tina.mm
23.03.10,08:47
Dobrý deň.
Chcela by som pri aute v SRO uplatniť 80 % paušál. Stačí mi viesť takúto evidenciu o nákupe PHM?

1. dátum nákupu PHM
2. litre
3. EUR/liter
4. spolu EUR bez DPH za bloček
5. DPH
6. celkom EUR s DPH
7. prepočet litrov na kilometre podľa priemernej spotreby

Na konci roka celkové súčty. + vyčíslenie rozdielu km skutočných a prepočítaných podľa spotreby.
Zita5
23.03.10,07:51
Pozrite tu
tina.mm
23.03.10,08:01
To som čítala asi 3x a už vôbec neviem ako to mám robiť.
Zita5
23.03.10,08:14
18. Otázka:
Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?


Odpoveď:
Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby.

U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo

b)
ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).
Zita5
23.03.10,08:24
Dobrý deň.
Chcela by som pri aute v SRO uplatniť 80 % paušál. Stačí mi viesť takúto evidenciu o nákupe PHM?

1. dátum nákupu PHM
2. litre
3. EUR/liter
4. spolu EUR bez DPH za bloček
5. DPH
6. celkom EUR s DPH
7. prepočet litrov na kilometre podľa priemernej spotreby

Na konci roka celkové súčty. + vyčíslenie rozdielu km skutočných a prepočítaných podľa spotreby.

Prečo chcete účtovať v PU na konci roka ? Však podľa môjho názoru treba účtovať priebežne .
tina.mm
23.03.10,08:43
Zaúčtované je to všetko priebežne na 501, len si chcem overiť evidenciu kvôli odpočtu DPH, lebo im nestačí stav km na začiatku a na konci roka. Táto evidencia bude len kvôli DPH.
Zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem.
moniq81
28.06.10,05:42
prosím ako v tomto prípade, že uplatňujeme paušálne výdavky na PHM učotvať DPH? Ak som to pochopila správne, tak nárok na odpočet mám tiež vo výške 80 % - tie odpočítam a čo s tými 20-timi percentami - ako účtovať?
lenkam68
28.06.10,10:56
prosím ako v tomto prípade, že uplatňujeme paušálne výdavky na PHM učotvať DPH? Ak som to pochopila správne, tak nárok na odpočet mám tiež vo výške 80 % - tie odpočítam a čo s tými 20-timi percentami - ako účtovať?
Odpoveď máš v prísp. č. 4 od Zita5
alenad
05.08.10,06:13
Pekný deň prajem. Chcem sa opýtať, či pri uplatňovaní 80% paušálu phm sú krátené aj iné náklady vzniknuté s používaním príslušného automobilu.
babi2
05.08.10,06:19
Pekný deň prajem. Chcem sa opýtať, či pri uplatňovaní 80% paušálu phm sú krátené aj iné náklady vzniknuté s používaním príslušného automobilu.
Ak je MV využívané iba na podnikanie, tak všetky ostatné náklady súvisiace s MV, sú 100 % nákladom daňovo uznané
alenad
05.08.10,06:26
Ak je MV využívané iba na podnikanie, tak všetky ostatné náklady súvisiace s MV, sú 100 % nákladom daňovo uznané

Moc,moc ďakujem za promptnú odpoveď. Už som si myslela, že fakt som magor. Naštudovala som si hádam všetko k tejto problematike a od včera ma bombarduje jeden klient, že si takúto informáciu prečítal v Hosp.novinách, a že som si určite nevšimla zmeny v zákone.