradiť" prázdne okienko.
V predkontácii je pre preddavok typ sumy "P". V tomto riadku musíš nastaviť oba účty, MD aj DAL, napr. 314/321.
miriza
13.07.10,10:38
Vďaka kočeny idem sa s tým ešte potrápiť.
andreaS
13.07.10,10:47
llivia: nic nemusis rucne, program to sam doplni... jedine co musis je vybrat pri nahadzovani preddavkovy doklad, kt. sa ma oductovat... a cez enter ti program vsetko ostatne doplni...

tvoj postup je pre rucne dohodenie preddavku - ked nezadas preddavok v tabulke kde zadavas sumy dokladu, kde je rozpis dph...

vid obrazky
Llívia
13.07.10,11:03
llivia: nic nemusis rucne, program to sam doplni... jedine co musis je vybrat pri nahadzovani preddavkovy doklad, kt. sa ma oductovat... a cez enter ti program vsetko ostatne doplni...

tvoj postup je pre rucne dohodenie preddavku - ked nezadas preddavok v tabulke kde zadavas sumy dokladu, kde je rozpis dph...

vid obrazky

Máš pravdu. Urobila som si vlastnú predkontáciu, ktorá mi vyhovuje v najviac prípadoch a tam preddavok nemám, lebo to býva málokedy. Preto ho nahadzujem ručne.
miriza
13.07.10,11:27
Tak už sa podarilo niečo, už mi pekne vidieť koľko máme ešte uhradiť :), ale to účtovanie nevypadá tak ako to je na tipy a triky. Mám to správne?
miriza
14.07.10,05:54
Dnes sa ma pri vyúčtovaní ostrej fa pýta, či má program prepísať sumu -1432,01 suma CM vo formulári sumou 1704,09 z práve vybratého dokladu. Čo som zase zle nahrala? Celková suma prijatej platby je 1704,09 suma bez DPH 1432,01.
andreaS
14.07.10,06:02
to zavisi od toho aku sumu si odpocitala...

lebo napriklad ak odpocitavas mensi preddavok ako je vyska faktury, tak sa bude pytat...

alebo mne sa stava to, ze zo zaplatenej zalohy mi v ostrej odpocitaju menej, lebo vysledna faktura je mensia... tak sa ma program pyta ci to tak chcem alebo to ma prepisat...

pozri si saldokonto... ak ti zaloha uhradila cely doklad, tak by v saldokonte daneho partnera pri "neuhradene" nemala byt zobrazena... ak je este nejaky doplatok, tak ti ju zobrazi s tym, ze "treba doplatit" bude vyska doplatku...
miriza
14.07.10,06:12
Ten rozdiel je presne výška DPH z uhradenej zálohy, niečo asi nemám dobre nahraté.
andreaS
14.07.10,06:13
v tom riadku kde odpocitavas preddavok na ostrej fakture musi byt taka suma, kt. sa odpocitava... kludne otvor doklad s ostrou fakturou a rucne prepis sumu v tom riadku... malo by to byt potom spravne...
miriza
14.07.10,08:15
Tak som sa s tým zase hrala a neviem, či to už je správne, keď si otvorím účtovné doklady DF tak mi tá faktúra svieti červeným a je zaevidovaná a naúčtovaná ako aj ostáva na úhradu iba toľko koľko treba doplatiť, je to správne? Nemá náhodou svietiť žltým, že zostáva uhradiť rozdiel ostrej a zálohy?
andreaS
14.07.10,08:21
zltym by mala svietit...

daj mi sumy a ja ti to hodim do tabulky ako to ma vyzerat...
janaGT
14.07.10,08:30
Ten rozdiel je presne výška DPH z uhradenej zálohy, niečo asi nemám dobre nahraté.

ja mám tiež presne tento istý problém, s ktorým sa trápim už dva dni.
1. zálohová faktúra
2. k nej fa s DPH
3. konečnú vyúčtovaciu fa
a keď to všetko nahodím, vyúčtovacia fa svieti na žlto, suma na zaplatenie je v poriadku, len na účte 314 mám rozdiel vo výške DPH, ktorú som zaplatila v bode 2.
miriza
14.07.10,08:50
Suma zaplatenej zálohy:
Spolu: 1704,09
Bez DPH: 1432,01
DPH: 272,08

Ostrá fa:
Spolu: 2840,15
Bez DPH: 2386,68
DPH: 453,47
Ďakujem za ochotu ja viem ako to má vyzerať, mám vytlačené tipy a triky, ktoré sa týkajú tejto tému, ale za pána to tam nemôžem narvať :)
andreaS
14.07.10,09:23
takze vyslo mi to takto:

1. zalohova fa - zaevidujes na sumu 1704,09

2. úhrada zalohovky 1704,09 314/221

3. ostra na zalohu (v zatvorke uvadzam typ sumy)

1 704,09 (S) x/321
272,08 (21A) 343 /x - ako dava program
1 432,01 (A) 314 AE/x - dala by som 314 inu analytiku na "ostre zalohy"
1 704,09 (P) 321 /314 - analytika z bodu 2

(tymto sa ti vyrovna analytika uhrada vs oductovanie uhrady a na osobitnej analytike ti ostane visiet vyuctovana zaloha)

4. ostra na dodanie - zacnes uctovat ako normalnu beznu fakturu BEZ ZALOHY, ale na zaver prepises sumu spolu

Takto to nahodis najskor ale predtym ako odkliknes OK a ukoncis uctovanie dokladu budes robit este upravu:
2 840,15 (S) x/321
453,47 (21A) 343 /x - ako dava program
2386,68 (A) 5xx /x - ucet podla toho co uctujes samozrejme

opravis to takto a doplnis 1 riadky:
1 136,06 (S) x/321
181,39 (21A) 343 /x - ako dava program
2386,68 (A) 5xx /x - ucet podla toho co uctujes samozrejme
-1432,01 (A) 314/x - ta analytika druha "ostre zalohy"

Tento posledny doklad robis uz bez parovania s inym dokladom ako to je pri vyuctovani zalohovej platby...

Tymto budes mat vysporiadanu aj dph a aj spravnu sumu k uhrade poslednej faktury.

uf ;)
andreaS
14.07.10,09:25
no moment teraz mi tu cosi nesedi... vydrzte este chvilku....

vid prispevok nad tymto... uz som to opravila...
andreaS
14.07.10,14:51
doplnam obrazky k bodu 4 ...

prvy obrazok je nahodenie faktury cez vzor a druhy obrazok je rucne opravenie dokladu tak, aby sa zvysok fakturovanej sumy dostal do DPH v spravnej vyske (nie cela, lebo zalohova cast je uz v danovom priznani)

Tento zlozitejsi postup plati vtedy, ked vam prisla faktura k zaplatenej zalohe ale k dodaniu neprislo.

Ak mate len zalohovku, jej uhradu a nasledne rovno fakturu k dodaniu (uz doslo k poskytnutiu sluzby alebo dodavke tovaru), tak pre vas je postup po bod 3 spolu so sparovanim dokladov ako je na obrazkoch na predchadzajucej strane. 4 sa vas netyka...
miriza
15.07.10,08:47
Ahojte keď účtujem mzdy do Omegy cez predkontácie z Olmypu mám ich správne keď mám pri nich červený a zelený štvorček? Kde by som si mohla skontrolovať či je to správne?
Llívia
15.07.10,09:11
Ahojte keď účtujem mzdy do Omegy cez predkontácie z Olmypu mám ich správne keď mám pri nich červený a zelený štvorček? Kde by som si mohla skontrolovať či je to správne?

Červený štvorček = uzamknutý doklad, ktorý neopravíš (na opravu ho musíš najskôr odomknúť)
Zelený štvorček = doklad je správne predkontovaný (správne = sú vyrovnané strany MD a D, nie že je správne účtovanie, to program zatiaľ nanešťastie overiť nevie :D)

Ak si chceš pozrieť správnosť dokladu, tak naň poklikaj a on sa ti otvorí, resp. ak uzamknutý, tak klikni na "Ukáž" a doklad sa ti otvorí pre prezretie, ale nie pre opravu.
miriza
15.07.10,09:14
červený je že je to potiahnuté zo systému nie?
tinkas
15.07.10,11:37
Ahojte akým spôsobom účtujete leasing v omege, tak aby som videla v záväzkoch celkovú výšku splátky - bez poníženia istiny? Konateľ si vyžaduje aby videl v záväzkoch aj leasingové splátky a neviem akým spôsobom to mam urobiť aby ich videl? Ďakujem
miriza
19.07.10,08:56
Ahojte, je tu niekde popísané o importácii bankových výpisov do Omegy?
Llívia
19.07.10,10:51
červený je že je to potiahnuté zo systému nie?

červený štvorček v kolonke "ZAM" = uzamknutý doklad
červený štvorček v kolonke "SYS" = systémový doklad
Llívia
19.07.10,10:54
Ahojte, je tu niekde popísané o importácii bankových výpisov do Omegy?

Bankové výpisy - Funkcie - Ďalšie funkcie - Automatické zaúčtovanie bankového výpisu - zaškrtni si polílčka "Automaticky zaúčtova do EUD" + "Automaticky rozúčtovať.."


Tu zadáš cestu a formát, v ktorom ti výpis príde z banky. Výpis musí byť rozbalený (moja banka posiela zazipovaný výpisy).

V okienku "Automatické zaúčtovanie bankového výpisu" dolu vľavo sú "Možnosti", kde sa nastavujú "Kritéria párovania" a "Pravidlá pre zaúčtovanie."
miriza
06.08.10,05:46
Ahojte ako máte v Omege rozlíšenú daň zo závislej činnosti a ako daň z príjmov PO. Mne to všetko dáva na 342 no chcela by som to nejako oddeliť. Dík
evuš
06.08.10,05:50
Ahojte ako máte v Omege rozlíšenú daň zo závislej činnosti a ako daň z príjmov PO. Mne to všetko dáva na 342 no chcela by som to nejako oddeliť. Dík

Ja mám daň PO na 341, daň zo závislej činnosti na 342 :cool:
miriza
06.08.10,05:53
Dobre Evuš dík, aj ja to tak urobím :)
miriza
06.08.10,05:59
A zrážkovú daň máte tiež na osobitnom účte?
evuš
06.08.10,06:08
Nemávali sme zrážkovú, iba preddavky, teraz zrážkovú máme a od nového ÚO 2011 si ju určite hodím na analytiku, kvôli lepšiemu prehľadu.
miriza
06.08.10,06:12
Myslím zrážkovú daň, ktorá je na výpisoch z účtu.
evuš
06.08.10,06:14
Aha, takže :
341 000 - daň PO splatná
341 001 - daň PO preddavky
341 002 - daň zrážková

je dobré to mať na analytike, kvôli prehľadu...
miriza
06.08.10,06:17
Vďaka
evuš
06.08.10,06:22
...keď viem, rada poradím...
miriza
06.08.10,09:35
Ako by som dostala z tohto roku dobropisy, ktoré mi potiahlo z minulého roku, ale tu už nemajú čo hľadať. Doteraz v tomto programe neúčtovali len v ňom vystavovali fa a dobropisy. Asi len cez nový prechod do nového roku že?
andreaS
06.08.10,10:14
ak ich nepotrebujes a su uhradene v minulom roku, tak ich vymaz... zrus systemovy priznak a vymaz ich... ale ak si netrufas, tak to nerob...

mozes maximalne urobit to, ze kazdu jednu si otvor a zaklikni "nezahrnat do saldokonta" a "neprenasat do roku 2011" ... a v dalsom roku ich tam nebudes mat a nebudu zahrnute ani v saldokonte...
miriza
06.08.10,10:18
Ako sa dá vymazať systémový príznak, to som nevedela, že sa to dá.
andreaS
06.08.10,10:47
da sa, ale treba si 5x rozmysliet pri com ho vymazes... mozes si tak rozhasit dolezite veci...

ja som to zatial parkrat pouzila ale z dovodu ako pises, prenesene doklady, kt. v novom roku uz nemali byt a mna to otravovalo...

zrusenie systemoveho priznaku: otvorena evidencia... klik na zalozku "funkcie" (tam kde sa precislovavaju doklady napriklad) a stlac lavy shift a myskou klikni na text "oznacene" ...objavi sa nova tlacica specialne funkcie... a cez toto sa da zrusit systemovy priznak...
miriza
06.08.10,11:09
Super, zmizli :) ďakujem.
miriza
17.08.10,06:15
Ahojte ako do Omegy naúčtuje zahraničný bloček konkrétne poľský z 10.07.2010?
miriza
17.08.10,07:34
nikto nevie :(
Llívia
17.08.10,07:51
Ahojte ako do Omegy naúčtuje zahraničný bloček konkrétne poľský z 10.07.2010?

