linda991
23.03.10,09:19
Ahojte, mám takýto problém, počas mesiaca február mám odcudzili pracovný stroj, ktorý je prenajatý formou operatívneho leasingu. Taktiež máme zápisnicu o začatí trestného stíhania.
Zo zmluvy mám však vyplýva, že až do ukončenia trestného stíhania a tým aj ukončenia poistnej udalosti musíme stále platiť nájom. Môžem si z takého to nájmu uznať DPH?
V nádrži stroja bol aj zostatok PHM, vrátiť DPH z tohto zostatku?
A keby ste vedeli poradiť, či je toto nájomné platené po krádeži daňovo uznaný náklad, keďže je platené na základe zmluvy aj keď stroj je odcudzený?
linda991
23.03.10,10:48
prosíííííím, nevie niekto poradiť
azla
23.03.10,11:29
Ahojte, mám takýto problém, počas mesiaca február mám odcudzili pracovný stroj, ktorý je prenajatý formou operatívneho leasingu. Taktiež máme zápisnicu o začatí trestného stíhania.
Zo zmluvy mám však vyplýva, že až do ukončenia trestného stíhania a tým aj ukončenia poistnej udalosti musíme stále platiť nájom. Môžem si z takého to nájmu uznať DPH?
V nádrži stroja bol aj zostatok PHM, vrátiť DPH z tohto zostatku?
A keby ste vedeli poradiť, či je toto nájomné platené po krádeži daňovo uznaný náklad, keďže je platené na základe zmluvy aj keď stroj je odcudzený?

Dnes vieme, že predmet leasingu nemáte.
Môže sa aj nájsť a v leasingu budete naďalej pokračovať.

Podľa môjho názoru splátky platíte podľa platnej nájomnej zmluvy a je to daňový výdavok s nárokom na odpočet Dph.

Skúsenosti s krádežou tu:
http://www.porada.sk/t8674-kradez-auta-na-leasing.html
linda991
23.03.10,11:38
No len tu ide o operatívny leasing a stroj nebol ani zahrnutý v majetku firmy. Ale zo zmluvy vyplýva, že nájom musíme platiť až do ukončenia poistnej udalosti. Tak asi by tá DPH mala byť v poriadku.
linda991
03.08.10,10:09
Po dlhšom čase máme konečne vysporiadanie poistnej udalosti s leasingovou spoločnosťou. Doručili nám dohodu, ktorá pozostáva z nasledovnej kalkulácie:
1.poistné plnenie: 48.000,- Eur
2.zostávajúce splátky leasingového nájomného: - 28.800,- Eur
3.odvedená DPH z titulu odcudzenia: - 5700,- Eur
4.Preplatok k úhrade: 14.300,- Eur.

Nie som si istá, ako vysporiadať účtovne tento operatívny leasing.
Splátky, ktoré sme museli platiť do ukončenia zmluvy, tj. do 31.5.2010, som účtovala ako nájom na 518/321 (nie som si istá, či môžem, aj keď stroj už bol ukradnutý, podľa zmluvy sme mali povinnosť platiť).
Ako vysporiadať vyúčtovanie. Stačilo by zaúčtovať len preplatok k úhrade ako pohľadávku voči leas. spoloč. 378/648? Alebo rozúčtovať jednotlivé riadky kalkulácie. Hlavne kam zaúčtovať riadky 2. a 3. kalkulácie.
linda991
04.08.10,08:56
hm, nemáte niekto skúsenosti s takýmto vyúčtovaním. Mňa by zaujímalo, čo hlavne s tou odvedenou DPH z titulu odcudzenia. Mám z toho pocit, že by táto položka kalkulácie nemala byť daňovo uznaná.
Prosím poradí niekto.