mariangelo
23.03.10,08:06
Prajem všetkým poraďákom pekný deň.
Prosím o radu v nasledovnej pracovnej problematike: Prijali sme do štátnej služby zamestnankyňu, ktorá v máji 2004 zmaturovala a následne študovala VŠ - ale externe. Počas štúdia na VŠ bola rôzne zamestnaná a aj evidovaná na úrade práce, príp. bola dobrovoľne nezamestnaná. Externé magisterské štúdium práva ukončila v máji 2009. Môžem jej pre dovolenku započítať aj toto úspešne ukončené externé štúdium VŠ? Tie krátkodobé zamestnania sú pre ňu nevýhodné, je to kratšia doba ako doba externého štúia. V ZP je náhradná doba pre dovolenku doba " úspešne ukončeného štúdia". Správne si myslím, že jej celé externé vysokoškolské štúdium môžem zarátať? Rada by som jej správne počítala roky, aby v budúcnosti s tým nemala už problém. Ďakujem za stanovisko.
Chobot
23.03.10,07:27
Prajem všetkým poraďákom pekný deň.
Prosím o radu v nasledovnej pracovnej problematike: Prijali sme do štátnej služby zamestnankyňu, ktorá v máji 2004 zmaturovala a následne študovala VŠ - ale externe. Počas štúdia na VŠ bola rôzne zamestnaná a aj evidovaná na úrade práce, príp. bola dobrovoľne nezamestnaná. Externé magisterské štúdium práva ukončila v máji 2009. Môžem jej pre dovolenku započítať aj toto úspešne ukončené externé štúdium VŠ? Tie krátkodobé zamestnania sú pre ňu nevýhodné, je to kratšia doba ako doba externého štúia. V ZP je náhradná doba pre dovolenku doba " úspešne ukončeného štúdia". Správne si myslím, že jej celé externé vysokoškolské štúdium môžem zarátať? Rada by som jej správne počítala roky, aby v budúcnosti s tým nemala už problém. Ďakujem za stanovisko.

Podľa môjho názoru sa externé štúdium sa do odpracovaných rokov nepočíta.
kvet
24.03.10,05:15
Môj názor:
Podľa § 103 ods. 5 písm. c) Zákonníka práce sa do doby trvania pracovného pomeru po 18. roku veku zamestnanca započítava aj čas úspešne skončeného štúdia. Zákonník práce výslovne neustanovuje, v akej forme má byť toto štúdium ukončené. Dôležité je, že musí byť úspešne ukončené. Z uvedeného teda vyplýva, že ak bolo externé štúdium na vysokej škole úspešne ukončené predpísaným spôsobm, t.j. napr. štátnicami, a v čase, určenom pre daný typ štúdia a v tomto čase súčasne nebol zamestnaný je možné pre nárok na dlhšiu dovolenku započítať aj tento čas.
Chobot
24.03.10,08:13
Podľa môjho názoru sa externé štúdium sa do odpracovaných rokov nepočíta.

Ja sa len opieram o ustanovenie § 35 zákona o službách zamestnanosti, kde je uvedené:

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)
Xanti
24.03.10,08:36
Môj názor:
Podľa § 103 ods. 5 písm. c) Zákonníka práce sa do doby trvania pracovného pomeru po 18. roku veku zamestnanca započítava aj čas úspešne skončeného štúdia. Zákonník práce výslovne neustanovuje, v akej forme má byť toto štúdium ukončené. Dôležité je, že musí byť úspešne ukončené. Z uvedeného teda vyplýva, že ak bolo externé štúdium na vysokej škole úspešne ukončené predpísaným spôsobm, t.j. napr. štátnicami, a v čase, určenom pre daný typ štúdia a v tomto čase súčasne nebol zamestnaný je možné pre nárok na dlhšiu dovolenku započítať aj tento čas.


Ja sa len opieram o ustanovenie § 35 zákona o službách zamestnanosti, kde je uvedené:

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)
Tibor,
a kde sa píše v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie. :eek:

Ved predsa ani doktorantské štúdium nie je sústavna príprava, a je uvedené v § 103 ods. 5 písm. e)
Chobot
24.03.10,14:44
Tibor,
a kde sa píše v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie. :eek:

Ved predsa ani doktorantské štúdium nie je sústavna príprava, a je uvedené v § 103 ods. 5 písm. e)

No neviem, môže sa to vyložiť rôzne.

Napr. ten výraz "úspešne ukončeného štúdia" môže znamenať, že len také štúdium sa môže započítať, ktoré bolo úspešne ukončené. A o aké formy štúdia ide, to potom upresňuje ods. "h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov, ". Ak b niekto študoval na VŠ a nedokočil by ju, tak ten čas sa mu nezapočíta, aj keď išlo o sústavnú prípravu na povolanie.