Ak máš modul "valutové pokladne", tak cez tento okruh ako výdaj z valutovej pokladne (ale najskôr musíš mať príjem PLN, aby si mala z čoho vydávať).
Ak ho nemá firma zakúpený: asi bol niekto v Poľsku na pracovnej ceste, tak potom cez interné doklady ako súčasť vyúčtovania cestovných náhrad.
truch
17.08.10,07:54
Ahojte ako do Omegy naúčtuje zahraničný bloček konkrétne poľský z 10.07.2010?
môžeš cez valutovú pokladňu, ak máš poľskú, alebo prerátať kurzom ECB o deň prv ako ho zaúčtuješ a dáš do slovenskej pokladne
Llívia
17.08.10,08:00
môžeš cez valutovú pokladňu, ak máš poľskú, alebo prerátať kurzom ECB o deň prv ako ho zaúčtuješ a dáš do slovenskej pokladne

A čo povinnosť viesť účto aj v cudzej mene? Veď niekto minul PLN - ak boli firemné, musí sa o nich účtovať aj v mene PLN, t.j. nielen cez EUR pokladňu.
Ak tie PLN patrili zamestnancovi, konateľovi, spoločníkovi - tam sa dá použiť aj len EUR, ak sa dohodnú na vyplatení cestovných náhrad v EUR.
miriza
17.08.10,10:34
Neviete prečo mi nerozúčtuje ten zahraničný bloček? Ani mi neponúkne tú tabuľku na rozúčtovanie.
evuš
17.08.10,10:43
Neviete prečo mi nerozúčtuje ten zahraničný bloček? Ani mi neponúkne tú tabuľku na rozúčtovanie.

A postupuješ normálne ako pri účtovaní klasického VD ? Tabuľku Ti ponúkne, ale keďže je to zahraničný bloček musíš v tabuľke dať voľný základ /nemáš nárok na uplatnenie DPH/
Llívia
17.08.10,10:43
Neviete prečo mi nerozúčtuje ten zahraničný bloček? Ani mi neponúkne tú tabuľku na rozúčtovanie.

Skús napísať, ako presne postupuješ pri účtovaní.
miriza
17.08.10,10:47
Som v pokladničných dokladoch valutovej pokladnici PLN a dám si iný výdaj chcem naúčtovať bloček za PHM a materiál pýta ma kurz to dám ale neponúkne mi rozúčtovacie okno.
evuš
17.08.10,10:52
tak si sama klikni na tlačidlo Rozpis
miriza
17.08.10,11:00
som klikla a to akože nejde do DPH tento bloček poľský? mi ho hodilo do voľného základu .....
evuš
17.08.10,11:04
áno, bloček ide bez DPH /nemáš nárok na odpočet/
miriza
17.08.10,11:05
tak to mám potom dobre ma to domýlilo so zahraničnou faktúrou ďakujem
miriza
19.08.10,06:06
Ahojte, ako by ste zaúčtovali program, ktorý nám vytvorila jedna firma presne podľa našich požiadaviek, jedná sa o sklad a jeho evidenciu cena je 304,64 EUR bez DPH. Dali by ste to ako software alebo priamo do spotreby?
Llívia
19.08.10,06:15
Ahojte, ako by ste zaúčtovali program, ktorý nám vytvorila jedna firma presne podľa našich požiadaviek, jedná sa o sklad a jeho evidenciu cena je 304,64 EUR bez DPH. Dali by ste to ako software alebo priamo do spotreby?

Dala by som to na 518 - priamo do spotreby.
miriza
19.08.10,06:20
Ďakujem :)
miriza
20.08.10,06:11
Ahoj, dnes tu mám zase takéto otázky. Má tu doklady:
Kooperativa prišiel list o vrátení poistného, ktoré bolo aj v hotovosti uhradené.
Kúpno predajná zmluva o odpredaji notebooku zaplatená v hotovosti
Allianz cestovné poistenie konateľov, ktorí boli na služobnej ceste uhradené cez účet. Viete mi niekto poradiť ako to "narvem" do Omegy :)
Myslím že nejako cez interné doklady ?!?!
Llívia
20.08.10,06:32
Ahoj, dnes tu mám zase takéto otázky. Má tu doklady:
Kooperativa prišiel list o vrátení poistného, ktoré bolo aj v hotovosti uhradené.
Kúpno predajná zmluva o odpredaji notebooku zaplatená v hotovosti
Allianz cestovné poistenie konateľov, ktorí boli na služobnej ceste uhradené cez účet. Viete mi niekto poradiť ako to "narvem" do Omegy :)
Myslím že nejako cez interné doklady ?!?!

Účtovala by som:
Kooperatíva - cez pokladňu, k dokladu priložiť kópiu listu.
Notebook - cez pokladňu, priložiť kópiu zmluvy.
Allianz - cez ID ako záväzok voči Allianzu (účet 379) a v banke ako úhrada záväzku (379/221)
miriza
20.08.10,06:39
OK takže Kooperatívu a notebook rovno cez pokladňu môžem to dať ako iný príjem? len Allianz cez ID
Llívia
20.08.10,06:54
OK takže Kooperatívu a notebook rovno cez pokladňu môžem to dať ako iný príjem? len Allianz cez ID
Allianz určite cez ID, lebo priamo cez bankové výpisy by sa mali účtovať ako náklady len poplatky a debetné úroky (aspoň tu na porade je to takto písané vo viacerých témach).
Stašek
20.08.10,07:05
Ja dávam z bankových výpisov priamo do nákladov aj iné. Šéfovia mi totiž nedávajú rôzne zmluvy (poistné, nájomné...) takže neviem urobiť predpis na 379, nemám čo k nemu priložiť.
miriza
23.08.10,09:13
Ahojte, mám zahraničnú faktúru na sumu 59 USD vystavenú 1.3.2010 keď si teraz pozerám účet 563 mám kurzovú stratu na tejto fa v sume 15,36 EUR je to možné?
tinkas
23.08.10,09:34
ahojte, prosím vás ako mám v omege zaúčtovať stravné listky? zaučtovala som prijatu fakturu, jej úhradu...a teraz mám cez ID zaučtovat výdaj do spotreby?
Llívia
23.08.10,10:39
Ja dávam z bankových výpisov priamo do nákladov aj iné. Šéfovia mi totiž nedávajú rôzne zmluvy (poistné, nájomné...) takže neviem urobiť predpis na 379, nemám čo k nemu priložiť.

Mal by si ich pýtať (kópie), pretože bez nich nevieš, či sú tieto náklady oprávnené, príp. akého obdobia sa týkajú, napr. poistné zriedkavo býva od 1.1. do 31.12. - ak ide cez rok, treba účtovať časové rozlíšenie.
miriza
23.08.10,10:43
AKurát s tým robím som si dala ten notebook na 378/221
Llívia
23.08.10,10:53
AKurát s tým robím som si dala ten notebook na 378/221

Myslíš úhradu v hotovosti za notebook, ktorý odpredala firma? Ak áno, tak účtovanie má byť: 211/641 (ak bol notebook účtovaný ako dlhodobý majetok), alebo na 648 (ak nebol účtovaný ako dlhodobý majetok) - toto je účtovanie priamo cez pokladňu.

Ak by si to účtovala cez interné doklady:
- predaj notebooku - vznik pohľadávky 378/641 (648)
- úhrada v hotovosti - zánik pohľadávky 211/378
miriza
23.08.10,11:25
Chcem to cez ID tak sme to robievali v predošlej firme. Ďakujem za rady.
miriza
24.08.10,05:13
Ahojte, mám zahraničnú faktúru na sumu 59 USD vystavenú 1.3.2010 keď si teraz pozerám účet 563 mám kurzovú stratu na tejto fa v sume 15,36 EUR je to možné?
andreaS
24.08.10,05:39
miri: a to si nevies vypocitat???
miriza
24.08.10,05:44
Veď viem, keď si pozriem sumu celkom a odpočítam úhradu tak je to naozaj tento rozdiel, som sa len pýtala či je to možné :(
andreaS
24.08.10,05:52
a uhrada je nahodena spravne? lebo aj tam moze nastat chyba a potom je zly aj kurzovy rozdiel...

zober papier a rozpis si vsetky pohyby od zauctovania fa, po jej uhradu... ak boli ciastocne uhrady, tak to treba rozlisit...
miriza
24.08.10,06:07
Opravujem tú úhradu, tam bola chyba :), ale píše mi túto vetu: V účtovnom zápise č. 1 nie je správny prepočet sumy z cudzej meny na účtovnú podľa zadaného kurzu.

Ignorovať?
andreaS
24.08.10,06:15
no v tomto pripade by som urobila asi to, ze uhradu by som natvrdo vymazala a urobila nanovo...
miriza
24.08.10,06:20
Tak som to urobila a pri tej novej úhrade mi to napísalo a kurzový rozdiel je teraz len 0,37 EUR a keď si pozriem záväzky na tohto partnera tak je to vysporiadané je to odfajknuté :)
miriza
24.08.10,10:02
Ako prosím Vás vysporiadam fa od tej istej firmy, keď na jednej mám preplatok 223,44 a na druhej nedoplatok 223,44 EUR myslím, že nejako cez vnútorné preúčtovanie lebo nemám potvrdený zápočet.
andreaS
24.08.10,10:48
takym istym stylom ako sa robia zapocty...
miriza
24.08.10,10:54
Teda cez ID vyberiem z ponuky zápočet a zaúčtujem, už som to tak urobila úhrady sú odfajknuté, len som nevedela či sa to môže robiť takýmto spôsobom.
janaGT
25.08.10,06:21
poprosím o radu:
v sdk mám 3 dod.fa na firmu A v sume napr. 100, ktoré sme doposiaľ nezaplatili.
Prišlo nám od firmy A oznámenie o tom, že pohľa. voči nám postúpila na spoločnosť B za cenu 80,- . Akým spôsobom mám uvedenú skutočnosť vysporiadať v účtovníctve, aby mi tam figurovala spol. C ako nový prijímateľ platby?
andreaS
25.08.10,06:31
na firmu A urobis zapocet, kde ako protistranu pouzijes ucet 395... takto budes mat zavazky voci A vyrovnane... urobis to klasicky ako zapocet a ked dohodis vsetky zavazky, ukoncis makro, tak do kazdeho riadku ako protiucet rucne dopises tu 395ku...

a potom nahodis cez ID zavazok voci firme B... mozes vsetky fa zlucit do jedneho zavazku voci firme B a ucet by som dala 325 AE a nastavila ho ako saldokontny... takisto tu bude protiucet 395, aby sa 395 vynulovala...
janaGT
25.08.10,07:19
na firmu A urobis zapocet, kde ako protistranu pouzijes ucet 395... takto budes mat zavazky voci A vyrovnane... urobis to klasicky ako zapocet a ked dohodis vsetky zavazky, ukoncis makro, tak do kazdeho riadku ako protiucet rucne dopises tu 395ku...

a potom nahodis cez ID zavazok voci firme B... mozes vsetky fa zlucit do jedneho zavazku voci firme B a ucet by som dala 325 AE a nastavila ho ako saldokontny... takisto tu bude protiucet 395, aby sa 395 vynulovala...

