Gracia RR
23.03.10,10:15
Prosím Vás o radu: začala som podnikať ako SZČO od 1. júla 2009. Faktúry z Orange za mobil som predtým (pred 1. júlom 2009) platila inkasom do VUB-ky, tento účet som ale zrušila a založila som si nový účet v inej banke na podnikateľské účely, takže Orange si priamo sťahuje platby z nového účtu, ale faktúra za júl 2009 bola zaplatená ešte zo starého účtu vo VUB-ke. Ako to mám zaúčtovať v peňažnom denníku a vykázať do daňového priznania? Ešte jeden detail: dala som zaviesť aj internet z Orange, ale na faktúrach nemám moje IČO a DIČO, iba meno a adresu. (Mobil a internet využívam na podnikateľské účely). Je to veľký problém? Ako mám postupovať? Ďakujem srdečne za odpoveď.
Katka0208
23.03.10,12:24
platbu za mesiac júl si mozes dat bez problemov do výdavkov, do prevádzkovej rezie, ak si samozrejme mala ten telefon uz od 1.jula zaevidovany na szco. urobis to ako platbu z pokladne, ale k vydavkovemu dokladu je potrebne dolozit i vypis z osobneho uctu. na fakturach by si mala mat udaje szco, ved to nieje taky problem zajst do predajne orange a nahlasit dodatočne udaje a pripadne si vybavit i opisy predoslych faktur s uz spravnymi udajmi.
Gracia RR
23.03.10,12:41
dakujem za odpoved, ale nie som si ista, ci v Orange budu ochotni vystavovat nove faktury spätne aj s IČOM, resp. určite za to zapýtajú nejaký poplatok. Kamarátka mi hovorila, že ona už 5 rokov "funguje" v Orange s faktúrami iba na meno a účtovníčka jej to ešte aj schválila, tak ja už neviem... asi príliš zveličujem.. prosím ťa, poradíš mi ešte nejakú stránku, kde by som si mohla stiahnuť vzory účtovných kníh (kniha faktúr, kniha kratkodobeho majetku a pod...), v exteli. Dakujem.
Katka0208
23.03.10,13:02
jeden moj klient proste "stratil" 2 faktury z Orange a po jednom telefonate mu do par dni zaslali opisy tychto faktur. a boli aj velmi ochotni, takze to bolo bez problemov a bez poplatkov. ale ked tak pozeram, tak ta szčo ma na fakture od Oragne len nazov firmy bez iča a druhý klient má na faktúre od T-mobile aj ičo, takze... asi je na tebe, co s tym urobis. ale napr. v prípade platcu dph by ič pre dph malo byt uvedene na fakture. a vzory uctovnych knih ti asi neporadim, lebo mam na vsetko program, takze som ich na nete este nehladala. ale mozno by ti pomohla aj demoverzia programu alfa od firmy kros, da sa stiahnut z netu.
ivustek
24.03.10,06:11
dakujem za odpoved, ale nie som si ista, ci v Orange budu ochotni vystavovat nove faktury spätne aj s IČOM, resp. určite za to zapýtajú nejaký poplatok. Kamarátka mi hovorila, že ona už 5 rokov "funguje" v Orange s faktúrami iba na meno a účtovníčka jej to ešte aj schválila, tak ja už neviem... asi príliš zveličujem.. prosím ťa, poradíš mi ešte nejakú stránku, kde by som si mohla stiahnuť vzory účtovných kníh (kniha faktúr, kniha kratkodobeho majetku a pod...), v exteli. Dakujem.

Pohľadajte tu na porade - v sekcii dokumenty,tlačivá
hyllka
29.10.10,08:20
Ahoj poradaci, chcela by som sa spytat, pracujem ako zivnostnik pre jednu firmu ale pouzivam svoje sukromne telefonne cislo a dohodla som sa s firmou ze mi budu prispievat 40€ na fakturu. Cize mi budu preplacat 40€ z faktury za telefon. To som uz zistila ze ak si chcem nechat preplacat faktury tak musim ist k operatorovi a pridat si na fakturu ico a dic aby mohlo ist do uctovnictva, ale chcela som sa spytat ze ci nevadi ak moje faktury presiahnu tu sumu 40€ ...ci to moze rozdelit ze 40€ mi vyplati firma a zvysok zaplatim z podnikatelskeho uctu alebo ako? a tiez ci im na tych 40€ mam vystavit fakturu a potom to skompenzovat?

dakujem za radu!
manus
05.04.11,10:55
Zdravím všetkých poraďákov,
chcem sa spýtať, či je veľký problém, ak nemá SZČO (neplatca DPH) na faktúre od Orangu svoje podnikateľské identifikačné údaje, teda IČO a DIČ.
A ešte otázočka, pevná linka je prihlásená na súkromnú osobu - mamu dotyčného podnikateľa. Bývajú v spoločnej domácnosti a na tejto adrese trvalého pobytu je prihlásená aj jeho živnosť. Internet, ktorý sa platí na faktúre (vystavenej na mamu), využíva iba SZČO na podnikateľské účely. Môže si dať výšku poplatku za internet do výdavkov? Myslím že v minulosti bolo, že si môže dať do výdavkov 40% z hodnoty faktúry, ktorá je vystavená na inú súkromnú osobu, ak samozrejme tie služby využíva na podnikanie.

Ďakujem za odpoveď
manus
06.04.11,21:25
Zdravím všetkých poraďákov,
chcem sa spýtať, či je veľký problém, ak nemá SZČO (neplatca DPH) na faktúre od Orangu svoje podnikateľské identifikačné údaje, teda IČO a DIČ.
A ešte otázočka, pevná linka je prihlásená na súkromnú osobu - mamu dotyčného podnikateľa. Bývajú v spoločnej domácnosti a na tejto adrese trvalého pobytu je prihlásená aj jeho živnosť. Internet, ktorý sa platí na faktúre (vystavenej na mamu), využíva iba SZČO na podnikateľské účely. Môže si dať výšku poplatku za internet do výdavkov? Myslím že v minulosti bolo, že si môže dať do výdavkov 40% z hodnoty faktúry, ktorá je vystavená na inú súkromnú osobu, ak samozrejme tie služby využíva na podnikanie.

...platí ešte týchto 40% alebo to už je dávno zabudnutá pesnička...?