Ale je to len môj názor, nemôžem s istotou povedať, či je to tak. Ak s tým firma nemá problém uznať to štúdium, tak nech jej to uznajú.
terezamaria
24.03.10,20:13
Môj názor:
Podľa § 103 ods. 5 písm. c) Zákonníka práce sa do doby trvania pracovného pomeru po 18. roku veku zamestnanca započítava aj čas úspešne skončeného štúdia. Zákonník práce výslovne neustanovuje, v akej forme má byť toto štúdium ukončené. Dôležité je, že musí byť úspešne ukončené. Z uvedeného teda vyplýva, že ak bolo externé štúdium na vysokej škole úspešne ukončené predpísaným spôsobm, t.j. napr. štátnicami, a v čase, určenom pre daný typ štúdia a v tomto čase súčasne nebol zamestnaný je možné pre nárok na dlhšiu dovolenku započítať aj tento čas.
Kvet máš pravdu, do výpočtu počtu dní dovolenky sa berie aj externé štúdium úspešne ukončené. Stačí len do osobného - personálneho spisu doložiť diplom o ukončení a získaní titulu.

Tibor,
a kde sa píše v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie. :eek:

Ved predsa ani doktorantské štúdium nie je sústavna príprava, a je uvedené v § 103 ods. 5 písm. e)

Máš Xanti pravdu, stačí po 18.-tom roku veku zamestnanca úspešne ukončené štúdium.
terezamaria
24.03.10,21:12
Zákon č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

§ 68 Doklady o absolvovaní štúdia
(1) Doklady o absolvovaní štúdia študijného programu v študijnom odbore sú
a) vysokoškolský diplom,
b) vysvedčenie o štátnej skúške,
c) dodatok k diplomu.
(2) Vysokoškolský diplom je doklad o absolvovaní štúdia akreditovaného študijného programu v príslušnom študijnom odbore a o udelení akademického titulu. Vydáva ho vysoká škola. Na vysokoškolskom diplome sa uvádza meno a priezvisko absolventa, matričné číslo diplomu, názov vysokej školy, názov študijného odboru, názov študijného programu, podľa ktorého sa štúdium
56
uskutočňovalo, názov fakulty, ak sa študijný program uskutočňoval na fakulte, akademický titul a ďalšie údaje určené vysokou školou. Vysokoškolský diplom sa odovzdáva spravidla pri akademickom obrade.
(3) Vysvedčenie o štátnej skúške je doklad o vykonanej štátnej skúške, jej súčastiach a jej výsledku. Vydáva ho vysoká škola.

Xanti nikde ani v tomto zákone sa neuvádza druh štúdia, denné či externé. Pokiaľ sa štúdium úspešne absolvuje, započítava sa do nároku na dovolenku.
mariangelo
26.03.10,07:05
Ďakujem za Vaše názory, páčila sa mi odpoveď od kvet. Mám rovnaký názor a hľadať v zákone niečo, čo tam nie je, netreba. Aj tak sú niekedy dosť zložité a komplikujú nám život. Prajem Vám všetkým krásne Veľkonočné sviatky plné pohody a radosti.
zuzkakom
30.03.10,13:00
Ja som v podstate v rovnakej situáci, počas externého štúdia som bola určiý čas zamestnaná na plný uväzok (spolu 3 r. a 7 mes) a určitý čas nie (evidovaná na úrade práce), takže teraz keby som chela aby mi to započítali, tak si to podľa predchádzajúcich odpovedí môžem nechať v najbližšom zápočte nechať započítať?

a ešte podotázka k tomu, rátať to od zápisu na VŠ alebo od prijatia na štúdium?
Xanti
30.03.10,13:27
Ja som v podstate v rovnakej situáci, počas externého štúdia som bola určiý čas zamestnaná na plný uväzok (spolu 3 r. a 7 mes) a určitý čas nie (evidovaná na úrade práce), takže teraz keby som chela aby mi to započítali, tak si to podľa predchádzajúcich odpovedí môžem nechať v najbližšom zápočte nechať započítať?

a ešte podotázka k tomu, rátať to od zápisu na VŠ alebo od prijatia na štúdium?
Aj evidencia na UP sa Ti ráta. Takže tam pokial si bola evidovaná tak je to v pohode. Horšie by bolo keby si bola "nasilu" dobrovolne nezamestnaná počas štúdia na VŠ lebo v rokoch 2002 až 2004 nechceli externých študentov evidovať na UP ale človek požíval všetky výhody - sociálne dávky, zdravotku platenú štátom a iné veci.
zuzkakom
30.03.10,13:36
Aj evidencia na UP sa Ti ráta. Takže tam pokial si bola evidovaná tak je to v pohode. Horšie by bolo keby si bola "nasilu" dobrovolne nezamestnaná počas štúdia na VŠ lebo v rokoch 2002 až 2004 nechceli externých študentov evidovať na UP ale človek požíval všetky výhody - sociálne dávky, zdravotku platenú štátom a iné veci.

Moje štúdium trvalo od 2004 do 2009 takže som to "vymákla"
Len som dostala dost blbé zápočty od zamestnávateľov počas štúdia, každý individuálne len tú danú dobu, takže pre mňa by bolo optimálne keby mi tie individuálne zápočty nezobrali do úvahy, ale len tú celú dobu štúdia... možno by sa to tak zjednodušilo.
Xanti
30.03.10,13:38
Moje štúdium trvalo od 2004 do 2009 takže som to "vymákla"
Len som dostala dost blbé zápočty od zamestnávateľov počas štúdia, každý individuálne len tú danú dobu, takže pre mňa by bolo optimálne keby mi tie individuálne zápočty nezobrali do úvahy, ale len tú celú dobu štúdia... možno by sa to tak zjednodušilo.
No ale aspon máš vykryté obdobie s UP ked si nepracovala. Ja nie, ja som v tom blbom období ani nepracovala ani nebola na UP. :D
mariangelo
31.03.10,09:38
Ak máš prerušenie medzi strednou a VŠ, tak by sa to malo od zápisu na VŠ. Ak máš medzi VŠ a strednou školou iba letné prázdniny, tak sa počíta bez prešušenia od 18. roku veku.
Chobot
31.03.10,11:43
Ak máš prerušenie medzi strednou a VŠ, tak by sa to malo od zápisu na VŠ. Ak máš medzi VŠ a strednou školou iba letné prázdniny, tak sa počíta bez prešušenia od 18. roku veku.