Andrejka, to je nejaké moc zlložité na mňa :mee:
andreaS
25.08.10,07:24
zapocet vies spravit?

ak ano, tak urob zapocet tych faktur (cez vzor Z), kt. ti postupili... za aku sumu to postupili je tebe jedno, ty budes stale platit celu sumu... takze urobis zapocet... lenze nemas to cim vyvazit, tak ku kazdemu riadku v zapocte dopises na opacnu stranu rucne 395... aby doklad bol podvojne zauctovany...

a s druhou castou ti pomozem obrazkami... len mi daj vysku toho postupeneho zavazku, datumy a ja si ho nazvem partner B :)
janaGT
25.08.10,07:28
zapocet vies spravit?

ak ano, tak urob zapocet tych faktur (cez vzor Z), kt. ti postupili... za aku sumu to postupili je tebe jedno, ty budes stale platit celu sumu... takze urobis zapocet... lenze nemas to cim vyvazit, tak ku kazdemu riadku v zapocte dopises na opacnu stranu rucne 395... aby doklad bol podvojne zauctovany...

a s druhou castou ti pomozem obrazkami... len mi daj vysku toho postupeneho zavazku, datumy a ja si ho nazvem partner B :)

klasický zápočet medzi 2 stranami viem spraviť.
výška celého záväzku je 12 900,- a dátum postúpoenia je 18.8.2010.
Ešte doplním, že firma, na ktorú dodávateľ posúpil náš záväzok voči nim, si u nás objednala nejaké služby, ktoré chce kompenzovať tou kúpenou pohľadávkou.
andreaS
25.08.10,07:31
ano presne tak, klasicky urobis akoby islo o zapocet, lenze nemas zavazok-pohladavka ale len zavazok a vyvazit to uctovne musis 395kou...

potom si cez ID nahodis novy zavazok vo vyske celkoveho zavazku (12.900,-) voci novemu partnerovi... a ked pouzijes ucet 325 tak si ho nezabudni v uctovnej osnove oznacit ako saldokontny, inak ti nebude sediet saldokonto...

a ked budes mat toto hotove, tak mozes urobit zapocet s tymto novym partnerom uz klasicky oproti dvom stranam... maximalne sa moze stat, ze program sam automaticky nedohodi pri zapocte ucet 325 tak ho dopises rucne...
janaGT
25.08.10,07:32
ano presne tak, klasicky urobis akoby islo o zapocet, lenze nemas zavazok-pohladavka ale len zavazok a vyvazit to uctovne musis 395kou...

potom si cez ID nahodis novy zavazok vo vyske celkoveho zavazku (12.900,-) voci novemu partnerovi... a ked pouzijes ucet 325 tak si ho nezabudni v uctovnej osnove oznacit ako saldokontny, inak ti nebude sediet saldokonto...

a ked budes mat toto hotove, tak mozes urobit zapocet s tymto novym partnerom uz klasicky oproti dvom stranam... maximalne sa moze stat, ze program sam automaticky nedohodi pri zapocte ucet 325 tak ho dopises rucne...

Andrejka, si poklad. Idem to vyskúšať, čo mi to v účte narobí :)
andreaS
25.08.10,07:46
ID vzor ID a postupne doplnis co treba... ked to budes mat douctovane, tak len zrusis makro...

dolezite je zadat toho partnera, ked tak rozmyslam, tak si do okienka s partnerom kliknes az na zaver sama a vyberies toho spravneho... a tie 325 mam ja rozclenene podla jednotlivych partnerov... cize napr. 325-001 je postupeny zavazok firme A, 325-002 firme B....

len opakujem, ze tieto 325ky treba nastavit ako saldokontne "zavazok"
janaGT
25.08.10,10:43
ešte poprosím o kontrolu, nakoľko mi nesedí účet 314 o sumu bez DPH:
1. došla predd.fa len zaevidovaná 335,19 eur
2. platba predd.fa 314/221 335,19 eur
3. fa k prijatej platbe:
/ 321 suma 335,19 eur
314/ suma 281,67 eur
343/ suma 53,52 eur
321/314 suma 335,19 eur
- v časti úhrada je číslo fa k prijatej platbe
v časti odpočet je číslo predd. faktúry
Kde robím chybu?
andreaS
25.08.10,10:57
ja si pri tychto "ostrych zalohah" robim osobitne analytiku...

cize u teba v kroku c. 2 by som pouzila 314-100

a pri 3ke takto:

/ 321 suma 335,19 eur
314-200/ suma 281,67 eur
343/ suma 53,52 eur
321/314-100 suma 335,19 eu

Takto sa ti vynuluje 314-100 = vies, ze zaplatena zaloha bola vyfakturovana ale ostane ti zostatok na 314-200 a to mas danovo vysporiadanu zalohu ale este nemas vyuctovaciu fakturu k dodavke...

Ked ti pride tato ostra fa na celu dodavku, tak tam ju oductujes:

napr. celkova dodavka je za 500,-

x/321 = 500-335,19 = 164,81
501/x = 420,17 (500/1,19)
314-200/x = -281,67
343/x = 79,83 - 53,52 = 26,31 (rozdiel z DPH z celkovej fakturacie a uz uplatnenej dph zo zalohy)
janaGT
25.08.10,11:21
ja si pri tychto "ostrych zalohah" robim osobitne analytiku...

cize u teba v kroku c. 2 by som pouzila 314-100

a pri 3ke takto:

/ 321 suma 335,19 eur
314-200/ suma 281,67 eur
343/ suma 53,52 eur
321/314-100 suma 335,19 eu

Takto sa ti vynuluje 314-100 = vies, ze zaplatena zaloha bola vyfakturovana ale ostane ti zostatok na 314-200 a to mas danovo vysporiadanu zalohu ale este nemas vyuctovaciu fakturu k dodavke...

Ked ti pride tato ostra fa na celu dodavku, tak tam ju oductujes:

napr. celkova dodavka je za 500,-

x/321 = 500-335,19 = 164,81
501/x = 420,17 (500/1,19)
314-200/x = -281,67
343/x = 79,83 - 53,52 = 26,31 (rozdiel z DPH z celkovej fakturacie a uz uplatnenej dph zo zalohy)

mohla by si mi prosím ťa ešte rozpísať ako urobím komplet vyúčtovaciu fa:
v helpe som našla:
/321
504/
343/
/321 - sumu mínusom
314/ suma mínusom
343/ suma mínusom
andreaS
25.08.10,11:26
tak v podstate ide o to iste... akurat ze ja som rovnake zapisy dala jednou sumou...

ako mas x/321 a dalsi riadok minulom x/321 tak ja som to spravila jednym zapisom a rozdiel v sumach...

akurat ze davnejsie som toto uz rozpitvavala, ze pri nahodeni zaverecnej vyuctovacej fa postupujes najskor ako keby zaloha neexistovala... a rucne prepises tie sumy a doplnis si riadok na oductovanie tej ostrej zalohy, aby to vsetko sedelo...

je to trochu zlozitejsie ale ak vies ako funguje program, tak to ide :)
janaGT
26.08.10,06:45
Andrejka, prosím ťa, ešte mi poraď, akým spôsobom si viem vytlačiť obrázky, napr. mám na obrazovke "otvorenú" fa, ako si ju viem vytlačiť?
andreaS
26.08.10,06:47
akosik nechnapem... sak klasicky cez tlac... aj ked je fa na obrazovke, tak je tam tlacica s tlaciarnou...

alebo ide o daky speci pripad?
janaGT
26.08.10,07:01
akosik nechnapem... sak klasicky cez tlac... aj ked je fa na obrazovke, tak je tam tlacica s tlaciarnou...

alebo ide o daky speci pripad?

idem do evidencie, dod.fa, kliknem si na konkrétnu fa, otvorí sa mi okno na celej obrazovke, ,kde vidím všľetky údaje o fa - a toto okno potrebujem vytlačiť
andreaS
26.08.10,07:05
ja si toto netlacim (neviem preco..) ale ak to potrebujes, tak jedine takto:

ked mas to okno otvorene, tak stlac na klavesnici "print screen" a otvor si program kreslenie a tam daj upravy-vlozit... a vlozi ti tam "ofotenu obrazovku"... staci upravit ...orezat, co nechces tlacit a potom das ulozit ako jpg a ked budes mat obrazok ulozeny, tak si ho vytlacis...
janaGT
26.08.10,07:10
ja si toto netlacim (neviem preco..) ale ak to potrebujes, tak jedine takto:

ked mas to okno otvorene, tak stlac na klavesnici "print screen" a otvor si program kreslenie a tam daj upravy-vlozit... a vlozi ti tam "ofotenu obrazovku"... staci upravit ...orezat, co nechces tlacit a potom das ulozit ako jpg a ked budes mat obrazok ulozeny, tak si ho vytlacis...

áno, už to mám, ide to tak :) ďakujem )
janaGT
26.08.10,09:47
ešte sa trápim s podobnou fa, akú som mala v príspevku 610.
K vyúčtovacej fa som mala 2 x predd.fa + k nim aj fa k prijatej platbe a k tej poslednej 3. zál. fa nemám fa k prijatej platbe, iba je v plnej sume odrátaná z vyúčtovacej fa.
Tie 2 prvé viem urobiť, ale tá 3 predd.fa sa mi nijako nedá dostať do vyúčtovacej fa. Mala by som ju účtovať 321/314, len teraz neviem, či tam mám dať znak P a v tabuľke, kde je rozpísaná daň, či ju mám dať do kolónky preddavok alebo ako ...
andreaS
26.08.10,10:33
jani: pri tej konecnej fa nepouzivas priznaky P... uz len V
ivako
26.08.10,10:51
ešte sa trápim s podobnou fa, akú som mala v príspevku 610.
K vyúčtovacej fa som mala 2 x predd.fa + k nim aj fa k prijatej platbe a k tej poslednej 3. zál. fa nemám fa k prijatej platbe, iba je v plnej sume odrátaná z vyúčtovacej fa.
Tie 2 prvé viem urobiť, ale tá 3 predd.fa sa mi nijako nedá dostať do vyúčtovacej fa. Mala by som ju účtovať 321/314, len teraz neviem, či tam mám dať znak P a v tabuľke, kde je rozpísaná daň, či ju mám dať do kolónky preddavok alebo ako ...
Tá tretia prijatá platba bola v tom istom mesiaci ako konečná fa, preto asi nemáš vyúčt.fa na DPH. Daš typ sumy P a vpravo zadáš odpočet z preddavkového dokladu č. preddavkovej fa, ak ju máš zaevidovanú. Tým, že dáš typ sumy P, program sám odpočíta preddavok z faktúry, takže ho nedávaš mínusom.
andreaS
26.08.10,11:08
Tá tretia prijatá platba bola v tom istom mesiaci ako konečná fa, preto asi nemáš vyúčt.fa na DPH. Daš typ sumy P a vpravo zadáš odpočet z preddavkového dokladu č. preddavkovej fa, ak ju máš zaevidovanú. Tým, že dáš typ sumy P, program sám odpočíta preddavok z faktúry, takže ho nedávaš mínusom.

ciastocne suhlasim...

Toto sa robi iba v dvoch pripadoch:

1. mam vyuctovaciu fa od kt. mam odpocitanu zaplatenu zalohu

2. mam danovy doklad k zaplatenej zalohe.

