gabina
10.10.05,13:15
Prosím poradiť v dvoch prípadoch s ktorými som sa nestretla :
1. Mám faktúru od zahraničného umelca na službu vykonanú na SK. Už vo faktúre je uvedená mínusom zrážková 19 % daň.Túto daň ja mám odviesť na našom DU ? A to len tak, bez hlásenia ?
Z hľadiska DPH predpokladám platí §69 ods.2 že ak je zahraničný osoba platiteľom DPH tak sa DPH neplatí ?
2. Ak službu poskytol slovenský umelec bez živnosti na Zmluvu o dielo, mám ja odvádzať zaňho zrážkovu daň ?
vopred vďaka
gabina
10.10.05,13:09
zle som niečo napísala ?
nikto nevie zareagovať ?
gabina
11.10.05,05:27
prosím pomôžte ....
Janca
11.10.05,05:35
Mrzí ma, ale nestretla som sa s touto problematikou, snáď Ti len poradím, ak u Vás funguje DU ako u nás, zavolaj si tam poradcu pre verejnosť a mal by Ti dať odpoveď aj po telefóne. Ja mám s tým veľmi dobré skúsenosti a ušetrím cestu na DU.
alena
11.10.05,06:15
1. ide o príjmy daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 16 odst. písmeno d) zákona o dani z príjmov. V tomto prípade treba vykonať zrážkovú daň, zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do 15 dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac a súčasne treba správcovi dane túto skutočnosť oznámiť. Hovorí sa o tom v § 43.
gabina
02.11.05,07:45
tak si aj sama odpoviem......................
daň sa platí ... tak ako to už bolo vyššie spomenuté..
treba si zistiť číslo účtu na DU pre zrážkovú daň....
najlepšie, po zaplatení, oznámiť správcovi dane dôvod úhrady, výšku a od koho je daň platená

tak snáď som aspoň niekomu inému pomohla :-))
Lila
03.11.05,08:05
Chcem sa tak trochu zapojiť. Predpokladám , že za slov. umelca zráž.daň neodvádzaš? Pretože je to daňovník s neobmedzenou daň.povinnosťou!§2 písm.
d) 1.
martinez
03.11.05,09:52
1. Podla § 43,2, ktory sa odvolava aj na §16,1,e,2 treba za sluzby zahranicneho umelca vykonane na uzemi SR zrazit zrazkovu dan.

2. Pri zrazkovej dani sa predmetna faktura obdrzana od zahranicneho umelca uhradi umelcovi znizezena o zrazkovu dan. Cize fa zauctujes 5xx/321 v plnej sume a nasledne 321/342 zauctujes zrazkovu dan. Zostatok 321 uhradis umelcovi (321/221) a sumu uvedenu na ucte 342 uhradis vasmu Danovemu uradu (342/221) najneskor do 15. dna nasledujuceho mesiaca po mesiaci, v ktorom si zaplatila umelcovi. Ak bola fa vystavena v cudzej mene, prepocitavas zrazkovu dan kurzom NBS ku dnu, ku ktoremu si uhradila fakturu umelcovi, zaokruhlenu na cele sk nadol. Zaroven musis do 15. dna nasledujuceho mesiaca po mesiaci, v ktorom si zrazku vykonala zaslat DU aj oznamenie o vykonani zrazky dane (maju na to zvlastne tlacivo-vypytaj si na DU).

3. Po vykonani zrazky dane (zaplateni umelcovi ciastky znizenej o zrazkovu dan) mozes poziadat DU o vystavenie certifikatu, ktory zasles umelcovi, aby si tento mohol uvedenu dan zapocitat a nedoslo tak k dvojitemu zdaneniu.

4. Ale pozor ! treba si uvedomit, ze zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia je nadradena nad nasim zakonom o dani z prijmov... teda pri zrazke budes pouzivat 19% iba v pripade, ze umelec pochadza zo statu, s ktorym SR nema podpisanu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Ak umelec pochadza zo statu, s ktorym ma SR podpisanu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, pouzijes percento zrazky uvedene v tejto zmluve a pre tento druh prijmu... vacsinou sa tieto percenta v EU pohybuju od 5-10%.

5. Z hladiska DPH je to podla mna sluzba, ktora spada pod §15,8,d a teda miesto jej dodania v zmysle ods.7 toho isteho § je SR. Podla § 69,3 platis DPH Ty svojmu Danovemu uradu. Den vzniku danovej povinnosti je v zmysle §19,2 den vystavenia faktury, tj DPH vypocitas v pripade cudzej meny kurzom NBS ku dnu vystavenia tejto fa a odvedies ju do 25.dna nasledujuceho mesiaca po mesiaci, v ktorom bola fa vystavena. Zakladom pre vypocet DPH je samozrejme celkova suma uvedena na fa, teda neberies do uvahy nejake zalezitosti ohladom vyssieuvedenej zrazkovej dani....