A sme zase pri zákone o službách zamestnanosti § 35:


(2) Sústavná príprava občana na povolanie je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole,
b) od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole, .....

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)

Preto ja si stále myslím, že externé štúdium by sa nemalo počitať do odpracovaných rokov.
Xanti
31.03.10,16:03
A sme zase pri zákone o službách zamestnanosti § 35:

(2) Sústavná príprava občana na povolanie je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole,
b) od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole, .....

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)

Preto ja si stále myslím, že externé štúdium by sa nemalo počitať do odpracovaných rokov.
No ja Ti neviem Tibor,
kedže naozaj ide aj o mňa tak som snorila na nete a našla som toto ...
zdroj : http://www.zbierka.sk/diskusia/default.aspx?ForumID=5


Hela (%20stankove@yahoo.com)
06. 05. 2003 04:07Moja znama pracovala na zaklade zmluvy uzavretej na dobu urcitu. Popri zamestnani studuje externe na vysokej skole, nie je to denne studium(!). Po ukonceni pracovneho pomeru sa isla prihlasit na urad prace, pretoze medzitym nenasla nove pracovne miesto. Tam ju vsak odmietli zaregistrovat, pretoze je vraj studentka a odkazali ju na socialne. Jednal prislusny okresny urad prace v sulade so zakonom o zamestnanosti? Ak nie, co by mala moja znama podniknut? Vopred dakujem za radu. Hela
http://www.zbierka.sk/images/Blank.png luba (%20lubomiralastuvkova@narodnaobroda.sk)
12. 06. 2003 09:55na úrade práce postupovali správne, nakoľko v súlade s § 39, ods. 6, písm. a/ Zákona o zamestnanosti sa do evidencie nezamestnaných nezaradí občan, ktorý sa sústavne pripravuje na povolanie. A za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj denné, aj kombinované, ale aj externé štúdium na strednej alebo vysokej škole. Tento zákon bol zmenený pred tromi rokmi, dovtedy mohli byť evidovaní na úrade práce študenti kombinovaného a externého štúdia. Môže však požiadať o sociálnu podporu na okresnom úrade na sociálnom odbore. No a myslím, že teraz je úplne narušená tvoja odvolávka na § 35 zákona o službách zamestnanosti.

Lebo podla toho sa za sústavnú prípravu považovalo aj externé štúdium, a naozaj nikde v v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), sa nepíše že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie a že sa započítava len denné štúdium. Forma ukončenia nie je naozaj nikde definovaná.

Tak ako to je? Nikto nevie jasnú odpoveď?
Chobot
31.03.10,21:07
No ja Ti neviem Tibor,
kedže naozaj ide aj o mňa tak som snorila na nete a našla som toto ...
zdroj : http://www.zbierka.sk/diskusia/default.aspx?ForumID=5
No a myslím, že teraz je úplne narušená tvoja odvolávka na § 35 zákona o službách zamestnanosti.

Lebo podla toho sa za sústavnú prípravu považovalo aj externé štúdium, a naozaj nikde v v zákonníku práce v § 103 ods. 5 písm. c), sa nepíše že to musí ísť o sústavnú prípravu na povolanie a že sa započítava len denné štúdium. Forma ukončenia nie je naozaj nikde definovaná.

Tak ako to je? Nikto nevie jasnú odpoveď?

To je také isté čitateľské fórum, ako porada. Rady tam napísané, nie sú záväzné a myslím, že pisateľ príspevku napísal nesprávne. Aj podľa zákona platného v tom čase, kedy bol príspevok napísaný, nebolo externé štúdium považované za sústavnú prípravu na zamestnanie. Tu je citát zo zákona o službách zamestnanosti platného v roku 2003:

§ 39
..
(6) Do evidencie nezamestnaných sa nezaradí občan, ktorý

a) sa sústavne pripravuje na povolanie,
b) je dočasne práceneschopný alebo invalidný občan, ktorý je neschopný vykonávať akékoľvek sústavné zamestnanie,
c) má nárok na peňažnú pomoc v materstve,
d) má priznaný starobný dôchodok,
e) má priznaný výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok,
f) bol vyradený podľa § 41 ods. 2, a to po dobu jeho vyradenia z evidencie nezamestnaných.

§ 40


(1) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa na účely tohto zákona považuje štúdium na strednej škole alebo na vysokej škole.