Ak ide o pripad c.2 a potom pride este treti doklad = vyuctovacia fa na celkovu dodavku, tak potom sa pri oductovavani zalohy nepouziva priznak P.. nie je totiz z coho odpocitat, pretoze toto prebehlo v kroku c. 2. Teraz treba len uctovne oductovat "danovu zalohu" nic viac.. preto uz len s priznakom V a po riadkoch to vyzera takto:

x/321 - v sume vyuctovacia celkova fa na dodavku minus zaplatene zalohy (danovo vyuctovane)

5xx/x - resp. iny ucet podla potreby, vo vyske celkovej sumy bez dph z poslednej vyuctovacej faktury

314-200/x - v minusovej sume vyuctovanych zaloh... cize z danovych dokladov k zaplatenym zaloham suma bez dph

343/x - v sume rozdielu celkovej fakturovanej dph a dph uplatnenej zo zaloh...

kludne moze nastat situacia kde 321 bude nula... a 343 tiez... v tom pripade skor doporucujem uctovat o nulovej 321... dph by som uz neuctovala... ide len o to zauctovat dodavku a oductovat danovu zalohu... obe sa vynuluju = 0 na 321 ... ale doklad bude takto spravne zauctovany... a taktiez pri oboch riadkoch bude priznak V a pri 321 S.

Ked to tak citam po sebe, tak mas komplikovanejsi sposob, ze ty mas v poslednej fakture aj vyuctovanej danovych zaloh ale aj vyuctovanie zaplateneho preddavku, takze aj aj... ano?
ivako
26.08.10,11:24
súhlasím s andreas, aj aj. Ja som reagovala na to, ak má zaplatený iba preddavok, bez vyúčt.fa na DPH, čiže u teba krok č.1.
A pri odúčtovávaní "daňovej zálohy" nepoužívam príznak V. Prikladam príklad z helpu Omegy
janaGT
27.08.10,04:50
kočeny, stále mi to nesedí, už prepisujem rôzne kombinácie, a stále mi nesedí výsledná suma.
andreaS
27.08.10,05:04
ktore z tych preddavkov boli vysporiadane danovym dokladom?

a ktory je ten ktoreho celkovu sumu iba odpocitavaju od dlznej?
janaGT
27.08.10,05:07
ktore z tych preddavkov boli vysporiadane danovym dokladom?

a ktory je ten ktoreho celkovu sumu iba odpocitavaju od dlznej?

fa 3100106 preddavková - len evidencia
jej úhrada 314100/221
fa k prijatej platbe: 3100190
účtovaná /321
314200/
343019/
321/314100

druhá predd. bola 3100107 - len evidenica
je úhrada 314100/221
fa k prijatej platbe 3100191
účtovanie ako pri predošlej

a tretia zál fa bola 3110199, len evidencia
úhrada 314100/221
fa k prijatej platbe nebola, je v celej sume odrátaná od konečnej vyúščt. fa
t.j. číslo 3100222
andreaS
27.08.10,05:14
Takze:

1. nahodis zaverecnu fakturu tak, akoby tie dve vyuctovacie zalohy neboli, len ta posledna tretia, kt. aj priradis doklad "odpocitane z" a "uhradit doklad"

2. rucne opravis sumu Spolu podla tabulky, kt. prikladam

3. doplnis 4 riadky, oznacene zltym... tymto fakturam uz nedavas "odpocitane z" a "uhradit doklad" nakolko tato operacia prebehla uz pri ich vyuctovani danovym dokladom.

Daj vediet ako ti to islo ;)
janaGT
27.08.10,05:38
Takze:

1. nahodis zaverecnu fakturu tak, akoby tie dve vyuctovacie zalohy neboli, len ta posledna tretia, kt. aj priradis doklad "odpocitane z" a "uhradit doklad"

2. rucne opravis sumu Spolu podla tabulky, kt. prikladam

3. doplnis 4 riadky, oznacene zltym... tymto fakturam uz nedavas "odpocitane z" a "uhradit doklad" nakolko tato operacia prebehla uz pri ich vyuctovani danovym dokladom.

Daj vediet ako ti to islo ;)

Andrejka, nepriložila si tú tabuľku ....
andreaS
27.08.10,05:43
ved som ju stiahla... tak este raz skusim...
janaGT
27.08.10,05:52
ved som ju stiahla... tak este raz skusim...

urobila som to tak, píše mi, že v rozúčtovaní je rozdiel medzi sumou spolu a ostatnými položkami. Ignorovať?
V doklade je porušená podvojnosť účtovania.

a ešte mi celkový nedoplatok vychádza 1138,14 ale musí byť 420,81, čo je rozdiel 717,33 - to je suma poslednej predd.fa
andreaS
27.08.10,05:54
zakvacni si "sucty" v tomto okne kde uctujes... a uvidis na ktorej strane...

ale mne to vyhodilo pekne... strana MD sa rovna D ... v tej tabulke...
andreaS
27.08.10,05:55
uz to vidim...

pri tej zalohe c. 3 ma byt typ sumy P... lebo je to preddavok odpocitavany z uhrady... nevyuctovany danovo...

tie danovo vyuctovane maju dobre typy sum...

este to skusim zauctovat v skusobnej firme...
janaGT
27.08.10,06:00
no suma už konečne sedí, ale stále vypisuje že porušená podvojnosť a v rozpčt. je rozdiel medzi sujou spolu a ost.pol.

a ešte som si všimla, že mi nesedia 314
314 100 mám rodziel 717,23 - čo je suma poslednej zál. fa
314 200 mám rozdiel 669,13 - čo je suma prvých 2 zál fa bez DPH
andreaS
27.08.10,06:11
oprav si sumu v prvom riadku na 1.089,19

len potom mi to nesedi...

niekde je chyba...

Napis mi este sumy tych preddavkov. Lebo moze byt chyba aj tam...
andreaS
27.08.10,06:12
no suma už konečne sedí, ale stále vypisuje že porušená podvojnosť a v rozpčt. je rozdiel medzi sujou spolu a ost.pol.

a ešte som si všimla, že mi nesedia 314
314 100 mám rodziel 717,23 - čo je suma poslednej zál. fa
314 200 mám rozdiel 669,13 - čo je suma prvých 2 zál fa bez DPH

To este preto, ze ten doklad nie je zauctovany... nema zeleny stvorcek, tak ho program este nezauctoval...
janaGT
27.08.10,06:16
oprav si sumu v prvom riadku na 1.089,19

len potom mi to nesedi...

niekde je chyba...

Napis mi este sumy tych preddavkov. Lebo moze byt chyba aj tam...


ten prvý riadok má byť 1 934,40 ...

takže tkto:
1. predd. fa
381,90+ 72,56 = 454,46
2. predd.fa
287,23 + 54,57 = 341,80
3. predd.fa je len 717,33

a vyúčtovačka je:1 625,55 + 308,85 = 1934,40
mínus 1513,59
a čiastka na úhradu je 420,81
andreaS
27.08.10,06:18
sumu v prvom riadku si prepis na 1138,14 :) (ty tam mas 1934,40) ... preto lebo od povodnej sumy musis odratat vyuctovane preddavky... ;)
janaGT
27.08.10,06:19
sumu v prvom riadku si prepis na 1138,14 :) (ty tam mas 1934,40)

ale prečo?
veď na vyúčtovacej je suma spolu 1934,40
andreaS
27.08.10,06:23
napisala som to vyssie...

aby nebola porusena podvojnost, tak preto celkovu sumu z faktury musis ponizit o uz vyuctovane preddavky (v tvojom pripade preddavok c.1 a c.2) treti je oductovany osobitne...

lebo ty is mala v prvej tabulke pri tych minusovych preddavkoch aj minusovu sumu spolu na 321 a ja som ich zrusila, pretoze je blbost mat v jednom doklade tri riadky s priznakom S (spolu) ... takze som zobrala celkovu sumu a odpocitala tie minusove 321tky z prvej tabulky... preto ta nizsia suma a zaroven uz nebude porusena podvojnost a na uhradu ostane len ta suma, kt. ma :)
janaGT
27.08.10,06:26
napisala som to vyssie...

aby nebola porusena podvojnost, tak preto celkovu sumu z faktury musis ponizit o uz vyuctovane preddavky (v tvojom pripade preddavok c.1 a c.2) treti je oductovany osobitne...

lebo ty is mala v prvej tabulke pri tych minusovych preddavkoch aj minusovu sumu spolu na 321 a ja som ich zrusila, pretoze je blbost mat v jednom doklade tri riadky s priznakom S (spolu) ... takze som zobrala celkovu sumu a odpocitala tie minusove 321tky z prvej tabulky... preto ta nizsia suma a zaroven uz nebude porusena podvojnost a na uhradu ostane len ta suma, kt. ma :)

si úplný poklad, už to všetko sedí, aj dph, aj 314, aj konečná čiastka na úhradu .... super, veľmi sa teším, už som bola z toho zúfalá:mee:
aj keď som si dala kontrolu, tak mi nič nevyhodilo :)
Ešte raz veľká VĎAKA !!! Bez teba by som to určila neurobila ....
andreaS
27.08.10,06:33
budem sa cervenat ;)

mam rada taketo oriesky, je to pre mna vyzva :) rada pomozem aj nabuduce ak budem vediet ;)
janaGT
27.08.10,06:36
budem sa cervenat ;)

mam rada taketo oriesky, je to pre mna vyzva :) rada pomozem aj nabuduce ak budem vediet ;)

nemusíš sa červenať, musíš byť na seba pyšná:)
miriza
30.08.10,09:07
Chcem sa opýtať mám bločky z Poľska a Nemecka mám ich naúčtovať do zahraničných pokladničných dokladov,lebo prepočítať kurzom a dať no normálnej pokladne?
liba2
30.08.10,12:19
Chcem sa opýtať mám bločky z Poľska a Nemecka mám ich naúčtovať do zahraničných pokladničných dokladov
máš valutovú pokladnicu PLZ ?
máš v nej dostatok hotovosti aby si mohla vyplatiť účet?
ak áno, môžeš to urobiť


alebo prepočítať kurzom a dať no normálnej pokladne?
ak nemáš valuty, musíš vyplatiť z tuzemskej pokladnice v eur.
účet z Nemecka máš predsa v eur.
miriza
31.08.10,05:55
Ahojte ako prosím Vás účtujete nákup PHM, keď je to zaplatené z účtu. Môj predchodca to dával ako peniaze na ceste, robím to podľa neho, aby nám to nejako sedelo, len keď si pozriem účet 261 nejako mi to nesedí :(.
kaupke
31.08.10,06:02
Ahojte ako prosím Vás účtujete nákup PHM, keď je to zaplatené z účtu. Môj predchodca to dával ako peniaze na ceste, robím to podľa neho, aby nám to nejako sedelo, len keď si pozriem účet 261 nejako mi to nesedí :(.
Pokiaľ to robíš cez 261.., tak si vytvor ID , kde účtuješ :
501.. / 261 ..
343../ 261 ...

a z účtu robí platbu 261 ... / 221 ... , vtedy ti účet 261 musí sedieť .
andreaS
31.08.10,06:06
nechcem byt zla, ale toto nie su otazky tykajuce sa programu omega ale konkretnemu uctovaniu...

a to si treba najst prislusnu temu k tymto otazkam ;)

Lebo tema je "omega-zacinam" nie "uctovanie-zacinam" ;)
miriza
31.08.10,07:43
Chcem konečne importovať bankové výpisy a stále mi vypisuje túto vetu, čo mám zase zle?
Štruktúra importovaného bankového výpisu nie je totožná s požadovanou štruktúrou vybraného formátu homebankingu.
Llívia
31.08.10,09:57
Chcem konečne importovať bankové výpisy a stále mi vypisuje túto vetu, čo mám zase zle?
Štruktúra importovaného bankového výpisu nie je totožná s požadovanou štruktúrou vybraného formátu homebankingu.

Keď máš tabuľku "Zaúčtovanie bankového výpisu", v riadku "Formát výpisu" vyskúšaj všetky formáty, ktoré máš v ponuke. Jeden musí byť ten správny. :)
Z akej banky je ten výpis?
miriza
31.08.10,09:58
Výpis je z Dexie a v ponuke mám len ABO.
Llívia
31.08.10,10:06
Výpis je z Dexie a v ponuke mám len ABO.

A máš aj v riadku "Banka" vybranú "Dexiu"?

(Mne chodí ten výpis zazipovaný. Ak aj tebe, máš ho odzipovaný?)
janaGT
03.09.10,08:24
sťahujem verziu 13.60 už asi po piaty krát a stále mi vypisuje, že došlo k chybe ... už neviem, čo s tým :mee:
andreaS
03.09.10,08:31
stahujes cez omegu alebo osobitne z ich stranky?

ja skor zvyknem z ich stranky a potom len zatvorim omegu, ked stiahne subor, tak ju otvorim a zacne sa preinstalovavat...
janaGT
03.09.10,09:05
stahujes cez omegu alebo osobitne z ich stranky?

ja skor zvyknem z ich stranky a potom len zatvorim omegu, ked stiahne subor, tak ju otvorim a zacne sa preinstalovavat...

cez omegu
janka67
03.09.10,09:08
keď som v minulosti sťahovala cez omegu, tiež som mala niekedy také isté problémy, tak sťahujem z krosáckej stránky ...
janaGT
03.09.10,09:22
a nejde to ani cez ich stránku ...
janka67
03.09.10,09:50
Vyskúšala som, mne verziu 13.50 preinštalovalo na 13.60 bez problému. Ty máš teraz akú verziu nainštalovanú?

1. Ak používate verziu 13.14 alebo nižšiu

Stiahnite si súbor OmegaInstall.exe a spustite ho. Počkajte, kým prebehne automatické rozbalenie inštalačných súborov, ktoré trvá niekoľko desiatok sekúnd .... atď viď stránka

2. Ak používate verziu 13.50 alebo vyššiu

Do adresára, v ktorom máte nainštalovaný program OMEGA (štandardne C:\OMEGA) si stiahnite súbor upgrade.zip z vyššie uvedenej tabuľky ... atď
janaGT
03.09.10,09:51
Vyskúšala som, mne verziu 13.50 preinštalovalo na 13.60 bez problému. Ty máš teraz akú verziu nainštalovanú?
teraz mám 13.51
janka67
03.09.10,09:57
a sťahovala si upgrade.zip? ak áno tak neviem v čom môže byť chyba ...
janaGT
03.09.10,09:57
jani, presne tak som to urobila, ale keď som omegu znovu otvorila, nič sa mi nepreinštalovalo, ani žiadna hláška, nič ...
janka67
03.09.10,09:58
a kam si stiahla upgrade.zip?
uložilo ti ten stiahnutý súbor do adresára omegy?
janaGT
03.09.10,10:00
áno, na c do omegy
janka67
03.09.10,10:02
no tak v tomto prípade mi už nič nenapadá ... že čím by to mohlo byť, keďže u mňa to bolo v pohode
janaGT
03.09.10,10:03
ja som už tiež bezradná, skúšla som to x krát a stále nič. V pondelok zavolám na hotline. Uvidím, čo mi poradia.
andreaS
03.09.10,11:47
a pracovat s programom dalej mozes? ak ano zatial upgrade neries, mozno maju chybu oni na stranke...

ak sa ti s programom pracovat neda lebo stale spusta upgrade, tak ten subor upgrade.zip normalne vymaz z C:Omega ...
janaGT
06.09.10,04:54
a pracovat s programom dalej mozes? ak ano zatial upgrade neries, mozno maju chybu oni na stranke...

ak sa ti s programom pracovat neda lebo stale spusta upgrade, tak ten subor upgrade.zip normalne vymaz z C:Omega ...

asi mali chybu na stránke, teraz mi to stiahlo bez problému :)
tinkas
06.09.10,07:28
ahojte poradáci...asi mám nejaký skrat v hlave...:) v piatok som si kontrolovala bankové výpisy - konečné stavy s omegou....teraz na to nemôzem príst...ked si tlačím knihu analytickej evidencie analytiku 221 napr. od 02.09.2010 - 05.09.2010 tak mi tam nehodí začiatočný a konečný stav....len rozdiel....Ide mi o to, ze v evidencii-účtovné doklady- BV mám dole uplne zlý konecný zostatok...a chcem to skontrolovat po dnoch...dakujem
jess
07.09.10,09:15
Ahojte, dumám, dumám a neviem si rady.

Mám faktúru z Orange na sumu 75 Eur. Dali mi zľavu 40 EUR, ale táto nie je na faktúre uvedená. Uvedená je len na tom informačnom liste o stave záväzkov, či ako sa to volá. Stiahli mi len tých 35 Eur a teraz sa neviem zbaviť tých "neuhradených"40 Eur, ktoré mi na faktúre visia. Ako to vypárovať ?
alenad
07.09.10,10:09
Ahojte, dumám, dumám a neviem si rady.

Mám faktúru z Orange na sumu 75 Eur. Dali mi zľavu 40 EUR, ale táto nie je na faktúre uvedená. Uvedená je len na tom informačnom liste o stave záväzkov, či ako sa to volá. Stiahli mi len tých 35 Eur a teraz sa neviem zbaviť tých "neuhradených"40 Eur, ktoré mi na faktúre visia. Ako to vypárovať ?

Faktúru by som tipovala na 35 eur. (Žiadna zmluva nie je?)
Základ dane: 63,02
DPH: 11,98
Voľný základ: -40,-
518/321 23,02
343/321 11,98
miriza
07.09.10,10:41
Dnes nahrávam do Omegy výpis a nesedia mi zostatky z omegy podľa výpisov. Kredity mám rovnaké aj v Omege aj fyzicky na výpise a nesedia mi debety, ale je zaujímavé, že mi sedí konečný zostatok výpisu ako je to možné?
jess
07.09.10,10:53
Faktúru by som tipovala na 35 eur. (Žiadna zmluva nie je?)
Základ dane: 63,02
DPH: 11,98
Voľný základ: -40,-
518/321 23,02
343/321 11,98

Alenka, ďakujem. Zmluva je. Tú si priložím k faktúre. Len som to nevedela napasovať.
miriza
08.09.10,07:10
AKo prosím Vás v Omege zaúčtuje faktúru na ktorej je vyčíslená zľava? Mám tovar v sume 25,2 EUR zľavu 5% v sume 1,26 EUR a dobierku v sume 5,5 EUR.
miriza
08.09.10,07:43
AKo prosím Vás v Omege zaúčtuje faktúru na ktorej je vyčíslená zľava? Mám tovar v sume 25,2 EUR zľavu 5% v sume 1,26 EUR a dobierku v sume 5,5 EUR.
andreaS
08.09.10,07:47
zlavu samotnu neriesim... uctujem zaklad dane, dph, spolu...

ak ide o tovar, tak sa treba rozhodnut, ci sa naklady spojene s obstaranim tovaru budu hned rozuctovavat a tovar sa prijme navyseny o tieto naklady alebo ci sa budu postupne rozpustat podla takeho dlhocizneho vzorca (kt. si ale uz nepamatam, robila som to tak velmi davno).
sway
08.09.10,07:50
AKo prosím Vás v Omege zaúčtuje faktúru na ktorej je vyčíslená zľava? Mám tovar v sume 25,2 EUR zľavu 5% v sume 1,26 EUR a dobierku v sume 5,5 EUR.


v čom je problémik? v technike SW alebo v zaúčtovaní??

cez okrhu DF

tovar 131 alebo 504 MD,
so zľavou by som to nijako nekomplikovala
vyrátaj si sumu za tovar už po zľave a takú sumu účtuj,


dobierka 518 MD ako poštovné

;)
miriza
08.09.10,07:52
Toto som chcela vidieť napísané :) , ja som tiež nad tým takto uvažovala. Vďaka kočeny.
sway
08.09.10,07:55
Dnes nahrávam do Omegy výpis a nesedia mi zostatky z omegy podľa výpisov. Kredity mám rovnaké aj v Omege aj fyzicky na výpise a nesedia mi debety, ale je zaujímavé, že mi sedí konečný zostatok výpisu ako je to možné?

a toto už máš OK?
;)
mohlo sa ti stať že ši použila iný anal. uč. pri banke 221 xxx, že si preťukla, vtedy zostatok na výpise sedí ale na účte nie.... napíš ak je problém...
miriza
08.09.10,07:59
Nie včera som tu nad tým sedela do 18 00 som to aj ukazovala kolegovi, no tiež nechápe ako sa mi to podarilo. Rozmýšľam že celý ho zmažem a nahrám nanovo.
sway
08.09.10,08:02
Nie včera som tu nad tým sedela do 18 00 som to aj ukazovala kolegovi, no tiež nechápe ako sa mi to podarilo. Rozmýšľam že celý ho zmažem a nahrám nanovo.

tak popíš čo ti nesedí? možno poradím
ormika
08.09.10,08:04
Nie včera som tu nad tým sedela do 18 00 som to aj ukazovala kolegovi, no tiež nechápe ako sa mi to podarilo. Rozmýšľam že celý ho zmažem a nahrám nanovo.
miriza, to je škoda vymazávať a nanovo nahrávať. Treba to nanovo všetko fyzicky prejsť, riadok po riadku, určite je tam nejaká chyba. Skontroluj si každý mesiac zvlášť zostatky na hlavnej knihe, s účtovníctvom a bankovým výpisom, aby si vedela v ktorom mesiaci ti to nesedí.
miriza
08.09.10,08:06
sway a ormika ďakujem za rady, vyskúšam a dám vedieť. :)
miriza
08.09.10,09:31
Takže tie výpisy, rozdiel mi začalo robiť už v apríli chodia mi mesačne dva výpisy, rozdiel je už v prvom. Výpis číslo 7 sedí podľa výpisu a omegy kredit, debet nie a ani zostatok a vo výpise číslo 8 mi sedí kredit debet nesedí ale konečný zostatok k 30.04.2010 mi presne sedí aj omega aj výpis, tak čo sa mohlo stať?
tinkas
08.09.10,18:26
no ja som si tiez minule hlada chybu vo výpisoch a zistila som že som napríklad pri inkase pohladávky vzor 1 mala plus ale opacne zaučtované....alebo som mala sumu v pluse ale evidovanú ako úhradu záväzku vzor 2...take chyby z nepozornosti...
miriza
09.09.10,05:02
Zostatok v hlavnej knihe mi sedí na výpis, ale mi nesedí výpis v účtovných dokladoch okruh bankové výpisy, ja tomu nerozumiem :(.
Llívia
21.09.10,08:46
Mám cestovný príkaz z 8/2010. Predložený a vyplatený bol v hotovosti v 9/2010. Dá sa nejakým spôsobom v pokladničných dokladoch nastaviť obdobie 8/2010, aby som mala reálny prehľad o nákladoch za tento mesiac?
andreaS
22.09.10,09:45
livia: zauctovala by som ho v 08/2010 ako predpis a v 09/2010 uhradila...
Llívia
22.09.10,09:58
livia: zauctovala by som ho v 08/2010 ako predpis a v 09/2010 uhradila...