(2) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj

a) obdobie od skončenia sústavnej prípravy na povolanie na jednej škole do začiatku nasledujúceho školského roka, ak občan pokračuje bez prerušenia v sústavnej príprave na povolanie, alebo do dňa doručenia rozhodnutia o neprijatí na štúdium,
b) iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky okrem štúdia organizovaného externou formou.
Xanti
31.03.10,21:18
Tibor,
nie je mi vôbec jasné prečo dávaš do súvisu zákonník práce a § 103 odst.5 písm. c) zo zákonom o službách zamestnanosti?

Vysvetli mi to prosím .
Xanti
31.03.10,23:12
To je také isté čitateľské fórum, ako porada. Rady tam napísané, nie sú záväzné a myslím, že pisateľ príspevku napísal nesprávne. Aj podľa zákona platného v tom čase, kedy bol príspevok napísaný, nebolo externé štúdium považované za sústavnú prípravu na zamestnanie. Tu je citát zo zákona o službách zamestnanosti platného v roku 2003:

§ 40

(2) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj

b) iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky okrem štúdia organizovaného externou formou.

No oki, ty máš verziu zákona z.z. 5/2004 platnú od 1.1.2004. Ale ja som rozprávala o roku 2002,2003 a tam v tej verzii z.z 564/2001 ( chybná, ale platná temer dva roky ), znel takto

§ 40

(2) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje

b) iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky. A určite vidíš ten rozdiel v chybnej verzii zákona chýba okrem štúdia organizovaného externou formou.
Takže pisateľ príspevku na fore určite nepísal nesprávne. Sám to teraz vidíš.

zdroj : http://www.vop.gov.sk/pripady-odstupene-vlade-sr-nezaradenie-doxx

Ale fakt mi nie je jasné, prečo si na základe zákona o zamestnanosti myslíš, že doba externého štúdia sa nezarátava do zápočtu rokov. Ked zákonník práce naozaj nedefinuje formu ukončenia štúdia pre potreby zápočtu rokov na výmeru dovolenky.
Chobot
01.04.10,05:59
Tibor,
nie je mi vôbec jasné prečo dávaš do súvisu zákonník práce a § 103 odst.5 písm. c) zo zákonom o službách zamestnanosti?

Vysvetli mi to prosím .

Však v tvojej citácii si ty dala odkaz na článok, kde sa priamo zákon o službách zamestnanosti uvádza.

A tiež preto, lebo ZP neuvádza, čo je sústavná príprava na povolanie a odkazuje na osobitný predpis, ktorým je zákon o službách zamestnanosti.

"h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,"
Xanti
01.04.10,06:15
Však v tvojej citácii si ty dala odkaz na článok, kde sa priamo zákon o službách zamestnanosti uvádza.

A tiež preto, lebo ZP neuvádza, čo je sústavná príprava na povolanie a odkazuje na osobitný predpis, ktorým je zákon o službách zamestnanosti.

"h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,"
Tibor,
áno dala som odkaz kde sa uvádza zákon o službách zamestnanosti. Ale len a len kvôli tomu, že ho stále spomínaš ty.

A na základe čoho si prišiel na to, že
§ 103 odst.5 písm.
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov

sa riadi zákonom o službách zamestnanosti. To nikde uvedené nie je. Či som niečo prehliadla? Ak áno nasmeruj ma. Díky.

Myslím, že by som rada mala jasno nielen ja ale mnoho iných ludí.
Chobot
01.04.10,06:20
Tibor,
áno dala som odkaz kde sa uvádza zákon o službách zamestnanosti. Ale len a len kvôli tomu, že ho stále spomínaš ty.

A na základe čoho si prišiel na to, že
§ 103 odst.5 písm.
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov

sa riadi zákonom o službách zamestnanosti. To nikde uvedené nie je. Či som niečo prehliadla? Ak áno nasmeruj ma. Díky.

Myslím, že by som rada mala jasno nielen ja ale mnoho iných ludí.

Pretože o dobe prípravy na povolanie (čo sa tým myslí, odkedy dokedy trvá) sa pojednáva len v zákone o službách zamestnanosti.
Xanti
01.04.10,06:24
Pretože o dobe prípravy na povolanie (čo sa tým myslí, odkedy dokedy trvá) sa pojednáva len v zákone o službách zamestnanosti.
Ano,
ale zákonník práce nepredpisuje ani formu ani dlžku štúdia akurát spôsob ukončenia a odvoláva sa na vysokoškolský zákon a riadne ukončené štúdium je ked sa spravia štátnice.:D
Chobot
01.04.10,07:12
No oki, ty máš verziu zákona z.z. 5/2004 platnú od 1.1.2004. Ale ja som rozprávala o roku 2002,2003 a tam v tej verzii z.z 564/2001 ( chybná, ale platná temer dva roky ), znel takto
A určite vidíš ten rozdiel v chybnej verzii zákona chýba okrem štúdia organizovaného externou formou.
Takže pisateľ príspevku na fore určite nepísal nesprávne. Sám to teraz vidíš.

zdroj : http://www.vop.gov.sk/pripady-odstupene-vlade-sr-nezaradenie-doxx

Ale fakt mi nie je jasné, prečo si na základe zákona o zamestnanosti myslíš, že doba externého štúdia sa nezarátava do zápočtu rokov. Ked zákonník práce naozaj nedefinuje formu ukončenia štúdia pre potreby zápočtu rokov na výmeru dovolenky.