AndreaS, ďakujem za radu. Tiež som uvažovala nad takýmto postupom, ale priamo na cestovnom príkaze je dátum zúčtovania 9/2010. Podľa mňa by to nebolo správne účtovať predpis cez interný doklad do 8/2010.
andreaS
22.09.10,10:04
mzdy zamestnancom tiez nespracovavame hned v posledny den v mesiaci a aj tak sa uctuju tymto dnom...

ja v tom problem nevidim...
miriza
30.09.10,04:25
Ako zaúčtujem preplatok došlej faktúry, ktorý sme uhradili dodávateľovi 2x. Máme preplatok v sume 150,62 EUR ten nám náš dodávateľ vrátil v hotovosti k čomu mám aj príjmový doklad. Kedže mám vystavený príjmový doklad som to robila ako príjem cez pokladňu no stále tam mám ten zostatok.
andreaS
30.09.10,05:20
prva uhrada klasicky cez VS naparovat...

druha uhrada (preplatok) to iste, akurat, ze program upozorni, ze dany doklad je uz uhradeny a sumu treba dopisat rucne...

tato fa bude preplatena, co bude vidno aj v programe...

vrateny preplatok by mal ist uhradit dvoma sposobmi:
1. PD vzor 1 a do VS dat cislo tejto fa
2. PD vzor 2, ako bezna uhrada, akurat, ze sumu uhrady treba dat minusom... a vydavok -1000 (napr.) bude +1000 (- a - = +) ... ale nic ine neprepisovat, ziadne znamienka, proste ked bola faktura preplatena vo vyske 1000, tak pri zadavani sumy do okienka, ktore vyhodilo po odkliknuti VS sa napise "-1000" ... nikde inde sa nic neprepisuje ;)
miriza
30.09.10,05:48
Super, už mi to odtiaľ vypadlo, do účtovníctva si založím príjmový, len v Omege to budem mínusom. Dobre tomu rozumiem?:rolleyes:
andreaS
30.09.10,05:57
vydavok s minusovou sumou je vlastne prijem, ale bude to na vydavkovom doklade...
miriza
30.09.10,05:59
Ja mám príjmový náš doklad a výdavkový ich, vrátili to do pokladne takže si mám ešte ja urobiť výdavkový alebo si mám založiť príjmový s mínusovou sumou k výdavkovým????
Llívia
30.09.10,06:00
livia: zauctovala by som ho v 08/2010 ako predpis a v 09/2010 uhradila...


AndreaS, ďakujem za radu. Tiež som uvažovala nad takýmto postupom, ale priamo na cestovnom príkaze je dátum zúčtovania 9/2010. Podľa mňa by to nebolo správne účtovať predpis cez interný doklad do 8/2010.

Cez ID to predsa len ide zaúčtovať. Cestovný príkaz zaúčtujem cez ID v deň (dňom), kedy mi ho zamestnanec predložil (t.j. zaúčtovaný bude v 09/2010), nastavím DVDP 08/2010 a účtovné obdobie tiež 08/2010. Potom by sa náklady mali premietnuť v 8/2010. Takto si myslela to účtovanie cez ID?
andreaS
30.09.10,07:29
livia: ak ti to tak pojde, tak to tak urob... ;)
M0NIKA
04.10.10,07:40
Ako zaúčtujem preplatok došlej faktúry, ktorý sme uhradili dodávateľovi 2x. Máme preplatok v sume 150,62 EUR ten nám náš dodávateľ vrátil v hotovosti k čomu mám aj príjmový doklad. Kedže mám vystavený príjmový doklad som to robila ako príjem cez pokladňu no stále tam mám ten zostatok.

Ja prvú úhradu účtujem ako bežnú úhradu tejto faktúry a druhú úhradu, t.j. preplatok na poskytnuté zálohy na účet 314. Keď sa preplatok vráti - v Tvojom prípade máš PPD - by som urobila VPD a zaúčtovala tiež na 314, na druhú stranu.
Zo záväzkov to vypadne pri prvej úhrade a na zálohách to môžem mať dovtedy, kým mi platbu vrátia alebo ju spárujem s nejakou nasledujúcou faktúrou. Je to prehľadné a na zálohách sa platba nestratí...
desina
10.10.10,06:28
Dobrý deň mohli by ste mi poradiť so zaúčtovaním odoslanej fa za dodanie tovaru a služieb do ČR v Omege. Išlo o opravu motor. vozidla v SR, ktorej vlastníkom je firma v ČR. Na túto firmu bola vystavená aj fa. Firma je platcom DPH v ČR. Fa bola vystavená bez DPH. Ako mám teraz túto fa zaúčtovať v OMEGe, najmä DPH, keďže sme platcami DPH.
desina
10.10.10,10:23
Dobrý deň mohli by ste mi poradiť so zaúčtovaním odoslanej fa za dodanie tovaru a služieb do ČR v Omege. Išlo o opravu motor. vozidla v SR, ktorej vlastníkom je firma v ČR. Na túto firmu bola vystavená aj fa. Firma je platcom DPH v ČR. Fa bola vystavená bez DPH. Ako mám teraz túto fa zaúčtovať v OMEGe, najmä DPH, keďže sme platcami DPH.
Neviem či nemala byť tá faktúra vystavená s DPH keďže k dodaniu tovaru a služby prišlo na slovensku, aj keď je to firma ktorá platcom DPH v ČR.
desina
11.10.10,08:12
Dobrý deň mohli by ste mi poradiť so zaúčtovaním odoslanej fa za dodanie tovaru a služieb do ČR v Omege. Išlo o opravu motor. vozidla v SR, ktorej vlastníkom je firma v ČR. Na túto firmu bola vystavená aj fa. Firma je platcom DPH v ČR. Fa bola vystavená bez DPH. Ako mám teraz túto fa zaúčtovať v OMEGe, najmä DPH, keďže sme platcami DPH.

Prosím neviete mi poradiť?
desina
12.10.10,05:40
Dobrý deň mohli by ste mi poradiť so zaúčtovaním odoslanej fa za dodanie tovaru a služieb do ČR v Omege. Išlo o opravu motor. vozidla v SR, ktorej vlastníkom je firma v ČR. Na túto firmu bola vystavená aj fa. Firma je platcom DPH v ČR. Fa bola vystavená bez DPH. Ako mám teraz túto fa zaúčtovať v OMEGe, najmä DPH, keďže sme platcami DPH.

Prosím nikto mi neporadí?
miriza
13.10.10,06:32
Ahojte mám otázku, ako v Omege zrealizujem vzájomný zápočet. Nám firma neuhradila 1 faktúru v sume 1246,39 my im dve v sume 697,33 a 549,06 spolu v sume 1246,39.
andreaS
13.10.10,06:38
Evidencia - Dohody o zapocte pohladavok

das pridaj... zadas partnera... pridas zavazok a pohladavku...

na zalozkach mas aj moznost pridat texty, su tam aj predefinovane...

ked zapocet potvrdis, tak mas moznost automaticky urobit zapocet cez zalozku funkcie...

a cez tlac si vytlacis aj samotny zapocet (nie uctovanie, ale doklad)

Fantasticka funkcia ;)
Llívia
13.10.10,06:57
Fantastická informácia, doteraz som to nahadzovala ručne cez ID. To, že sa dá účtovať priamo zo zápočtu som ani len netušila. Vďaka za užitočnú informáciu.
miriza
13.10.10,07:02
No naozaj perfektná funkcia, ďakujem Ti veľmi za pomoc, ani tomu nemôžem uveriť, že sa mi to podarilo. :)
andreaS
13.10.10,07:11
este doplnim, ze pri tlaci sa daju vybrat dve moznosti... ak zapocitavate svoju fa a svoj dobropis alebo doslu fa s doslym dobropisom tak pouzijete zostavu s nazvom "jednostranny zapocet" a ak svoju fa a doslu fa tak "dohodu o zapocte"

mne sa este stalo pri automatickom zauctovani zapoctu to, ze mi program nedoplnil ucet zavazku/pohladavky ak bol uctovany na inom ucte ako klasickych 321, 311 ... mam totiz rozne postupenia a tie mam zuctovane na inych uctoch, tak som musela rucne doplnit tieto ucty do interneho dokladu.
sway
13.10.10,07:24
Ahojte mám otázku, ako v Omege zrealizujem vzájomný zápočet. Nám firma neuhradila 1 faktúru v sume 1246,39 my im dve v sume 697,33 a 549,06 spolu v sume 1246,39.

ideš do interných dokladov, zadaj kód Z - zápočet , dátumy zápočtu, do textu si dávam zápočet firma a enter - skok na kolonku úhrada a cez lupu ťa hodí do Výber dokladu tu si nájdeš doklad ktorý chceš uhradiť vzájomným zápočtom , tu si na potrebný doklad dáš kurzor a OK, hodí ťa späť do účtovného dokladu ktorým realizuješ zápočet na nový riadok, zasa si v kolonke ôhrada a znova cez lupu nájdeš požadovaný doklad a OK a ešte raz to zopakuješ na 3 - tej faktúre a máš všetko zaúčtované, zruš makro a daj si potvrdiť doklad a skontroluj si potom v okruhu DF aj OF či máš doklady uhradené.;)
Llívia
13.10.10,07:49
este doplnim, ze pri tlaci sa daju vybrat dve moznosti... ak zapocitavate svoju fa a svoj dobropis alebo doslu fa s doslym dobropisom tak pouzijete zostavu s nazvom "jednostranny zapocet" a ak svoju fa a doslu fa tak "dohodu o zapocte"

mne sa este stalo pri automatickom zauctovani zapoctu to, ze mi program nedoplnil ucet zavazku/pohladavky ak bol uctovany na inom ucte ako klasickych 321, 311 ... mam totiz rozne postupenia a tie mam zuctovane na inych uctoch, tak som musela rucne doplnit tieto ucty do interneho dokladu.
Pri jednostrannom zápočte treba dávať pozor na to, aby boli pohľadávky/záväzky po splatnosti. Podľa Obchodného zákonníka" § 358 Na započítanie sú spôsobilé pohľadávky, ktoré možno uplatniť na súde."
Pred uplynutím doby splatnosti možno započítavať OF, OD, DF, DD len na základe § 364"Na základe dohody strán možno započítať akékoľvek vzájomné pohľadávky." Pri zápočte OF s OD, resp. DF s DD nie je zostava "Dohoda o vzájomnom zápočte pohľadávok" podľa mňa správna, lebo napr. pri zápočte OF s OD program nedelí, že OF sú naše pohľadávky a OD sú pohľadávky nášho partnera voči nám, ale všetko to dá ako pohľadávky našej firmy voči nemu.
andreaS
13.10.10,07:57
raz som to riesila na hotline a ich odpoved na pouzivanie tychto dvoch zostav bola taka aku uvadzam...

jednostranny pri mojich vystavenych fa s mojim vystavenym dobropisom... alebo doslou fa s doslym dobropisom...

je to logicke, lebo ak vystavim dobropis k fakture, tak uznavam, ze som fakturovala nieco navyse a preto odberatel ma uhradit menej... vzdy ked robim dobropis tak rovno s jednostrannym zapoctom... podla mna by bolo na hlavu ziadat od neho uhradu prvej fa v plnej vyske a nasledne nech caka kym mu peniaze za dobropis posleme my... ak ta fa ktorej sa tyka je uz uhradena, tak zapocitam s inou...

a to iste robim s doslym dobropisom... pride dobropis ku fa, ktoru nemam uhradenu, tak rovno urobim jednostranny zapocet a posielam... predsa zase nebudem ja platit celu sumu a cakat na uhradu...

Robim to dost casto, ale zase je pravda, ze mam take nariadenie od sefstva.

A inak ten jednostranny nepojde vytlacit ak je v zapocte pouzity moj zavazok s mojou pohladavkou (dosla a vysla fa)... tak to ma kros nastavene... ze jednostranny vytlaci pri doslej fa a doslom dobropise... ako vytlacit vytlaci, ale je divny ten vystup... nelogicky...

Vyskusajte si obe moznosti pozriet na obrazovke a uvidite co myslim ;)
M0NIKA
13.10.10,10:33
Prosím nikto mi neporadí?