Nejde o chybnú verziu zákona. Ty odkazuješ na zlý zákon - 564/2001 je zákon o verejnom ochrancovi práv. Zákon o službách zamestnanosti je zákon č. 5/2004, platný od 5.11.2003. Tento zákon nahradil starý zákon č. 387/1996 - tiež o službách zamestnanosti. V tomto zákone do 31.12.2001 nebolo spomínané nič o externej forme štúdia. Jeho novela, platná od 1.1.2002 doplnila do § 40 ods. 2 písm. b) text

"...okrem štúdia organizovaného externou formou."

Hlavným problémom nebolo ani to uznávanie dlhšej výmery dovolenky, ale to, že úrady práce odmietali zaevidovať nezamestnaných študentov, študujúcich externou formou štúdia. Inak v tom článku, čo si dala odkaz, je to pekne popísané, presne vystihuje to, čo chcem povedať. Kto má záujem, treba si dôsledne prečítať.

A nechci odo mňa jednoznačné vysvetlenie, keď to nedokázal vyriešiť ani verejný ochranca práv, ani ministerstvo školstva ani ministerstvo práce. Zostalo to vlastne otvorené a stále nejasné.

Podľa mňa, externí študenti by mali mať právo byť evidovaní ako nezamestnaní a dostávať podporu v nezamestnanosti, ale na druhej strane by sa im toto štúdium nemalo započítavať do odpracovaných rokov. Do odpracovaných rokov by sa im malo započítať len obdobie, kedy počas štúdia pracovali, boli evidovaní na ÚP alebo boli na MD či podobne.

Inak mám rád tie duchaplné odpovede z ministerstiev, keď niekto dá dotaz na vysvetlenie - výklad zákona a oni odcitujú znenie zákona. Veď čítať vie hádam každý...:(
Xanti
01.04.10,07:25
Podľa mňa, externí študenti by mali mať právo byť evidovaní ako nezamestnaní a dostávať podporu v nezamestnanosti, ale na druhej strane by sa im toto štúdium nemalo započítavať do odpracovaných rokov. Do odpracovaných rokov by sa im malo započítať len obdobie, kedy počas štúdia pracovali, boli evidovaní na ÚP alebo boli na MD či podobne.

Ano Tibor,
a externým študentom toto právo nebolo odňaté ( okrem rokov 2002,2003 kvôli tej formulke, na kt. odkazujem ) . A evidencia na UP sa ráta do odpracovaných rokov, pre účely nároku na dovolenku. Tam problém nevidím.

Ale ja osobne som prípad, ktorý mal zamestnanie. Zamestnanie skončilo, a nemohla som sa v roku 2002 zaevidovať na UP kvôli tej formulke, a až v roku 2004 ked nadobudol účinnosť zákon 5/2004 z.z. ma UP vyzval k zaevidovaniu sa - počas rokov 2002,2003,a začiatku 2004 som bola evidovaná na sociálnom odbore obvodných úradoch a poberala dávku v hmotnej núdzi.

A preto sa pýtam, ako to je...
Keď zákonník práce nepredpisuje formu štúdia, ale v § 103 odst. 5 písm. c. ide o riadne skončené štúdium ( to mám vydokladujem diplomom a štátnou skúškou ).
Ak by stačilo toto, tak potom mám nárok na 25 dní dovolenky - lebo som nebola dobrovolne nezamestnaná, neplatila som si sama odvody do ZP.

Ale ak toto nestačí tak mi chýba ten rok 2003 ( 2002 a 2004 boli len pár dní, ktoré sa stratia ) aby som mohla vydokladovať svoj nárok na 25 dní dovolenky. Pretože v roku 2003 som bola občanom v hmotnej núdzi, ale nie evidovaným nezamestnaným a zároveň študentom , kvôli chybnému zákonu.
kvet
01.04.10,07:33
1. k vysvetleniu pojmu "sústavná príprava na povolanie" podľa § 40 zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o zamestnanosti") platného do 31.1.2004:
Podľa platného právneho stavu od 1.1.2001 do 31.1.2004 sa za sústavnú prípravu na povolanie na účely zákona o zamestnanosti (§ 40 ods. 1) považovalo štúdium na strednej škole na základe zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) bez ohľadu na formu štúdia (denné, popri zamestnaní - večerné, diaľkové, externé, kombinované) a štúdium na vysokej škole podľa zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov bez ohľadu na formu štúdia (denné, externé).
Ustanovenie § 40 ods. 2 písm. b) zákona o zamestnanosti "iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej MŠ SR okrem štúdia organizovaného externou formou" bolo v praxi interpretované tak, že sa jednalo o iné štúdium alebo výučbu ako je štúdium na strednej škole alebo vysokej škole v zmysle § 40 ods. 1 zákona o zamestnanosti.
Na základe vyššie uvedeného študenti, ktorí študovali na VŠ externou formou neboli v čase od 1.1.2001 do 31.1.2004 zaraďovaní do evidencie nezamestnaných.