Rada by som Ti pomohla, ale sama takúto skúsenosť nemám, ale keď si neviem rady volám priamo do Krosu...
Llívia
13.10.10,11:37
raz som to riesila na hotline a ich odpoved na pouzivanie tychto dvoch zostav bola taka aku uvadzam...

jednostranny pri mojich vystavenych fa s mojim vystavenym dobropisom... alebo doslou fa s doslym dobropisom...

je to logicke, lebo ak vystavim dobropis k fakture, tak uznavam, ze som fakturovala nieco navyse a preto odberatel ma uhradit menej... vzdy ked robim dobropis tak rovno s jednostrannym zapoctom... podla mna by bolo na hlavu ziadat od neho uhradu prvej fa v plnej vyske a nasledne nech caka kym mu peniaze za dobropis posleme my... ak ta fa ktorej sa tyka je uz uhradena, tak zapocitam s inou...

a to iste robim s doslym dobropisom... pride dobropis ku fa, ktoru nemam uhradenu, tak rovno urobim jednostranny zapocet a posielam... predsa zase nebudem ja platit celu sumu a cakat na uhradu...

Robim to dost casto, ale zase je pravda, ze mam take nariadenie od sefstva.

A inak ten jednostranny nepojde vytlacit ak je v zapocte pouzity moj zavazok s mojou pohladavkou (dosla a vysla fa)... tak to ma kros nastavene... ze jednostranny vytlaci pri doslej fa a doslom dobropise... ako vytlacit vytlaci, ale je divny ten vystup... nelogicky...

Vyskusajte si obe moznosti pozriet na obrazovke a uvidite co myslim ;)
AndreaS, pri zápočte dobropisov som narážala na toto: "§ 358 Na započítanie sú spôsobilé pohľadávky, ktoré možno uplatniť na súde." Na súde možno uplatiť len pohľadávky po lehote splatnosti.
(A to tlačenie jednostranných zápočtov OF s DF by veru mohli o/spraviť. Teraz to musím robiť ručne.)
grammatika
13.10.10,15:33
Ahojte skúsení :)
ak mám vystavenú faktúru do zahraničia za poskytnuté služby (prenášam daňovú povinnosť na príjemcu služby)
tak môžem účtovať takto:
OF, vzor 20
pri rozpise sumy dám nulovú DPH alebo voľný základ?
a potom pri tržbách za poskytnuté služby dám typ sumy OSV?
stačí takto alebo by to malo byť ináč?
Ďakujem veľa
andreaS
14.10.10,05:23
a preco si nenastavis automaticke uctovanie pri vystaveni faktury?

Treba to zadat vo Firma/nastavenia/rezim uctovania a tam v podkarte "zauctovanie fakturacie" zvolit moznost "zapisat s otazkou" alebo "automaticky" a potom zakvacnut "pri zapise do EUD doklad automaticky zauctovat" a este "zuctovat jednym uctovnym zapisom" a tu vybrat z moznosti ako...

Potom ked budes vystavovat fakturu, tak pri pridani polozky sa otvori okno, kde zadavas nazov polozky, jednotky, cenu za jednotku... tak v tomto okne napravo hore je zlte okienko na zapisanie vynosoveho uctu... mozes to zakazdym pisat rucne ale ak pouzivas tzv. sklad sluzieb, tak pri definovani sluzby mozes rovno zadat aj vynosovy ucet a nemusis ho zakazdym rucne prepisovat... je tam aj kolonka aka dph a podla ktoreho paragrafu... tak si treba len vybrat... samozrejme sa to da nastavit aj pri klasickom sklade, kde ku kazdej karte treba nastavit "automaticke uctovanie" a pri fakturacii bude program tahat z tohto nastavenia vynosovy ucet..
mlyn16
15.10.10,05:44
Prosím o pomoc. S.r.o. nie je plátcom DPH, avšak je registrovaná podľa § 7, t.j. faktúry zo zahraničia musí "samozdaniť" ale DPH si na vstupe neuplatní. Ako mám nahrať takúto zahraničnú faktúru? Účtovanie: 504/321 napr. 100
Samozdanenie 504/343
grammatika
15.10.10,05:51
a preco si nenastavis automaticke uctovanie pri vystaveni faktury?

Treba to zadat vo Firma/nastavenia/rezim uctovania a tam v podkarte "zauctovanie fakturacie" zvolit moznost "zapisat s otazkou" alebo "automaticky" a potom zakvacnut "pri zapise do EUD doklad automaticky zauctovat" a este "zuctovat jednym uctovnym zapisom" a tu vybrat z moznosti ako...

Potom ked budes vystavovat fakturu, tak pri pridani polozky sa otvori okno, kde zadavas nazov polozky, jednotky, cenu za jednotku... tak v tomto okne napravo hore je zlte okienko na zapisanie vynosoveho uctu... mozes to zakazdym pisat rucne ale ak pouzivas tzv. sklad sluzieb, tak pri definovani sluzby mozes rovno zadat aj vynosovy ucet a nemusis ho zakazdym rucne prepisovat... je tam aj kolonka aka dph a podla ktoreho paragrafu... tak si treba len vybrat... samozrejme sa to da nastavit aj pri klasickom sklade, kde ku kazdej karte treba nastavit "automaticke uctovanie" a pri fakturacii bude program tahat z tohto nastavenia vynosovy ucet..

pretože faktúrky nevystavujem, len účtujem - o možnosti zaúčtovania automaticky viem, ale ďakujem
zaúčtovala som to cez zOF, nulový základ a osv.
Len číslovani vystavených faktúr je trošku problém, lebo sročka má tuzemské i zahraničné a jeden číselný rad :(
Ale vyriešila som to tak, že tuzemské faktúry ako interné číslo je 1,2,3,
a variabilny symbol=externé číslo faktúry je 1,3,5
a zahraničné faktúry majú interné číslo 1,2,3, a variabilný symbol=externé číslo 2,4,6
a budúci rok, ich bude musieť fakturovať a číslovať zvlášť :)
andreaS
15.10.10,08:06
Prosím o pomoc. S.r.o. nie je plátcom DPH, avšak je registrovaná podľa § 7, t.j. faktúry zo zahraničia musí "samozdaniť" ale DPH si na vstupe neuplatní. Ako mám nahrať takúto zahraničnú faktúru? Účtovanie: 504/321 napr. 100
Samozdanenie 504/343


Rozmyslam nad tym...

Asi by som to nahodila tak akoby islo o samozdanenie a vymazala posledne riadky z toho uctovania...

Vyskusam, prilepim obrazok...
andreaS
15.10.10,08:16
prvy obrazok je normalne klasicka ZDf so samozdanenim...

druhy obrazok je upravena:

1. vymazane posledne dva riadky
2. k riadku, kde je 343 dopisana suma 19 (lebo je povodne len na strane D, myslim sumu, nie predpis
3. zaroven do tohto 4. riadku dopisany aj ucet 504

Zavazok je vo vyske sumy faktury a na 343 ostane visiet danova povinnost voci statu...
mlyn16
15.10.10,08:57
Jeeej, tak by to šlo... Doma vyskúšam. Teraz som v robote, kde robím v programe Softip Profit. Vďaka.
miriza
21.10.10,08:00
Mám zase problém so započítaním pohľadávok, všetko urobím tak ako mi poradila Andrejka ale:
Mám preplatok jednej fa v sume -4,35 a chcem ju započítať s fa na úhradu 109,40. Na zápočte mi pekne vypočíta že na úhradu ostáva 105,50 ale pri fa na ktorej bol preplatok sa mi tento preplatok ešte znásobí takže na fa kde bol preplatok 4,35 EUR mám teraz -8,70 EUR neviete prečo? :(
andreaS
21.10.10,14:11
a zapocet si robila ako? cez zapocty a automaticke zauctovanie alebo cez interny doklad a postupne nahodila?

bude tam asi nespravne znamienko...

skus tam kde mas sumu tie 4,35... prepisat sumu na -4,35 ... alebo druha moznost nechat sumu plusovu ale vymenit predkontaciu pri tejto sume...
miriza
02.11.10,11:59
Prosím Vás ako v Omege vysporiadam dobropis? Na banke to účtujete ako úhradu došlej fa s opačným znamienkom alebo ako iný príjem a dáte tam variabilný symbol dobropisu. Tá úhrada mi narobila šarapatu na výpise, mám rozdiel na výpise so zostatkom v hlavnej knihe.
andreaS
02.11.10,12:37
davam ako vzor 2 ale s minusovou sumou... ale pozor zadam sumu napr. -504,00 ... neprepisujem, nepreklikavam nikde inde minus... lebo - a - = + malo by to sediet ;)

ono asi problem bude v tom, ako program aj vyparoval v saldokonte, lebo niekedy zvykne ponuknut nieco v zmysle "zadali ste sumu -504 ale uhradzany doklad je na sumu 504 , ma program uhradit tento doklad sumou 504" a treba len skusit dat ano a ked nebude sediet tak dat nie ;)

priznam sa, ze mavam malokedy uhradu dobropisov, skor ich zapocitavam...
Stašek
02.11.10,18:31
davam ako vzor 2 ale s minusovou sumou... ale pozor zadam sumu napr. -504,00 ... neprepisujem, nepreklikavam nikde inde minus... lebo - a - = + malo by to sediet ;)

ono asi problem bude v tom, ako program aj vyparoval v saldokonte, lebo niekedy zvykne ponuknut nieco v zmysle "zadali ste sumu -504 ale uhradzany doklad je na sumu 504 , ma program uhradit tento doklad sumou 504" a treba len skusit dat ano a ked nebude sediet tak dat nie ;)

priznam sa, ze mavam malokedy uhradu dobropisov, skor ich zapocitavam...
Ja som sa s tým tiež dosť trápil. Ale myslím si, že som program "oblafol". Skúšal som znamienkami, ale robí to šarapatu. Ak stlačíš pri otázke "uhradiť ... nie" tak nič neurobí. Ak zmeníš znamienko na - a potvrdíš "áno", tak Ti v saldokonte "uhradené" ukáže č. dobropistu ale bez súm, a máš rozdiel v bankovom výpise. Nakoniec mi to vyšlo takto: Nahodíš cez vzor 2 (uhrada DF) čís. dobropisu, sumu dobropisu (nevšímaj si znamienka a predkontácie), potom to odklikaj enterom až do konca - aj OK. Potom si daj "oprav" zmeň znamienko - (v okienku pred sumou spolu) na +, predkontácie prehoď. Predkontované je MD 321 100 a D 221 100. Daj MD 221 100 a D 321 100. Potvrď OK. Terraz som takto zaúčtoval 3 DD. Sedím mi aj banka aj saldokonto.
Prima73
10.11.10,12:00
Dobry den, sro nakupuje a predava tovar, uctuje spôsobom B. Prvykrat robim prijemku a vydajku v Omege a chcela by som poprosit skusenejsich pozriet, ci to mam spravne (hlavne to zauctovanie).

Prijemka:
67248

Vydajka:
67249

Dakujem za kazdu radu.
Llívia
10.11.10,19:21
Dobry den, sro nakupuje a predava tovar, uctuje spôsobom B. Prvykrat robim prijemku a vydajku v Omege a chcela by som poprosit skusenejsich pozriet, ci to mam spravne (hlavne to zauctovanie).

Prijemka:
67248

Vydajka:
67249

Dakujem za kazdu radu.
Pri účtovaní skladu spôsobom "B" už do účtovníctva nedávaš (neúčtučješ) žiadne príjemky a výdajky. Tovar zaúčtuješ do nákladov pri jeho nákupe ako dodávateľskú faktúru, výdavkový pokladničný doklad, príp. cez ID. Na príjemky a výdajky nemusíš vôbec dávať predkontáciu, je to zbytočné.
Prima73
11.11.10,05:52
Pri účtovaní skladu spôsobom "B" už do účtovníctva nedávaš (neúčtučješ) žiadne príjemky a výdajky. Tovar zaúčtuješ do nákladov pri jeho nákupe ako dodávateľskú faktúru, výdavkový pokladničný doklad, príp. cez ID. Na príjemky a výdajky nemusíš vôbec dávať predkontáciu, je to zbytočné.