2. pri posudzovaní nároku na dlhšiu výmeru dovolenky neviem pochopiť, prečo sa niektorí personalisti odvolávajú na pojem sústavná príprava na povolanie, pretože v ust. § 103 Zákonníka práce sa vôbec nehovorí o sústavnej príprave na povolanie, ale o úspešnom ukončení štúdia - písm. c) a o príprave na povolanie vykonávané podľa osobitných predpisov - písm. h).
Kedy sa považuje štúdium za úspešne ukončené bez ohľadu na formu štúdia (denné, externé) vyplýva z ustanovení zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a z ustanovení zákona č. 121/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Za prípravu na povolanie sa okrem štúdia na stredných školách a vysokých školách považuje aj príprava uskutočňovaná podľa osobitných predpisov napr. príprava na pracovné uplatnenie občanov so zdravotným postihnutím, príprava na povolanie v reedukačnom centre a pod.
Xanti
01.04.10,07:35
Kvet,
prosím ťa prihoď aj zdroj odkiaľ čerpeš tieto info. Ďakujem.
Xanti
07.04.10,14:05
Podľa môjho názoru sa externé štúdium sa do odpracovaných rokov nepočíta.
Hm... našla som tento článok na webe
http://financie.etrend.sk/pravo/viac-dovolenky-po-skonceni-vysokej-skoly.html

Nie je pritom rozhodujúce, či zamestnanec bol alebo nebol evidovaný na úrade práce, pretože doba externého štúdia sa započítava v plnom rozsahu ako odpracovaný čas na účely vyššej výmery dovolenky.Ešte furt neviem ako to je, s tým zápočtom rokov. Kto hodí svoj názor do pléna? :D
rodina1
07.04.10,14:13
Odpoveď z Kros-u:
Pokiaľ sa jedná o štúdium po 18.-tom roku veku zamestnanca a on v danom čase nebol ani zamestnancom a nebol ani evidovaný na Úrade práce ako nezamestnaný, predpokladáme, že bol pravdepodobne dobrovoľne nezamestnaný. Podľa nášho názoru sa obdobie externého štúdia počas tohto obdobia nezapočítava do času trvania "pracovného pomeru" pre vyšší nárok na dovolenku. Avšak pre overenie informácie a podrobnejší výklad Zákonníka práce by sme Vám odporučili obrátiť sa s touto otázkou na Inšpektorát práce, ktorý rieši a vykonáva aj dohľad nad pracovnoprávnymi vzťahmi a úkonmi.
Xanti
07.04.10,14:37
Čítala som to vyjadrenie s KROSu,
ked som hľadala o tom viac na webe. A našla vyjadrenie právnika v Trende, ako po pár dňoch mám pocit, že koľko ľudí toľko názorov. Ale ani jeden to neoprie o paragrafy a nedá ich výklad. :mee:
Xanti
07.04.10,17:42
Kedže nikto sa nepokúsil svoje tvrdenia podložiť paragrafmi skúsim to ja.


Nakoľko je všeobecne známe, že zákonník práce http://www.porada.sk/t137208-zakonnik-prace-rekonstruovane-znenie-k-1-3-2010-a.html hovorí v
§ 103
odst.(5) písm. c) úspešne skoneného štúdia,
Nebudem riešiť jednoznačné veci z § 103 , myslím že nikto nepopiera tieto náležitosti.


Zameriam sa na vyjadrenia, že zákonník práce v § 103 je doplňaný zákonom o službách zamestnanosti, momentálne platia tieto predpisy v znení neskorších predpisov.


311/2001 Zákon Zákonník práce (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=15893&FileName=01-z311&Rocnik=2001&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=320&Flags=160&IndexFile=zz01&Text=311/2001)


v § 103 odst. (5) písm. c) úspešne skončeného štúdia, - nie je zmena oproti predošlému stavu

5/2004 Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=17633&FileName=04-z005&Rocnik=2004&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=27&Flags=160&IndexFile=zz04&Text=5/2004)


v § 34
odst. (10) Do evidencie nezamestnaných sa nezaradí občan, ktorý
a) sa sústavne pripravuje na povolanie



v § 35
odst. (1) Sústavná príprava občana na povolanie na účely tohto zákona je štúdium na strednej škole alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.
Odst. (3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je
a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a

b) štúdium organizované externou formou podľa odobitných predpisov


Odst. (4) Sústavná príprava občana na povolanie sa začína najskôr od začiatku školského roku prvého ročníka, u študentov vysokých škôl sa začína dňom zápisu na vysokú školu. Sústavná príprava občana na povolanie sa končí dňom ustanoveným v osobitných predpisov. 39) z.z 131/2002



131/2002 Zákon o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=16328&FileName=02-z131&Rocnik=2002&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=154&Flags=160&IndexFile=zz02&Text=131/2002)
v § 65
odst. (1) Štúdium sa riadne skončí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu.
Odst.( 3) Dokladom o riadnom skončení štúdia akreditovaného študijného programu a o získaní príslušného akademického titulu je vysokoškolský diplom a vysvedčenie o štátnych skúškach.


Ako som spomínala už v predošlých príspevkoch osobne riešim zápočet rokov na dovolenku počas externého štúdia za obdobie 1.1.2001 do 31.12.2003 kedy platili tieto zákony.


387/1996 Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o zamestnanosti (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=13853&FileName=96-z387&Rocnik=1996&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=390&Flags=160&IndexFile=zz96&Text=z%C3%A1kon+o+slu%C5%BEb%C3%A1ch+zamestnanosti )


v § 39
odst. (6) Do evidencie nezamestnaných sa nezaradí občan, ktorý
a) sa sústavne pripravuje na povolanie



v § 40
odst. (2) Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj

b) iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva SR.
Odst. (3) Za sústavnú prípravu občana na povolenia sa považujú aj opakované ročníky štúdia. Za sústavnú prápravu občana na povolanie sa však nepovažuje doba, po ktorú sa štúdium prerušilo.
Odst. (4) Sústavná príprava občana na povolanie sa začína najskôr od začiatku školského roku prvého ročníka, u študentov vysokých škôl sa začína dňom zápisu na vysokú školu. Sústavná príprava občana na povolanie sa končí podľa osobitných predpisov. 8) z.z 172/1990


30/1997 Úplné znenie zákona č. 172/1990 Zb. o vysokých školách (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=13885&FileName=97-z030&Rocnik=1997&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=39&Flags=160&IndexFile=zz97&Text=z%C3%A1kon+o+vysok%C3%BDch+%C5%A1kol%C3%A1ch)


v § 19
odst. (1) Vysokoškolské štúdium sa ukončuje podľa jednotlivých druhov takto
b) … vykonaním štátnej skúšky... , súčasťou štátnej skúšky je aj obhajoba diplomovej práce


No a rada by som vedela či ste si všimli, že vlastne do 31.12.2003 bolo externé štúdium považované za sústavnú prípravu na povolanie.
Alebo totálne zle vykladám paragrafy? Lebo si myslím, že ak skúmam nejaké obdobie tak musím sa riadiť zákonmi z daného obdobia. Lebo ak by som sa riadila dnešnými zákonmi pri posudzovaní minulých období tak by to bola retroaktivita.


Tak ako to je? Započítava sa obdobie externého štúdia v rokoch 1.1.2001 až 31.12.2003 do odpracovaných rokov alebo nie?
Nepíšem teraz len o externom štúdiu a o iných rokoch. Píšem konkrétne o rokoch 2001 až 2003, a o externom štúdiu v tom čase.
marjankaj
07.04.10,21:21
Kedže nikto sa nepokúsil svoje tvrdenia podložiť paragrafmi skúsim to ja.


Nakoľko je všeobecne známe, že zákonník práce http://www.porada.sk/t137208-zakonnik-prace-rekonstruovane-znenie-k-1-3-2010-a.html hovorí v
§ 103
odst.(5) písm. c) úspešne skoneného štúdia,
Nebudem riešiť jednoznačné veci z § 103 , myslím že nikto nepopiera tieto náležitosti.



Ja som toho názoru, že pri nároku na dovolenku sa stačí riadiť tým §103.
Z toho odstavca stačí plniť iba jeden(v tomto prípade "C"), nemusia byť splnené všetky. Teda ak študujem, tak je to podľa (c), ak je to iná príprava na povolanie(h), to tu riešiť nebudem. V tomto §103 nie je žiadna odvolávka na sústavnú prípravu na povolanie.

A v tom §35 zákona o službách a zamestnanosti, je uvedené, že je to iba na "účely tohto zákona". Teda 5/2004.

S dovolenkou by to nemalo mať nič spoločné.

Keď sa tie zákony schvaľovali, každý mal milión pripomienok, pozmeňovacích návrhov, a aj preto to niekedy tak vyzerá.
marjankaj
07.04.10,22:17
Ja sa ani nečudujem úradníkom, že nevedia dať jasnú odpoveď. Veď čo majú povedať na toto? Podľa ods.(1) áno a podľa (3) zase nie. Museli byť v parlamentnom bufete, keď to schvaľovali.

§ 35
Sústavná príprava na povolanie

(1) Sústavná príprava občana na povolanie na účely tohto zákona je štúdium na strednej škole37) alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa.38)

(3) Sústavná príprava občana na povolanie nie je

a) obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo, a
b) štúdium popri zamestnaní na strednej škole a štúdium organizované externou formou na vysokej škole podľa osobitných predpisov.39)
-----------------------------------------
38)Zákon č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
39)Zákon č. 29/1984 Zb. v znení neskorších predpisov. Zákon č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
------------------------------
zákon 131/2002

§ 60
Formy a metódy štúdia
(1) študijný program sa môže uskutočňovať v dennej forme štúdia alebo v externej forme štúdia.
(2) Dennú formu štúdia charakterizuje denná účasť študenta na vzdelávacích činnostiach (§ 51 ods. 2).
(3) Externú formu štúdia charakterizuje prevažne samostatné štúdium a konzultácie.
(4) študijný program v oboch formách štúdia podľa odsekov 2 a 3 sa mô.e uskutočňovať
a) prezenčnou metódou,
b) dištanènou metódou alebo
c) kombinovanou metódou.
(5) Prezenčná metóda štúdia spoèíva na vyučovaní s priamym kontaktom učiteľa so študentom.
(6) Dištanèná metóda nahrádza priamy kontakt učiteľa so študentom komunikáciou prostredníctvom komunikačných prostriedkov, najmä prostriedkov založených na využívaní počítačových sietí.
Xanti
16.04.10,09:22
Podľa môjho názoru sa externé štúdium sa do odpracovaných rokov nepočíta.
Kedže mi samozrejme nedala pokoj táto téma a toto vyhlásenie, tak som pred pár dňami oslovila mailom MPSVaR.