Dakujem, nebolo mi to celkom jasne, preco tam to zauctovanie mam, ked mam nastaveny sklad spôsobom B.
Takze potom na konci obdobia, stav z inventury na sklade k 31.12 spravim ID, kde zauctujem 132/504 a 1.1. nasledujuceho roka zase ID so stavom na sklade, kde zauctujem 504/132?
evuš
23.11.10,09:07
Ahojte, ako máme zaúčtovať v Omege :
Nákup softvéru cez net, faktúra nebola zaslaná, máme ba potvrdenú ojednávku a úhradu z kreditnej karty ?

VĎAKA !
evuš
23.11.10,10:21
...posúvam...
andreaS
23.11.10,10:33
pokial nemas fakturu, tak by som to riesila cez zalohu, t.j. na zaklade vypisu z uctu (ku kreditnej karte) 314/221AE

a firmu by som urgovala, aby poslali fakturu...
evuš
23.11.10,11:33
pokial nemas fakturu, tak by som to riesila cez zalohu, t.j. na zaklade vypisu z uctu (ku kreditnej karte) 314/221AE

a firmu by som urgovala, aby poslali fakturu...

Jedná sa o firmu z USA a tí si z takýchto obchodov nerobia ťažkú hlavu, bolo to objednávané cez net, platené tiež, následne stiahnutý soft... Nemôžem potvrdenú obj. brať ako doklad, zaúčtovať ako zDF a následne urobiť samozdanenie???
andreaS
23.11.10,11:36
USA neni v EU, tak preco samozdanenie?

alebo mi nieco uniklo?
evuš
23.11.10,11:43
USA neni v EU, tak preco samozdanenie?

alebo mi nieco uniklo?

Adi, riešila som to i v téme : Softvér z tretej krajiny, vyčíslená 19% dph, a už som z toho totálny magor:mee::eek::mee:.... ak môžeš mrkni sa mi prosím nato, veľká vďaka !
grammatika
24.11.10,17:37
Ahojte, prosím skúsenejších ako v omege spravím:
Došlá faktúra na tovar - vytvorená príjemka normálne :) v oktobri
Došlý dobropis v novembri, kde dávajú dodatočnú zľavu na tovar dodaný v októbri - ako to nahrať v sklade?
Október mám uzavretý sklad, akým spôsobom sa to dá spraviť?
Dobropis účtovaný na 321/131.
Ďakujem veľa skúsenejším :)
grammatika
24.11.10,18:02
Ahojte, prosím skúsenejších ako v omege spravím:
Došlá faktúra na tovar - vytvorená príjemka normálne :) v oktobri
Došlý dobropis v novembri, kde dávajú dodatočnú zľavu na tovar dodaný v októbri - ako to nahrať v sklade?
Október mám uzavretý sklad, akým spôsobom sa to dá spraviť?
Dobropis účtovaný na 321/131.
Ďakujem veľa skúsenejším :)

Odpoviem si, našla som :) :)
Spraviť príjemku - typ - úprava ceny - nahodiť tovar s mínusovou sumou :)
Llívia
24.11.10,20:16
mimotemy
Ahojte, prosím skúsenejších ako v omege spravím:
Došlá faktúra na tovar - vytvorená príjemka normálne :) v oktobri
Došlý dobropis v novembri, kde dávajú dodatočnú zľavu na tovar dodaný v októbri - ako to nahrať v sklade?
Október mám uzavretý sklad, akým spôsobom sa to dá spraviť?
Dobropis účtovaný na 321/131.
Ďakujem veľa skúsenejším :)
V novembri by si mala dobropis účtovať 321/132 (ak je tovar stále na sklade), pretože v októbri máš prijatú faktúru 131/321 a príjem na sklad 132/131, tým pádom je 131 vyrovnaná.
andreaS
25.11.10,11:19
mam taky problem...

1. nas odberatel zaplatil cast faktury nasmu dodavatelovi (zmluvne dohodnute) - moje uctovanie na zaklade zmluvy, interny doklad A. zanik pohladavky 395/311 B. preuctovanie na zalohu voci nasmu dodavatelovi 314/395

2. dodavatel mi poslal rozpis dokladov, ktoré uhradil z tejto sumy


Ja som nahodila jednotlive zavazky a dala k nim uhradu preddavkom. Len jedna jedina mi tak nesla nahodit, lebo faktura bola zaevidovana v 8/2010 ale tato platba prebehla teraz 11/2010, tak som tuto sumu dala uhradit zapoctom.

Teraz mam ale problem... Ked si dam saldokonto voci nasmu dodavatelovi, tak je krasne, take ake ma byt, ako som si ho odsuhlasila s ich uctovnickou. Ale do knihy pohladavok mi taha zalohu ponizenu o zapocet so starsou fakturou...

Idem to skusit nahodit na 2x... staru fakturu uhradim normalne a zvysok necham na tej zalohe, uvidim ako sa to bude chovat....
andreaS
25.11.10,11:49
Nakoniec som to urobila inak...

1. cez ID, vzor Z, zapoctom uhradena nasa pohladavka 395/311

2. na vsetkych novych dokladoch od nasho dodavatela zruseny oductovany preddavok

3. cez ID, vzor Z, zapoctom uhradene vsetky dosle faktury od nasho dodavatela, plus s casti ine postupenie, takze uctovanie 321/395 a 325/395

Saldokonto OK a do knihy pohladavok mi uz nic netaha.
miriza
29.11.10,08:12
Neviete čo môžem mať zle v tomto prípade? Našla som chybu na BV v januári nemala som nahraté dve úhrady. Keď som ich dohrala tak mi nesedí zostatok v účtovných dokladoch bankové výpisy, ale mi sedí hlavná kniha. Keď ich tam nechám tak mi sedí hlavná kniha a nesedia účtovné doklady - bankové výpisy. Neviete mi povedať, kde môže byť chyba??? :(
Llívia
01.12.10,06:50
Dá sa nejako zabrániť "vyskakovaniu" Omegy do popredia? Mám napr. otvorené "Účtovné doklady" - "PD" a zmením to na "DF". Otvorím si napr. excel, začnem niečo písať, ale keď sa v Omege zmení okruh na "DF", tak mi Omega "vyskočí" na celú obrazovku a na excelovský súbor musím znovu kliknúť, ak chcem v ňom ďalej pracovať. (PC na ktorom robím, je hrozne pomalý, takže zmena okruhu účtovných dokladov trvá dlhšie.)
grammatika
07.12.10,07:50
Ahojte,
skúsite mi poradiť prosím:
sro predal tovar, ktorý nemal na sklade.
Akým spôsobom sa dá dať do účtovníctva a skladu tovar, ktorý vyfakturoval? Neporadíte?
grammatika
07.12.10,08:01
Ahojte,
skúsite mi poradiť prosím:
sro predal tovar, ktorý nemal na sklade.
Akým spôsobom sa dá dať do účtovníctva a skladu tovar, ktorý vyfakturoval? Neporadíte?
Čo kebyže spravím príjemku - 132/648? a zdaním to? to by bolo prechodné, však?
grammatika
07.12.10,16:40
Ďakujem andreaS, si zlatunká :)
miriza
05.01.11,07:01
Ahojte chcem sa opýtať dajú za odpisy dlhodobého majetku zaúčtovať nejako automaticky, alebo ich musím naúčtovať ručne.
grammatika
05.01.11,08:07
Ahojte chcem sa opýtať dajú za odpisy dlhodobého majetku zaúčtovať nejako automaticky, alebo ich musím naúčtovať ručne.
(http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=11279&s-cv-submitted=1&s-cv-product=10922&s-cv-fulltext=odpisy&s-cv-faq=14211)zdroj: www.kros.sk
Je možné automatické zaúčtovanie odpisov do účtovníctva? Ak áno, kde sa to nastavuje? (http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=11279&s-cv-submitted=1&s-cv-product=10922&s-cv-fulltext=odpisy&s-cv-faq=14211) http://www.kros.sk/images/spacer.gif (http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=11279&s-cv-submitted=1&s-cv-product=10922&s-cv-fulltext=odpisy&s-cv-faq=14211) [16.08.2010 (http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=11279&s-cv-submitted=1&s-cv-product=10922&s-cv-date=1281960565&s-cv-fulltext=odpisy)] Áno, je možné využiť automatické zaúčtovanie odpisov do účtovníctva. Nastavíte to v menu Evidencia - Dlhodobý majetok v záložke Funkcie -...
http://www.kros.sk/images/spacer.gif (http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=11279&s-cv-submitted=1&s-cv-product=10922&s-cv-fulltext=odpisy) [16.08.2010 (http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=11279&s-cv-submitted=1&s-cv-product=10922&s-cv-date=1281960565&s-cv-fulltext=odpisy)]
Áno, je možné využiť automatické zaúčtovanie odpisov do účtovníctva. Nastavíte to v menu Evidencia - Dlhodobý majetok v záložke Funkcie - Nastavenia - v záložke Zaúčtovanie UO.
V hornej časti záložky je možné nastaviť, ako má program zaúčtovať odpisy a to: Nezapisovať (pri uzávierke DM sa odpisy nezaúčtujú), Zapísať s otázkou (pri uzávierke DM sa zobrazí kontrólna otázka na zaúčtovanie odpisov) alebo Automaticky zapísať (odpisy sa zaúčtujú v ID).
Pre správnosť zaúčtovania odpisov je potrebné, aby ste mali správne zadefinované účty, na ktoré sa majú odpisy zaúčtovať. Účty zadefinujte v každej karte dlhodobého majetku v záložke Účtovné odpisy v časti Zaúčtovanie účt. odpisov. V dolnej časti tejto záložky sa nachádza nastavenie pre zaúčtovanie odpisov podľa SZČP.
TIP:V prípade potreby úpravy odpisov, je potrebné zrušiť uzávierku DM, pričom program sám vymaže vygenerovaný interný doklad (ID) so zaúčtovanými odpismi. Po úpravách na karte majetku, môžete uzávierku DM zopakovať.
durisovad
05.01.11,08:55
Zda sa mi to take zlozite, ze pokial by som vsetko ponastavovala, ovela rychlejsie to vypocitam a zauctujem "rucne".
grammatika
05.01.11,08:56
Zda sa mi to take zlozite, ze pokial by som vsetko ponastavovala, ovela rychlejsie to vypocitam a zauctujem "rucne".
Tak to sa Ti fakt len zdá, veď je to úplne jednoduché nastavenie, ono je to len naširoko rozpísané. Veď postupuj podľa toho a zistíš že do 2 minút to máš :)
tinkas
11.01.11,06:49
ahojte prosím Vás ako je to s účtovaním v omege na prelome rokov...ak mi príde došlá faktúry z dátumom vystavenie 03.01.2011 ale s dátumom dodania 31.12.2010 ako to mám zaúčtovať? normálne do roku 2011 a dph si potom môžem odpočítať až v jan. 2011? a do nákladov roku 2010 dátum tuto faktúru ako nevyfakturované dodávky - 326? Ďakujem
mlyn16
11.01.11,07:00
Podľa metodického pokynu účtuješ všetko do roku 2010, kde máš zdaniteľné plnenie v tom roku. Na 326 dávaš faktúry napr. z Orange, kde sa ti môže prelínať obdobie od 15.12.2010 do 14.01.2011. Faktúru samozrejme už dáš do roku 2011 a do roku 2010 robíš rezervu.
tinkas
11.01.11,07:08
ale ked je dátum vystavenia 03.01.2011 a dátum dodania 31.12.2010 program mi to predsa nezoberiem do účtovného roku 2010? musím spraviť prechod do dalšieho roku a zaúčtovať to do roku 2011....
mlyn16
11.01.11,07:16
Rob ako myslíš, robím učto vyše 30 rokov. Dátum príjmu treba dávať 31.12.2010. Tak pracuje tento program.
tinkas
11.01.11,07:28
ja neznevažujem tvoje skusenosti a ani vedomosti..len sa pýtam, aby som v tom mala jasno...