Teraz mi prišla odpoveď , ktorú prikladám do prílohy. A tu zverejním len časť odpovede.


Doba štúdia sa započítava do času trvania pracovného pomeru v rozsahu určenom na úspešné skončenie príslušného druhu štúdia (aj externého štúdia). Ak zamestnanec príslušný druh štúdia úspešne neukončí, alebo štúdium preruší, alebo opakuje ročník, táto doba štúdia nie je náhradnou dobou na účely dovolenky. Kedy možno považovať štúdium za ukončené vyplýva z ustanovení zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov.Takže Tibor, tvoj názor sa rozchádza z názorom a vyjadrením MPSVaR. Presvedčilo ťa to? :)
terezamaria
16.04.10,10:43
Xanti gratulujem,že budeš mať vyšši nárok na dovolenku a že si sa presvedčila od kompetentných, že je to tak.
Chobot
16.04.10,11:38
Kedže mi samozrejme nedala pokoj táto téma a toto vyhlásenie, tak som pred pár dňami oslovila mailom MPSVaR.

Teraz mi prišla odpoveď , ktorú prikladám do prílohy. A tu zverejním len časť odpovede.

Takže Tibor, tvoj názor sa rozchádza z názorom a vyjadrením MPSVaR. Presvedčilo ťa to? :)

Ja som nikdy nebol skalopevne presvedčený o tom, len ma hlodal červík pochybností. Ale presvedčila si ma. Je potom rozdiel, čo sa počíta na ten nárok na dovolenku a čo ako na dobu poistenia.
Xanti
16.04.10,11:52
Ja som nikdy nebol skalopevne presvedčený o tom, len ma hlodal červík pochybností. Ale presvedčila si ma. Je potom rozdiel, čo sa počíta na ten nárok na dovolenku a čo ako na dobu poistenia.
Určite je rozdiel v tom čo sa započítava do rokov na dovolenku a čo je doba poistenia dôchodkového.

Hádam ten list z MPSVaR nasmeruje aj ostatných personalistov ak budú mať pochybnosti pri svojich zamestnancoch, či im priznať 25 dní dovolenky.
lavet
02.08.16,15:57
trochu osviezim temu z roku 2010. opakovanie rocnika by sa malo zapocitavat, to som nasiel v jednom rozsudku NS. co sa tyka tej pojmologie, su v tom zmatky. pekne to uvadza starsi zakon o VS 39/1980, studium popri zamestnani je RIADNE studium a mohlo trvat az 7 rokov. upozornujem, ze v roku 2002 bola novelizacia, tekze uvedene plati pred rokom 2002

___
§ 30 Zák 39/1980Zb. o vysokých školách (39 ZÁKON z 10. apríla 1980 o vysokých školách)
Štúdium na vysokých školách sa organizuje ako riadne štúdium alebo ako mimoriadne štúdium, a to podľa ročníkov a semestrov.
§ 31
Štúdium na vysokých školách sa uskutočňuje podľa jednotlivých školských rokov. Školský rok sa začína 1. septembra a končí sa 31. augusta nasledujúceho roku.
§ 32 Riadne štúdium
(1) Riadne štúdium na vysokých školách sa organizuje ako denné štúdium alebo ako štúdium popri zamestnaní. Štúdiom popri zamestnaní sa organizuje formou diaľkového štúdia alebo večerného štúdia. Denné štúdium možno spájať so štúdiom popri zamestnaní.
(2) Riadne denné štúdium trvá štyri až šesť rokov. Riadne štúdium popri zamestnaní trvá štyri až sedem rokov.
veronikasad
02.08.16,16:08
trochu osviezim temu z roku 2010. opakovanie rocnika by sa malo zapocitavat, to som nasiel v jednom rozsudku NS. co sa tyka tej pojmologie, su v tom zmatky. pekne to uvadza starsi zakon o VS 39/1980, studium popri zamestnani je RIADNE studium a mohlo trvat az 7 rokov. upozornujem, ze v roku 2002 bola novelizacia, tekze uvedene plati pred rokom 2002

___
§ 30 Zák 39/1980Zb. o vysokých školách (39 ZÁKON z 10. apríla 1980 o vysokých školách)
Štúdium na vysokých školách sa organizuje ako riadne štúdium alebo ako mimoriadne štúdium, a to podľa ročníkov a semestrov.
§ 31
Štúdium na vysokých školách sa uskutočňuje podľa jednotlivých školských rokov. Školský rok sa začína 1. septembra a končí sa 31. augusta nasledujúceho roku.
§ 32 Riadne štúdium
(1) Riadne štúdium na vysokých školách sa organizuje ako denné štúdium alebo ako štúdium popri zamestnaní. Štúdiom popri zamestnaní sa organizuje formou diaľkového štúdia alebo večerného štúdia. Denné štúdium možno spájať so štúdiom popri zamestnaní.
(2) Riadne denné štúdium trvá štyri až šesť rokov. Riadne štúdium popri zamestnaní trvá štyri až sedem rokov.
Téma je už neaktuálna, pretože nárok na dovolenku sa už posudzuje podľa veku a nie podľa dĺžky zamestnania a náhradných dôb.